Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2002, 13:58   #41
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Mi-am adus aminte de un film remarcabil de prost, poate cel mai prost film pe care l-am vazut si la care m-am uitata cu voluptate: Sheena (1984). A fost la Antena 1 acum citeva luni.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2002, 22:59   #42
adishor
Novice
 
adishor
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 2
Mie Austin Powers mi s-a parut oribil. Prost gust la greu. Cretinoid.
adishor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2002, 21:51   #43
filmul
Novice
 
filmul
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 8
Ticker e cel mai slab film care lam vazut
Efectiv e o flegma in ochiul spectatorului
filmul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2002, 04:25   #44
Sarx
Novice
 
Sarx
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 5
Adisor, sunt total de acord cu tine.. pentru Austin Powers nu exista cuvinte de caracterizare.. pacat de Heather. Sa'ti spun totusi ceva interesant: eu locuiesc momentan in America si celor de aici le place AP la nebunie.. de abia asteapta sa iasa AP 2 vara asta.. o fi vreo diferenta de cultura?

Totusi, imi mai amintesc un film vazut in urma cu vreo doi ani pe care l'as pune pe podium la Zmeurica: Hope Floats. Ce credeti?
__________________
"Every man dies, not every man really lives."
William Wallace
Sarx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2002, 12:37   #45
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
In vara asta o sa iasa Austin Powers 3, care trebuia sa se numeasca "Austin Powers in Goldmember", dar au fost dati in judecata de MGM si Danjaq pentru ca este un titlu prea apropiat de Goldfinger - trademark din seria James Bond.

Celalalte doua Austin Powers, primul din 1997 ("International Man of Mistery") si al doilea din 1999 ("The Spy Who Shagged Me"), au aparut deja, evident.

Just FYI.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2002, 01:05   #46
Sarx
Novice
 
Sarx
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 5
thanx amyd.. rectific: AP 3.
Sarx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2002, 23:25   #47
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut foarte multe filme proaste si sunt destul de sigura ca am sa mai vad...cred ca prima mea dezamagire majora a fost Mars Atacks...nu stiu ce ma astepatam sa vad, dar eram mica si ma gandeam ca un film cu atatia actorii cunoscuti trebuie sa fie bun...
mda...intre timp m-am mai desteptat si Ocean's Eleven nu a fost un soc prea mare pentru mine...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 13:34   #48
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Mars Attacks este un film excelent! O satira copioasa pe care ar trebui sa o revezi acum. Nu e pentru copii decit la un anumit nivel, foarte superficial. Pe mine ma amuza de fiecare data.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-04-16 12:59 ]</font>
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 20:38   #49
Margelatu
Novice
 
Margelatu
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 6
Un film tembel care m-a uluit a fost "The Mexican". Este cu atat mai socant un film prost in momentul cand are o distributie cu pretentii si te astepti sa vezi oarece in alea doua ore. Eu am avut o banuiala cand am auzit de Julia Roberts, dar de fapt m-am dus pentru Gandolfini si Pitt... Si cand colo il vad pe "Tony Soprano" in rol de hitman homosexual si smiorcait iar pe Brad Pitt semi-constipat! Va dati seama ca deja n-am mai tinut cont de istericalele Juliei Roberts
si am strans din dinti pana la final. Incerc sa mi-l sterg din memorie, a fost realmente absurd...
Margelatu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2002, 15:05   #50
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Austin Powers - The spy who shagged me a fost un film la care am ris cu lacrimi....



__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:51   #51
Pisica_den_Cheshire
Novice
 
Pisica_den_Cheshire
 
Join Date: May 2002
Posts: 5
Cel mai prost film film pe care l-am vazut anul asta a fost "O de la Othello" cu Josh Hartnett.
Shi vorba aia, Steven Seagall nu e actor, asha cum actori nu sunt nici Schwartzie nici Van Damme.
Cat despre Adam Sandler, aw come on people. Daca shi Wedding Singer e bun, atunci probabil ca tzi-a placut shi Dumb and Dumber.
Iar titanicul s-a scufundat tragand o groaza de bani dupa el...nu stiu ce altceva ash putea sa spun...va aduceti aminte de faimoasa scena in care leo o invata pe kate sa scuipe peste bord?

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Pisica_den_Cheshire pe 2002-05-20 17:39 ]</font>
Pisica_den_Cheshire is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 15:16   #52
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
faptul ca 'Titanic' a avut o groaza de incasari nu-l face un film bun...acest criteriu nu este un criteriu bun pentru a judeca valoarea filmelor...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 12:10   #53
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Am dat si eu un ochi pe threadul asta pt prima data. Am luat-o de la inceput, ca sa nu pierd ceva si sa dau vre-un mesaj tampitel, heh. Trebuie sa spun ca m-am amuzat destul de binisor cand am vazut niste oameni care numeau baliverne filme bune daca nu excelente. In primele 2 pagini (or something) jumatate din filmele pomenite sunt foarte bune. Voi lua un exemplu care mi-a sarit in ochi: Gladiator. Inteleg sa fie catalogat supraevaluat (americanii l-au ridicat la rang de best movie ever; este doar un film foarte bun), dar nu inteleg de ce a fost numit un film prost. Daca un film cu un scenariu bine inchegat, cu actori foarte buni (si aici ma refer mai mult la Joaquin Phoenix intr-un rol deosebit), cu o regie impecabila (nu ma luati cu greselile de genul "talpa de cauciuc" ca nu asta e regie proasta), cu o muzica de exceptie (ca doar e Zimmer, heh), daca un film cu aceste trasaturi este un film prost, eu ma las de meserie...

Nu o sa mai comentez spusele referitoare la Arnold & co. pt ca s-a zis ce vroiam si eu sa zic.

Nu imi vine in minte acum un film prost demn de a fi amintit :smile: dar voi reveni...
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:17   #54
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Haideti sa va spun eu filme nu proaste, mizerabile, vazute in ultimul timp: Crime mondene de pe HBO [i, "capodopera" cea mai recenta: "Ride", o jena totala, genul de film care nu pricepi in ruptul capului cum a ajuns sa fie facut. Daca asta e mult-jelita "cinematografie neagra", e un miracol ca exista at all! Nu exista cuvinte pentru a descrie ce se intimpla pe ecranul ala...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 13:28   #55
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu am auzit de "Ride", dar daca cu "cinematografia neagra" te referi la cinematografia facuta de regizori negrii s.a.m.d. cred ca nume mult mai rezonante pentru a dovedi ca nu e de loc moarta si ca merita sa existe sunt Sidney Poitier sau Spike Lee.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2002, 12:48   #56
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
hm, cel mai prost film pe care l-am vazut vreodata....cred ca unul din locurile fruntase intr-un astfel de top ar fi ocupat de "Moonraker" din seria James Bond, cu niste scene de-a dreptul infioratoare (plimbare cu gondola pe STRAZILE Venetiei, urmarire cu navete spatiale starwars-style); dintre filmele ceva mai recente, Planeta Maimutelor mi s-a parut o mare, mare mizerie.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2002, 15:36   #57
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Spike Lee nu se considera cineast "negru", ci doar cineast. Ca dovada, scandalul pe care i l-au facut cei din comunitatea de culoare cind a facut "Summer of Sam", film "alb"! Sidney Poitier a ajuns star in "cinematografia alba". In general, din cite am citit si vazut, cei care fac asemenea diferentieri au din start o problema: considera ca insuccesul lor in domeniu e cauzat de discriminare rasiala, nu de lipsa lor de talent... Cam ca scriitorii nostri oprimati de fostul regim si manuscrisele lor "din sertar", care abia asteptau sa vada lumina tiparului...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2002, 20:15   #58
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
De aceea te-am si rugat sa ne explici ce vrei sa spui cu termenul de "cinematografie neagra", pentru ca poate avea multiple intelesuri, fie - asa cum am inteles eu - cinematografie facuta de regizori de culoare, fie cinematografie militanta pentru cauza negrilor (stil Malcom-X sau a la Black Panthers), fie (de ce nu) poate chiar si amuzantul curent al anilor '70 al filmelor blaxploitation (care e un fel de propaganda mai subtila).

Dupa parerea mea, este exact la fel de exagerat si ridicol sa dai vina in intregime pe discriminare pentru insuccese precum este sa pretinzi ca nu exista DELOC discriminare rasiala (sau sexuala) la Hollywood (si altminteri). Exista - e de ajuns sa numaram regizorii mainstream negrii sau femei.

Atat Spike Lee cat si Sidney Poitier sunt binenteles cineasti. Nu cred insa ca si-au negat vreodata apartententa rasiala (asa cum pe Spielberg nu l-am auzit spunand "Eu sunt cineast si nu cineast evreu"), ba fiecare dintre ei au tratat subiecte foarte sensibile pentru comunitatea afro-americana. In cazul lui Spike Lee, e de ajuns sa amintim "Malcom X" sau "Do The Right Thing" de exemplu.

Sunt sigur ca exista idioti in toate comunitatile pamantului, inclusiv in cea a afro-americanilor - indeajuns de batuti in cap incat sa-l critice pe Spike Lee din te miri ce. In fond, nu e de mirare - exista o petitie pe Internet pentru a schimba numele urmatorului episod din Lord of the Rings ("The Two Towers") pentru ca intineaza memoria WTC... ce sa mai zici la asa ceva?

Iar un studiu al problemei rasiale si etnice in cinema nu e o chestie noua - e o teza valida si sustinuta, care a fost tratata pe indelete inca de la mijlocul anilor saptezeci de teoreticieni seriosi ca Ariel Dorfman, Armand Mattelart, Donald Bogle, Daniel Leab si multi, multi altii.

E de ajuns sa ne amintim continutul unuia dintre filmele care au pus bazele cinematografului (si ma refer binenteles la "Birth of a Nation" a lui D.W. Griffith) ca sa vedem cat de problematica e chestiunea rasei in film...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2002, 21:41   #59
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
revenind la subiect: ce parere aveti despre cinematografia indiana? scot mai multe filme pe an decat orice alta tara, dar sunt aproape imposibil de vazut altundeva decat in india...those r the worst movies i've ever seen
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2002, 22:02   #60
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am tot vrut sa raspund la acest subiect de cand am revazut Mars Attaks, dar din diferite motive nu am mai reusit...intr-adevar acum l-am inteles mult mai bine si as putea spune ca mi-a si placut(desi trebuie sa recunosc ca parerea initiala a fost foarte puternica si destul de greu am putut s-o schimb!)...
oricum ar trebui sa-i multumesc lui Poison ca probabil n-as mai fi revazut filmul daca nu mi-ar fi spus ea, si as fi trait cu impresia ca e o porcarie...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells