Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Sep 2006, 12:52   #1
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
M0n0(logând) despre filme

Click - 8/10. Mi-e foarte greu sa vorbesc despre filmul mai ales pentru ca nu stiu ce gen e...e cica comedie dar are prea putine faze comice...cele mai semnificative fiind acestea: cand isi schimba culoarea, cand a pus pauza si isi palmuia sefu sau cand ii tragea "vanturi", cand se juca cu bucata de piele din jurul bazinului...deci majoritatea e comedie fizica...nu prea sunt glume verbale si daca sunt nu prea le-am gustat. Filmul, curios avand in vedere ca e productie Happy Madison, a fost foarte serios timp de vreo 15-20 de minute terminandu-se cu o morala...nu sari peste chestiile mici din viata...bine, noi nu putem sari peste ele ca nu avem o telecomanda care controleaza Universul dar trebuie sa invatam sa le gustam chiar daca unele din ele sunt amare. A fost o dramodie reusita, dar daca vreti o aventura metafizica incercati Eternal Sunshine... . Si rolul lui Sandler tot nu a reusit sa ma convinga si Kate e practic inexistenta aici (and this is the real sad thing).
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2006, 23:49   #2
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Clerks II - 8.5/10. Sau un titlu alternativ foarte amuzant: The Passion of the Clerks. Filmul asta merita toate laudele si restu pentru ca e unul dintre cele mai amuzante si cele mai reale filme pe care le-am vazut. Un film despre prietenie, in primul rand apoi putin dragoste si multe chestii ciudate...dar toate amuzante. Cuvintele sunt sincere si reale...fara "mana" Hollywood-ului, doar mana lui Kevin Smith...cruda si fara avertizare. Si bineinteles o sa-i vedem si pe deja clasicii Jay & Silent Bob la ale caror faze nu poti sa te abtii de ras, fara a interveni intr-un moment inoportun in cadru. Merita toata atentia si va avertizez eu ca va asteapta un limbaj cum in nici un alt film nu exista...in afara de cele ale lui Kevin Smith.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2006, 22:16   #3
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Lilo & Stitch - 6.5/10. Mdea...dragutel...e un Disney la urma urmei. Faze comice, destule...cred ca cu" E un Disney" am spus tot.

The Descent - 8.5/10. In sfarsit un film horror, fratilor. Chiar daca nu sunt fan horror cu monstri, asta chiar nu a fost rau deloc. Captivant, incitant, claustrofobic...le are pe toate. Daca cineva se mira de ce sunt numai femei, pe langa faptul ca sunt prietene, si un barbat ar arata...gay pe langa ele, ganditi-va si la asta...la cate horror-uri ati vazut, femeile intotdeauna supravietuiesc (sau in unele cazuri, barbatii nu foarte facuti) si aici au aratat-o pe cea mai puternica din toate...dar tot nu mi-a placut ce i-a facut Junoei, adica la urma urmei erau prietene...in fine. Inca un motiv pentru care e un horror bun...nu e american (si asta spune multe). Si vad ca nici nu e luat dupa alt film cu acelasi nume chinez sau japonez sau altceva asian. In orice caz...o sa va placa...e un super glue de film...pentru ca te tine pe scaun. Not to be ignored!!!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 18:24   #4
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Curious George - 8/10. Exact cum ma asteptam, chiar mai amuzant. Feel good movie...nu neaparat da pe langa la cate glume are...dar te fac sa iti pui un zambet pe fata si te simti mai bine. Oarecum maimuta arata cat de curiosi suntem toti, oricum toti am vrea sa facem ce face maimuta, chiar daca nu putem. Filmul asta iti mai trezeste copilul din tine. Pe mine sigur m-a inveselit.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 10:08   #5
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Omen - 5/10. (2006). Nu l-am vazut pe cel din '76...dar cica e mai bun. Ca horror nu e chiar asa de grozav...in unele momente e plictisitor si o lungeste in altele e destul de tensionant, dar acele momente sunt scurte si nu compenseaza. As numi chiar filmul o pierdere de timp...but that's just me. Dupa mine, pustiul nu a fost chiar cel mai inspaimantator pusti pe care l-am vazut in genul asta de filme. Actorii cei mai importanti nu m-au impresionat...M-a plictisit filmul asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 09:19   #6
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nacho Libre - 7/10. Un fel de Napoleon Dynamite cu mexicani...dar nu se ridica la calitatea primului. Dar e aceeasi chestie...un zero ajunge erou...dar aici joaca Jack Black si unul foarte bun, esenta lui. Glumele sunt scoase ori din figurile idioate ale personajelor, mai ales cele ale lui Jack...ori din accentul haios tot al lui Jack...ori din glumele de boodaa (the one's with the farts). Oricum Jack a facut absolut orice ca sa ridice calitatea, dar nu a fost destul, pentru ca vedem cam multe din Napoleon aici si deci nu e nimic nou. Oricum, thumbs up for Jack Black!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 12:00   #7
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Fearless - 7/10. Produs chinezesc cu o tenta americana. Povestea e cea americana...un luptator de arte martiale arogant pateste ceva dramatic si se transforma (in Hulk-ul calm) si nu mai e arogant si se lupta ca sa nu moara cu un nume patat. Artele martiale si scenariul sunt produsele chinezesti. Singurul lucru la care te uiti in filmul asta sigur sunt artele martiale si atat iar acestea sunt reusite.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 16:24   #8
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Brick - 9/10. Modern Noir at it's finest. Inteligent, plin de mister, detectivi, film independent, actori tineri care reprezinta viitorul, regie curata si simpla, cateva efecte ieftine dar de efect. Great drama! Great movie! Pentru mai multe detalii, vizionati filmul!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 23:04   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by M0n0:
Brick - 9/10. Modern Noir at it's finest. Inteligent, plin de mister, detectivi, film independent, actori tineri care reprezinta viitorul, regie curata si simpla, cateva efecte ieftine dar de efect. Great drama! Great movie! Pentru mai multe detalii, vizionati filmul!

it hit me, too, like a brick in the head!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2006, 22:02   #10
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Garfield 2 - 3/10. Ce bucata de ra*at. Nici nu se mai putea mai prost, mai penibil, mai previzibil si mai plin de clisee. Filme de genu asta strica complet brandnameul pe care il reprezinta. Am vazut si eu benzi desenate cu Garfield si incerc sa le vizionez in fiecare zi...motanul nu e agil, nu are chef sa fuga (daramite repede), e lenes si gras...si face numai remarci sarcastice. Si in film, atat in 1 cat si in 2 face exact oposul, not cool. Si mai e si plictisitor...proasta combinate, prost film...si nimeni din distributie nu a putut salva in vreun film catastrofa asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 16:17   #11
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Tristan + Isolde - 7/10. Dragutel filmutel. O fi un film despre razboi (intre Irlanda si Britania) dar povestea de dragoste e pe primul loc aici. O poveste de dragoste ca in, de fapt, exact ca cea din Romeo si Julieta (de aici si tagline-ul filmului: Before Romeo & Juliet, there was...)...in rest, imagini frumoase...mai este si o povestioara (pe langa cea de dragoste) subtirica, dar exista...dar, in final, un film mediocru pentru genul sau...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 20:58   #12
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Mission: Impossible III - 8/10. Probabil va mirati de nota...ee, uite ca nu-mi pasa de ce credeti pentru ca pentru mine asta e cel mai bun Mission: Impossible facut. Actiunea satura pe absolut oricine, adica e foarte, foarte multa. Nu cred ca trec 10 minute de scena fara actiune pana apare alta scena plina de adrenalina, viteza si explozii. Stiu, e un film facut pentru box-office, so what. Doar nu va asteptati la drama, pentru ca daca era mai multa drama decat actiune, lumea apoi spunea ca trebuie mai multa actiune...dar eu cred ca proportiile sunt perfecte...60% actiune, 20% drama si 20% poveste de dragoste. Ia sa vedem acum actorii, Tom Cruise, la fel, carismatic, dar fara prea multe de spus...Philip Seymour Hoffman, villan a'ntaia. Si inca ceva ca sa nu te plictisesti prea repede...tot felul de twisturi...oriunde in film, nu numai la sfarsit. Concluzia e clara...filmul asta nu te poate plictisi si deci nu te poate dezamagi.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2006, 15:11   #13
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Thank you for Smoking - 8/10. Satira americana de calitate. Filmul prezinta viata unui reprezentant al tigarilor (lobbyist...habar n-am ce inseamna mot-a-mot, dar stiu care are legatura cu traficul de influenta) Nick Naylor, interpretat foarte bine de Aaron Eckhart, de altfel, fiecare actor a jucat excelent: William H. Macy, Robert Duvall, J.K. Simmons, Maria Bello, Katie Holmes si chiar si pustiu Cameron Bright face o interpretare care merita bagata in seama. La nivel tehnic filmul foloseste o groaza de efecte speciale (in mare parte efecte grafice) specifice unui film independent si anume efecte mici dar care sunt puse unde trebuie. Si bineinteles, ceea ce face acest film, scenariul, care e sincer, curat si foarte bine facut care merge perfecte cu regia (la fel, curata si simpla) incepatorului Jason Reitman. Recomandat.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 18:19   #14
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by notorious:
'thank you for smoking' are si el toate calitatile lui JR - pacat ca nu e suficient de subtil si, de asemenea, ca e ezitant. dar astea sunt niste defecte inerente oricarui debutant (ma rog, nu stiu daca e chiar primul film al lui JR, dar e printre primele). e un film distractiv si incantator.
E primul...dar pe imdb mai arata cateva scurt metraje facute anterior...dar nu cred ca intra in categoria de filme "in totalitate".
Da...am observat si eu ca e ezitant...adica nu a incercat chiar sa puna totul pe fata intr-un mod "ooohhhh" ... avea potential...putea sa fie si mai bun.

Art School Confidential - 6/10. Film cu o tona de potential. A reusit sa fie un clisee fara a pune vreunul in film...cum? Pai, la asta s-au gandit creatorii de la inceput...si cred ca au facut-o intentionat...au zis ceva de genu: hai sa facem ceva cu totul original dar la care lumea sa se prinda ca am incercat sa facem asta din rasputeri, deci rezultand totul intr-un cliseu...filmul a fost regizat de un nene de 57 de ani (Ghost World a fost mai bun) dar filmul e un produs clar de calitate studenteasca, deci parerea mea e ca trebuia sa se straduiasca mai mult...e un film despre arta...si arata ca arta este mult prea supraevaluata datorita idiotilor orbi care "vad" de fapt ce e in spatele unei picturi care ar fi putut s-o faca usor si un copil de la gradinita...deci arta nu are viitor...decat din partea celor extrem de nebuni si geniali in acelasi timp, tip personajul Jerome Platz. 1 la mie, cum se zice in film. A fost o incercare brava...dar care prin faptul ca e evident ca au incercat prea mult (prin scenariu, idee si restu), il face un film clisee...You get my point...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 20:12   #15
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Who Killed the Electric Car - 8/10. Dragutel film...mesaj si mai bun. Pe mine m-a convins sa-mi cumpar o astfel de masina...cea electrica, cu emisii 0...dar se pare ca unii au reusit sa o ucida 100% (adica le'a luat pe toate si le'a distrus), ceva ce suna ca o masura luata la extrem, pentru ca eu nu vad nici o amenintare din partea lor, dar lumea se invarte in jurul banilor si asta e cat se poate de clar. Cateva chestii care mi-au dat batai de cap...intotdeauna, fara exceptie, masina electrica arata ciudat...chiar si cele care incearca sa nu iasa in evidenta fata de celelalte masina care folosesc combustibili fosili, pentru ca cele electrice zici ca's facute din hartie sau plastic, mai mai sa zici ca e o iluzie optica...sau chiar mentala...probabil din cauza zgomotului scazut pe care il fac (se pare ca nu e masina daca nu merge pe explozii...cam in acelasi fel si-a gasit sfarsitul si masina cu aburi)...alta chestiune este aceea ca oamenii nu sunt pregatiti de astfel de masini...si prin oameni ma refer la conducatorii companiilor de petrol si chiar guvern...pentru ca, dupa parerea lor, mai exista destul petrol pentru inca "1000 de ani", evident, vor sa-l foloseasca pana la ultima picatura...ultimul cent. Ideea e ca acest film este inca o dovada care tipa tare ca conducatorii (exact, cacofonie) Americii sunt niste idioti condusi la randul lor de bani...eeehhh, poate s-or trezi, cand? nu se stie.
P.S. Chiar as viziona un film cu si despre ultima masina electrica, gasita undeva intr-un garaj, in timp ce este cautata peste tot de GM s-o distruga...in rolul principal...Keanu Reeves sau chiar Shvartzi...
In fine, e un care spune multe si trebuie vazut...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2006, 17:42   #16
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Over the Hedge - 6/10. Film usurel pentru toti. Personajele cam cunoscute, grafica a fost mai noua si se vede diferenta...e de calitate. M-a amuzat cel mai mult faptul ca filmul asta e interzis in China, datorita faptului ca arata o noua lume "dupa gardul viu" si fiindca China e inca o tara comunista...in rest o groaza de faze luate din alte filme, modificate putin...poate 3-4 momente amuzante...in rest, "comsi comsa"...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2006, 23:45   #17
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Cars - 8/10. Amuzant si bine facut. Clasica combinatie Disney cu Pixar does it again. Grafica mai buna decat in ultimul film (mi-a placut in mod special cum au fost unele imagini, in special cele cu peisajele, care mi se pareau foarte reale...nu toate) si mai proasta decat in urmatorul. Oricum, filmul foloseste aceeasi retzeta (adica nu una originala)...un egoist ajunge intr-o situatie in care vede ca nu numai el e centrul pamantului si sunt si alte chestiuni mai importante in viata...o folosesc, dar o folosesc destul de bine. De amuzant, e amuzant filmul...dar mi-a placut cel mai mult calitatea lui. L-am vazut pe cel in limba engleza...ma mai gandesc daca sa-l vizionez pe cel din romana, poate cand apare la HBO...sau alt post...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2006, 21:55   #18
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dark City - 8/10. Da, foarte cool filmul asta. Adica cum s-a ajuns la ideea asta...hai sa combinam ceva cu extraterestii si s-o facem in asa fel incat sa nu se prinda lumea decat la final si au dus-o la extrem (mai bine a dus-o...ca e un singur tip...Alex Proyas)...si a reusit. Filmul e chiar foarte reusit, multa lume il considera asemanator cu Matrix-ul...cu greu am reusit sa gasesc asemanari...adica sunt, dar nu sunt asemanari totale...ci doar bucatele ici-colo, oricum e mai usor de vazut decat de explicat. Filmul are combinate in el cateva perioade din istoria Americii, in special anii '20, '30, '40 si '50...si asta adauga la mister si ambiguitatea filmului dar si la logica lui. E un film de vazut, asta e clar...in primul rand datorita ideii si a povestii.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2006, 22:07   #19
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Don Juan de Marco - 7.5/10. Da, in primul rand un film foarte frumos si poate prea frumos ca sa fie ceva de genul asta vreodata adevarat. Dar na, pentru asta e Hollywood-u...in fine. Filmul te binedispune si daca il accepti iti poate arata ca dragostea adevarata poate exista si dupa 1500 de femei (mai exact 1502 + inca una), asta pentru barbati si pentru femei, Don Juan o sa ajunga si la voi...numai ca nu o sa arate ca Johnny Depp (al carui rol a fost si aici remarcabil). Nici Marlon Brando nu s-a descurcat rau in rolul unui psihiatru in care romantismul reinvie datorita acestui Don Juan...dar, mai bine vizionati voi restu...e chiar enjoyable...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 00:19   #20
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
A Scanner Darkly - 8.5/10. Foarte frumos facut...inca un film de Linklater care iese in evidenta. Daca ati vazut Waking Life, atunci cu siguranta intelegeti si de ce se foloseste si in acest film acelasi stil inconfundabil si original. Scopul acestui stil (pentru cei care nu stiu) este de a adauga efecte speciale care ar costa mult prea mult daca ar fi cgi sau chiar reale...si pentru a adauga, daca necesar, chiar alte expresii faciale pentru a intensifica scena respectiva. Bineinteles, ca si Waking Life, si acest film este un pic filosofic fara a exagera si actiunea se dezvaluie pe parcurs cu o logica nu chiar foarte usoara. De mentionat si interpretarile de exceptie lui Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Keanu Reeves, Rory Cochrane si Winona Ryder, in ordinea calitatii lor. Nu m-ar mira daca ar fi nominalizat la cel mai bun film de animatie la Oscarul din 2007, pentru ca l-ar merita (cu toate ca filmul Cars s-ar putea sa-l castige). Un film recomandat, de vazut de mai multe ori...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells