Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2010, 12:35   #261
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai sä nu ne mintim singuri.
Asa-zisele "întrebäri" sunt vizibil RETORICE, exprimând atât prin continut, cât mai ales prin formulare, concluzii antepronuntate (si, în acest caz, vizibil räuvoitoare) despre film, în deplinä necunostintä de cauzä.
Stiti cu totii asta (iar Keep, mai bine ca oricine!)
Nu vä faceti griji: orice întrebäri legitime despre filme încä nevizionate, indiferent ale cäror useri, vor fi recunoscute ca atare (nu e nici o filosofie!) si niciodatä nu vor fi transferate aici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 13:35   #262
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Topicul asta ar fi avut o logica dar nu sub forma in care este. 90% din mesajele de aici sunt din start off topic. Sincera sa fiu ma deranjeaza si ca postarile mele (scrise intr-un alt context) sa apara intr-un subiect intitulat "Habar n-am da vorbesc" in condittile in care eu chiar ma straduiesc sa postez despre lucruri pe care le cunosc.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 13:54   #263
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ricutzel, aici e plin de mesaje legitime (ale tale, ale multor alti useri, ale mele) fäcând parte din discutiile de fond declansate de câte un mesaj ignorant; ar fi fost anormal sä rup fragmentele, läsând în aer, färä nici o motivatie anterioarä vizibilä, räspunsurile ulterioare, care fuseserä scrise în deplinä cunostintä de cauzä. Si e evidernt pentru toatä lumea care mesaje constituie opinii gratuite despre filme care nu au fost väzute, si care sunt doar rezultatele firesti ale acestora.
Oricum, ca sä fie totul clar, sä sä adaug aceastä precizare si în mesajul de deschidere a topicului.

Last edited by Pitbull : 24 Oct 2010 at 13:59.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 15:21   #264
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by buticut:
Here we go again...opriti-va acum pana nu ajungeti iar in punctul in care nu aveti numitor comun .
booty, daca-am avea numai numitoare comune, ar fi plictiseala mare pe-aici.
in alta ordine de idei e o adevarata placere, cel putin pentru mine, sa nu ma opresc..si nici keepy sa n-o faca...
nu-i pot rezista farmecului inconstestabil(al postatilor lui, bineinteles)
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 15:31   #265
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rvn:
numitoare comune,
Numitori comuni, madamo!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 15:47   #266
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by rvn:
numitoare comune,
Numitori comuni, madamo!

ma lasi..?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 15:58   #267
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 16:29   #268
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
atunci divortez.
si-i iau si pe pitbullii aia mici cu mine.sic!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 18:34   #269
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Subiectul acestui thread constä în opinii (explicite sau exprimate prin ricoseu) despre filmele pe care preopinentii nu le-au väzut, nu în disensiuni de cuplu.
Back on topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 19:04   #270
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
n-ar fi ceva iesit din comun. altii fac din asta adevarate seriale televizate.
gata, off!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 22:05   #271
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
offf sau pfff?

Pit, daca tu sustii sus si tare ca sus-numitul keep isi formuleaza ideile sub forma de intrebare (ceea ce eu nu am observat. de data asta chiar mi s-a parut pertinent), mi-ar placea totusi sa i se raspunda la intrebari. aici sau oriunde. macar sa se lamureasca omul daca merita sau nu sa vada filmul. si cred ca in momentul in care i se va raspunde, vei vedea si tu ca nu a fost rau-voitor.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 22:12   #272
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi sä i se räspundä!
Am zis eu sä nu i se?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 22:37   #273
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
pai, eu cred ca i s-ar raspunde daca nu ar zbura postarile lui in enspe mii de locuri.

(sunt prea inversunata, s-ai?)
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2010, 23:12   #274
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu de-aia au zburat, ci din inadecvare.
N-ai väzut, în primele pagini ale acestui topic, posturile cu opinii pe nevé de la "Felicia..."? Li s-a räspuns pe rupte, dupä care le-am adus aici - cu räspunsuri cu tot, ca sä nu se rupä firul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 17:12   #275
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ce tot atata fas pentru Ceausescu, la 20 de ani dupa moartea lui?
Omul avea 2 clase, era ajutor de cizmar. A ajuns in puscarie unde a devenit fetita lui Dej. Conducatorul Dej a fost omorat de rusi, in locul lui a venit Ceausescu, care si-a pus familia in diverse conduceri. El si nevasta-sa erau doi complexati, pe buna dreptate intrucat erau mega-inculti. Au facut sosele si drumuri bune pt conditiile si cerintele societatii de atunci. Dupa moartea sa, de 4 ori pe an il sarbatorim privind la tv imagini cu el. Nu era carismatic, nu era inteligent, nevasta-sa il tinea sub papuc. Constient de propria prostie, el a si-a pus PR la munca, rezultand o publicitate ostentativa. Caloriferele reci, frigiderele goale si becul lipsit de curent, impuse de el, nu au atras simpatie. Niste "baieti destepti" l-au dat jos, ca sa se imbogateasca ei mai mult.

Ce poate fi interesant la un ucenic de cizmar complexat?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 21:10   #276
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
de parca becali e mai cu mot. sau basescu (pe buna dreptate sa le scriem numele cu litera mica) si apar la tv non-stop. macar din filmu asta mai invata si tinerii ceva. ca sincer, iti spun din pielea unei tinere nascute cu o luna inainte de revolutie:
SUNTEM BULVERSATI, NU MAI INTELEGEM NIMIC. ce a fost defapt atunci? vrem si noi adevarul, ce naiba?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 21:41   #277
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Libelula doamne, cita naivitate!

Sa zic si 2 vorbe despre filmul inmormintat aici: puteam sa-l vad la un festival, acum o luna si un pic si pur si simplu mi se facea rau doar gindindu-ma sa ma duc in sala. Pentru ca sint oarecum detasata de subiecte pot sa vad documentare cu Hitler, din Africa si multe alte nebunii de pe lume, dar filmul asta consider ca a venit ori prea devreme ori prea tirziu si eu nu-mi pot gasi starea sufleteasca sa-l vad prea curind fara sa mi se faca rau, sila. Daca as fi si eu naiva, ca Libelula as gindi in sinea mea ca asta e o bucatica de puzzle si m-as duce s-o vad, asteptindu-le linistita pe cele care vor veni, dar cind stiu ca istoria nestiuta o sa se ascunda in continuare si la suprafata vor aparea doar virfuri de iceberguri, la ce bun sa vreau sa vad filmul asta, ca sa aflu ce? Sa laud montajul?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 21:57   #278
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ana... e vorba si de perspectiva in care e filmat. sincer, am auzit o gramada de povesti. profesorii spun ceva, bunicii spun ceva, parintii altceva. totul depinde de statutul pe care il aveai in societate la vremea respectiva. daca aveai pile, o duceai bine. daca erai un om simplu, erai la pamant. imi place sa pun lucrurile cap la cap. stiu ca nu o sa aflu niciodata adevarul. ar trebui sa traiesc in perioada aceea ca sa vad cum a fost. chiar vorbeam de ceva vreme cu cineva si imi spunea ca nu ar fi indicat un experiment in care un grup de persoane sa traiasca o luna sau macar o saptamana asa cum era pe vremea aceea. aceleasi conditii, acelasi regim. uite, eu am si zis. ar fi bun experimentul. si daca as avea posibilitatea, m-as inscrie. insa tot nu ar fi acelasi lucru. pentru ca as sti ca dupa o saptamana ma intorc acasa. la cele 100 de programe tv, la internet, la muzica, la libertatea de exprimare. fara uniforma, fara cozi, fara nimic.

poate sunt naiva, dar cred ca mai potrivit ar fi, curioasa din fire.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 15:03   #279
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by dragonfly_drk:
la cele 100 de programe tv, la internet, la muzica, la libertatea de exprimare. fara uniforma, fara cozi, fara nimic.

poate sunt naiva, dar cred ca mai potrivit ar fi, curioasa din fire.

sunt uniforme si acum. "Hai sa nu mai decida alti cum se ne imbracam noi, sa se imbrace fiecare cum vrea" Si, a doua zi toata lumea are in blugi si o bluza, hidoase ambele lucruri.
Comunismul iti impunea, democratia te seduce.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 22:35   #280
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
deci, sa inteleg ca esti:
a) comunist
b) doar nostalgic
c) nici una din variantele de mai sus. si daca da, ce esti?

lasand gluma la o parte, danonino... ororile de care am auzit ca s-au petrecut in comunism sunt mult mai grave decat o simpla uniforma. am dat acolo cateva exemple. nu zic ca nu era bine ca aveau toti un loc de munca si o casa. dar hai sa fim seriosi... oamenii erau niste sclavi care pupau picioarele unui dictator. unui gunoi de om. nu aveau identitate. nu aveau nimic. aveau doar o slujba si o casa. in rest nimic. e normal? e corect? mai bine stau pe strada si stiu ca ma pot revolta, sau pot sa imi aleg conducatorul... sau chiar sa imi exprim libera punctul de vedere, decat sa am o casa si sa fiu sclava unui regim care ma hipnotiza prin cele 2 ore de actualitati care se dadeau zilnic la tv. pentru ca asta era atunci televizorul, un mijloc de manipulare. nu spun ca acum nu e. insa acum, macar sunt cativa care stiu asta si nu se lasa influentati. sincer, de la o vreme deschid televizorul foarte rar. la ce sa ma uit? la niste stiri mincinoase? la documentare false? la ce? daca am nevoie de o informatie, o caut la sursa. pe vremea lui Ceausescu nu aveai posibilitatea asta. tot ce era intelectual era interzis. si de ce? de ce erau interzise cartile bune? pentru ca Ceausescu, nu le-a inteles. si atunci a zis: "cartile sunt dusmanul nostru. ele ascund in ele mesaje subliminale. mesaje care imi manipuleaza oile. nu. trebuie interzise, iar cei care le citesc, trebuie eliminati. pentru ca cei care citesc si scriu astfel de carti sunt impotriva frumusetii si prosperitatii comunismului, si vor sa il doboare."
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells