Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Apr 2009, 02:34   #41
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Dar am si specificat. Inteleg ca este vorba de clisee, halebardul ne-a dat o lista cu vreo 40. De-acum, hai sa descoperim neverosimilul cliseistic din filmul american.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:55   #42
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu consider cliseu faza cu turnul Eiffel la fel cum nu consider cliseu nici filmele in care mereu arata la inceput World Trade Center`ul,filmele in care arata Golden Gate Bridge,filmele in care arata piramidele samd you get the point.Pur si simplu sunt niste locuri emblematice,care dau bine pe ecran oricum ar fi.Si iarasi ajung sa fiu eu Gica Contra si sa zic ca sunt filme in care nu se vede mereu turnul Eiffel pe fereastra.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:00   #43
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by redmen:
Nu consider cliseu faza cu turnul Eiffel la fel cum nu consider cliseu nici filmele in care mereu arata la inceput World Trade Center`ul,filmele in care arata Golden Gate Bridge,filmele in care arata piramidele samd you get the point.Pur si simplu sunt niste locuri emblematice,care dau bine pe ecran oricum ar fi.Si iarasi ajung sa fiu eu Gica Contra si sa zic ca sunt filme in care nu se vede mereu turnul Eiffel pe fereastra.

Gica, noi vbim de lucrurile care se repeta (deci de clisee) nu de alea care NU se repeta
daca turnul Eifell apare in 5 filme, atunci se repeta, ce poti sa faci? El devine cliseu.

pt ca Judex vrea neverosimil :

Eifel este
1. cliseu pt ca se repeta
2. neverosimil de cliseu atunci cand indragostitii din filme merg sa viziteze sau fac poze la Turnul cu pricina. ce pizda ma-si e asa romantic la un turn de metal, urias, un munte de fiare ? ce e romantic si sirpos in asta?

poate obsesia falica a formei penisoidale
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:10   #44
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Clar.Cliseu e ca oamenii au haine in filme,ca nu au haine,ca merg cu masina,ca merg cu metrou,ca ploua si nu au umbrela,ca se duc la serviciu desi nu le place.Toate sunt clisee.De fapt...cineva ar trebui sa le spuna in cacat sa numai faca nici un film.Ca filmele sunt clisee.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:11   #45
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Alt lucru care se repeta.De cate ori cand cineva impusca pe cineva,ori moare ori traieste.Niciodata nu se intampla altceva.De fiecare daca cand cineva moare,trebuie sa il inmormanteze.De ce nu vor domle sa il lase in pace sa putrezeasca si sa isi vada de viata lor ? Ce cliseu.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:18   #46
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hei, de ce te-ai suparat asa?

ai fost irascibil in seara asta. ce sa facem sa iti treaca starea asta? uite, iti trimit un banc pe mp
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:23   #47
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu sunt irascibil.Adica sunt dar nu acum.Dar ma enerveaza faza asta cu cliseele.Dupa cum am mai zis filmele/scenariile sunt facute dupa anumite tipare.Asta e si farmecul lor de a fi filme.Acuma hai sa nu ma mai uit la filme doar pentru ca a aparut aceeasi chestie de 2 ori in 2 filme diferite.Sa nu ma mai uit la un film cu actori care i`am vazut si in alte filme.Ca sunt clisee.

P.S. Daca exista doar DO RE MI FA SOL LA SI DO de ce sa vreau sa existe si alte solfegii cand ma pot bucura de acestea ?

L.E. Simpatic bancu`.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:41   #48
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Well, nu e neverosimil faptul ca indragostitii se fotografiaza cu Turnul Eiffel. E poate desuet, neplacut pentru unii, pizdoiul ma-sii. Dar e foarte verosimil. Exista indragostiti care se fotografiaza cu Turnul Eiffel.
Pe cand faptul ca toate razboaiele sunt castigate de americani.....................
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 03:53   #49
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Exactly.Dar nu trebuie sa fie neaparat indragostiti,desi da e unul dintre locurile preferate din Paris ale indragostitilor.Turnul Eiffel este un simbol,si e normal sa se traga in poze cu el toata lumea de merge la Paris.

P.S. Pe la ora asta imi innebuneste internetu` si am probleme cu postarea mesajelor.Ciudat.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)

Last edited by redmen : 22 Apr 2009 at 04:00.
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 04:35   #50
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Judex:
Well, nu e neverosimil faptul ca indragostitii se fotografiaza cu Turnul Eiffel. E poate desuet, neplacut pentru unii, pizdoiul ma-sii. Dar e foarte verosimil. Exista indragostiti care se fotografiaza cu Turnul Eiffel.
Pe cand faptul ca toate razboaiele sunt castigate de americani.....................

exista indragostiti care fac asta, dar nu are logica

e ca si cum te-ai poza cu n aparat extrem de ingenios care fabrica WC-uri - o mare inventie tehnica
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 12:50   #51
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
turnul eiffel e o fieratanie insipida, pe mine nu m-a impresionat deloc. nu e deloc romantic. si pe acolo e plin de negri care insista sa-ti vanda mini turnuri fosforescente made in china,
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 13:01   #52
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Si genti LV si Gucci facute pe vapor.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 13:06   #53
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Vanzatori ambulanti nu sunt numai acolo, ci in majoritatea punctelor de atractie turistica si nu numai in Paris.
Turnul Eiffel este simbolul Parisului, chiar daca nu este frumos, ofera o imagine superba asupra orasului, daca urci pana in varf.
Intr-adevar, e un cliseu in multe filme sa se vada turnul prin fereastra, doar nu se vede de peste tot, dar o imagine a turnului este fireasca pentru a sugera mutarea actiunii in Paris, in cazul in care se petrece in mai multe orase. Cand ne concentram atentia pe personajele din Paris, bagam intai o imagine cu turnul, asa cum din San Francisco ar arata Golden Gate.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 13:20   #54
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sa vezi vanzatorii ambulantii in locul turnului Eiffel e ca si cum ai face sex si te`ai gandi .. vai ce mizerie e in camera asta.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 13:41   #55
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mai, mie nu mi-a placut turnul eiffel, care e problema? si eu aveam impresia ca mama ce minune, dar cand am ajuns acolo nu mi s-a parut deloc romantic, plus ca e kitshios luminat noaptea in toate culorile curcubeului.... but hey, it's just me

p.s de-aia e mai bine sa faci sex cu lumina stinsa :d
__________________
breeee....

Last edited by bre : 22 Apr 2009 at 13:43.
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 14:40   #56
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bre:
turnul eiffel e o fieratanie insipida, pe mine nu m-a impresionat deloc. nu e deloc romantic. si pe acolo e plin de negri care insista sa-ti vanda mini turnuri fosforescente made in china,

da' de coada la care tre' sa stai pana te urci in Turn nu ziceti nik ? in rest e fain totusi, un sarut la ultimul etaj nu-l prea uiti
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 15:02   #57
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu n-am avut rabdare sa stau la caoda la Turn, nici la Luvru. As fi pierdut juma de zi.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 15:07   #58
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by miercuri:
Eu n-am avut rabdare sa stau la caoda la Turn, nici la Luvru. As fi pierdut juma de zi.

La Luvru nu, si coada de la securitate si la bilete merg repede, chiar vara. La Turn in schimb am stat pe putin o ora parca, chiar seara.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 15:11   #59
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by bre:
turnul eiffel e o fieratanie insipida, pe mine nu m-a impresionat deloc. nu e deloc romantic. si pe acolo e plin de negri care insista sa-ti vanda mini turnuri fosforescente made in china,


true.
deci nu-s singura care vede problema asa.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 15:20   #60
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by illotempore2002:
deci nu-s singura care vede problema asa.

ce bine
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells