Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Apr 2009, 01:37   #21
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ei nah!
si cand le vezi de bnenumarate ori in zeci de filme?
pai pe mine ma apuca dracii. ori esti om de creatie ori esti un copiator? (nu tu, ci regizorii, scenaristii)

alt cliseu: nu am sa inteleg niciodata cum inchid aia din filme telefonul fara sa-i zica pa, la revedere, persoanei de la celalalt capat al firului

cand ma gandesc cat ne ia noua sa ne luam la revedere, zici si tu si cealalata persoana de vreo 14 ori pa, hai te-am pupat, vorbim, ne auzim, da, pa, pa!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:42   #22
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Creatia aia uneori e pentru cei care fac filme si nu le vad decat ei.Eu prefer filmele astea cu clisee in ele.Filmele ca si scenariile se fac si ele dupa niste tipare.Si sunt o gramada de filme bune pline de clisee.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:44   #23
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, asa e, asta e altceva, dar hai sa postam clisee aici ca sa ne amuzam

facem filosofia filmului in alte topicuri
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:49   #24
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai la cate au fost postate cam greu sa mai gasesti altele.Pe mine ma enerveaza ceva .. dar nu cred ca ar intra la clisee.In filmele din anii recenti orice personaj (barbat sau femeie) daca e implicat intr`o bataie sau ceva apare la fel de impecabil dupa ce se termina totul.Aia mi se pare cel mai de cacat.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:51   #25
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, retardati

dar poate ca nu aia are relevanta in filmul x, faptul ca apare fara vanatai.....sau poate s-a scurs ceva timp de la bataie....anyway, sunt multe filme in care gafele sau cliseele de fapt nu sunt chiar asa dramatice pt ca accentul cade pe altceva, si atunci nu are rost sa fim mai catolici decat papa.

dar zicem si noi aici ca sa ne amuzam
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:53   #26
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai ori te apuca dracii ori te amuzi ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:56   #27
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai, Illo, cliseul cu buzele ce e? Unul al violului consimtit de victima (femela)?

Iar ala cu intreruperea fara salut a conversatiei la telefon - pai am avut o dementa care ma gelozea ca se aud tocuri prin jurul meu si inchidea brusc. Doar un exemplu.

Eu inteleg ca e vorba de clisee in general, dar poate ar trebui sa ne axam mai degraba pe cele absolut neverosimile. De exemplu, mai mereu americanii par sa castige razboiul din Vietnam.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 01:58   #28
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Orice razboi chiar.Si cu extraterestrii.A si bine ca imi adusasi aminte.Aveam io o vorba .. ca atunci cand o sa vina sfarsitul lumii o sa ma duc in America ca acolo sigur o sa scap.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:04   #29
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Judex:
Pai, Illo, cliseul cu buzele ce e? Unul al violului consimtit de victima (femela)?

Iar ala cu intreruperea fara salut a conversatiei la telefon - pai am avut o dementa care ma gelozea ca se aud tocuri prin jurul meu si inchidea brusc. Doar un exemplu.

Eu inteleg ca e vorba de clisee in general, dar poate ar trebui sa ne axam mai degraba pe cele absolut neverosimile. De exemplu, mai mereu americanii par sa castige razboiul din Vietnam.

da, cel cu violul consimtit poate fi asa cum spui tu, insa celalalt caz, cu telefonul pe care-l inchid personajele brusc fara sa-si ia la revedere nu poate sa fie asa. ce ai patit tu cu respectiva este o particularitate - insa eu vbesc despre scenele in care ei doi se inteleg bine, discuta despre cate-n luna si-n stele la tel dupa care inchid brusc telefonul.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:12   #30
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Eu vreau exemple de filme cu faza asta cu telefonul.Sincer nu imi aduc aminte.Si nu v`ati gandit poate ca ei trebuie sa zica doar "Ok see ya" (persoana care nu se vede) si cel care se vede sa zica "All right" ? Poate ca nu trebuie sa zica neaparat oke alo papa ne auzim.Eu nu zic mereu ok papa ne auzim la telefon.Sau cliseul "te pup".
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:14   #31
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ok.
atunci mi s-a parut ca am vazut cliseul asta.
as fi curioasa daca l-a mai remarcat cineva.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:17   #32
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Illo, mai am un amic cu care mai fac si afaceri uneori si inchide brusc c-asa e el. Oricum, nu asta conteaza, sunt de acord ca reprezinta un cliseu, dar voiam sa ajung la ideea de cliseu neverosmil.

PS
Aia cu dormitorul in penumbra e mania operatorilor, dar se poate justifica usor prin sursa exterioara. Ar trebui continuat cu faptul ca personajul nu face nimic sa nu-i cada lumina pe ochisori, ci accepta, de cele mai multe ori, intermitente colorate de la vreo reclama.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:18   #33
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Eu nu zic ca nu ar exista.Dar chiar as vrea un exemplu concret.Eu zic doar ca nu trebuie sa raportam toate chestiile la ce facem noi.Vreau sa imi zica si mie cati dintre cei de aici spun mereu la incheierea unei convorbiri telefonice "OK PAPA".Nu a folosit nimeni "pe curand" "ne auzim" "asa ramane" "Da" samd ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:20   #34
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by redmen:
Eu nu zic ca nu ar exista.Dar chiar as vrea un exemplu concret.Eu zic doar ca nu trebuie sa raportam toate chestiile la ce facem noi.Vreau sa imi zica si mie cati dintre cei de aici spun mereu la incheierea unei convorbiri telefonice "OK PAPA".Nu a folosit nimeni "pe curand" "ne auzim" "asa ramane" "Da" samd ?
Red, nu se refera la asta cliseul, ci la faptul ca de foarte multe ori telefonul este inchis inainte de rostirea unei minime formule de salut in discutii care necesita aceasta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:21   #35
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da.De adaugat la aia cu dormitul in penumbra.Nu o consider un cliseu.N`am fost prin multe tari ... dar pe unde am fost .. de obicei aveam ferestre foarte mari in camere,nu ferestre de bloc comunist.Si e normal sa stingi lumina si inca sa distingi anumite lucruri.Pe strazi de obicei felinarele sunt aprinse,nu le sting hotii sa vina noaptea sa sparga masinile.

@Judex exemplu pliz.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:21   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai asta am zis, ca noi avem tot felul de formule de incheiere, si de multe ori folosim mai multe. in vreme ce in filme, am vazut in multe, ei pur si simplu inchid telefonul. mi-e greu sa-ti dau un exemplu concret, desi sunt un mare promotor al exemplului concret, pt ca mai in toate filmele noi apar scene in care x discuta cu y la telefon, sunt scene foarte marunte si de obicei nesemnificative.

anyway, facem prea mult caz pe un exemplu de cliseu, poate mi s-a parut mie, insa m-a frapat mereu chestia asta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:22   #37
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Chiar o sa fiu atent de acum inainte si o sa ma uit in special la filmele mai consacrate de la Hollywood sa vad daca dau peste faza cu telefonul.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:24   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
dar Un american la Paris nu vi se pare cliseu?

de exemplu - Jean Serberg, americanca, la Paris, Marlon Brando, american la Paris in Last Tango in Paris. sau invers
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:25   #39
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nici mie nu-mi vine in minte acum un exemplu concret, scuze. Dar sigur exista multe astfel de secvente.
Ce voiam totusi sa evidentiez era neverosimilul altor clisee. Hai sa ne axam pe astea, cu riscul de a ajunge la statistici.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2009, 02:28   #40
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
stai ca nu mi-e clar. cliseu inseamna ceva care se repeta de multe ori.

Formulă stilistică, expresie etc. banalizată din cauza repetării excesive; şablon. – Din fr. cliché.

nu ceva care nu are logica, sau e cum spui tu neverosimil.

alea sunt gafe, aberatii.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells