Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2006, 19:01   #41
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Battle Royale - 8/10. Am ramas efectiv hipnotizat. Oricat de multe faze mai tembele a avut filmul au fost ignorate complet datorita povestii si ideii filmului. Oricum scenele de actiune combinate cu sarcasmul tipului rau citind morti de pe o hartie in "ritmul" muzicii clasice e abosolut captivanta. Scenele de actiune sunt bune dar mi s-a parut putin ca totii copii astia erau putin cam prea puternici. Erau impuscati de mai multe ori si tot se mai ridicau tocmai atunci cand nu te asteptai...vointa de a trai probabil a fost foarte puternica in acestia. Oricum ideea filmului e ceea ce conteaza chiar daca logic nu stiu in ce fel ar ajuta moartea a 39 de pusti la economia unei tari care moare. Deznodamantul e asta...fanii filmelor de actiune, luati si va delectati la un film japonez care ar putea fi si fel de bun ca cele americane facute la Hollywood.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 14:15   #42
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by crin3l:
Finding Neverland - 9.3/10 - Un film superb fara prea multe cuvinte.Actorului care il interpreateaza pe Peter ii vad un mare viitor in actorie.
Cred ca tu ai vazut de fapt filmul "Peter Pan" din 2003...

Infernal Affairs - 8.5/10. Primul aspect al filmului este faptul ca e un film politist foarte bun, deloc usor de descifrat cu actori talentati si destul de original...al doilea aspect este faptul ca e un punct de reper pentru unul dintre cei mai buni regizori care ni'i ofera Hollywood...Scorsese...tocmai Scorsese nu a putut gasi un alt subiect, incep sa cred (de fapt am fost in dubii de mult timp) ca Hollywood nu mai are idei pentru filme asa ca apeleaza la filmele foarte bune ale altor tari...o sa ajungem sa vedem o varianta a "Filantropicii" americana...de abia astept. Cam asta a fost motivul pentru care m-am uitat la Infernal Affairs (1)...sa fiu pregatit pentru The Departed si sa vad fiecare asemanare si deosebire...just as a side note...The Departed are deja 35.000 de voturi si Infernal Affairs doar 10.000 si e din 2002. O vrut de fapt Scorsese sa faca in asa fel incat povestea celor 2 tipi sa fie mai cunoscuta? Nu vom stii niciodata...pana cand un reporter mai jmecher intreaba...sau poate s-a intrebat deja dar ala nu mai poate sa scrie reportajul din motive diverse... :lol: .
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 15:10   #43
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by M0n0:
Originally Posted by crin3l:
Finding Neverland - 9.3/10 - Un film superb fara prea multe cuvinte.Actorului care il interpreateaza pe Peter ii vad un mare viitor in actorie.
Cred ca tu ai vazut de fapt filmul "Peter Pan" din 2003...

Infernal Affairs - 8.5/10. Primul aspect al filmului este faptul ca e un film politist foarte bun, deloc usor de descifrat cu actori talentati si destul de original...al doilea aspect este faptul ca e un punct de reper pentru unul dintre cei mai buni regizori care ni'i ofera Hollywood...Scorsese...tocmai Scorsese nu a putut gasi un alt subiect, incep sa cred (de fapt am fost in dubii de mult timp) ca Hollywood nu mai are idei pentru filme asa ca apeleaza la filmele foarte bune ale altor tari...o sa ajungem sa vedem o varianta a "Filantropicii" americana...de abia astept. Cam asta a fost motivul pentru care m-am uitat la Infernal Affairs (1)...sa fiu pregatit pentru The Departed si sa vad fiecare asemanare si deosebire...just as a side note...The Departed are deja 35.000 de voturi si Infernal Affairs doar 10.000 si e din 2002. O vrut de fapt Scorsese sa faca in asa fel incat povestea celor 2 tipi sa fie mai cunoscuta? Nu vom stii niciodata...pana cand un reporter mai jmecher intreaba...sau poate s-a intrebat deja dar ala nu mai poate sa scrie reportajul din motive diverse... :lol: .
:lol: ....Daca nu ai facut mishto de mine inseamna ca ma crezi cam prost ... e vb de unul din copiii lui Kate Winslet, cel care se apropie cel mai mult de personajul interpretat de Johnny Depp.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2006, 18:24   #44
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nu am facut misto de tine...
Ideea ca nu este nici un personaj care il interpreteaza pe Peter Pan...si nu era copilul...era chiar Johnny Depp care "cica" era Peter Pan...

On-topic:
Dead or Alive - 5/10. Ok, nu stiu ce le-a venit sa faca filmul asta. Probabil au vrut sa mai faca un film bazat pe un joc pe calculator...sau au mai vrut sa faca un film despre arte martiale...sau poate au vrut doar sa faca un film idiot, fara nimic special in el...tin totusi sa mentionez aparitia a trei actrite care imi plac (cum arata si atat.) : Jaime Pressly, Holly Valance si Devon Aoki care arata fiecare perfect in costum de baie...si atat ... Nici macar scenele de arta martiala nu impresioneaza dar nici nu strica...pentru ca pentru asta a fost facut filmul si are cateva cadre de cate o secunda fiecare care arat arta ascunsa (si de mult rasuflata) a filmelor despre arte martiale. De vazut o data, doar pentru fete.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2006, 17:02   #45
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Twilight Samurai - 9/10. Unul din cele mai frumoase filme asiatice din care am vazut. E simplu, curat, cu o poveste frumoasa...dar ce iese in evidenta cel mai mult este detaliul pentru traditiile si obiceiurile japonezilor din sec XIX (era samuraiului fiind spre sfarsite datorita armelor de foc) dar si felul cum actiunea se desfasoara si se arata publicului, de mare ajutor fiind si nararea fiicei (numai lucrul asta e de ajuns sa te faca sa te uiti). In film se prezinta viata unui samurai sarac care trebuie sa aiba grija de cele doua fiice ale sale si mama lui senila. Datorita actiunilor sale, care se prezinta in film, el este trimis de seful clanului sau pentru o sarcina, care l-ar scoate din saracie, dar care i-ar incheia si viata. Actorul principal face o treaba excelenta sa ne introduca in acea perioada si sa arate viata unui om normal...e un adevarat festin pentru fanii perioadei dar si genului. Nu trebuie ratat!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2006, 08:00   #46
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by M0n0:
Nu am facut misto de tine...
Ideea ca nu este nici un personaj care il interpreteaza pe Peter Pan...si nu era copilul...era chiar Johnny Depp care "cica" era Peter Pan...
Omu... este un copil in film care il cheama Peter shi nu mai stiu cum...nu PETER PAN.Shi acelui actor copil care il cheama Freddie Highmore ii prevad un viitor mare ...

Akuma doua filme vazute de curand...

Saw 3 - 7/10 - Interesant...insa un finalul prea tras de par ...la filmul acesta se poate discuta in mare parte de final...caci in rest este cam aceeashi chestie ca precedenteele 2...M-a dezamagit f mult finalul . Tipul acela a fost in stare sa il ierte pe cel care i-a omorat copilul shi nu a fost in stare sa il ierte pe Jigsaw ca i-a facut sa sufere in seara aceea...(exagerat de tras de par).In rest treaba cu Amanda shi ce ii spune Jigsaw mi se pare f buna .


Equilibrium - 9.5/10 - Un film care m-a impresionat enorm...Nu ii dau 10, deoarece la mine film de 10 este doar Lord of the rings shi din cauza finalului care dezamageste mult(nota mea incearca totushi sa nu ia in considerare finalul).Acest film nu trebuie comparat cu Matrix decat la efecte speciale (care pe mine nu ma intereseaza).In rest un film cu o idee sublima din care ar trebui sa tragem nishte concluzii.
Bale crek a facut rolul vietzii in acest film.
Daca shi ideea ar fi fost originala(yo nu am mai vazut filme de genul, dar am intzeles ca era o idee furata), oricum scena cu catelul mi se pare geniala, o scena care face aproape tot filmul.
Ash mai avea multe sa spun dar nu prea imi gasesc cuvintele.
Oricum Equilibrium imi va ramane in memorie mult timp, poate chiar toata viatza.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2006, 19:33   #47
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Killing - 9/10. Titlul singur e destul de sugestiv...ne spune exact la ce sa ne asteptam: drama si suspans...in genul filmului noir. Povestea este destul de simpla dar constructia acesteia non-lineara o face putin mai greu de inteles. Prin combinatia perfecta de (pe atunci) regizor necunoscut si actori de categoria B a iesit un film excelent si un punct de referinta pentru viitoare filme cu crime, drama si de ce nu noir...cele care au mai fost facute dupa '56. Merita vazut pentru ca e unul din primele filme Kubrick in care cu adevarat se vede adevaratul talent al maestrului...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2006, 21:17   #48
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by M0n0:
Merita vazut pentru ca e unul din primele filme Kubrick in care cu adevarat adevaratul talent al maestrului...
adevarat! :shock:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2006, 17:09   #49
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
An Inconvenient Truth - 8/10. Un documentar care spune multe...Spune multe in special despre poporul american...care e, dupa spusele lui Al Gore (o replica care mi-a placut de'a lui: "Am obisnuit sa fiu urmatorul presedinte al Americii..." si chestia e ca o spune cu o oarecare tristete in glas...) e principalul vinovat in distrugerea mediului, dar mai "ajuta" si celelalte continente...dar fata de alte continente, America alege sa nu repare greselile...si alege sa ramana la fel de poluanta ca acum 30 de ani cand a inceput totul. Totul intr-o scala mult mai mare. Bun, ne mai uimeste prin prezentarea unor grafice deranjante, ne avertizeaza despre viitor, dramatizeaza chestii...si cred ca o face pentru binele nostru. Un documentar care trebuie vazut...poate schimba parerea cuiva...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2006, 19:45   #50
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The OH in Ohio - 7/10. Usor, dragut...si pe alocuri amuzant...cam 70% e un chick flick...deci fiecare cu a lui...Parker Posey, doamna din rolul principal e personajul cel mai amuzant in special in momentele spre dorintele ei sexuale...dar asa...merita vazut...o data.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2006, 15:11   #51
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Heat - 8/10. Unul dintre cele mai bune filme de actiune politiste pe care le-am vazut...dar asta din cauza lui Robert De Niro si Al Pacino...greii cinemaului Hollywoodian...si din cauza lui M. Mann (contributia lui e de 40%) si felul cum a prins noaptea si alte alea care le face el asa de bine...si scenariul lui a fost destul de reusit. Filmul dureaza 2 ore si 45 de minute...dar te plictisesti numai daca te hotarasti sa faci asta de la inceput. Scenele de actiune, sunt reale si detaliate...reusite per total...Cred ca de la filmul asta a inceput Mann sa-si arate adevarata fata...si merita vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2006, 16:00   #52
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Adevarata fatza, care a fost mutilata in Miami Vice..
Sper sa gaseasca modalitatea sa si-o repare
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2006, 10:36   #53
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby - 6/10. Nu cel mai amuzant film de anu asta...dar merge vazut o data...in mare parte pentru Will Ferrell si pentru viziunea lui asupra unui american nu prea destept, dar cu inima mare, daca ati vazut Saturday Night Live vreodata cu Will Ferrell il vedeati cum il imita pe Gee Dubla Ia...eee, cam asa-i si aici. Filmul are cateva faze comice...vreo 3-4...si mai sunt si alea cand apare si Sacha Baron Cohen - fracezul gay...amuzant...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2006, 18:42   #54
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
World Trade Center - 8.5/10. Breath-taking...Un film care arata ce s-a intamplat din faptele a doi supravietuitori a dezastrului de la W.T.C. din 2001 si bineinteles din perspectiva lui Oliver Stone, un regizor care a aratat fata adevarata a americanului in fata unui dezastru...o fata care poate fi putin lacromgena (mi-a lasat si mie o lacrima pe obraz......). Multi au crezut ca lumea, in special americanii nu sunt pregatiti de un astfel de film, dar eu cred ca arata exact ce trebuie...viata. Viata s-a putut vedea in acea zi...si dorinta de a trai, mai presus de toate. Din tot dezastrul respectiv au fost salvati din resturi numai 20 de persoane...John si Will fiind persoanele 18 si 19 si ei au fost salvati chiar in noaptea de dupa dezastru...deci pentru multi (2749) moartea a venit imediat. Filmul merita vazut...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2006, 21:00   #55
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
My Super Ex-Girlfriend - 6/10. AAAhahahaaaaaaa...very fu*king funny...not. Mai degraba absurd...dar stiu ca intr-un fel asta era si ideea...dar la final chiar s-a exagerat. Motivul pentru care m-am uitat la film a fost Uma Thurman, care si-a jucat rolul, pacat ca l-a acceptat...apoi si pentru Luke Wilson, joaca bine in orice film (cel putin in cele care le-am vazut) si bineinteles pentru nebunu de Rainn Wilson (binecunoscut din serialul de comedie genial si castigator de Emmy, The Office)...pentru vazut pentru astia 3...dar inainte de final...good luck.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2006, 15:21   #56
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Jackass 2 - 7/10. A naibii de amuzant...dar ca sa-l compar cu Dirty Sanchez...cel din urma castiga...oricum...e si asta o nebunie totala...si cateva faze chiar originale si amuzante si la care nu te astepti sa se poata intampla vreodata. De vazut merita, dat atentie celor cu toleranta marisoara la stomac si violenta cat incape.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 15:14   #57
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
off topic
mono, cand reusesti sa vezi atatea filme?
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 13:49   #58
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Imi gasesc intotdeauna timp...imediat ce vin de la scoala...(da, sunt inca elev, intr-a 12-a...probabil asta e motivul principal pentru care am timp, inca...)...seara, cand nu mai am chef de nimic...ocazii sunt...

On-topic:
Little Miss Sunshine - 9/10. Cea mai perfecta familie disfunctioanal pe care am vazut-o vreodata in vreun film. Mi-a placut cum se completau reciproc...cum se urau reciproc...mi-au placut problemele prin care au trecut de'a lungul calatoriei lor...mi-a placut Vw-ul ala stricat...fiecare personaj aduce ceva nou si ceva amuzant sau trist cu el si ajung sa fie intr-un balans perfect...si mi-a placut si felul in care isi bateau joc de fenomenele alea de fetite mici care apareau in concursurile de frumusete. Un film misto, care trebuie vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2006, 16:25   #59
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Braveheart - 9.5/10. Un clasic nemuritor. Un film curat...extrem de detaliat, prin traditiile scotienilor, prin strategiile de batalie si politica din acea vreme. Un film cu una (daca nu, cea mai buna) din cele mai bune scene de lupta intre 2 armate care exista, deloc haotic si foarte precis, care iti taie rasuflarea. Portretul scotienilor este descris excelent, ei fiind demni, foarte respectati si in acest film se arata clar mandria lor. Si alte cateva scene absolut incredibile...cum ar fi aceea cand William Wallace striga libertate, libertate in loc de indurare (superb) si alte multele. Un film care trebuie pus pe lista de "must see".
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2006, 20:23   #60
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
[quote="M0n0"]Braveheart - 9.5/10.Un film cu una (daca nu, cea mai buna) din cele mai bune scene de lupta intre 2 armate care exista, deloc haotic si foarte precis, care iti taie rasuflarea.

Ca tot veni vorba de cele mai bune scene de lupta, ce zici Mono de secventa finala din "Alexander" in care Bucephalus si elefantul se ridica in doua picioare unul in fata celuilalt, cu calaretii in spate. Mie mi-a taiat rasuflarea acea imagine; mi s-a parut foarte puternica/expresiva.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells