Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Nov 2008, 21:04   #421
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Ce contine paharul defineste personajul...sau asa ar trebui.
ceaiul cred ca il defineste pe Profesor, nitel mai cizelat. Ceaiul este bautura unui om calculat, civilizat.
gunoiul zic ca pe Scriitor (ratat atat in scris cat si temperament)
laptele - natural, rustic asa cum e Calauza
In plus, Calauza e personajul principal, asa ca cele 2 pahare ramase trebuie sa fie personajele secundare Profesorul si Scriitorul.

Ambele personaje sunt extremele lumii intelectuale. Unul foarte calculat, realist, see it to believe it kinda of guy in Profesor si cel care crede in fictiune, dar numai in aia inventata de el, Scriitorul asa ca in realitate nu mai exista mister si bizar din cauza ca stie ca toate au fost inventate si bagate in carti si povesti. Amandoi nu au invatat nimic, nu au pierdut nimic, au fost dezamagiti doar din cauza ca ei cautau o dorinta care pur si simplu nu este acolo, nu este nicaieri...there are no quick fixes.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2008, 19:00   #422
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Sunt de acord cu Mono legat de faptul ca sentimentul general al filmului era, facand abstractie de continua tensiune si acel simt al urgentei impus celor doi intelectuali de catre calauza, acela al unui fel de parcurs initiatic plin de semnificatii si simboluri ce era aparent la fel de lipsit de pericole ca debaraua mamei de Craciun. La prima vedere a filmului m-a iritat acesta falsa tensiune, ne-intelegand de ce calauza ii tot grabea pe cei doi oameni de teama unor inevitabile repercursiuni a Zonei, cand de fapt Zona parea la prima vadere o idilica si inocenta platforma industriala dezafectata. Daca ar fi sa vedem filmul doar cu ochi empirici si sa punctam doar ceea ce se vede, facand complet abstractie de ceea ce anumitele animale/obiecte/fenomene AR TREBUI sa simbolizeze, filmul n-ar fi decat povestea a trei oameni ce se joaca de-a fugarii si discutand pe drum niste bazaconii care mai de care mai profunde si mai filosofice dar lipsite complet de vre-un sens.
Miscarea de geniu insa a lui Tarkovski, si in general a tuturor creatorilor ce folosesc doar mijloacele auxiliare de spunere a unei povesti (imagine, sunet si poate actori), a fost sa poata forta imaginatia spectatorului sa se introduca in aceea lume ciudata si periculos de idilica fara ca sa fie nevoie de aparitia unor alte entitati ce ar fi urmat sa valideze tensiunea impusa de Calauza. De aceea probabil motivul principal pentru care mie mi-a placut "Calauza" a fost ca Tarkovski a reusit sa transforme din aceea infama Zona nu un loc periculos in mod fizic si imediat, ci mai degraba periculos in mod transcendent si transcedental (shiet, am cam zis-o :lol: ). Un loc unde initierea Scepticului si a Romanticului nu se face in domeniul campului senzorial ci in interiorul constiintei, acolo unde Zona se crede ca afecteaza cel mai tare.
Intrebare: Cine le vorbea celor doi initiati (Scriitorul si Profesorul), Zona sau Calauza? Si Calauza pana la urma era doar un mesager al Zonei? Recunosc ca astfel de intrebari si-au gasit raspunsul in articole intregi, vreau totusi un raspuns simplu
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2008, 23:25   #423
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Se7en:
Intrebare: Cine le vorbea celor doi initiati (Scriitorul si Profesorul), Zona sau Calauza? Si Calauza pana la urma era doar un mesager al Zonei? Recunosc ca astfel de intrebari si-au gasit raspunsul in articole intregi, vreau totusi un raspuns simplu
Eu zic totusi, ca in review, ca a fost Calauza. Calauza era originalul creator al "pericolului" din Zona, el a indus-o prima data in primii vizitatori, el e singurul ce stie fiecare pas ce trebuie mers aruncand in mod extrem de comic, dar care noi il luam in serios, o piulita infasurata intr-o carpa...si bineinteles, o arunca unde vrea el, nu are un sistem, nu are o directie, pur si simplu se uita in jur si arunca...stie el cat de departe si cat de puternic o arunca iar cei din urma sa (la fel ca noi) cred ca e pentru a descoperi un drum sigur ce nu poate avea vreun pericol (ce se intampla totusi cu cei 10 metri parcursi de piulita ce nu sunt atinsi de aceasta?).
Calauza e un excelent judecator de caracter si un psiholog mascat remarcabil sub un om simplu de la tara (ca sa nu-l fac taran).
Zona e doar un teren normal, fara nimic special, dar care pana si regizorul il face deosebit dandu-i culoare...iar trimiteri la locul de joaca ce e intotdeauna colorat, dar care are reguli. Cine trece primul prin tunelul mizerabil, primul jucator fiind stabilit cu smecheria cu paiul mai lung, smecherie masluita de "the master gamer".
Mi-a mai placut cum la final se duce la sotie si ii spune ca "ceilalti nu stiu cum sa joace jocul..." :lol: Cel mai intunecat joc pe care l-am vazut vreodata.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2009, 23:12   #424
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai spune-ne si noua ce filme ai mai vazut.
stiu ca ai blog, dar....
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2009, 23:25   #425
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Parfumul".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells