Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2012, 17:52   #401
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ar cam fi trebuit sa specific asta, dar in mare par sa fi votat persoanele care de obicei s-au implicat in chestiile astea + 2 persoane noi despre care stiu ca vor sa participe si la the real deal.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 18:35   #402
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Incepem de luni?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 19:12   #403
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu nu vreau să fac reforme, doar vreau să amintesc că pe mubi director's cup, cu 64 de regizori şi cu 4 meciuri pe spt a durat un an fără un pic. spun asta pentru că e un calcul simplu, cine se îmbarcă în meciul de pe cnmg ar trebui să fie gata să ţină sus drapelul 4 ani de zile. în condiţiile astea nu ştiu cîţi vor mai ajunge la final. desigur, se vor alipi şi alţii între timp, vor apărea alţi useri, dar nu ştiu cît e de practic să te bazezi pe astfel de speranţe. în fond, ce contează la un eveniment de genul acesta este dinamica, dar şi posibilitatea de a-i vedea, pînă la urmă, şi sfîrşitul.

Last edited by Malombra : 17 Nov 2012 at 19:15.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 19:29   #404
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu stiu exact cum se desfasoara pe mubi, dar aici vin 16+8+4+2+2=32 meciuri. Saptamanal apare un meci nou, chiar daca la fiecare se voteaza o luna. In sferturi ar fi o pb pt ca daca ultimul meci tine mai mult de 2 sapt se va opri continuitatea asta, asa ca cel mai probabil o sa tina 2 sapt in sferturi, desi eu as prefera sa varieze in fctie de posibilitati, adica primul meci din sferturi sa tina 4 sapt, al doilea 3 sapt, al 3lea 3 sapt si al 4lea sa tina 2 sapt. In semifinale as zice sa tine ambele 2 sapt, ceea ce inseamna ca va fi o sapt in care nu va aparea un meci nou, urmand apoi finalele de cate 4 sapt fiecare. In conditiile astea totul ar tine 32 sapt + 1 in plus in semifinale + 3 in plus in finale=36 saptamani. E destul de mult ce-i drept, dar macar jumatate din turneu daca s-ar merge foarte bine si tot ar fi misto. Eu sper sa se mearga pana la sfarsit, data trecuta au fost 2 persoane care au reusit performanta asta, daca ne-am tine acum inca vreo 3-4 pe langa cei 2 ar fi mai mult decat ok din punctul meu de vedere.

@marcus - Da. Dupa ce se termina selectia regizorilor, adica in vreo 4 ore, o sa pun si tabloul, deci vom sti si cine va participa in primul meci, doar ca n-o sa stim exact cu ce filme.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 20:40   #405
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mna, atunci nu-i aşa mult. pe mubi au fost 3x32 apoi semifinale şi finale.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2012, 00:10   #406
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cam asa arata tabloul. Uneori am mai dat cu zarul in plus ca sa nu se nimereasca din prima runda regizori de aceeasi nationalitate intre ei. Dupa cum se poate vedea sunt 6 japonezi, 7 francezi si 5 italieni

A1. Hiroshi Teshigahara
A2. Kira Muratova

A3. Claude Chabrol
A4. Raul Ruiz

A5. Nikita Mikhalkov
A6. Mikio Naruse

A7. Vittorio De Sica
A8. Claire Denis

A9. Jerzy Skolimowski
A10. Pier Paolo Pasolini

A11. Akira Kurosawa
A12. Sergei Parajanov

A13. Louis Malle
A14. Andrzej Zulawski

A15. Manoel de Oliveira
A16. Rainer Werner Fassbinder

A17. Chris Marker
A18. Dan Pita

A19. Kenji Mizoguchi
A20. Jean Renoir

A21. Bela Tarr
A22. Masaki Kobayashi

A23. Luchino Visconti
A24. Glauber Rocha

A25.Mircea Daneliuc
A26. Alain Resnais

A27. Maurice Pialat
A28. Francesco Rosi

A29. Shohei Imamura
A30. Robert Altman

A31. Aki Kaurismäki
A32. Michelangelo Antonioni

Ramane sa votam si filmele inca o zi si dupa incepem.

Last edited by Liviu- : 18 Nov 2012 at 00:17.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2012, 13:11   #407
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Fellini didn't made it?
It's kinda shame, ca nu-i vazusem decat trei filme...
Originally Posted by Mercutio:
nu trebuia specificat, Liviu, "toata lumea care are si intentia de a participa mai tarziu la turneu prin comentarii si vot"?
pentru ca it's not funny sa ne regasim cativa (aceiasi) comentand si votand autori si filme pe care nu le-am ales noi. eu zic ca trebuia spus, de la bun inceput, ca cei care propun si voteaza la selectie sunt datori, moralmente, sa participe, evident in masura timpului disponibil, si la turneul propriu-zis.
Da, omuldulap vad ca si-a-nvatat lectia de data asta.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2012, 16:18   #408
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Federico:
Fellini didn't made it?
It's kinda shame, ca nu-i vazusem decat trei filme...

Si zici ca te cheama Federico, ha ? ntz ntz ntz ntz

Originally Posted by Malombra:
în condiţiile astea nu ştiu cîţi vor mai ajunge la final. desigur, se vor alipi şi alţii între timp, vor apărea alţi useri, dar nu ştiu cît e de practic să te bazezi pe astfel de speranţe. în fond, ce contează la un eveniment de genul acesta este dinamica, dar şi posibilitatea de a-i vedea, pînă la urmă, şi sfîrşitul.

Acest turneu nu e al meu, nu e al tau si nu e al lui Liviu. Ci al urmasilor urmasilor nostri, in veacul vecilor !

Last edited by Chambord : 19 Nov 2012 at 16:34.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 18:24   #409
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se pare ca istoria se repeta si avem iar de-a face cu o mana de persoane care trebuie sa participe dupa o selectie puternic influentata de altii care au fie o participare minima, fie inexistenta cu totul. Mie imi place si asa jocul, cu 4 persoane omniprezente si cu participari intermitente, dar de fiecare data placute ale altor useri. In plus, selectia, cu mici scapari, mi se pare extrem de interesanta, de obicei chiar imi pare rau ca nu trec ambii regizori, tocmai de asta sunt si putin surprins si dezamagit ca unii prefera sa stea alaturi. Maybe you'll reconsider Meanwhile, mergem inainte si asa, chiar daca inceputul nu a fost atat de in forta ca la primul turneu, macar sa existe constanta de pana acum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2013, 14:09   #410
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Something that's on my mind si am uitat sa exprim data trecuta. Daca sunteti persoane care urmaresc turneul si poate care chiar vedeti si filmele, rugamintea mea e sa participati, nu se vrea un concurs de cronici, nu trebuie sa va intindeti pe pagini intregi, nu va da nimeni in cap, dar chiar si micile participari arata ca exista suport si ajuta ca turneul sa mearga mai departe cu entuziasm.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells