Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Nov 2001, 15:17   #1
noemi
Novice
 
noemi
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 1
1. Unde as putea gasi macar o revista privind cascadorii si cascadele ce le-au efectuat in timpul filmarilor, atat din tara cat si din strainatate?
2. Dar despre efecte speciale, bineinteles cu explicatiile tehnice de rigoare?
3. Eu sunt din IASI, iar pe aici n-a m ai aparut nici o revista de specialitate de vreo 2-3 ani. Ultima pe care am mai vazut-o era "Cinerama", dar tot de vreo 2 ani nu mai apare decat la Bucuresti (asta daca a mai supravietuit vreo revista de cinema in Romania!!!)
4. Tot de vreo 2-3 ani s-a desfiintat "Telecinemateca" de pe postul national de T.V. Chiar v-ati hotarat cu totii sa nu ne mai faceti nici un pic de cultura?! Dupa ce sa ne orientam pentru a merge la filme? Doar dupa pozele afisate la cinema, de parca am fi stagnat cu mintea la 5 ani!!!?
P.S. Sper sa aveti rabdarea sa-mi dati un "semn de viata".
noemi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2001, 12:06   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Daca ai fi citit editorialul meu de acum cateva saptamani, poate ca te-ai fi lamurit despre situatia revistelor de cinema din Romania. Din pacate, nici Cinerama de care vorbesti tu nu mai exista. Si asta de mult. Ea nu a mai continuat sa apara nici la Bucuresti, cum crezi tu. Din pacate au aparut doar 4 numere si... gata. Asa ca sa nu crezi ca noi Bucurestenii suntem mai "fericiti" din acest punct de vedere. Si spun asta si din punctul de vedere al unuia care a lucrat la respectiva revista pana in momentul mortii ei... Dar nici aceasta nu era idealul de revista de cinema pe care ai fi putut pune baza. Cei care o realizau nu prea le aveau cu filmul, si imi pare rau ca trebuie sa spun acest lucru...
Dar cum am mai spus cu alte ocazii, noi care realizam acest site, care zic eu se dezvolta pe zi ce trece, am dorit sa scoatem o revista de film specializata. Dar ne-am lovit de o mare problema: nimeni, in afara de distribuitorii de film nu vrea sa investeasca intr-o revista de cinema. Si cum un asemenea proiect nu poate fi sustinut decat cu o groaza de bani,pentru a asigura continuitatea lui, mai asteptam, si speram ca anul care vine ne va aduce un raspuns favorabil din partea celor pe care am vrut sa-i implicam in acest proiect.
Astept vesti din partea ta si promit sa te tin la curent de cum evolueaza acest proiect pe care intentionam sa-l realizam.
In ceea ce priveste o carte despre cascadori, o sa ma interesez si o sa-ti respund curand.
Sa auzim de bine.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2001, 20:26   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Cascadorii... hmm, o carte foarte buna este "Meseria mea e riscul" de Gil Delmare si de asemenea, "Cascadorii" de Odilon Cabat si Jaques Levy, care cuprinde o interesanta postfata de Aurel Grushevici.

Efecte speciale... mmmm, Al. Marin cu "Trucaje cinematografice" si cam atat. Din pacate, ca si cartile de mai sus, e vorba de editii vechi, pe care le mai gasesti doar la anticariate.

Despre procesare digitala, CGI, etc. nimic in Romania, dar daca te duci pe Amazon.com, o sa gasesti o gramada de carti extraordinare despre domeniu, ca de exemplu "CG 101: A computer graphics reference" de Terrence Mason sau "The Art and science of digital compositing" de Ron Brinkmann.

Cam atat...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells