Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jul 2011, 17:58   #41
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pe langa filmele care le-am scos deja o sa te ajut sa cauti altele(rare) ca ma pricep sa gasesc filme si-n gaura de sarpe
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 18:11   #42
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
eu ma ofer sa caut
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 12:13   #43
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am votat negativ regizorii romani,dar nu din cauza faptului ca n-as vrea sa le vad filmele sau ca ei n-ar avea valoare.
nu mi se pare inspirat sa-i amestecam aici. poate "cinematografia romaneasca",cealalta sectiune care zace in paragina, ar trebui revigorata cu un concurs asemanator, doar cu regizorii nostri.asta e doar o parere,desigur...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 12:42   #44
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu nu vad nicio problema cu amestecarea lor. Toti fac filme, arta e universala Ideea cu realizarea unui turneu asemanator doar cu filme romane nu e rea, ramane de vazut. Momentan sa ne concentram pe asta

Am de gand sa fac tabloul in functie de punctajele finale ale regizorilor, nu sa trag totul la sorti. Voi trage la sorti numai in caz de egalitate. Astept pareri. Daca sunteti de acord trebuie sa tineti cont de lucrul asta si eventual sa nu evitati votarea unor regizori pe motivul ca deja au prea multe voturi
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 13:04   #45
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
Toti fac filme, arta e universala Ideea cu realizarea unui turneu asemanator doar cu filme romane nu e rea, ramane de vazut.
desigur,ai dreptate,arta e universala.
motivul strict pentru care nu voiam amestecarea lor, era tocmai acesta:speram ca sa incercam ceva (poate nu chiar de aceeasi anvergura si nici dupa acelasi tipar) la sectiunea romaneasca...
uite,mie mi-a placut foarte mult concursul acela dupa ideea lui paul,cel cu imaginile din filme romanesti la care nu se dadeau indicii,iar raspunsurile erau date pe pm.
poate ar trebui si acela revigorat si topicul adus tot la sectiunea de filme romanesti.
s-a asezat praful pe el in Cafenea.e pacat,fiindca era despre filmul romanesc,film care zace de ceva vreme aici pe site, intr-o nepasare totala.
este adevarat,nici nu s-au mai lansat filme,e un an prost se pare si din punct de vedere al valorii,dar macar sa ne amintim din cand in cand de el.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 15:21   #46
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Eu as fi vrut sa vad regizorii romani concurind alaturi de regizori straini, nu doar intre ei. Daca aducem o multime de regizori japonezi, polonezi, mai putin cunoscuti in lista aia, de ce nu ar fi si regizorii romani? Eu categoric ii consider, cel putin pe cei mentionati acolo, la fel de valorosi ca multi altii care au fost propusi. Si exact pe criteriul asta am propus un regizor roman, pentru ca vreau ca sa fie recunoscut universal. Desi sint regizorii mai tineri care au ajuns pe podiumuri in zilele noastre, valoarea filmului romanesc e in alta perioada. Nu ma deranjeaza nici sa vad alte feluri in care sint promovate filmele romanesti, asa cum a facut Paul, dar vreau sa le vad cumva.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 17:13   #47
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Daca initial departajarea se facea in urma unei trageri la sorti, care era logica voturilor?
Care este logica voturilor pentru filme? Participantii vor fi regizorii, iar daca un film aduna foarte multe voturi, iar regizorul nu se califica, voturile sale sunt inutile. De fapt, oricum sunt inutile!?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 17:22   #48
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Acum nu sunt sigur la care departajare te referi. Eu vorbeam dedepartajare in urmatoarea situatie: sunt mai multi cu acelasi puntaj care ocupa locurile 31, 32, 33, 34, 35, dar nu mai pot intra decat 2. Se mai voteaza inca o zi doar regizorii cu aceste puntaje pentru a hotari care ramane. Daca inca ramane o egalitate se trage la sorti.

Cand vorbeam de realizarea tabloului, mai recent, vorbeam de tragere la sorti doar intre cei 32 de regizori pentru a stabili cine cu cine va concura.

Deci logica voturilor e de alegere a celor 32 de regizori. Acum am zis ca daca tot ii votam sa fac si tabloul pe baza lor.

Intr-adevar, voturile filmelor sunt inutile daca regizorii nu se califica, dar am avertizat asupra lucrului asta si cred ca toti care au votat il stiu. De ce zic asta? Pentru ca majortitatea s-au concentrat asupra regizorilor. Cred ca filmele cu cele mai multe voturi ajung abia pe la +4, pe cand regizorii deja ajung pe la +10.

Nu sunt inutile voturile pentru filme in cazul in care regizorul se califica, iar numarul de filme propuse e mai mare de 5. Regizorul va participa cu maxim 5 filme, deci noi trebuie sa alegem care vor fi alea inainte sa inceapa turneul. Aceeasi chestie cu departajarea se va practica si la filme, dar putin mai tarziu in procesul de votare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 17:53   #49
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by Liviu-:
Acum nu sunt sigur la care departajare te referi. Eu vorbeam dedepartajare in urmatoarea situatie: sunt mai multi cu acelasi puntaj care ocupa locurile 31, 32, 33, 34, 35, dar nu mai pot intra decat 2. Se mai voteaza inca o zi doar regizorii cu aceste puntaje pentru a hotari care ramane. Daca inca ramane o egalitate se trage la sorti.

Cand vorbeam de realizarea tabloului, mai recent, vorbeam de tragere la sorti doar intre cei 32 de regizori pentru a stabili cine cu cine va concura.


Am fugarit repede topicurile si nu am inteles eu bine. Credeam ca nominalizarile facute de useri vor fi selectionate in urma unei trageri la sorti. Am inteles, se va trage la sorti doar in cazul egaltitatii a mai multor filme din coada clasamentului care nu pot fi departajate in urma voturilor. Se poate face un baraj de retrogradare la care sa se adauge alte voturi . La filme, cand va fi cazul, o sa fie greu sa faci asta pentru ca, avand in vedre voturile putine, va fi nevoie de o departajare prin tragere la sorti aproape la fiecare regizor care are mai multe filme in competitie. Zic faza cu barajul in cazul regizorilor de la retrogradare(e mai mult o gluma, evident) ca sa nu se supere vreun user care a propus un regizor si va fi descalificat prin tragere la sorti chiar daca e la egalitate cu alti 2-3

De fapt tragerea la sorti la care te refereai initial era pentru tabloul competitiei, dar ai renuntat la ea considerand ca ar fi mai corect sa nu se intalneasca outsiderii cu favoritii. Sper ca am inteles bine.

LE: Desi, avand in vedre ca s-a votat pro mai mai mult pentru filmele care se doresc a fi vazute decat pentru cele favorite, nu prea se cunosc outsiderii si favoritii. Trebuie sa citesc mai bine ce ati vorbit pe aici

Last edited by indiferrent : 09 Jul 2011 at 18:09.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 18:09   #50
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nu contest rezultatele voturilor, dar constat 2 lucruri:

1. Oamenii nu voteaza
2. Lista regizorilor care intra in competitie nu a iesit chiar cum a fost ideea initiala a turneului, adica sint in competitie regizori extrem de cunoscuti si citiva regizori mai putin cunoscuti. Poate nu am inteles eu bine unde era indreptata finalitatea exercitiului, banuiam ca se vrea cunoasterea unor stiluri noi de regie sau a unor regizori mai vechi care au fost oarecum marginalizati, adica filmele lor nu au fost reluate si ras-reluate. Sincer, prefer sa vad cele mai bune filme ale unui regizor mai putin cunoscut decit filme neluate in considerare de critici, ale unor regizori foarte apreciati. Spun asta pentru ca am avut experiente din astea cu regizori foarte mari, sint unele filme pe care nu merita sa le vezi pur si simplu. Bineinteles ca totul e relativ si daca eu nu cunosc deloc cinematografia asiatica, pentru altii care au votat ea e super cunoscuta si nu sint interesati sa ii vada in competitie.

Concluzia: cred ca, daca este posibil, ar trebui pur si simplu acceptati mai multi regizori, intins exercitiul asta, ca sa existe posibilitatea descoperirii unor regizori noi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 18:16   #51
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by anaemona:
Nu contest rezultatele voturilor, dar constat 2 lucruri:

1. Oamenii nu voteaza
2. Lista regizorilor care intra in competitie nu a iesit chiar cum a fost ideea initiala a turneului, adica sint in competitie regizori extrem de cunoscuti si citiva regizori mai putin cunoscuti. Poate nu am inteles eu bine unde era indreptata finalitatea exercitiului, banuiam ca se vrea cunoasterea unor stiluri noi de regie sau a unor regizori mai vechi care au fost oarecum marginalizati, adica filmele lor nu au fost reluate si ras-reluate. Sincer, prefer sa vad cele mai bune filme ale unui regizor mai putin cunoscut decit filme neluate in considerare de critici, ale unor regizori foarte apreciati. Spun asta pentru ca am avut experiente din astea cu regizori foarte mari, sint unele filme pe care nu merita sa le vezi pur si simplu. Bineinteles ca totul e relativ si daca eu nu cunosc deloc cinematografia asiatica, pentru altii care au votat ea e super cunoscuta si nu sint interesati sa ii vada in competitie.

Concluzia: cred ca, daca este posibil, ar trebui pur si simplu acceptati mai multi regizori, intins exercitiul asta, ca sa existe posibilitatea descoperirii unor regizori noi.
Lasa ca nu ai vazut toate filmele ce se vor califica. Ramane si pentru tine ceva:d. Ar trebui sa te bucuri ca pierzi mai putin timp cu vizionarea. Daca ai prea mult timp si ai vazut majoritatea filmelor celor calificati, mai revezi si tu cate unul ca sa poti argumenta mai bine votul Sunt 32 de regizori cu cate 5 filme. E ceva..
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 18:30   #52
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
indiferrent, am explicat de ce as prefera sa vad mai multe fete necunoscute. Nu, nu am vazut toate filmele celor cunoscuti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 18:48   #53
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu am spus deja sa dati minusuri daca nu va convine cineva, nu conteaza ca e Begman, Kurosawa, Tarkovsky etc. Vreau ca rezultatul final sa fie dorinta tuturor si sa fie ce vor sa vada ei, nu ce au vazut deja si stiu ca-s buni, chiar daca ei cred ca ar trebui sa-i vada si altii. Sa voteze cei care ii vor daca exista astfel de persoane. Eu am votat doar regizori pe care ii cunosc foarte putin (le-am vazut maxim 2 filme) sau nu-i cunosc deloc. Exceptiile sunt cei pe care i-am nominalizat, adica Kurosawa, Tarkovsky, Wong Kar Wai si inca vreo cativa. I-am nominalizat ca sa vad daca ii vrea cineva pentru ca pe mine nu ma deranjeaza sa le revad filmele (cu atat mai mult cu cat o sa le si discut), dar nu tin nicidecum sa-i vad in turneu. Daca observ ca sunt la limita cu altii pe care ii vreau si nu ii cunosc imi retrag votul.

LE: Iar din cei super cunoscuti sunt aproape sigur ca selectia lui Bergman poate fi inca pe picior egal cu multi din lista chiar daca nu sunt nici macar cele mai apreciate 5 filme ale lui acolo.

Last edited by Liviu- : 09 Jul 2011 at 19:11.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:33   #54
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by anaemona:
indiferrent, am explicat de ce as prefera sa vad mai multe fete necunoscute. Nu, nu am vazut toate filmele celor cunoscuti.
Eventual, la urmatoarea competitie sa se puna anumite restrictii pentru regizorii care au participat la cea de acum, iar in viitor vor putea avea toti ocazia sa intre in concurs. Nu pot fi toti multumiti din prima.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 21:36   #55
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Asta i-am raspuns si eu prin mesaj privat. Daca totul merge bine prima data cu siguranta vor mai fi alte turnee, iar regizorii participanti acum nu vor mai putea participa cel putin pentru urmatorul turneu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 14:00   #56
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Aici mai e inca o chestie. Chiar daca regizori ca Robert Bresson sau Jean-Pierre Melville (ca sa nu zic Tarkovsky, Bergman, Kurosawa) sau foarte cunoscuti printre cinefili, daca sunt destul de multi participanti la concurs care nu le-au vazut filmele, nu vad de ce nu i-am vota, in pofida renumelui lor.

Adica prefer sa vad un film foarte bun al lui Tarkovsky pe care nu l-am vazut, decat un film al unui regizor necunoscut (care nu zic ca n-o fi bun nici ala). Oricum avem mult mai multe filme underground decat capodopere pe care nu le-a vazut prea multa lume inscrise.

Dar chiar si asa, parerea mea este ca prima data vezi filmele "must-see" pe care nu le-ai vazut, si apoi incepi sa descoperi alte stiluri, alti regizori mai putin cunoscuti. Sau o faci in paralel.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2011, 15:53   #57
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Particip si eu la meciurile film vs film daca nu e vreo regula ca trebuie sa votam la toate. N-as fi eligibil din lipsa de timp pt a viziona tot ce n-am vazut.

Ca propunere: 1 meci pe saptamana (mai multi oameni vad filmele). Sigur, cei cu mai mult timp liber s-ar plictisi, deci n-o sa fac o criza daca nu se tine cont de propunerea asta
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2011, 15:56   #58
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Pai s-a stabilit doua meciuri pe saptamana (adica patru filme). Dar nu-i obligatoriu sa votezi la orice duel, votezi cand ai timp, sau in cazul in care ai vazut deja cele doua filme angajate in duel.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2011, 16:04   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Chambord:
Ca propunere: 1 meci pe saptamana (mai multi oameni vad filmele). Sigur, cei cu mai mult timp liber s-ar plictisi, deci n-o sa fac o criza daca nu se tine cont de propunerea asta

Sincer, pentru coerenta discutiilor, dar mai ales pentru a fi siguri ca avem destul timp de discutie, si eu as prefera asa. Problema e ca ne-am intinde foarte mult ca timp, am ajunge la 64 saptamani in configuratia asta (pe care mai avem putin si o definitizam de altfel... inca vreo 3 zile de selectie). Ar scoate din peisaj si concursul de previziuni pe care as vrea sa-l pastram. Am putea face asta cu un numar mai mici de regizori. Dar daca tot am inceput cu 32 acum, sa vedem cum merge si vom sti ce si cum sa ajustam pentru urmatoarea data.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2011, 16:27   #60
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Dupa terminarea selectiilor, ar fi bine sa se stabileasca si care va fi primul film a fiecarui regizor. In felul acesta, pana la inceperea propriu-zisa a concursului am avea ocazia sa mai vedem dintre ele.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells