Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2010, 23:20   #281
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
chestia asta cu "n-ai vazut filmul, n-ai dreptul sa vorbesti" e un pretext.
au fost situatii in care si inainte de a vedea filmul, si dupa ce l-am vazut, am fost tratat cu aceeasi masura.
dar nu mai discut treaba asta.
raman siderat de pofta cu care niste oameni pot savura imagini cu nicolae ceausescu dupa 20 de ani in care am vazut sute de ore de astfel de imagini.
va aduceti aminte de documentarele facute de diverse televiziuni, de ai nostri, de aiurea, cu ceausescu in diverse ipostaze.
a fost un serial indelungat, tot cu imagini necomentate, numit "noaptea generalilor", cred ca facut de petre mihai bacanu, in care zeci de ore reflectau ce se intampla in televiziune, in sediul cc, in sediul mapn, etc. in timpul revolutiei.
apoi am vazut cu totii ore intregi de imagini cu ceausescu in vizita la londra, cu regina, la vanatoare cum ii "boteza" pe nou veniti, tragandu-le cate o biciusca pe cura, cum juca el volei sau sah cu emil bobu, cum defila cu nixon in bucuresti, cum statea la un pahar de vin, in particular, cu zoe de gat, etc.etc.

prin urmare, cum isi justifica surpriza, revelatia "geniului" lui andrei ujica, unii oameni care stiu de mult timp cu ce se mananca aparitiile filmate ale lui ceausescu?
de ce sa conteze o imagine in plus cu o chinezoaica cantand un cantec in romaneste?
ce orgasm, ce fior launtric trezesc secvente nedifuzate din arhiva lui ceausescu?
schimba intr-un fel unghiul de vedere asupra lui nicolae ceausescu?
a facut andrei ujica un excurs impresionant in tenebrele lui ceausescu, a descoperit o nisa intunecata, un substrat subtil al biografiei acestuia, demn sa arunce o lumina aparte asupra lui ceausescu?
au aflat spectatorii de la sala palatului lucruri in plus despre ceausescu?
i-a imbogatit cu ceva cele 3 ore de vizionata secvente noi si vechi cu ceausescu?
chiar in halul asta a ajuns documentaristica, sa apreciem ca un individ a vazut cateva sute, mii de ore cu ceausescu si a selectat 3 ore, care i s-or fi parut inedite?
asta e munca de regizor de film documentar?
ineditul ala a aratat ceva nou, altceva decat stiam despre ceausescu?
si de ce titlul asta, voit amagitor pentru omul simplu, "autobiografia lui nicolae ceausescu"?
ca sa atragi prostimea?
sunt sute de documentare despre hitler, stalin, mao, etc.
oricine se uita la ele, din simplul fapt ca RAUL atrage.
nimeni nu se uita la documentare cu maica tereza.
dar cei care le-au facut au inchegat o idee, au adus o noutate, au descoperit o latura nebanuita a personalitatii celui vizat.
pe cand andrei ujica, ce-a facut?
o ciorba reincalzita?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 00:13   #282
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
anaemona,

stii ce e filmul asta a lui ujica?
e ca atunci cand unui tip care se crede regizor ii este lene sa se gandeasca la ceva original si ce-si spune? ia sa fac o chestie...sa aleg 3 ore de imagini cu ceausescu, daca se poate cvasinecunoscute publicului larg, sa le unesc sub un titlu capcana, gen "autobiografia lui nicolae ceausescu", adica, vezi doamne, va fi o chestie care sa para inedita, si sa le las "sa vorbeasca de la sine".
sarlatania asta merge oriunde, nu numai la romani, dar mai ales la romani, snobi si avizi de spectacol ieftin.
maine daca vine un ujica din germania si pune cap la cap niste secvente cu hitler pupandu-si cainii in cur la resedinta sa din alpi a si facut un documentar.
doar ca nu va avea atata sclavie si pupincurism ca ujica in romania.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 13:30   #283
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by keepwalking:
si un mesaj postat de gheorghe preda, un cineast respectat:

"nu e cumva o impostura sa te intitulezi scenarist si regizor al unui colaj din materiale filmate de altii ?

sau e doar o incapacitate (naturala si de inteles pana la urma) de a face film adevarat, ca regizor, camuflata intr-un demers post modern, bla bla bla, ....?

au fost citati macar cei care au filmat acele imagini ?

ma indoiesc... "

Ca tot pomeniti de Gheorghe Preda... autorul fimului "Ingerul necesar", atat de ne-necesar.

Chiar nu vad de cine este respectat, poate de Alex Leo Serban? Numai un critic precum ALS ar putea spune despre "Ingerul necesar" ca este un film bun. Ce este de-a dreptul hilar este faptul ca domnul profesor Gh. Preda (preda regia la Hyperion) a spus cu gura dumnealui ca "Ingerul necesar" este un film "prost, nu l-am facut decat ca sa le mananc banii alora de la CNC". Asa ceva nu am mai intalnit niciodata, un regizor sa admita ca filmul lui e prost, iar un critic sa zica nu numai ca nu e prost, ba chiar sa-l mentioneze intr-o carte. Nu mai tin minte ce spunea ALS despre film, dar stiu ca erau numai cuvinte de lauda.

Asa ca domnule keepwalking, chiar n-are rost sa-l citati pe domnul Preda, sa mai spuneti ca e si respectat...
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 19:34   #284
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by rvn:
c.
daca analiza lui Pitbull ti s-a parut inutila poate incerci sa o "digeri" pe cea a lui ALS.
daca nici asta n-o sa te convinga de faptul ca documentarul lui Ujica nu este doar o insailare de imagini binecunoscute, asa cum credeti voi, atunci chiar aveti o placere perversa de va da cu parerea despre lucruri de care n-aveti habar.

Nu doar a lui Pitbull. Orice analiză a unui astfel de film. Şi ALS scrie mai mult despre Ujică, Ceauşescu, că despre film ce să spui? Tot colaj e. Ce-ar fi să facem un film doar cu secvenţe din "Casablanca", "Război şi pace", "Avatar", you name it, ţesute în mod inteligent? Ar fi mai original, dar tot e ceva ce seamănă cu remixurile din muzică.
Nu e nici un fel de plăcere, perversă, nici atât. L-am citi pe Ujică, îmi place, bravo că a făcut filmul, e util şi instructiv pentru cei care nu au prins "iepoca", dar nu prea e nimic de analizat şi de pus în rând cu filmele artistice.

Rvn, la prima întrebare, da, am fost membru de partid, doi ani, că m-au făcut. Dacă vrei, îţi dau şi detalii.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 19:49   #285
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ghevarule, de ce te iei dupä Keep si vorbesti despre ceea ce nu cunosti?
Nu stii ce-i aia film de montaj, nu întelegi conceptul, si-ti dai cu presupusu' ca românasu' care se pricepe la toate.
Orice analizä a unui astfel de film are sens - ceea ce nu stii tu, e cä genul, dincolo de simplitatea lui aparentä, e foarte complex. Existä foarte multe lucruri de analizat si de pus în rând cu filmele artistice. Dacä nu le stii, DESCOPERA-LE, nu te repezi cu: "ce nu se vede, nu existä!"
Cu riscul de a te supära (pe care mi-l asum, fiindcä mai bine încerc sä te ajut, decât sä mä îmbufnez dupä reactiile exagerate ale lui Keep în atâtea situatii similare), te sfätuiesc insistent: când nu cunosti ceva, INFORMEAZA-TE, nu vorbi ca sä n-adormi. Si nu e vorba numai de un produs în sine (un film, o piesä, o carte...), ci si de un întreg domentiu teoretic si practic.
Ce-ar fi ca eu (cä tot mi s-a rupt filmul la matematicä prin clasa a IX-a), sä mä apuc acum sä zic despre matrici: "aia nu-i matematicä dom'le, n-ai cum sä faci operatii cu ele, cum adicä sä aduni niste pätrate pline cu numere? Sunt doar niste covorase, presulete, lucru manual, artä decorativä cu cifre!" Päi nu m-as face de râs? Päi m-as face! Si asa mi-ar trebui!

Last edited by Pitbull : 30 Oct 2010 at 19:53.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 20:29   #286
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Mersi pentru ajutor!
Nu mă iau după nimeni. Repet: o analiză a unui astfel de film e despicarea firului în 16, o frecţie de dragul frecţiei. Reciteşte-ţi cronica! Taie bla-bla-urile, divagaţiile, şi rămâne cam atât:

"La asta se reduce, în ultimă instanţă, şi actul de creaţie al lui Andrei Ujică: la a alege din tonele de peliculă şi bandă magnetică (a vizionat materiale totalizând cam o mie de ore - mă întreb câte luni, dacă nu chiar ani, ar însuma toate cele existente) acele imagini care să exprime cel mai puternic şi esenţializat profilul reflexiv al lui Ceauşescu pe care el, ca artist al imaginii, încerca să-l surprindă. ...La care se adaugă, desigur, modalitatea de a le asambla, prin efortul de montaj săvârşit cu ajutorul Danei Bunescu - adică, tocmai trăsătura definitorie a unui asemenea film.
Selecţie şi combinaţie - lor le datorăm impactul năucitor al celor trei ore de proiecţie."

Hai, Pitbullescule! Nu eşti profesor de matematică, dar nici chiar aşa de naiv! Tot ştii că 1+1=2 Analog, în ce mă priveşte.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 20:49   #287
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Treaba ta.
Tu pierzi.
Me, at least, I've tried... Dammit, I've tried!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 21:04   #288
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu va mai certati ca va baga Ceausescu ( adica Basescu ) metrou in Drumul Taberei

http://www.realitatea.net/proiectul-...le_766126.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 21:05   #289
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu Ghevaru' nu mä cert - desi mä mir si eu cä reusesc...! Poate pentru cä, orice-ar spune, e foarte civilizat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 00:09   #290
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by omudindulap:
De un film artistic pe tema asta ce ziceti? Un Der Untergang autohton, poate.
S-ar incumeta cineva sau nu renteaza ?

n-avem noi fatza de film politic, deocamdata.
da, ar fi meserias sa se faca asa ceva, dar genul e compromis, deocamdata.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 00:43   #291
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
pai nu, ca untergangul ala se referea la STASi, securitatea est-germana, nu la hitler.
la noi ar iesi o basina pitoreasca, cu multa sporovoiala, injuraturi neaose, securisti violatori, drame de scara de bloc.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 00:43   #292
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da, asa e, nu avem fata. Deocamdata. E ca si cum, facand o paralela nu stiu cat de justa, ne-am dori ca intr-un an, doi sa organizam un Campionat European de fotbal.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 16:00   #293
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pashpix:
Păi până la iarnă va face Radu Gabrea "Sfârşitul Ceauşeştilor", după scenariul lui Grigore Cartianu, redactorul-şef de la "Adevărul".

aoleu, alta frectie pe banii cnc-ului!!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 20:53   #294
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si pe a ta am remarcat-o, doar ca am uitat sa o trec aici, fiind prins in diverse discutii furtunoase.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 22:32   #295
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
e o confuzie generala.
citesc cronici despre epoca ceausescu, nu despre film.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2010, 23:44   #296
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
va dati seama ce provocare pentru criticii nostri?
a scrie o cronica superlativa la acest film e ca si cum ai incerca sa te masturbezi in fata copertei almanahului Scanteia.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 07:36   #297
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Prezint scuze tuturor cititorilor acestui topic, pentru prezenta în el a unor mesaje ca acesta de mai sus, care pe lângä insulta de o mitocänie obscenä la adresa unui mare numär de oameni, are la bazä o motivatie nu nulä, ci cu semnul minus: userul care l-a postat nu a väzut filmul, refuzä sä-l vadä, si si-a impus singur convingerea cä e un film prost si inutil (conform obiceriului säu constant de a emite verdicte despre lucruri pe care nu le cunoaste).
Ar trebui sä sterg acest mesaj, sau sä-l mut într-unul dintre cele douä topicuri proprii unor asemenea manifestäri ("Offyopic Asylum" si "Habar n-am, da' vorbesc!"), dar administratia forumului si un numär de useri binevoitori dar dezorientati mi-ar reprosa cä abuzez de functia mea, si cä-l persecut pe autor.
Asa cä, deocamdatä, mai tolerez aceste comportamente patibulare - si le condamn doar din perspectiva de simplu user. Cititi si vä dezgustati.
Totusi, e foarte posibil ca, în momentul cänd vor atinge din nou cote insuportabile, sä trec peste orice protectii la adresa respectivului si sä le expediez sumar în topicurile unde-si au cu adevärat locul.

Last edited by Pitbull : 01 Nov 2010 at 07:39.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 09:38   #298
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
pitbull,

tu cand scrii mesaje ca asta de mai sus, te urci pe un scaun, imbracat in toga si privesti senioral ghiveciul cu flori din fereastra si sifonierul din camera?
sau iti dregi glasul, te sprijini de bara si tintuiesti cu privirea grupul de jurati?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 09:59   #299
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nici una, nici alta.
Doar stau pe scaun si scriu, reflectând cu regret la decäderea celor care mi le suscitä.
De exemplu, la un om care, când l-am cunoscut, era minunat, cu conversatie inteligentä, cu gândire rezonabilä, cu discernämânt cinematografic, cu modestie, bun-simt si bunävointä...
...Si a devenit un cârcotas irational si violent, mânat de räutate visceralä, de urä patologicä la adresa valorilor, manifestate brutal si vulgar, cu aere atotstiutoare si cu o stäruintä obsesivä.
Pe un asemenea om nu-l vreau condamnat, ci vindecat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 10:10   #300
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
totusi, nu ti se pare ca folosesti cuvinte foarte dure la adresa mea?
nu crezi ca iei totul prea in serios?
amical te intreb.
nu crezi ca incepi sa semeni cu un politist care dirijeaza circulatia, grav si auster, in mijlocul Disneylandului?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells