Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2011, 15:25   #3301
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@Federico: Nu am sustinut in nici un caz relativismul, ci pluri-perspectivismul. Chiar mi-am recitit postarea de ieri (pentru ca uneori se poate sa fiu si foarte ambiguu in exprimare) si nu continea nimic echivoc. Intr-adevar miza sunt filmele high-end, unde nimic nu mai e simplu. Dogville e o capodopera sau un experiment ratat ? Hai sa ne uitam pe metacritic sa vedem ce zic criticii americani (de ex). Oups, surpriza, mega-split ! Si de o parte si de alta nume mari.

Exemplu: 99% din criticii world-wide au gasit "The Social Network" de la bun in sus. Mie mi s-a parut ne-bun. Am incercat sa-l vad a 2-a oara. Aceeasi treaba. Avea momente cand era chiar ridicol. Nu mai detaliez, am facut-o la topicul aferent. Deci FAIL ! Cu toate astea are si momente bine articulate si apreciez o critica bine scrisa care il elogiaza. Sunt relativist ? I guess not. Just open-minded.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2011, 16:58   #3302
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Barbati care urasc femeile - i-as da un 7,5, intre bun si foarte bun. Daca n-as fi citit cartea, poate mi s-ar fi parut mai bun, dar cartea m-a subjugat intr-un fel in care filmul nu a facut-o, si filmul mai are si spoilere, ca sa zic asa, ale urmatorului film. Dar e de vazut oricum.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2011, 17:58   #3303
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Schimb valutar (2008) bun .. surprizator de bun
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2011, 21:37   #3304
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
"Black Swan", aproape exasperanta dorinta protagonistei de a fi in sfera perfectiunii, 8/10
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2011, 23:33   #3305
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
The Guardian (2006) - 8/10
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2011, 23:29   #3306
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Fitzcarraldo (1982) - Klaus Kinski da dovada fara doar si poate, de-o nebunie constructiva. Un vis de-al său il impinge la lucruri inumane. 8/10
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2011, 23:31   #3307
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Lottery Ticket bun
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2011, 09:29   #3308
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
La recomandarea lui Windom, am vazut The man from London (2007) din regia ungurului Bela Tarr. Pentru a viziona filmul trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare, acesta fiind sarac in dialoguri si actiune. Cadrele mult prea lungi si lente te ajuta sa te focusezi pe detalii. Trairile lui Maloin sunt excelent transpuse. Film nerecomandat persoanelor ce cauta actiune. 7/10.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2011, 12:26   #3309
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Arachnophobia (1990) 7
Bin-Jip (2004) 10 (zece) tati
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 10:47   #3310
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Kak Ya Provyol Etim Letom / How I Ended This Summer''- regizat de Alexei Popogrebsky-Rusia ,2010.
Pavel ,un tinar cercetator aduna date la o statie meteorologica pe o insula in Oceanul Arctic.Alaturi de el mai munceste Serghei ,un malac cu apucaturi sadice.Izolarea incepe sa-i afecteze pe cei doi ,mai ales pe irascibilul Serghei.Se mai adauga niste reziduri radioactive ,o telegrama care-i tulbura si mai mult mintile lui Serghei si avem un amestec exploziv destul de periculos.
Film asemanator ca tematica cu Zero Kelvin.

Last edited by bremen1980 : 05 Apr 2011 at 10:50.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 12:02   #3311
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by andreiu7z:
Fitzcarraldo (1982) - Klaus Kinski da dovada fara doar si poate, de-o nebunie constructiva. Un vis de-al său il impinge la lucruri inumane. 8/10

Klaus Kinski a intruchipat perfect omul ale carui obsesii irealizabile in mod practic se pot infaptui,chiar daca asta inseamna ruina.Probabil,Fitzcarraldo avea menirea asta pe pamant,sa minuneze urechile oamenilor primitivi cu cele mai frumoase sunete ale muzicii de opera.Teatrul pe care visa sa-l construiasca era ceva nemaintalnit,ca dealtfel si calea ferata care urma sa traverseze Anzii.Fitzcarraldo a fost in stare chiar sa treaca vaporul peste munte asa cum "o vaca sare turla unei biserici". Pacat ca nu l-a crezut nimeni...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 12:23   #3312
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Deci, aseara am vazut clipul de pe youtube cu Farsan - Macho salad!!!!!!
si am scos filmul Farsan!!! recomand
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 13:10   #3313
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by andreiu7z:
Fitzcarraldo (1982) - Klaus Kinski da dovada fara doar si poate, de-o nebunie constructiva. Un vis de-al său il impinge la lucruri inumane. 8/10

Klaus Kinski a intruchipat perfect omul ale carui obsesii irealizabile in mod practic se pot infaptui,chiar daca asta inseamna ruina.Probabil,Fitzcarraldo avea menirea asta pe pamant,sa minuneze urechile oamenilor primitivi cu cele mai frumoase sunete ale muzicii de opera.Teatrul pe care visa sa-l construiasca era ceva nemaintalnit,ca dealtfel si calea ferata care urma sa traverseze Anzii.Fitzcarraldo a fost in stare chiar sa treaca vaporul peste munte asa cum "o vaca sare turla unei biserici". Pacat ca nu l-a crezut nimeni...
Intr-adevar, obsesia lui dusa la extrem nu face altceva decat sa-l ruineze. Un film recomandat cu caldura.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 13:20   #3314
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by andreiu7z:
Un film recomandat cu caldura.
subscriu!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 16:58   #3315
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by Dl.cinematic:
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by andreiu7z:
Fitzcarraldo (1982) - Klaus Kinski da dovada fara doar si poate, de-o nebunie constructiva. Un vis de-al său il impinge la lucruri inumane. 8/10

Probabil,Fitzcarraldo avea menirea asta pe pamant,sa minuneze urechile oamenilor primitivi cu cele mai frumoase sunete ale muzicii de opera.Teatrul pe care visa sa-l construiasca era ceva nemaintalnit,ca dealtfel si calea ferata care urma sa traverseze Anzii.Fitzcarraldo a fost in stare chiar sa treaca vaporul peste munte asa cum "o vaca sare turla unei biserici". Pacat ca nu l-a crezut nimeni...

Toate bune şi frumoase până în momentul în care vă apucaţi să speculaţi cu privire la personajul istoric Fitzcarraldo (aka Jose Fermin Fitzcarrald). Ei bine, omul ăsta (la Fitzcarrald mă refer) NU şi-a propus, în viaţa lui, să construiască o sală de operă, cu atât mai puţin în junglă. Totul nu este decât un artificiu născocit de Herzog pentru a avea un fir narativ şi a-i ţine conectaţi pe spectatori (inclusiv pe voi, nu?) în faţa ecranului. Se pare că a reuşit, din moment ce v-a plăcut filmul! Însă, date fiind noile informaţii pe care tocmai le-am devoalat (şi pe care le puteţi, fireşte, verifica), cum rămâne cu "menirea lui Fitzcarraldo pe Pământ...de a minuna urechile oamenilor primitivi etc.etc."? Probabil că tipul, aşa cum mărturiseşte şi Herzog, nu era altceva decât un om de afaceri hrăpăreţ şi nicidecum acel individ plin de bune intenţii, diafan, un "neînţeles" de cei din jur (aşa cum susţii tu, rvn)...

Completările si afirmaţiile sunt salutare si binevenite. Ar fii interesant dacă aţi deschide un topic dedicat peliculei(nu de alta, dar suntem cam off-topic)
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine

Last edited by andreiu7z : 05 Apr 2011 at 17:01.
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 18:05   #3316
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Lovely Bones (2009)
Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 20:52   #3317
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Dl.cinematic:
Toate bune şi frumoase până în momentul în care vă apucaţi să speculaţi cu privire la personajul istoric Fitzcarraldo (aka Jose Fermin Fitzcarrald). Ei bine, omul ăsta (la Fitzcarrald mă refer) NU şi-a propus, în viaţa lui, să construiască o sală de operă, cu atât mai puţin în junglă. Totul nu este decât un artificiu născocit de Herzog pentru a avea un fir narativ şi a-i ţine conectaţi pe spectatori (inclusiv pe voi, nu?) în faţa ecranului. Se pare că a reuşit, din moment ce v-a plăcut filmul! Însă, date fiind noile informaţii pe care tocmai le-am devoalat (şi pe care le puteţi, fireşte, verifica), cum rămâne cu "menirea lui Fitzcarraldo pe Pământ...de a minuna urechile oamenilor primitivi etc.etc."? Probabil că tipul, aşa cum mărturiseşte şi Herzog, nu era altceva decât un om de afaceri hrăpăreţ şi nicidecum acel individ plin de bune intenţii, diafan, un "neînţeles" de cei din jur (aşa cum susţii tu, rvn)...

daca nu ma insel, suntem pe forumul CINEMAGIA, nu "Istoria universala". si, ca atare, vorbim despre un FILM (adica unul din-alea cu umbre miscatoare). a mentionat Andreiu7z in mesaj numele "Jose Fermin Fitzcarrald" - sau, poate, a scris "Fitzcarraldo (1982) - Klaus Kinski ..."? Iar eu am dat quote din mesajul LUI, nu am adus vorba despre istoria realizarii acestui film,care este destul de interesanta,intr-adevar si cred ca merita discutata intr-un topic special pe care chiar o sa-l deschid.
Daca vrei sa ne "razboim" acolo,perfect. cinematecistul trebuia sa revina, nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2011, 22:18   #3318
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Dl.cinematic:
cu la fel de multă grație în exprimare că nu este nici forum de rețete de gătit, dedicații muzicale sau de jocuri de adormit copiii (și adulții...). Scuze, din toate astea, parcă tot istoria universală o prefer. De fapt, sunt sigur de asta!

oamenii socializeaza in fel si fel de moduri...
aici, chiar in topicul acesta,se discuta despre FILM.
la CAFENEA, se permite orice fel de"exprimare artistica"...
daca nu-ti place ce gatesc,trage oblonul peste poze!

Last edited by rvn : 01 Jan 2012 at 12:50.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2011, 10:21   #3319
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Janghwa, Hongryeon (2003)
8/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2011, 10:34   #3320
Anna-Maria
Veteran
 
Anna-Maria
 
Join Date: Feb 2010
Location: Targu Jiu
Posts: 298
Send a message via Yahoo to Anna-Maria
Post

Impromptu (1991) - Nota mea 9.5/10

Mi-a placut foarte mult filmul asta si nu pentru ca este un film clasic si placut, ci pentru actorii joaca foarte bine! Hugh Grant era pe val in perioada aceea si da o interpretare foarte convingatoare a bolnaviciosului si capriciosului Chopin. Parca vazandu-l pe Grant il ai in fata pe Chopin asa cu ti-l imaginezi din muzica sa. Judy Davis ne arata o George Sand interesanta, cand baietoasa, cand indragostita pana peste urechi de muzica lui Chopin si apoi de el.
Totusi, i-am dat 9.5 si nu 10 pentru ca la montaj se vede uneori ca nu Hugh Grant canta la pian. Degetele sale se plimba pe unde ar trebui pe claviatura, dar nu cum ar trebui.
In orice caz este un film foarte interesant!!!!
Anna-Maria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells