Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Oct 2006, 10:35   #21
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Monster House - 7.5/10. I had a ball. Care a fost mancata de o casa. Super tare film. Nu se compara cu nimic altceva din ce am vizionat pana acuma, un film unic. Si 3D-ul face toata diferenta, fara el nu avea acelasi farmec, pentru ca iese un film real cu cgi-uri exagerate, dar aici nu mai este nici o scuza. Si in plus, e un film pentru toate varstele. De vazut!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 15:46   #22
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Tom Yum Goong - 6/10. Aceastra poveste extrem de exagerata este una dedicata in special iubitorilor de arte-martiale pentru ca pentru asta a fost facut...asta e clar...poveste incearca sa aiba, dar e INcredibila, adica com'on, cine se duce sa isi recupereze un elefant si gaseste peste 100 de oameni care ii stau in drum...omu asta chiar isi iubeste elefantul, poate putin prea mult. Dar partea buna (buna, cat de cat) ramanea cea plina cu karate...mi-a placut in special scena din restaurant si pe scari...236 de secunde de bataie fara oprire...si apoi "boss"-uri peste "boss"-uri...si apoi inca vreo 50 de tipi...apoi 4 tipi mari...si gata. Cam asta e filmul...vreti bataie (senseless, daca ma intrebati pe mine)? Luati si vizionati-l...daca nu, mai bine pas.

@Ghita...nici nu sunt 4 minute
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 18:49   #23
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by M0n0:
@Ghita...nici nu sunt 4 minute
Yo am vazut versiunea extinsa . Am exagerat, normal. N-am stat sa cronometrez. Maniacule .
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2006, 15:53   #24
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Originally Posted by M0n0:
@Ghita...nici nu sunt 4 minute
Yo am vazut versiunea extinsa . Am exagerat, normal. N-am stat sa cronometrez. Maniacule .
Daca vrei sa stii ceva...prima oara cand l-am vazut ziceam si eu ca sunt peste 10 minute...ca parca nu se mai termina...in fine...

The Nightmare Before Christmas - 8/10. In sfarsit, am vazut si eu acest clasic al Craciunului...si a fost dragut. Dragut incat sa nu para prea copilaresc dar la fel de dragut incat sa nu fie prea serios pentru binele lui...deci e un film pentru toate varstele care cel mai bine e vizionat in perioada Halloween - Craciun.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2006, 18:18   #25
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Crank - 8/10. Dap, film nebun...GTA pus pe pelicula...si s-a facut o chestie care trebuie vazuta...e probabil filmul care te tine cel mai mult pe scaun, dar numai daca esti baiat. E pentru noi, are arme, urmariri cu masina, sex, umor pe ici si colo, nuditate, Amy Smart, sex si nuditate...si alte arme. Ce l-ar fi facut complet ar fi fost bataile corp la corp...dar ce-i mult strica, in unele cazuri. Cat de mult seamana cu un joc pe calculator, cateva trasaturi: Harta L.A.-ului de pe Google Map...care arata fiecare "nivel" a personajului principal...genericul de inceput arata cu un joc arcade din anii '80 de la Atari...si Chev nu vrea decat sa ajunga la final sa se bata cu "boss"-ul. Apoi are cel mai necaracteristic final Hollywood...dar caracteristic GTA. De vazut pentru Jason si Amy Smart!!!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2006, 17:41   #26
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dirty Sanchez - The Movie - 6/10. 6 mai mult pentru ca m-a facut sa rad enorm...dar cu o oarecare senzatie de greata combinata cu privitul in alta parte dar fara rezultat. Cine cauta senzatii tari pe ecran...asta-i filmu care trebuie vazut! Jackass parca e copil nevinovat pe langa asta...dar inca nu am vazut 2-ul...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2006, 14:29   #27
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Break-Up - 6/10. S-ar putea sa fiu prea darnic cu nota...dar atat cred ca merita cuplul Vince + Jennifer...in rest...totul e inca un film despre cupluri si relatii...si comedie usoara...se pare ca toti actorii trebuie sa faca asa ceva in viata lor. In fine...caracteristicul Vince ne amuza iar...si Jennifer e ca in tot ce a jucat, frumoasa si talentata...si se termina previzibil. De plictiseala...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 23:55   #28
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Superman Returns - 7/10. Asa cum alti o mie inainte mea am mai zis (sau poate nu) Superman Returns e o multitudine de chestii care fac sa ne tina pe scaun si sa dam bani la cinema (n-am fost unu din astia...dar m-a tinut pe scaun). Efectele vizuale sunt extraordinare...dar se vede ca sunt efecte. Adica n-am ajuns inca la acel stagiu cand nu mai putem face diferenta intre computer si viata reala. Brandon Routh a avut niste papuci mari de "umplut", la propriu dar si la figurat...si nu-mi displace...are potential tipu. Iar Kevin sucked de la incipit pana la dezonadamant, parca nici nu juca in film, asa l-am simtit eu. In rest, un film frumos...facut pentru efecte speciale...dar si ce efecte. Merita vazut la un 5.1 sau la cinema...cu mult popcorn in fata.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2006, 15:14   #29
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Ultraviolet - 3/10. Nu stiu ce m-a facut sa ma uit la filmul asta...probabil a fost Milla, probabil am vrut sa-mi aduc aminte cum arata un film care incearca ceva si esueaza lamentabil. Kurt Wimmer...cred ca a avut o perioada grea, o perioada de prostie extrema cand, dupa succesul de la Equlibrium, face exact aceeasi chestie dar in varianta feminina...cat de penibil e asta? Pana sa ma uit pe imdb nici nu stiam ca e acelasi...credeam doar ca e un regizor nou care a copiat ideea, dar nu. Cat despre unele idei din film: pot materializa arme in mana...dar forma de combatere a virusilor este tot manusa de cauciuc folosita astazi in medicina...si unele aspecte tehnologice sunt asa de futuristice incat te fac sa razi. De evitat pe cat posibil...dar pana si eu, care am primit avertismente peste avertismente...tot l-am vizionat. Nici nu merita sa scriu atata despre el...nu dati cu pietre, va rog.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2006, 15:17   #30
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Volver - 7.5/10. Nu simt ca merita mai mult. O poveste complexa...mai mult cu probleme de familie...cu parere de rau nu mi se pare o poveste chiar asa de originala...ma asteptam la mai mult. Penelope a jucat excelent...dar ce a contat, cred, mai mult in filmul asta a fost regia...semnata Almodovar...si avand in vedere ca nu am vazut decat "Hable con ella", din care nu imi mai aduc aminte nimic...Volver o sa imi stea mai bine in minte.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2006, 18:20   #31
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Full Metal Jacket - 10/10. Dau zecele asta pe care il merita pentru ca e cel mai bun film despre razboi pe care l-am vazut (mai bun decat Apocalypse Now! sau Salvati Soldatul Ryan) si pentru ca e regizat, produs si partial scris de Kubrick (inca considerat de mine cel mai mare si cel mai bun regizor din toate timpurile). Am subliniat despre pentru ca tot ce face (si face excelent acest film) este sa faca intr-un fel publicitate proasta razboiului...adica ca orice pacifist (cum probabil era Kubrick) il dezaprobeaza ferm ... cu alte cuvinte...un film anti-razboi. Inca un lucru pe care il arata filmul este evolutia omului de la "magget" la soldat in marina si apoi soldat in razboi si in unele cazuri chiar beyond. Mai arata si cat de in serios iau soldatii americani acest razboi cantand (la final, de ex.) cantecul de la Mickey Mouse dar si ocazionalele glume sau cuvinte de vitejie chiar inainte de razboi (care se dovedeau minciuni mai tarziu...datorita fricii care o aducea mitraliera fierbinte in fata soldatului). Un film despre oameni si situatiile in care se afla in momente de cumpana si bineinteles, un film despre razboi...cel mai bun.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2006, 00:19   #32
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by M0n0:
Volver - 7.5/10. Nu simt ca merita mai mult. O poveste complexa...

nu merita mai mult!!

insa povestea nu prea-i complexa. a complicat-o (ca era sa spun complexat-o :lol telenovelistic Almodovar ca sa ajunga la drama ... atita tot! daca depeni la final firul, nu prea e mare lucru.. insa, in vizionare, nu stiu cita lume are staruinta de a-l descilci, pentru a avea ce depana
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2006, 12:41   #33
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by gionloc:
insa povestea nu prea-i complexa. a complicat-o telenovelistic Almodovar

oh, boy, that sure narrow's it down in Almodovar's filmography :hmm:
de fapt, nu prea stiu film de-ale lui (mai tre s vad cateva totusi) care sa nu fie mai mult sau mai putin telenovelistic.

n-am vazut inca volver, dar nu era de asteptat sa fie asa? we are talking almodovar here.

PS. i can't wait to see it!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2006, 16:22   #34
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Halloween - 6/10. Ala din '78, daca se intreaba careva. Da, interesant cum filmul asta speria lumea la sfarsitul anilor '70. Acu, absolut nici un efect. Si bineinteles, fiind un film horror din anii respectivi, stim sigur ca o sa gasim in el tot felu de clisee, mai unele stupide, mai unele enervante. Din cele stupide: cum e ala asa de puternic daca a stat inchis intr-o celula din spitalul de nebun si, dupa spusele doctorului, statea pur si simplu si se uita la perete, prin perete...raspuns: era posedat. Oookey. Din cele enervante...il stim cu totii si nu e spoiler, nu moare nici la final...urasc chestia asta la un film horror. Sau alt cliseu...numai aia cuminte din tot grupu supravietuieste...semn ca daca faci sex/dragoste si nu esti protejat, asa cum erau multi din tinerii respectivi, o sa te omoare Mike Myers. Bun, deci numai pentru fanii genului.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 18:22   #35
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nightmare on Elm Street - 8/10. (cel din '84). Mi-a placut...m-a tinut pe scaun...m-a tinut in tensiune si restu. Mi-a placut ca film horrrrror. Mi-a placut si de personajul Freddy Kruger, chiar daca nu l-am vazut asa de mult pe cat am vrut...si trebuia totusi, daca e primul film, sa fie mai dezvoltata povestea lui. In rest, atmosfera tip horror....sange destul de mult...pentru fanii Johnny Depp, trebuie vizionat ca e primu lui film. Un film mistocutz!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 14:04   #36
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Ant Bully - 7/10. Da...ne obisnuim deja cu filmele 3D facute pe banda rulanta...si nu le mai gasim asa de neobisnuite. Chiar daca ele se fac de 10 ani...in ultima vreme am simtit o crestere considerabila in numarul lor. Oricum...cel mai mult mi-a placut in asta grafica, ca na, asta avanseaza si e din ce in ce mai bine facuta...si o sa ajunga la real in curand, sa speram ca nu prea real...si muzica e reusita. Si asteapt sa fie si un film serios, drama sau ceva, facut in 3D...nu numai comedii de familie cu mesaje, etc. Ajunge doar o vizionare la filmul asta.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 09:36   #37
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by M0n0:
Halloween - 6/10. Ala din '78, daca se intreaba careva. Da, interesant cum filmul asta speria lumea la sfarsitul anilor '70. Acu, absolut nici un efect. Si bineinteles, fiind un film horror din anii respectivi, stim sigur ca o sa gasim in el tot felu de clisee, mai unele stupide, mai unele enervante. Din cele stupide: cum e ala asa de puternic daca a stat inchis intr-o celula din spitalul de nebun si, dupa spusele doctorului, statea pur si simplu si se uita la perete, prin perete...raspuns: era posedat. Oookey. Din cele enervante...il stim cu totii si nu e spoiler, nu moare nici la final...urasc chestia asta la un film horror. Sau alt cliseu...numai aia cuminte din tot grupu supravietuieste...semn ca daca faci sex/dragoste si nu esti protejat, asa cum erau multi din tinerii respectivi, o sa te omoare Mike Myers. Bun, deci numai pentru fanii genului.

m0n0, baiatule, usurel...

deci, in primul rand, in 'halloween' n-ai obervat (si e pacat !) excelenta sugestie hitchcock-iana, din modul de filmare (uita-te la scena in care curtis urca scarile din casa wallace - sper ca ai vazut 'psycho') si montajul paralel (michael punandu-si la cale cu rabdare atacul, in paralel cu loomis incercand sa-l gaseasca - misto joc cat & mouse). de asemenea, ti-au scapat cateva omagii amuzante: sam loomis, psihiatrul vs. sam loomis din 'psycho' sau leigh brackett, scenarist care a colaborat frecvent cu howard hawks, unul din regizorii preferati ai lui carpenter.

in ce priveste 'cliseele' la care te referi, gandeste-te ca acest film a preluat o parte din 'ce s-a facut pana atunci' (clisee, sa zicem, remodelate) si pe altele le-a creat el insusi (criminalul mascat, regula despre sex s.a.m.d.). ai vazut discutiile parodice din 'scream' ? la 'halloween' se refereau !in plus, consider o mica gogomanie sa iei in serios filmul (pui intrebari prea naturist-explicite - cum putea sa fie atat de puternic, cum a rezistat la 6 impuscaturi eventual etc.), care, pana la urma, face parte din genul horror, unul prin esenta gratuit si exagerat. ni se sugereaza ca michael myers ar fi 'the boogyman' - so, what's wrong with that ? trebuie sa calibrezi si tu felul de a interpreta un film, pt ca nu se poate aplica un sablon pt orice. daca mergi pe ideea de verosimilitate, ai sa faci terci multe filme de hitch !


p.s.: apropo, voi, cei carora nu v-a placut 'halloween', ar trebui sa fiti condamnati pt eternitate sa vizionati intr-o camera inchisa etans sequel-urile ! no offence.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 22:27   #38
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
@noto...
Chiar nu vad de ce trebuie sa stiu toate detaliile pe care le-ai dat tu in primul paragraf ca sa ma atraga filmul...pentru ca tot nu o face. E prea simplist...si dupa mine, acum, prea laudat.
Da, inteleg lucrurile specifice horrorului, the bad guy never dies & shit...face legatura la faptul ca un cosmar parca nu are sfarsit. Dar mai este si chestia aia cu "orice are un inceput, are si un sfarsit" (si nu, nu e luata din matrix) chiar si in horror. Ofera prea multa gratuitate de asta stupida care nu se termina...si la un moment dat e de prost gust. Pentru mine. Eu asta am cu genu asta, deci mai bine faceti voi ce vreti cu el

On-topic:
Miami Vice - 6/10. Mai mult un exercitiu de regie pentru Michael Mann. E prima oara cand foloseste digitalul in loc de pelicula...si dupa explicatia lui ii e mai usor sa lucreze cu contrastul si saturatia direct din camera. In fine, au fost unele scene care sunt misto facute...cu cerul ziua, dar si noaptea...si stim ca Mann e bun la prins atmosfera noptii (vezi Collateral, din cele mai noi), dar au mai fost scene cand ziceai ca si-a aduc hi8-u de acasa sa filmeze un film cu buget totusi de vreo 40 de mil. In rest, o plictiseala generala...nu cred ca am cascat la vreaun film cum am cascat la asta de vreun an...poate mai mult. A lungit-o inutil...dar probabil a vrut sa prinda exact cum se desfasoara o ancheta la ei, incet. Slabut Mann, poate data viitoare.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2006, 22:07   #39
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Keeping Mum - 8/10. Dragut film. L-am vizionat pentru comedia englezeasca dar si pentru Rowan Atkinson si am fost placut impresionat. Povestioara asta simpla e foarte bine facuta si are cateva surprize ici si colo. Mi-a placut foarte mult rolul batranei in special in scena cu telefonul in masina, extrem de amuzant. Fiecare din actori da ce poate la fel ca si regizorul, impreuna cu scenaristu si a iesit un filmulet mistocutz. Enjoy!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 21:29   #40
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Accepted - 6/10. Nu e un film prost. E filmul specific american despre adolescenti care devin studenti. Am mai vazut de astea, nu e nou, dar ce se intampla in filmul asta e ceva nou. Cativa studenti care nu au fost primiti la oricare alta universitate isi fac propria universitate...si printr-o greseala tehnica o gramada de studenti ratati sunt primiti aici si intalnesc o metoda noua de invatamant...autoditactul. Si aici gasim sentimentul de scoala cool si vrem/am fi vrut cu totii sa fi invatat in asa ceva. Film usor...amuzant (de aici si nota 6)...de vazut o singura data.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells