Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Aug 2006, 02:38   #4981
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Wishcraft (2002)

Ok. Avem reteta asta: un elev primeste o pula de taur si un bilet in care scrie ca objectul ii va indeplini 3 dorinte (Be careful what you wish, they say)...pe la high school si prin jur incep niste scrim, aaa, crime (cre' ca voiam sa zic crime scremute) a la Scream etc. Si vine finalul, momentul adevarului. Of course, this movie will never go to College. Cu o asa reteta fecala...bleah! Be careful what you're watching, I'd say. 3/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2006, 08:51   #4982
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Keeping Mum: British black humour... what more can you ask for? maybe more on the Brittish homour side, and less on the black one...
entertaining doar daca nu te gandesti prea mult ca ar putea fi versiunea englezeasca a unui episod din Desperate Housewives.
6.5/10
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2006, 10:54   #4983
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
36 Quai des Orfevres (2004)

Outstanding French cinema. Intens, profund, apasator.
Daniel Auteuil si Depardieu joaca superb. Doi membri ai Scotland Yard-ului francez intr-o confruntare care parca mocneste continuu, desi devine exploziva de fiecare data cand interesele celor doi se intalnesc. 8.5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 13 Aug 2006, 18:01   #4984
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Ladykillers (2004)

O, frati Coen, unde ati ajuns? De ce umorul inteligent a trebuit sa fie inlocuit de glume cu miros rasist si expirate? Nu cred ca filmul asta aduce ceva nou...cam aceleasi faze din filmele trecute, reciclate again and again. Desi fiecare actor are anumite momente bune, nici unul nu rupe gura targului. Iar Tom Hanks se chinuie cam mult (deh, 20 de milioane de $ fac bine).
Pe alocuri credeam ca ma uit la O Brother, Where Art Thou?.
Intolerable
6.5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 14 Aug 2006, 15:55   #4985
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Poltergeist 2
Am dat intamplator peste filmul asta si de dragul copilariei, cand vazusem prima parte, l-am vizionat. Nu m-a impresionat cu nimic si nici nu m-a lasat cu vreo scena in minte. Nu il recomand decat celor care vor sa vada cum puterea dragostei infrange un fost lider religios impreuna cu discipolii sai, morti de atata timp incat nici ei nu-si aduc aminte ca sunt morti.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   sendpm.gif
Old 15 Aug 2006, 22:51   #4986
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Eraserhead - david lynch
nu prea stiu ce sa zic despre filmul asta. mi se pare cel mai ermetic dintre filmele lui lynch. nu am pretentia sa inteleg tot filmul, dar macar o idee sau o asa zisa cheie (din ciclul (a propos, tare faza cu puiu') cheilor regizorale) care sa verifice mare parte din film. m-au impresionat cateva scene si mi-a placut foarte mult fundalul sonor aproape permanent. over-all un film prea ermetic pt a ma cuceri, dar care mi-a transmis o atmosfera cu totul aparte.

Piesa neterminata pentru pianina mecanica - nikita mihalkov
un deliciu! un colaj cehovian de mare rafinament!
numeroase personaje bine conturate, cu multe planuri, bine interpretate. ce mai! ireprosabil la capitolul actori si personaje. multe scene puternice, tensionate, dar si scene comice. o regie curata. cateva cadre incredibile: la cina sau cand platonov povesteste. un joc de lumini extrem de frumos. desi realizate prin metode evident depasite tehnologic, faptul e usor trecut cu vederea daca stii sa apreciezi cu adevarat momentul; ex: cand platonov discuta cu sofia (parca) sub scara si scena este luminata doar cand trage el din tigara.
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 16 Aug 2006, 13:02   #4987
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
My Super Ex-Girlfriend (2006).Nota 6/10.Un fel de Superman in varianta feminina dar mult mai bun ca Superman.Distributie buna, Uma Thurman,Luke Wilson,Anna Faris, sunt si cateva faze la care razi.Destul de slab pentru o comedie.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 12:50   #4988
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Ed Wood - 8/10. Excelent film. E unul dintre cele mai adevarate filme d.p.d.v. istoric si spune adevarul exact cum a fost. Mi-a placut. Johnny Depp il interpreteaza pe cel mai prost regizor, producator din toate timpurile, Edward D. Wood Jr. care a fost intitulat in acest fel dupa moartea sa...astfel catapultandu-l in randul celor mai cunoscuti regizori din toate timpurile. Ed Wood nu a fost cunoscut in timpul vietii sale pentru ca tot ce facea el erau numai filme de categoria B, cu actori prosti (majoritatea), cu decoruri si recuzita de foarte proasta calitate. Ed Wood este un rezumat extrem de adevarat despre viata personajului in cauza...vedem ca fiecare cadru pe care il facea Ed Wood era perfect din prima chiar daca se desprindea recuzita de unde era original, fie ca lua foc ata de care era prins "O.Z.N.-ul", fie ca actorii o dadeau in bara. Acest film ii face publicitate acestui regizor ca fiind cel mai prost din toate timpurile si cel mai bun totodata...si in plus, m-a facut curios sa ii vad filmele. Aaa, si inca ceva...Tim Burton a regizat excelent acest film si Johnny Depp a jucat excelent, din nou...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 13:51   #4989
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Tim Burton e mare fan al SF-urilor acelea ridicole din anii '50. vezi si Mars Attacks!
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 14:34   #4990
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
"Eragon" 2006-Un film frumos care apartine clasei de film FANTASTIC.Eu l-am vazut ieri si mi s-a parut a fi un film cu adevarat cu adevarat fantastic si familial.
sandokan is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 16:28   #4991
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
the ladykillers - dat fiind ca gorzo a inceput sa-l pomeneasca de parca ar fi biblia comediilor britanice, ma arat putin dezamagit. e mai subtil si mai rafinat decat filmul fratilor coen, deci pot concluziona ca, 'filmic', e mai bun. cu toate acestea, e atat de 'subtil' si 'rafinat', incat am ras, pana la urma, mai mult la remake. hanks si guinness fac niste partituri diferite dar la fel de bune (guinness e mai sinistru si mai ciudat, dar hanks e mai amuzant si mai simpatic). in ce priveste restul echipei de actori, originalul e mult in fata, dar ca personaje, tot filmul lui joel & ethan e mai comic.

p.s.: pt mine, 'biblia' comediei negre britanice ramane 'kind hearts and coronets', cu (probabil) cel mai bun rol (de fapt, 'roluri'!) de comedie pe care le-a facut acelasi alec guinness. lasa, alec, ca, spre disperarea ta, toti de tin minte pt obi-wan !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 21:01   #4992
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Originally Posted by sandokan:
"Eragon" 2006-Un film frumos care apartine clasei de film FANTASTIC.Eu l-am vazut ieri si mi s-a parut a fi un film cu adevarat cu adevarat fantastic si familial.

imi zici si mie unde-ai vazut eragon, huh?
k e abia in post-productie... tre sa ai ditai pilele p la casa de productie, si nici atunci...
just mentioning
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   sendpm.gif
Old 17 Aug 2006, 23:21   #4993
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by lestatika_29:
Originally Posted by sandokan:
"Eragon" 2006-Un film frumos care apartine clasei de film FANTASTIC.Eu l-am vazut ieri si mi s-a parut a fi un film cu adevarat cu adevarat fantastic si familial.

imi zici si mie unde-ai vazut eragon, huh?
k e abia in post-productie... tre sa ai ditai pilele p la casa de productie, si nici atunci...
just mentioning

cu siguranta a vazut vreun trailer..daca nu, a visat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 08:08   #4994
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Poate a participat la filmari.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 09:04   #4995
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu stiti voi, bai! dar in metropolis-ul BARLAD, are loc avanpremiera mondiala la majoritatea filmelor.
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 09:34   #4996
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Cinemania:
The Ladykillers (2004)

O, frati Coen, unde ati ajuns? De ce umorul inteligent a trebuit sa fie inlocuit de glume cu miros rasist si expirate? Nu cred ca filmul asta aduce ceva nou...cam aceleasi faze din filmele trecute, reciclate again and again. Desi fiecare actor are anumite momente bune, nici unul nu rupe gura targului. Iar Tom Hanks se chinuie cam mult (deh, 20 de milioane de $ fac bine).
Pe alocuri credeam ca ma uit la O Brother, Where Art Thou?.

oh, here we go again... cred ca e de bun simt ca oricine sa recunoasca 'the ladykillers' drept cel mai prost film al fratilor coen. tot ce stiu este, insa, ca am ras de m-am kkt pe mine. glumele nu mi s-au parut nici 'rasiste', nici 'expirate', ci doar grosolane. ca remake, e destul de ok gandit. reinterpreteaza destul de haios elemente din filmul original (ex. aici cadavrele spargatorilor sunt aruncate in niste containere de gunoi trase de un vapor; in original, erau aruncate pe acoperisurile trenurilor, de pe un pod). e mai liniar, mai grosolan si mai tampitel, dar in mod evident asa se si vrea.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 09:49   #4997
hippie_angel
Novice
 
hippie_angel
 
Join Date: Aug 2006
Location: Constanta
Posts: 11
The Constant Gardener, filmul pentru care Rachel Weisz a luat un binemeritat Oscar. Superb jucat, replici si imagine de milioane. Unul din filmele care te fac sa te bucuri ca mai exista cinematografe.
__________________
You may say I'm a dreamer, but i'm not the only one...
hippie_angel is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 10:36   #4998
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ne bucuram, totusi, si pt dc++...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 10:51   #4999
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
si pt torrente.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 17:56   #5000
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Matador - pedro almodovar
the (un)usual almodovar twisted plot. nu una foarte subtila, dar una dintre cele mai puternice evocari a lui Eros si Thanatos.
Supastar is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells