Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jul 2010, 15:04   #41
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Federico:
Doamneee, exact ca-n "Idiocracy" ...

Much much worse....
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2010, 20:10   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Truthfully spoketh...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 21:43   #43
TomaMihai
Novice
 
TomaMihai
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4

We are going down!The whole nation...
Felicitari pt Thread.Cei care v-ati "chinuit" sa cautati aceste comment-uri.
TomaMihai is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2010, 18:52   #44
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Jenny_pisica
a scris despre The Last Exorcism / The Last Exorcism.
cred ca o sa fie bun ! am vazut 2 filme cu exorcizari . un di 2006 si unu din 1900 toamna .

Jenny_pisica
a scris despre A Nightmare on Elm Street / Coşmar pe Elm Street.
e un film classic
are o versiune vechie . am auzit ca e mai faina . o fi adevarat ? majoritatea fimelor vechi se vad mai prot . si efecte speceale (de unde atata fercire) dar sunt mai grozave . mai horror

Jenny_pisica
a scris despre The Final / The Final.
Mie imi pace
filmu e bum , curd ,sadi si amuzat . dar nu e prea horror.

Jenny_pisica
a scris despre The Karate Kid / Karate Kid.
jackie si mai cum
e un gunoi ca cel vrchi ; doar ca joaca jackie . ma gandesca ca va puteti lua o poza fara sa va uitati

Jenny_pisica
a scris despre Antichrist / Antichrist.
mai am nevoie de o punga
dupa filmu cu M>J credea ca nu mai am nevoie de o punga unde sa vomit dar gresan.

Jenny_pisica
a scris despre Legion / Legiunea.
Legiunea a cui ?
poate isi va merita bani de bile ! pare foarte promitator

Jenny_pisica
a scris despre Season of the Witch / Season of the Witch.
Pare foarte bun !
e un film promitator dar Cage e un actor bun . oare cum vrajitoare din film ini aduge aminte de profa mea de chimie > ar pute sa fie rude ?

Last edited by Pitbull : 25 Jul 2010 at 09:15.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2010, 09:05   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
luci pe 23 iulie 2010 18:38
e foarte simplu. Nu suport criticii de film... nu-i ii inteleg si daca era sa ma fi luat vreodata in viata dupa ei, ar fi trebuit sa vad pana acuma, la 24 de ani, cred vreo 2 filme... cred... hai 3. Asa ca ma intereseaza putin spre deloc parerea criticilor, si eu o sa ma bucur de filme in continuare de filme, si stabilesc eu care e bun si care e rau. Apropo Predators e un film foarte bun pentru cei care sunt pasionati ai genului. Hai pa
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 09:13   #46
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incepe ploaia de inceptionisti...!

http://www.cinemagia.ro/stiri/cronica-inception-16066/

mendy93 pe 29 iulie 2010 01:55
LASAte stefane vierme cu ochi nui critica tu pe crititci nu fi mai catolic decat papa de la roma .........de ce vrei tu sa pari interesant

Arhimede pe 29 iulie 2010 08:54
Am vazut aseara filmul si mi-a placut foarte mult, are niste idei sticky in el si destul de palpabile, ceva total diferit fata de Matrix. Este un film care trebuie vazut si va fi foarte apreciat, probabil nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film si pentru actorii secundari. Nu pot sa remarc vre-un actor, Nolan i-a balansat pe toti in asa fel incat sa fie toti complexi, poate de aia DiCaprio nu iese asa in evidenta. Parerea mea ca un mare "urmaritor" de filme este ca filmul este absolut bestial si nu inteleg polemica cu insertia si mai stiu eu ce...e pur si simplu foarte tare...restu e bla bla bla.

dobrinandrei pe 29 iulie 2010 09:19
Eu nu inteleg de ce vrei tu ca Inception sa aiba cea mai mica asemanare cu Batman. Tocmai asta il face un film foarte bun ca este ceva original, ceva ce nu am mai vazut de ceva vreme. la fel Avatar, acum e la moda ca lumea sa zica ca Avatar este un film foarte prost(asa o sa ma astept sa se intample si cu acest film), dar sunt doua filme foarte bune si cel mai important: originale. Dar lumea crede ca este superioara daca spune ca sunt proaste. Eu l-am vazut aseara si este un film foarte bun.

rifa pe 29 iulie 2010 12:11
alex_il_fenomeno ce inseamna pentru tine "mai bine informat"? vrei sa spui ca doar functia de "critic" ii confirma o viziune diferita fata de a unui simplu cinefil? doar pentru ca e "critic" are alti ochi? ... eu zic ca folosesti cuvinte in niste contexte pe care nici tu nu le intelegi iar ceea ce ai intrebat si lucru pe care il sustii se pare este total deplasat. Doar pentru ca esti un critic platit nu inseamna ca esti "mai bine informat"... singura diferenta e ca acel "critic" fata de altii a trecut printr-o scoala si poate sa dezvolte un subiect, poate sa poarte o dezbatere inteligenta sau sa argumenteze o idee intr-un mod gentil dar asta nu inseamna ca este "mai bine informat" intr-o parere personala.... sa nu uitam ca recenzia sau cronica unui critic e o parere personala la urma urmei care poate sa difere cu a majoritatii... deci NU!... Nu este mai bine informat... nici macar cultura cinematografica nu inseamna nimic cand vine vorba de pareri... ca dovada comparatia cu The Dark Knight a filmului... pana acum toata lumea se certa de ce se tot compara acest film cu The Dark Knight si acum tocmai "criticul" care critica acest lucru o face...

(Asta, ultima, are o coerentä logicä aidoma alternantelor din exercitiile de dictiune - alea cu "sase sasi în sase saci", "un pelican stätea pe pisc cu pixu-n plisc", "eu pup poala popii, popa pupä poala mea", sau "he thrusts his fists against the posts, and still insists he sees the ghosts".)

* * *

http://www.cinemagia.ro/filme/incept..._direction=ASC

ofelik_cat pe 14 Iulie 2010 22:07
leonardo
Cu Leonardo in rolul principal,filmul va fi o reusita.Indeosebi joaca foarte bine in filme !

HB pe 19 Iulie 2010 13:03
INCEPTION
Cred ca va un film destul de reusit ,la fel ca THE DARK KNIGHT.
Sa speram c-o sa aiba mai mulate efecte speciale ,nu ca PRINCE OF PERSIA THE SANSA OF TIME.Am sa vad la premiera cum e filmul atunci cand o sa apara pe 30iul.

ronad2009 pe 27 Iulie 2010 23:42
hmm .. bunicel ... de vazut ! ;...... nu e asa de rau pe cum pare

rifa pe 28 iulie 2010 15:54
vrei sa spui ca filmul pare rau nu? du-te si uita-te la pokemon... salut.

blastpit pe 28 Iulie 2010 15:52
la cat am auzit o sa fie f bun poate ajunge la 1 miliard worldwide daca este exact cum se spune

GalaRxn11 pe 28 Iulie 2010 16:49
deabia astept sa vad filmul!imi plac foarte mult filmelepsihologice care te fac sa pui intrebari

taviotto pe 29 Iulie 2010 00:12
o alta capodopera in care rolul principal (Leonardo DiCaprio) o sa aibe o mare cautare pe marile ecrane...
recomand tuturor

Last edited by Pitbull : 29 Jul 2010 at 14:13.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 14:22   #47
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
desi initial am ras, citind pana la capat toate postarile m-am intristat rau de tot. e jale mare.
nu mai vorbesc de limba romana si de vocabularul celor care ascunsi sub tastatura se dau viteji si fani (mai mult sau mai putin) adevarati, dar cred ca toate aceste exhibari verbale pot fi tratate intr-un studiu de caz privind limbajul forumistului atoatestiutor.
mi se pare incredibil cum cu cele aprox. 100 de cuvinte pe care le folosesc acesti oameni nu pot formula macar o opinie argumentata...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 17:20   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Una geni(t)alä!
(Am redat tot textul, ca sä nu-l trunchiez, dar prima parte nu e chiar perlä, e doar batere de apä-n piuä cu mici agramatisme. Regalul e în portiunea boldatä.)


cezar pe 29 iulie 2010 18:12
Stimate domnule StDo. nu cred ca este prea fericita comparatia intre Inception, cu acel Cavaler Negru care a socat prin eterogenitatea Jokerului si... atat. Trebuie spus ca daca Ledger a fost la mare altitudine, Bale si Eckart au avut prestatii superioare in alte pelicule. Revenind la Inception trebuie remarcata proiectia creatorilor de "vise" de la Hollywood spre oniric. Lynch un adevarat maestru a facut-o in Mulholland Dr. si majoritatea spectatorilor n-au inteles aproape nimic. Asta nu scade din valoarea micii capodopere a simpaticului David.
Nolan a ridicat evident stacheta profitand de saltul tehnologic si de scenariile din ce in ce mai provocatoare. Oricum nu te poti plictisi la acest film. Eu consider ca de la Vanilla Sky(alta pelicula ponegrita prin neintelegere) n-am simtit o emotie asa puternica. Leo DiCaprio ajuns la maturitatea artistica ne ofera o prestatie superba. Aproape pentru toate rolurile din ultimii 10 ani merita un Oscar. K(otskar)ii de la Academie o sa-l sara probabil din nou de la inobilare. De ce sa-i faci sigur nu are nici-o pila printre comunitatea israelita din USA. Nici Inception nu va fi premiat, Gala e prea departe undeva in martie 2011. Spre final trebuie sa le amintesc mai ales delatoriloe ca revirimentul cinematografiei mondiale este legat de exploziva lansare a Avatar-ului lui Cameron. A facut multi bani dar a dus la aparitia a mii de Imax-uri sau cinematografe pe 3D. A facut sa explodeze industria filmului 3D si a televiziunii 3D. In curand ne vom putea procura astfel de aparate la 1000$. Asa ca faceti ciocul mic cei care criticati si iar criticati, cioclii si bocitoare cinematografice. Orice film trebuie sa fi un eveniment la care te duci cu ociii si mai ales mintea deschisa si pleci cu sentimentul ca ai castigat o noua experienta care va fi utila candva.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 17:32   #49
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Inafara de "delatoriloe" si "reviriment" nu inteleg o iota.



"My darling... i am not a drunker,i am a drunk"
Ray Milland - The Lost Weekwnd, de Billy Wilder
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 17:47   #50
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Pitbull:
simpaticului David
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 18:10   #51
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by SMC:
Inafara de "delatoriloe" si "reviriment" nu inteleg o iota.
Nici eu, da' nu conteazä.
Ce conteazä e "delatoriloe" - ästa m-a terminat!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 18:14   #52
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Pitbull:
simpaticului David
Mi-au suflat-o pe-asta, ca mie mi-a trebuit vreo juma' de ora sa ma pot opri din ras!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 18:33   #53
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Dar ce dracu' o fi vrut sa spuna,ca am spart Dex-ul in doua,in cautare de asocieri.
Rog solutii,sugestii,presupuneri,orice vizavi de "termenele" DELATORILOE si REVIRIMENT.


"My darling... i am not a drunker,i am a drunk"
Ray Milland - The Lost Weekend, de Billy Wilder
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 18:42   #54
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Ah,stati ca "revirimentul"se explica,dar de ce o fi "delatoriloe"(revirimentul,adica),nu-mi dau seama.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 18:52   #55
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Am gasit!

Sau,ma rog,presupun...

(...)"Spre final trebuie sa le amintesc mai ales DETELIATORILOR ca revirimentul...
Huh?


"My darling... i am not a drunker,i am a drunk!"
Ray Milland - The Lost Weekend, de Billy Wilder
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 19:10   #56
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä stiu.

E sau DETALIATORILOE (de la a detalia: eu detaliez, tu detaliezi, el/ea/it detaliazä...)
...sau BUTELIATORILOE (de la a butelia: eu buteliez, tu buteliezi, el/ea/it buteliazä...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 19:18   #57
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491

M-ai intrecut la asta,Pitt,dar...

Nu si-a ratat el sansa oare de a fi mai INTELEGATOR - in sensul de a fi mai pe inteles,desigur?


"My darling... i am not a drunker,i am a drunk!"
Ray Milland - The Lost Weekend, de Billy Wilder
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 19:23   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
INTELEGATOR e äla care intelege.
Ala care e "mai pe înteles", se numeste INTELEGATOE.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 19:40   #59
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491

Da.
Si cred ca ne putem hazarda spunand ca INTELEGATO(A)E e la feminin,la masculin,fireste - INTELEGATOI.



"My darling... i am not a drunker,i am a drunk!"
Ray Milland - The Lost Weekend, de Billy Wilder
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2010, 22:34   #60
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Mamma mia! (2008):

1. Un film foarte bun in care am redescoperit melodiile formatiei abba care sunt of doamne nu am cuvinte cum sa le descriu,intr-un cuvint superbe.Poate scenariul e un pic cam slab dar are o poveste simpatica.Daca Meryl Streep ar fi primit acest rol mult mai devreme cind ar fi fost mai tinara ar fi fost superb.Dar sincer merita vazut acest film te face foarte nostalgic,e un sentiment superb care aprinde in tine acest film,pot spune ca simti din nou iubirea,asta celor ce au pierduto odata ca si mine si poate nu cred ca mai au o sansa,acest film iti da acea sansa de care ai nevoie sa mai traiesti sa nu cedezi,sa incerci sa traiesti.Merita multe acest film dar mai ales melodiile formatiei Abba.

2. hai noroc aveti ideie daca a aprut si subt ptr.ca eu nu o gasesc????????????

3. e un film foarte romantic la care am si plans care au evocat melodiile trupei abba
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells