Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2005, 02:24   #21
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
White Noise (2005), thriller mediocru, Michael Keaton îsi pierde sotia într-un accident, apoi aflã de la un grãsan cã poate stabili contact cu ea moarttã prin EVP, adicã sunete (si imagini) din lumea celaltã captate pe frecvente radio;

îsi face omul un nou hobby si începe sã primeascã info despre crime care urmau sã fie comise, apoi el încearcã sã-si dea seama de unde vin de fapt semnalele..si îsi dã seama cã existã si un bad guy; are cîteva secvente în care era sã mã sperii, dar în rest neconvingãtor..; se încadreazã în trendul mai nou în care bad_guy-ul nu e din cercul de personaje "cunoscute";

tot la categoria thrillere nereusite, Freeze Frame (2004), o productie irlandezã, dacã mi-am dat eu bine seama..; cu un individ care se filma toatã ziua ca sã aibã dovezi nu fie acuzat de ceva ce n-a comis; purta montatã pe piept o camerã si cînd iesea la cumpãrãturi; tipul fusese acuzat de o crimã triplã pe care nu a comis-o, si rãmãsese marcat..;

interesant la început, stilul underground, imagine, dar degenereazã repede..finalul e total banal;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 03:13   #22
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Closer, de care am zis si care am vãzut are pe Cinemagia cã o traducere titlu si un sinopsis de te doare capu'.. Ispita!? :? încercati: Încrederea;

xxx în limbaj, tãios pînã la vine în trãiri;

filmul e de fapt adaptarea unei piese de teatru si se vede asta, totul se concentreazã în dialoguri, uneori la foc automat; pe Clive Oven nu-l credeam în stare de o asa performantã, aia micã Natalie are o singurã scenã în care dã (si aratã) totul ..cea în care face striptis la cabinã în fata lui Oven care nu avea voie sã o atingã si urla la camerele de supraveghere "A little privacy please!"..;

filmul nu e despre infidelitãti sau ispite sau porcosenii, ci despre încredere, încrederea e ideea si elementul care dãrîmã tot jocul de cãrti; ar mai fi si ideea cã femeile sînt fiinte mult mai simple decît cred unii bãrbati, dar aici mai bine mã abtin..
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 08:47   #23
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by bellhop:
Closer, de care am zis si care am vãzut are pe Cinemagia cã o traducere titlu si un sinopsis de te doare capu'.. Ispita!? :? încercati: Încrederea

Nu noi stabilim titlurile romanesti ale filmelor, ci distribuitorii!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 09:13   #24
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Vreau Howl's Moving Castle ca va ia mama dracului!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 14:19   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
Vreau Howl's Moving Castle ca va ia mama dracului!
:lol: :lol: :lol:
io vreau Barbarella - Queen Of The Galaxy k altfel imi bag ceva in tot ce mishca pe aici ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 08:00   #26
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Howl's Moving Castle în programul viitor; si Casshern, in curînd ;

de Barbarella nu stiu, deocamdatã mã multumesc cu Elektra, care se bate cu banditi-warrior-demons si-i transformã în cenusã mai ceva ca harry potter :lol:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 20:31   #27
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
doi agenti CIA, un tip si-o tipã, ajunsi la Bucuresti sa rezolve un caz de rapire ajung sa se lupte cu un balaur de pe vremea lui Dracula.. :o

nu e un banc, e ultimul Dracula/romania exploit, o productie de doi-lei denumita Gargoyles (2004), sau pe DVD, Gargoyle: Wings of Fire;
filmat la bucale' vara trecuta, cu cîtiva actori strainezi de care n-a auzit nimeni si vro doi bastinasi figuranti, scenariul de un român, Ion Ionescu (!);
povestea e ca un balaur care fusese ucis cu arbaleta acum cinci sute de ani, se trezeste inopinat in zilele noastre din cauza unui cutremur care misca piatra sub care localnicii de demult il pecetluisera;

mai se-ntîmpla si-o echipa de restauratori tocmai in biserica sub care fusese ingropat gargoylu, doi sunt haliti rapid, apoi un preot bun si-unul rau, scene la zoo, in subsolul bisericii, unde gargoylu isi clocea ouale dupa modelul Alien..;

filmul e penal rau, efecte de desene animate, nici macar de incurajat turismul nu e bun asa cum se da bun unul dintre personaje, realizarrea e deplorabila;

--

tot în romania anul trecut filmat si Out of Season, o combinatie ciudata de drama si actiune, Dennis Hopper in rolul unui fost mafiot care vrea sa-l invete pe un tînar cum sa devina spargator..actiunea se petrece într-o statiune pe malul marii in afara sezonului estival, filmat probabil pe la Mamaia sau la Mangalia, imagini cu un roller-coaster...; atmosfera deprimanta, actorii deprimanti, scenariul deprimant, nu merita timpul pierdut..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 20:41   #28
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
în schimb Elektra merita merita de-o cola si-o punga de chipsuri,.. spirit martial al eroinei, atmosfera sobra si efectele - chit ca povestea e tot varza;

oricum, e mai bun decît Catwoman;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 08:47   #29
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by bellhop:
în schimb Elektra merita merita de-o cola si-o punga de chipsuri,.. spirit martial al eroinei, atmosfera sobra si efectele - chit ca povestea e tot varza;

oricum, e mai bun decît Catwoman;

elektra, catwoman, spider man XVIII, daredevil... toate o apa si-un pamant...
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2005, 16:22   #30
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by bellhop:
în schimb Elektra merita merita de-o cola si-o punga de chipsuri,.. spirit martial al eroinei, atmosfera sobra si efectele - chit ca povestea e tot varza;

oricum, e mai bun decît Catwoman;
asta vreau shi eu sa-l vad ...
catwoman ? :lol: in acelashi rand cu Seed Of Chucky il pun ... adik la filmele kre nu ar fi trebuit lansate pe piatza ... nici macar realizate. :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2005, 17:53   #31
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
..
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 04:09   #32
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
yep

daca tot vorbim de aceiasi sursa... mama ce de filme facute dupa benzi desenate s-au lansat in astia 3 ani...
SpiderMan, continuarea, Hulk, Punisher, Hellboy, Catwoman, Sky Captain and the world of tomorow, Daredevil, Elektra, Blade [I,II,III], X-men [I,II]....
si cica mai urmeaza: Fantastic Four si Batman:The Begining [FOARTE ORIGINAL :lol: ]
Marvel isi cam face de cap in ultima vreme, cati tampiti obsedati de benzi desenate mai merg la film? hmm... de fapt la filmele astea te duci doar ca sa nu stai acasa atunci cand chiar nu mai ai nici o alternativa...
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2005, 20:25   #33
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Re: yep

flave, veste rea: o sã se facã si X-men 3 :o

deh, asa e unii mai redusi, nu toti are spiritul estetic asa de dezvoltat ca al tau sã se uite la filme de valoare... ; altii e mai redusi ca vîrstã, adicã sunt copii si daca ar fii copii tai n-ai vrea sa-i faci tîmpiti cã se duc sã vadã la Batman si Catwoman;

on-topic, vãzut Hide and Seek (2005) care e un film nu tîmpit, cretin!

si a intrat în top box office dupã prima sãptãmînã; ce sã mai zic de cei care s-au dus si au plãtit biletul la un asemeena film? nu pot sã zic decît c-au fost indusi în eroare de trailer, numele de pe afis si publicitate, tîmpiti nu pot fi decît realizatorii... ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 18:33   #34
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Kung Fu Hustle (2004), filmul cu cele mai multe nominalizari (16) la HKFA de anul acesta;

cea mai dementiala combinatie de kung-fu spaghetti, comedie, gangster movie si motive/elemente de parodie dupa vreo duzina de filme (Matrix, Spiderman, Gangs of NY, Shawn Brothers, Tarantino, etc., inclusiv faze din desenele animate cu Road Runner si coyote)

efecte speciale si o imagine de sta pisica in coada, care doar prin spoturile publicitare super-scumpe se pot vedea, totul chinezarie la minusculul detaliu, vibratii care "se vad" in aer, spangi care se despica in zbor si secvente de microsecunde redate in slow motion;

personaje cu metamorfoze instantanee de la burlesc la martial si de la panarame la super-eroi, tot filmul e o alternare de la caraghios la serios si invers, te trezesti rizind la o faza grava sau prinzi cu intirziere poanta la o faza care parea serioasa; dialoguri lesinatoare, denumiri cacatoare la cer (Politia Super-Anti-Crima, Aleea Cocinei, Clanul lui Secure, Crocodilu', Gogoasã, Stilul Broasca... ); Chow regizor si actor, super-nashparliu!

muzica traditional-autohtona de-a lor, dar bine lucrata, tonalitati de marsuri pe tobe si tzambale si aici se pot recunoaste inflexiuni din muzica Gangs of NY, dansul secur-istilor de la inceput bestial!! :w00t:

pe scurt, un film care lasa cu gura cascata cinematografia occidentala, greu de gasit un echivalent sau macar ceva apropiat; dupa ce vezi un asemenea film tot restul ti se pare conventional si plat..;

Warning: estetii, criticii si alti "cunoscatori" rog sa se abtina de la acest film; amatorii de chinese food si good-time, sa dea navala! :lol:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 22:52   #35
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Am vazut si eu Million Dollar Baby al lui Eastwood si mi s-a parut si mie ca e cam slab. Mi-a lasat exact acelasi gust nasol in final. Dar: un punct luminos mi s-a parut a fi Hillary Swank, a carui aparitie pe ecran de fiecare data mi se parea ca o binecuvantare. In rest, am tot cascat la inceput, la un moment dat drama dinspre final m-a prins, dar neconvingator. Am remarcat totusi ceva muzica interesanta -- se pare compusa chiar de Eastwood!

Cat despre Closer, mie mi-a placut foarte mult. Cred ca mi s-a parut ca Jude Law si Portman aveau chemistry si prin asta filmul te fura. Julia mi s-a parut cam falsa in schimb. Iar, muzica de milioane, foarte dinamica asa.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 10:07   #36
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
alta adaptare dupa comics, in curind, Constantine (Keanu is back)
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 19:49   #37
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
revenind la junk-ul cel de toate zilele,

Alone in the Dark (2005), cu început de X-Files degenereaza rapid intr-un Resident evil ieftin cu niste creaturi ale întunericului care tzopãie ca-n jocurile PS2 si trupele anti-tero transformate în apãrãtori ai civilizatiei; nimic original, nimic spectaculos, n-a stat nici o sãptãmînã în top ten box office, nici nu merita..am vãzut jocuri cu o graficã mai bunã;

Coach Carter (2005) cu Samuel L. Jackson în rolul unui antrenor pizdos care chinuie echipa de baschet a liceului de minoritari Richmond din Brooklyn, vrea sã-i facã si campioni si destepti; au început ãstia sã facã filme cu tematicã socialã, ca la noi în vremuri trecute..; filmul a avut ceva prezentã în sãli vreo cîteva sãpt, probabil public de-aceeasi culoare..;

tot cu target minoritari pare si Are we there yet?, nu mã-nghesui sã-l vãd; si nici la Boogeyman n-o sã mã-nghesui dupã leapsa cu Hide and Seek, nu mai vreau sã vãd copii abuzati prin filme.. ;

Assault on Precinct 13 (2005), singurul mai de doamne-ajutã apãrut recently, cu Ethan Hawke în rolul politistului care trebuia sã apere Sectia 13 de la periferia Detroitului, unde un mahãr mafiot (Lawrence Fishburne) fusese cazat temporar în noaptea de Anul Nou, din cauza vremii nasoale; sectia este apoi atacata la greu de bad cops care voiau sã-l lichideze pe mafiot ca sa nu-i înfunde pe ei;

genul de filme unde se creazã o atmosferã, de obicei în preajma unei sãrbãtori , doar ca sã se întîmple ceva nasol dup-aia; aduce a Die Hard 2; de sezon; sestulã actiune cu împuscãturi, tensiune si trãdare, dar parcã mor cam multi pînã la urmã, si cam degeaba, cã mafiotul tot n-ajunge sa fie predat autoritatilor..loc de un sequel poate :hmm: ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 21:10   #38
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by bellhop:
Alone in the Dark (2005)

Sper ca stii ca e facut dupa dementialul joc AITD si ca regizorul rahatului asta e that over-inflated piece of slimy crotch juice, Uwe Boll si ca lui Uwe Boll i-ar trebui o rashchetare anala totala pt. mizeria pe care a facut-o cand a facut AITD The Movie.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 22:05   #39
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
perfect zis night.
si tre sa mai amintesc, iar, de superbul res evil, care il strica astia cu consecventa.
astia isi bat joc de copilaria oamenilor.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 21:20   #40
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
vã era dor de the Mask? au scos ãstia un sequel, se numeste Son of the Mask (2005) si este printre premierele de sãptãmîna asta, vãzut deja, my bad..

masca aia aruncatã de Carry la sfîrsit ajunge prin circuitul apei în naturã într-un rîu de unde o ia un cãtzel si o duce acasã la un cuplu de tineri freshly married, ãla si-o pune o datã si dupã ce dã un numãr de show îi dã un numãr si lu' nevastã-sa si astfel se naste guess who..; între timp zeul Loki este trimis pe pãmânt de zeus Odin sã-si recupoereze jucãria;

filmul e de copii, wacky si stuffed cu efecte speciale gen spy kids, home alone si tumbe luate direct din desenele animate looney toonz; foarte tributar originalului, însã, iar ca sequel îi lipseste în primul rînd ingredientul de bazã, Jim Carry; apoi plotul are prea multe faze copiate/inspirate dupã primul, cum ar fi transformãrile instant ale personajelor "posedate" de mascã, numãrul de vodevil dat de eroul mask-at la o seratã dansantã, cãtzelul care si-o pune si el si devine macho-doggy, inspiratia bebelusului dupã desenele animate pe care le vede la televizor..;

efectele speciale sînt de nota 7 spre 8, dar nu existã o economie a folosirii lor, uneori bebelusul o ia razna de tot, alteori nu se manifestã cînd ai astepta;

altã chestie care mi s-a pãrut cam aiurea a fost introducerea în carne si oase a zeilor, Odin si Loki, care se ciondãnesc si chiar se coboarã/ridicã ca ozeneurile..c'mon;

trecînd cu vederea aceste sincope, filmul e enjoyable si cred cã va avea ceva succes;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells