Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2012, 19:21   #361
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sper ca se intelege ca e vorba de un film pe saptamana. Discutia cu 5/3/2 filme se refera la cate filme consecutive poate sa propuna un forumist daca primeste thumbs up de la ceilalti.

Ordinea initiala de intrare in concurs e aleatorie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 19:37   #362
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Thumbs up-ul se da filmului dupa ce s-a vizionat,nu?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 19:50   #363
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da. Singura diferenta fata de ce a fost pana acum, e ca poti sa dai thumbs down dupa o ora de vizionare (dar nu si thumbs up).
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 20:03   #364
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Eu zic ca e mai bine un sistem de notare(0-4;1-5;1-10),decat doar "thumbs up thumbs down".
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 20:18   #365
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Un sistem de notare n-ar functiona la tipul asta de turneu. Noi ne-am obisnuit din scoala sa dam la orice si la oricine nota 5, sa treaca. Uita-te la turneul Iconoclast si o sa vezi ca pana si filmul cu cele mai mici note nu are mai multe calificative de groaznic/slab decat merita vizionat/bun. In schimb daca intrebi un om direct: ti-a placut sau nu, atunci ai sanse sa obtii un raspuns real. Iar pentru a nuanta alegerea, exista comentariile.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 23:05   #366
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mai bine cu: mi-a placut/nu mi-a placut.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 23:09   #367
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sigur, e bine si asa.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 23:13   #368
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Adica sunt pentru sistemul propus de tine "thumbs up/down", nu pentru sistemul cu note.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2012, 23:46   #369
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ok, intelesesem ca iti place mai mult in limba romana decat in engleza.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 10:43   #370
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Tot pe thumbs up/down as merge si eu, pare mai potrivit. Eu zic sa-i dai drumul, suntem deja 4 persoane si sunt sigur ca se vor mai alatura si altii cand se vor face inscrierile. Credeti ca ar trebui sa existe vreun criteriu anume pentru selectia filmelor? (nu sunt sigur ca-i nevoie)
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 12:41   #371
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Saptamana viitoare ii dam drumul, ca atunci se termina si turneul Iconoclast. Daca am timp, diseara fac un thread de prezentare a concursului si inscriere. Procesul de inscriere va fi foarte simplu si rapid, de vreme ce fiecare trebuie doar sa spuna daca vrea sa participe.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 16:57   #372
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Acesta e forma actuala a regulamentului:

REGULAMENT TURNEU

Forumistii se inscriu in turneu doar cu numele si o cifra aleasa de ei, intre 0 si 9. Se amesteca aleator cei inscrisi, pe baza cifrei alese si rezulta o lista ordonata. Cel aflat pe primul loc in lista propune orice film doreste, dar va rog retineti ca intentia turneului este de a descoperi impreuna filme care sa ne faca placere sa le vizionam. Organizatorul isi rezerva dreptul sa ceara o alta alegere daca filmul propus e deja foarte cunoscut sau e foarte greu de procurat in timp util. Este permisa inscrierea si dupa inceperea concursului, pe ultimul loc din lista.

Forumistii pot vota filmul timp de o saptamana, doar cu thumbs up (mi-a placut) sau thumbs down (nu mi-a placut) si trebuie sa comenteze alegerea. Pentru a vota thumbs up e obligatorie vizionarea integrala a filmului, pentru a vota thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute. Oricine doreste are dreptul sa voteze, chiar daca nu e inscris in concurs.

Daca jumatate sau mai multe din voturi sunt thumbs up, acelasi forumist are dreptul daca doreste sa propuna saptamana viitoare un nou film de orice regizor. Are de asemenea dreptul sa se retraga. Daca filmul propus primeste mai multe thumbs down, forumistul iese din turneu, iar cel aflat pe pozitia a doua in lista ii ia locul. De asemenea in cazul a 3 filme consecutive castigatoare propuse de el, forumistul iese in glorie din turneu. Cei eliminati din turneu trebuie sa voteze de cel putin doua ori inainte de a putea reintra.

Forumistii aflati pe locul 1 si 2 in lista sunt obligati sa comunice prin mesaj privat organizatorului filmul pe care il propun, cu minim 3 zile inainte de inceperea rundei. Daca nu vor comunica la timp filmul, sunt eliminati din concurs. Exceptie o face forumistul de pe locul 1 care a avut deja 3 filme consecutive si prin urmare nu mai are dreptul sa propuna altul nou.

Scorul pentru fiecare forumist e raportul intre thumbs up si thumbs down, dar trebuie sa ai minumum 3 filme intrate in turneu pentru a conta in clasament. Se poate continua cat dorim, in functie de interes, iar la final userul cu raportul cel mai bun e invingator. In cazuri neprevazute de regulament, organizatorul turneului are ultimul cuvant.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 17:17   #373
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Imi aleg numarul 6.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 17:33   #374
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Aleg cifra 1
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 18:49   #375
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ma inscriu cu nr. 3.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 19:24   #376
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
7. Cred ca ar fi o idee buna sa faci si un topic separat pentru reguli si pentru mentinerea statisticilor. Probabil aveai oricum de gand.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 20:40   #377
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Am pus regulamentul aici pentru comentarii, scuze daca s-a inteles ca se fac inscrierile aici. Oricum, am mutat inscrierile pe noul thread pe care tocmai l-am deschis pentru concurs.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 20:46   #378
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe mine ma mai acceptati?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2012, 20:53   #379
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sigur, te rog sa ne spui ce cifra doresti, de preferinta pe noul thread.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 18:10   #380
alennutu
Novice
 
alennutu
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Pot viziona filme pe Cinemagia?
alennutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells