Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2009, 19:18   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Vorbitul in timpul filmului

Am avut recent o discutie cu o amica care imi spunea ca exagerez pentru ca nu vreau sa povestesc cu ea cand ne uitam la un film. Evident nu e vorba de cinematograf, acolo tine de respectul fata de ceilalti sa taci (si nu doar acolo, as zice eu). Cu exceptia cazului in care filmul e extrem de prost, chiar nu suport sa se vorbeasca in timpul lui, indiferent ca subiectul e legat de filmul respectiv sau nu. Dupa final sunt deschis la toate analizele si povestile posibile, dar cred ca 1-2 ore de imersiune totala in lumea filmului nu sunt prea mult de cerut. Voi ce credeti?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 19:21   #2
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bineinteles ca nu se vorbeste in timpul unui spectacol!!!!!!!!!!!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 19:57   #3
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Twinsen:
Cu exceptia cazului in care filmul e extrem de prost

De ce? Poate ca unora le place filmul, cat o fi de prost, si vor liniste cat timp il vad.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 20:13   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by corinka:
De ce? Poate ca unora le place filmul, cat o fi de prost, si vor liniste cat timp il vad.
Sigur ca daca le place pastrezi linistea. Eu ziceam de cazul in care filmul e cu adevarat prost si glumeste toata lumea pe seama lui. Repet, nu e vorba de cinematograf, ci de ocaziile cand se intalnesc cativa prieteni si se uita la film. Atunci e usor sa-ti dai seama daca e cineva interesat de film sau toti casca cu spor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 20:47   #5
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Categoric NU!!!Adesea cand ma deranjeaza cineva din vizionarea filmelor devin foarte irascibila...
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 20:50   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
De`asta imi place sa vad filmele singur.Ca sa nu ma bruieze careva.Daca e un film care l`am mai vazut nu ma deranjeaza sa il vad si cu alte persoane.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2009, 21:55   #7
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Depinde de film, m-am uitat la Mamma Mia cu niste prietene si am pus pauze ca sa putem palavragi in voie, avand in vedere ca era vorba de un film in care Meryl Streep tzopaie in salopeta cantand cantece ABBA
Dar normally nici eu nu comentez nimic, poate doar schimburi de priviri.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 07:24   #8
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Nici vorba de vorbit in timpul filmului... Dealtfel de fiecare data intreb prietenii: "Credeti ca putem sa ne uitam tacuti la film?" Altfel, nici vorba de asa ceva. Nu suport sa ma uit la ceva si cineva sa inceapa sa vorbeasca, daramite doi/doua din aceeasi incapere.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 07:35   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by EgOisM:
Categoric NU!!!Adesea cand ma deranjeaza cineva din vizionarea filmelor devin foarte irascibila...

same here...cand incep unii sa vb, daca sunt la cinema, strig la ei
daca's acasa ii las sa vb pana nu mai pot si nu ma mai uit la film...apoi it's revenge time
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2009, 11:52   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Cand sunt la cinema nu-mi place sa vorbesc sau sa fie oameni care vorbesc in jurul meu. Indiferent de film.

Si uneori ma enerveaza si cand sunt cu niste prieteni si ne uitam impreuna acasa la un film, si incep sa discute. Insa asta nu se intampla chiar tot timpul. Daca filmul e penibil, mai merge.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 15:43   #11
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Din experienta mea atunci cand vrei sa te uiti la un film care te interseaza TE UITI SINGUR , daca vrei sa vorbeasca in timpul filmului atunci chiama prieteni .Nu poti sa te uiti la un film singur daca o sa chemi prieteni deoarece i-ai chemat ca sa vorbesti cu ei. (asta e parerea mea )
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 12:01   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by freackboy:
Din experienta mea atunci cand vrei sa te uiti la un film care te interseaza TE UITI SINGUR , daca vrei sa vorbeasca in timpul filmului atunci chiama prieteni .Nu poti sa te uiti la un film singur daca o sa chemi prieteni deoarece i-ai chemat ca sa vorbesti cu ei. (asta e parerea mea )


parca Murch spunea in cartea lui ca un film vazut in cinema este cu totul diferit de unul vazut singur, pentru ca se incarca de emotiia oamenilor din sala. Asa ca uneori imi place ca emotia pe car eo primesc de la ceilalti spectatori sa vina si de la prietenii mei. Dea-sta imi place sa vad uneori filmele cu ei. Imi place sa simt ca avem o experienta comuna pe care sa o impartasim si apoi sa o comentam (daca e cazul). Asa ca eu nu cfred neaparat ca la filmele care te intereseaza trebuie sa mergi singur.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 12:09   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
apropo de vorbitul si hlizitul in timpul filmului:

am patit-o lately la future shorts cand rulau horror-urile

imi venea sa le sparg capul alora care imi tot cotcodaceau in spate

daca nu erau interesati puteau sa mearga naibii afara la o tzigara, maslina etc.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 12:31   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am fost la Politist, adjectiv sambata si dupa vreo cateva minute de la inceperea filmului vine vanzatoarea si intreaba in gura mare "Cine a comandat popcorn?", "Altcineva?". Dupa ce s-au fosnit vreun minut pleaca, dar revine peste inca vreo 3 minute cu aproximativ aceleasi replici. Pe langa asta mai erau niste persoane, cam de varsta mea sau putin mai mari, care au vorbit aproape tot filmul. Nu pot spune ca nu ma asteptam, asa ca mi-am vazut tacut de film si am incercat sa-i ignor, chiar am si reusit
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2009, 13:25   #15
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Dacă e vorba de un film cu prietenii mi se mai întâmplă uneori să vorbesc, dar nu întotdeauna. Atunci de cele mai multe ori cer lămuriri. :-j
Dar vorbesc şi când mă uit singură... mă cert cu anumite personaje. )
La cinema tac şi mă deranjează până şi râsul mai ciudat al unora.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2009, 14:34   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by vave:
La cinema tac şi mă deranjează până şi râsul mai ciudat al unora.
Ţinevas (nu spui ţine... pelsoană neînsemnată), la toate vizionările de presă, stă spre fundu' sălii şi, îi-de-râs-nu-i-de-râs, face: "I-ho-ho-hi-hiii!!! U-hu-hiii-hiiiiii! Yei-ei-hiiii-hooo-hiiiiiii!" A ajuns de râsu' presei, toţi fac mişto de el, da' se jenează să-i dzicä: "Mă băiatu'... Mai ho..." Singura şansă: poate-l mânä-ncoa' nostalghia (nu a lui Tarkovski) şi ceteşte kestia.
(Apropo, oare ce mai fac Zoran şi Tomasz...? )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2009, 21:33   #17
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Vorbitul in timpul filmului e uman.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2009, 22:05   #18
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
corect...nesimtirea exista numai la oameni
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2009, 22:10   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu la filmele la cinema, in public
asa, in private

desi uneori la filmele la cinema e mai eclam, ma mir cu voce tare, uneori anumite kestii sunt asa faine sa nu ma pot abtine de la interjectii

hai nu ma fa nesimtzita
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2009, 07:24   #20
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
nu la filmele la cinema, in public
asa, in private

acasa da...face fiecare ce vrea

Originally Posted by illotempore2002:
desi uneori la filmele la cinema e mai eclam, ma mir cu voce tare, uneori anumite kestii sunt asa faine sa nu ma pot abtine de la interjectii

hai nu ma fa nesimtzita

vorbeam de cei care discuta la cinema

interjectiile, onomatopeele sunt ok

nu te fac nesimtita pe tine, dear
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells