Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Aug 2006, 01:26   #5001
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Down in the Valley (2005)
Un "must see" pentru orice fan Edward Norton.
Dino is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2006, 13:40   #5002
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Originally Posted by Supastar:
nu stiti voi, bai! dar in metropolis-ul BARLAD, are loc avanpremiera mondiala la majoritatea filmelor.

ntzzzsz, he was the bitch of the entire crew
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   sendpm.gif
Old 19 Aug 2006, 19:18   #5003
chihiro
Novice
 
chihiro
 
Join Date: Jun 2006
Location: dej
Posts: 6
Send a message via MSN to chihiro Send a message via Yahoo to chihiro
Amarte Duele
un teen movie mexican care prezinta povestea de dragoste dintre Renata si Ulises - o poveste gen Romeo&Julieta, pentru ca Renata provine dintr-o familie bogata, iar Ulises este sarac. Asa ca bineinteles ca nimeni nu e de acord cu relatia lor.
Fiind un film mexican, toata chestia asta cu diferenta dintre clasele sociale nu ma prea da pe spate, dar totusi filmul merita vazut.
Si daca veti vedea vreodata Amarte duele, fiti pe faza la scena gen comics - e supertare!
Un plus pentru soundtrack: Natalia Lafourcade, Kinky si alti mexicani.
chihiro is offline   sendpm.gif
Old 21 Aug 2006, 00:00   #5004
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by chihiro:

Fiind un film mexican, toata chestia asta cu diferenta dintre clasele sociale nu ma prea da pe spate

faza asta n-am inteles-o

e Amar te duele btw...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 21 Aug 2006, 01:19   #5005
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Bus 174 (2003) - 9/10
http://www.rottentomatoes.com/m/bus_174/
Viata bate filmul, intr-adevar. Suspans, actiune, realism, tot tacamul. Un documentar cat 10 action-thrillere.
Pe DC++ vad ca n-a auzit nimeni de el, desi e pe locul 1 pe rottentomatoes. Se pare ca lumea se orienteaza dupa IMDB.
Il gasiti pe torrente insa.
Dino is offline   sendpm.gif
Old 21 Aug 2006, 09:41   #5006
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Wild - 7/10. Nu e cine stie ce realizare cinematografica sau de domeniul animatie 3D (chiar daca fac o treaba excelenta la ultimul capitol)...dar e exact ce e...distractie pentru toata familia, putin mai mult pentru copii decat pentru adulti...dar se gaseste umor si pentru acestia in cantitati modeste dar suficiente. Mult mai bun decat Madagascar (si il compar cu acesta pentru ca povestea este oarecum asemanatoare), grafica este inzecit mai buna...E un Disney de calitate care isi atinge publicul tinta cu succes. Merita vazut o data, daca esti mare si de mai multe ori, daca esti mic.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 21 Aug 2006, 12:12   #5007
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
parca era vorba ca ne oprim la pagina 200 si incepem un thread nou...
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 22 Aug 2006, 21:36   #5008
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Hoodwinked

It was refreshing and nice. O gura de aer proaspat printre atatea filme animate de rahat (The Wild, Ice Age 2, Madagascar, etc etc).

Especially loved the SCHNITZEL SONG. Pt ca nu e nimic pe lumea asta mai bun decat un SCHNITZEL. :love:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 22 Aug 2006, 23:20   #5009
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Sentinel - 6.5/10. S-o folosit cam toate subiectele de film cu si despre Casa Alba/presedinti ai Americii...numai despre agentii din serviciile secrete mai trebuiau si gata...the circle is complete. Dar acum serios...chiar daca se folosesc de un subiect clisee, filmul a fost destul de bun...antrenant...deloc plictisitor (cel putin din perspectiva mea) dar o durat cam mult pana s-a dovedit ca cel urmarit e de fapt nevinovat. Eva Longoria are un rol, dar prea scurt pentru gustul meu, pentru ca ea e o major hottie si merita mai multa pelicula. Cam toti actorii s-au descurcat bine...filmul mai are aerul de film cu buget redus...chiar film pentru tv...tocmai de aceea actorii mai reduc din efectul acela. Un film vizionabil.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 23 Aug 2006, 10:03   #5010
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Mie "The Sentinel" mi-a lasat senzatia de film obosit, desi regizorul are ceva experienta in materie de filme & seriale politiste. L-am vazut pentru Kiefer Sutherland in speranta ca voi gasi un copy/paste dupa Jack Bauer. Obosit din toate punctele de vedere: Michael Douglas care nu mai e la prima tinerete, Kim Basinger care nu mai e la prima frumusete, intrigi de Casa Alba, asasinate & balarii previzibile si lipsite de suspans. In fata unui "In the Line of Fire" unde un alt actor trecut de 60 de primaveri incerca sa opreasac asasinarea presedintelui, santinela ar face bine sa se faca mica-mica.

Am mai vazut o tampenioara de thriller pe numele ei "Chaos". Inainte de toate check out this link on Jason Statham: http://www.joblo.com/index.php?id=12522 in special partea cu little known fact. Anyway, thriller politist cu transporterul de mai sus, Ryan Phillippe si Wesley Snipes (da, Blade inca traiste si a prins si el un rol intr-un film care nu s-a dus direct pe video). Ryan care este un politist zen (nu la fel de reusit ca Hartnett in "Hollywood Homicide") trebuie sa-si foloseasca intelepciunea si sa faca echipa cu Jason Statham (un politist decazut dupa un incident cu ceva decedati) pentru a rezolva cazul unui jaf suspect de similar celui din "The Inside Man". Dorindu-se intelectualist, filmul aduce in atentia publicului spectator "Teoria Haosului", adica acea lege universala care pe baza unei conditii initiale gaseste un model dupa care lucrurile evolueaza. Cu alte cuvinte nimic nu e intamplator si daca se ia totul de la momentul T0 (aici intervine si o poveste cu Budha) se poate gasi solutia. Trist nu? Filmul chiar e un mare haos iar mega-twistul din final e un mare fas care nu salveaza cu nimic facatura asta de thriller.

Pentru ambele un calduros 5/10
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 23 Aug 2006, 11:33   #5011
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Stick It - 4/10. Mare greseala ca l-am vizionat. In primul rand nu eu sunt publicul tinta...si in al doilea rand e pentru fete. Mai degraba alora care le place gimnastica sau chiar au o tangenta cu ea. Eu m-am uitat pana la sfarsit (ca toate filmele, de altfel) pentru 2 motive...muzica si fetele. Cam asta e motivul pentru care ma uit si la tv cand le vad :lol:...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 23 Aug 2006, 17:14   #5012
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The Sentinel - ce nota sa ii dau ... o bomba de film cu Michael "Duglas" in rol de secret agent si fundul si sanii Evei Longoria ... :sick: cred ca am spus tot ce aveam de spus ...
ah si Keifer Sutherland care deja zici ca in fiecare film i-a murit cineva drag ...

My Super Ex-Girlfriend - un film super prost pentru spectatorii super mediocrii cu un subiect super tampit si niste acotri care se super prostesc pe marele ecran.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2006, 09:43   #5013
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"The Rules of Attraction" 7/10 Teenage Angst, Bret Easton Ellis style. Sean Bateman, fratele mai mic al lui Patrick, este personajul principal al acestei drame despre apocalipsa, un sfarsit al lumii cinic si rece scaldat in droguri, alcool si sex. Tema filmului este moartea pasiunii (sentimentului) in relatie cu ironia destinului. Lauren, personajul principal feminin spune inca din debutul filmului: "It's a story that might bore you, but you don't have to listen, because I always new it was going to be like that". Happy-end nu exista, doar un sentiment de apasare si o doza de incertitudine. Regizorul Roger Avary care a scris si scenariul adaptat, foloseste artificii tehnice (fast-forward-uri, rewind-uri, split-screen-uri) care uneori dau bine (trip-ul in Europa, intalnirea dintre Sean si Lauren) alteori nu au efectul scontat (rewind-urile de la inceput care trimit la "Irreversible" dar care nu transmit aceeasi incarcatura). Filmul incepe cu deznodamantul, tocmai pentru a mentine sentimentul de inevitabilitate. Apoi ne sunt prezentate faptele care au condus la finalul mai mult sau mai putin tragic. Un triunghi amoros alcatuit din Sean, un dealer de droguri, Lauren, o virgina si Paul, un bisexual. Ca in majoritatea cazurilor, detasarea se petrece din lipsa de comunicare, cineva moare (o scena de sinucidere foarte expresiva) iar cei trei se prabusesc si ajung sa se inchida in sine. Fara a fi un film lipsit de probleme, "The Rules of Attraction" ofera o felie de nebunie pe alocuri greu de digerat, cu un final trist si fara posibilitati de mantuire.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2006, 14:12   #5014
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
X-Men: The Last Stand - 6/10: vazut cam tarziu... totusi... Ceva mai slab decat primele doua si probabil ca ar fi fost un esec daca nu protagonistii (in special Stewart si McKellen) nu si-ar fi pastrat eleganta din primele doua episoade. Pe de alta parte, episodul pare un pic rupt de serie (nu se mai urmareste povestea lui Wolverine, plot-ul e mai complicat si exagerat), iar continuare seriei este pusa sub semnul intrebarii (jumatate din personaje mor sau isi pierd puterile, dar scena finala parca anunta ca nu s-a terminat totul).

Find me Guilty - 3/10: Yeah, right! Mult prea plictisitor... Iar mie courthouse drama-urile imi cam plac. Vin Diesel in cel mai bun rol al lui e mai enervant decat in bombele in care a jucat pana acum. Oh, well... macar era "When You're Smiling" pe soudtrack!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2006, 21:04   #5015
LucaM
Junior
 
LucaM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 44
Johnny Mnemonic . probabil simteam nevoia sa ma autopedepsesc ...dar are meritul ca m-a facut sa dau un "google" si sa caut William Gibson pe net. si chiar sa comand cate ceva...

My Own Private Idaho (1991) cum nici Shakespeare nici istoria nu sunt punctele mele tari, n-am prea reusit sa gust referintele la Henric IV . Dar in ansamblu filmul e interesant, deosebit, scenariul e indraznet ...si e ca un vin bun, beneficiaza de trecerea timpului...

Domino (2005) poate putin prea mult Hollywood. dar, ca sa citez, "If you want to know what *really* happened . . . fuck off!" Asa ca il iau ca atare. sau, vorba anglo-americanului, with a grain of salt...
LucaM is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2006, 23:08   #5016
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Lake House - 8/10. Un film foarte bun si foarte frumos, atat estetic cat si overall. Ideea filmului e foarte originala si noua si tocmai asta e motivul pentru care merita vazut. Actorii principali (Keanu Reeves si Sandra Bullock) fac fiecare cate un rol bun, bineinteles ii ajuta si scenariul de calitate. Mi-a placut in mod special casa...si mi-a mai placut si obiectul magic care face toata treaba si anume cutia postala bantuita (si eu care ma gandeam ca cei din industrie s-au gandit la toate)...a time portal in za freakin' mail box. Overall un film grozav de vizionat, preferabil cu persoana iubita...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2006, 10:20   #5017
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Mechanical Violator Hakaider

Probabil ca va intrebati cum poate da un film gres cu un asemenea titlu. Ei, NU POATE.

It is your typical jap guy-in-a-suit movie da' e atat de over-the-top si cheesy incat e somethin' else. It's out there man.

Snakes On A Plane

Mda. Pacat de titlu. Ca filmul e groaznic de trist. In sensul prost. Nici macar cheesy nu e. E pur si simplu prost. Way too over-rated.

Silent hill

M-asteptam la un rahat. Da' n-a fost. It was really cool. Vizual vorbind. Desi are some minor tech problems, e foarte cool. Mai ales daca ai jucat jocu'. Pula mea.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 25 Aug 2006, 13:48   #5018
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Gaandalf:
fundul si sanii Evei Longoria

-means it's a must-see

Le samourai

Alain Delon pe post de bibelou. Mereu cu o figura inghetata, seduce femeile cu mai putine cuvinte chiar decat Bond. Oarecum exagerata toata acea desfasurare de forte a politiei. naratiune realizata foarte bine doar cu ajutorul imaginilor. Totusi, Ghost Dog este peste. 8.5/10

Hiroshima, mon amour

Hiroshima, Nevers. O poveste lirica, o dragoste in preajma unei catastrofe, limitata de timp. Sounds like "La jetee". Extrem de asemanatoare, aparute in aceeasi perioada, "La jetee" are avantajul unei prezentari pline de energie, ce in final ajunge sa lase un impact mult mai puternic asupra spectatorului. 8.5/10
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2006, 08:46   #5019
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Bigger Than the Sky (2006) Nota 6/10.Un tip vede un afis in care se anunta o preselectie pentru o piesa de teatru si se hotaraste sa participe.Culmea e ca primeste rolul principal.Filmul e prea lung si sunt momente foarte plictisitoare.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 26 Aug 2006, 11:01   #5020
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006)Nota 3/10.Cred ca e cel mai prost din serie.Actiunea e cam aceiasi.Un grup de adolescenti se confrunta cu legenda unui pescar.Vestea buna e ca seria nu se opreste aici,din scena de final deducem ca va urma inca o continuare.Ma intreb care va fi titlul urmator, ar putea fi ceva de genul,TOT TIMPUL SI MEREU AM STIUT SI VOI STII CE-AI FACUT VARA TRECUTA.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells