Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Oct 2004, 19:45   #21
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Blue, fratioare, eu nici nu mai reusesc sa-ti citesc mesajele (dar sa mai si reflectezi la profunzimea lor!). aproape 50 intr-o singura zi si mai este pana la miezul noptii :lol: n-ai putea sa te induri si tu de noi, sa nu alergi atat de repede?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 21:21   #22
nightsorrow
Senior
 
nightsorrow
 
Join Date: Sep 2004
Location: Angmar
Posts: 135
I Gladiator
II Lotr (indubitabil)
III Schlinder s list
IV Saving privat Ryan
V multe altele...bagati voi....
nightsorrow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 21:21   #23
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Well, eu ma pastrez pentru topicul de sfarsit de an . Uh I can't wait :w00t:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 21:56   #24
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Care fratioare

Care 50 eu vad in momentul in care scriu 48, si cum vrei sa ajung guru daca nu "muncesc"??
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 22:49   #25
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 23:46   #26
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Vad ca...

Originally Posted by Blue:
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??
e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public. a avut incasari destul de mari totusi, dar mai putin decat bugetul (care a fost destul de mare - vreo 60 mil $)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 07:25   #27
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Top-urile astea sunt cele mai ingrate lucruri... Fiecare da o lista cu 5, 10 , 100 de filme preferate, si in general fara nici o explicatie... Cel mai interesant mie mi s-ar parea de fapt sa dai UN titlu de film si sa spui si de ce ti-a placut cat de detaliat cu putinta. Cred ca asa am invata cu totii cate ceva. Sau cel putin eu as invata. Ca de-asta bantui site-urile despre cinema. Vreau sa gasesc 'fanatici' ai filmului si sa impartasesc cu ei amorul asta pentru filme. In fine, una peste alta, 'top 5' (foarte subiectiv si foarte schimbator- de la zi la zi!):

1. Aimee and Jaguar
2. O Brother where art thou
3. Pisica alba, pisica neagra
4. Before the rain
5. Ulysses gaze

Intr-o fraza, de ce mi-a placut 1: mi s-a parut un film foarte intens, foarte dramatic dar si cu oameni care traiesc intens, fotografiat minunat si cu o muzica minunata, dar cred ca cel mai mult imi place povestea: despre curajul unor oameni in niste timpuri imposibile, mai ales curajul de a ignora vremurile si de a trai clipa.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 07:55   #28
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by onutza_:
Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.
Nu se procedeaza asha onutza! Deloc! Nu te lua dupa opiniile lui Blue. Poate k a laudat filmul prea mult shi deja de p'afara. Dar filmul chiar este bun shi chiar merita sa fie vazut.

Iar in privintza succesului sau la Box Office - putzin imi pasa. Dk la americani Hell Boy (not that there's anything wrong with it - ) ajunge pe primul loc shi se mentzine nu shtiu cat timp asta ce ma face sa cred despre ei? Sunt cam varza in materie de film deshi toata industria graviteaza in jurul lor asha cum graviteaza planetele in jurul soarelui. Nici eu nu pot gasi o explicatzie pentru aceasta prostie in masa. Dk afla cineva sa ma anuntze shi pe mine.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 15:24   #29
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Re: Vad ca...

Originally Posted by Leonard:
e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public.
Oare?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 16:57   #30
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Mda

Cred ca ai dreptate. Dar pe deoparte imi spui sa nu bombardez cu nu stiu ce si pe de alta imi zici ca tre sa stiu mai multe decat DeNiro , Fight Club si Titanic. Ai vrea sa vezi mai multe topicuri, asa cred. Oricum, de la primul topic ati sarit cu gura, aa ca a mai fost asta, aa cace topic nasol, aa ca ce e aici concurs. Iar eu nu am facut altceva decat sa imi exprim ideile sau sa imi expun intrebarile intr-o forma civilizata. Cred ca unii au probleme serioase. Is frustrati ca nu au ajuns mari vedete cred. Nu stiu, zic si eu.
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 17:11   #31
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Draga victima....

sa-ti explic de ce ai inceput cu stangul..
In primul rand topicurile tale scartaie mult... lumea scrie la ele din lipsa de ocupatie si intradevar avem nevoie de astfel de momente de relaxare, dar fara nervi... si fara propozitii goale
In al doilea rand... calitatea informatiilor tale, dar si "cea mai bun film", care, vorba aia, nu cred ca a fost intentionata...
In al treilea rand explicatiile tale si faptul ca te victimizezi degeaba...
Ori iti schimbi atitudinea, ori te gandesti mai mult pana sa deschizi un topic, ori nu mai scrii nimic... sau daca vei continua in ritmul asta... ei bine, inseamna ca esti o cauza pierduta...

P.S. Care e cel mai bun actor in viata? .. dar zi-mi si mie care e cel mai bun scriitor din lume? sau care e cel mai original pictor? ..la astfel de intrebari ... cauta raspunsul in filosofie... nu pe forum... mersi mult
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 13:50   #32
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Hehe

La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 16:17   #33
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Re: Hehe

Originally Posted by Blue:
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 16:42   #34
Ginel
Novice
 
Ginel
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6
Top 5??

Cam greu sa zic 5 , dar totusi :

Fight Club
Forest Gump
American Beauty
Promontoriul groazei
Godfather II
Ginel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 20:10   #35
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
il postino
stalker
breaking the waves
wild strawberries
punch drunk love

for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 20:13   #36
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by keyzer soze:

for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:

cred ca asta este singura si cea mai buna solutie!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 22:38   #37
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Re: Hehe

Originally Posted by Jay:
Originally Posted by Blue:
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?

Cu mine vorbea. Draga Blue - astea se mai spun si pe privat. Si ca sa te lamuresc: cand am zis ca poti mai mult ma refeream la gandire si la profunzime. Repet: cele mai multe lucruri pe acest SITE le inveti altfel decat scriind kilolinii de topicuri (si ai ce invata).
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 11:31   #38
lollipop
Junior
 
lollipop
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 25
pt mine e f importanta prima impresie pe care mi-o lasa un film, shi oricum prima vizionare e cea mai ... breathtaking, sa zic, daca filmul e bun
cand revad un film, e ca sa mai retin din replici, dar mi se pare ca imi deformeaza parerea originala despre el.. ca shi cand mananci resturi
sau la comedii e ca sa mai rad odata fiindca shtiu ca am de ce: mr. bean
when i'm blue, in schimb, shi am chef sa plang, nu ex tratament mai bun decat coloana sonora de la love story, nu conteaza daca cu film cu tot sau nu, sau shi mai bine Birdy ( love story l-am vazut deja de prea multe ori)
__________________
I'm not a complete idiot...Some parts are missing.
lollipop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 11:51   #39
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by lollipop:
when i'm blue

Bata-te peste gura....
Nimeni nu vrea sa fie Blue...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 11:53   #40
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by lollipop:
when i'm blue
Bata-te peste gura....
Nimeni nu vrea sa fie Blue...
looolza! saracul Blue deja a devenit persona non-grata! of of of! Shi-o fac cu mana lor.
top 5 sau 7-8 filme vazute :
lotr
kill bill
5th element
eternal sunshine ...
fight club
man on fire
hero
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells