Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2008, 10:59   #341
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Pitbull:
E dreptul oricui sä se facä de râs, spunând prostii.
La fel cum e sansa oricui sä rämânä respectat, dacä declarä sincer si modest "o fi bun, dar mie nu-mi place", în locul ...si fudulului "consider slab ce mie nu-mi place".
Aha, sa vad daca am inteles bine. Ca sa ramai respectat trebuie sa admiti ca un film care nu-ti place e bun, fiindca place altora. Asta inseamna si sinceritate pe deasupra! Gustul personal e fudulie. Parca am fi pe vremea Tovarasului...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 13:42   #342
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Cortina.
Acum chiar cä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 20:08   #343
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Stati putin, stati! Eu tot nu inteleg ce cauta filme precum: American Beauty si Persona la topicul: "Cel mai slab film"!!!

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur"
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 21:47   #344
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
@twinsen - de la "nu-mi place mie" la cel mai slab film e cale lunga
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 22:09   #345
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Piotr Buendia:
@twinsen - de la "nu-mi place mie" la cel mai slab film e cale lunga
Just! Corect!

Originally Posted by Twinsen:
Nu-mi pasa cat de "clasic" sau popular e un film sau un regizor. Atata timp cat mie imi displace un film, il consider slab. Iar cele pe care le-am mentionat le consider foarte slabe.
Twinsen, mi-e frica sa scriu pe forum impresiile pe care le-am avut dupa vizionarea lui "Rocco i e suoi fratelli" (un film recomandat de Pitbull pe vremea cand credeam ca filmul clasic e o ruginatura cazuta, neutila in aspiratia de a scrie scenarii), daaar! am realizat, am prins valoarea lui, sunt constient ca senzatiile mele de plictis sau platitudine sunt cauzate ca m-am nascut cam "tarziu" comparativ cu nostalgia anilor '60-'70 traite de multi oameni culti cinematografic de pe forum si (tot) constient ca filmul e o capodopera, ca a avut ceva preactiv din Legend of the Fall - drama mea comerciala preferata, candva: filmul preferat! (prin epopeea naratiunii, destramarea fratilor de catre o femeie tulburatoare tocmai prin faptul ca nu dorea sa tulbure pe nimeni si dorea o viata linistita). De aceea, nu consider "Rocco i e suoi fratelli" un film slab, el e o capodopera, dar o capodopera ce nu face parte din timpul meu. Intr-o zi, poate, cand voi fi mai matur, un copil, un adolescent, un tanar mai bine zis, imi va spune ca filmul sau preferat este: "Paradoxul lui Kent" (SUA 2025) pe cand eu, dezgustat, ii voi recomanda Legends of the Fall convins fiind ca acesta din urma e o capodopera pe langa mai noua adaptare a altor clishee cinematografice.

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur"
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 22:26   #346
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Neuptolem:
ca a avut ceva preactiv din Legend of the Fall
ce-i aia preactiv???

Originally Posted by Neuptolem:
Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur"
THE SINGLE MOST RETARDED PHRASE ON THE INTERNET TODAY!!! :shock:

mi-e dor de sandokan si de peter jackson (aia aveau haz fiecare in felul lui) si kiar si de mistah j (care n-avea niciun fel de haz)!!! :huh:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 22:37   #347
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Peter Jackson era complet cretin, dar la sandokan mi-a ramas si mie inima. Si omul s-a intors recent (cu numele de Metropolis; imagine that), dar a disparut rapid.
Anyway, Neuptolem (si din greu ma abtin sa nu anagramez literele astea intr-o forma vulgara), tot n-ai trecut de faza in care subiectul mesajelor tale esti tu. Serios, totul ajunge inapoi la tine, pana si analiza lui Mel are capitolul "asemanari cu Neuptolem". Esti un fel de Woody Allen fara talent si simtul umorului, dar cu nevroze si narcisisme din plin.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 22:49   #348
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Cazeemeer:
Anyway, Neuptolem (si din greu ma abtin sa nu anagramez literele astea intr-o forma vulgara), tot n-ai trecut de faza in care subiectul mesajelor tale esti tu. Serios, totul ajunge inapoi la tine, pana si analiza lui Mel are capitolul "asemanari cu Neuptolem". Esti un fel de Woody Allen fara talent si simtul umorului, dar cu nevroze si narcisisme din plin.

... ...

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur".
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 23:52   #349
Alina B
Novice
 
Alina B
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 22
Sincer, nu am avut rabdare sa trec prin toate titlurile enumerate mai sus, am vazut in trecere cateva.
As avea si eu o propunere, cu voia domniilor voastre: Life or stomething like it!!!! Da da stiu e cu Angelina Jolie! Stiu ca mi-am facut dusmani jumatate din populatia barbateasca a forum-ului asa ca imi asum situatia.

Da ce ziceti de POSTMAN, cel cu Kevin Costner in postura de salvator al SUA prin simplul oficiu postal. Hm? :w00t:
Alina B is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 09:32   #350
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Pitbull:
Cortina.
Acum chiar cä.

da ce-ai patit, ca la ultimele postari tot bagi plus cortina... hm. vrei si tu sa te retragi?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 11:35   #351
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, cortina se referea DOAR la acest fragmentel de topic. E într-o limbä pe care n-o stiu prea bine.
Iar -urile le pun DOAR în topicul lui Mel, pentru cä ele abundä-n limba lui, si poate, dacä -uiesc cât mai mult, reusesc sä dau iluzia unui dialog.
E la fel ca-n cazul lui Bubu, care NU PUTEA sä posteze un mesaj färä :w00t:. Exemple:

Originally Posted by Cineva:
Când are premiera filmul X, stie cineva?

Originally Posted by Mel:
Tu-ti dai seama ce contradictie de termeni ai putut sa faci?
http://www.cinemagia.ro/forum/postin...e=reply&t=8497
Originally Posted by Bubu:
Vinerea viitoare, si-acuma zi: nu-i asa c-ar trebui sa facem numai filme de succes la public?. :w00t:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Vineri. CER BANAREA DEFINITIVA A LUI CARMINUME :sick:
Originally Posted by AmBla Bla:
taci in pielea p*** ca esti cel mai mare critic de film al tuturor timpurilor :love: da batranu pizdbull merge pe rusinea si mungiu ia m*** UNATC-ul e cel mai tare
Originally Posted by Carmine Galante:
@Leo: da-te-n sange
Originally Posted by Raptor:
.pipalac
Originally Posted by Supastar:
De-asta nu merge forumul, ca avem trafic prea mare si discutii fara fond.
Originally Posted by Herbert:
daca A.L.S. pleaca de pe forum, plec si eu
Originally Posted by EgoN:
si eu
Originally Posted by Musetel:
I love my Ami :love:
Originally Posted by frodo baggins:
CRISTI PUIU E UN REGIZOR DE DOI BANI. ASA E.
Originally Posted by sergiu puiu:
Maine am sa va dovedesc cu citate concrete ca toata comisia C.N.C. e corupta
Originally Posted by Pitbull:
Ai perfectä dreptate, dar n-ar strica si niste dovezi.
Originally Posted by Un CineMocoFan ratacit:
Pitbull sa dat cu CNCu!
Originally Posted by Lestrikatika_69:
Dintisor, e, un, nesimtit, si, a, tur,nat, la,, secu, ,
Originally Posted by Cazeemeer:
Vezi ca ai o virgula in plus. In limba romana, nu se pune virgula intre subiect si predicat. Niciodata.
Originally Posted by irene marlyne monroe:
heeeeeeeeeeeeeeeeeei ce mai faceti va fost dor de mineeeeeeeeeeeeeeeeeee? va salutttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt si va putttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt am neoie de tandrede dar sa va spun ce mi sa intimplat eh dar nu acum ok oameni ar trebui sa facabine ca altel nu ie bine.uf mam mai descarcat ok pupici merci
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by Neuptolem pe 14 ianuarie:
Originally Posted by Carmine Galante:
noi sa fim sanatosi
Sanatate! Cu totii avem nevoie de sanatate. Sa fim vigurosi atunci cand ne trosnim un toroipan seminal in mecle (figuri, moci, mine).
A venit si sequel-ul:
Originally Posted by mirodoni:
E nu pot sã-þi doresc decât sãnãtate permanentã !
Pot spune doar ca: iti doresc sanatatea pe care mi-o doresti si tu mie! Howgh!
Originally Posted by Supastar:
NU TE SINUCIDE!!! NU MERITA!
Stai linistit, de cand am cunoscut-o pe sor'-ta am realizat ce-'nseamna viata. E cel mai frumos lucru care mi s-a intamplat vreodata (copy-paste "Titanic", i see...) si atat timp cat ea, Bega-Sasha-Girl va trai, voi trai si eu! Howgh!
Originally Posted by Cazeemeer:
"Dar, vai, lumea asta cruda! Eu, un fulg de nea unic si irepetabil, sa fiu asuprit de bocancul greu al cenzurii? Nu, nu voi ceda, voi ma urati doar fiindca sunt tanar si nonconformist si plin de potential!"
Inlocuie (te rog): "vai" cu "ma-doare-'n-paishpe", "lumea" cu "forum", "cruda" cu "inechitabila, "fulg de nea" cu "scenarist amator" (sau "diamant" daca vrei sa pastram atmosfera...), "asuprit" cu "santajat", "bocancul" cu "MILITIA forumului", "greu" cu "regretabil", "voi ma urati" cu "voi atacati autorul mesajului in loc de fond", "doar fiindca" cu "nu numai", "plin de potential" cu "cred ca am un cuvant de spus in cinematografie".
Originally Posted by Cazeemeer:
Eu iti pot garanta ca n-am cerut nicio bannare a ta
Sa cred this?
Originally Posted by Cazeemeer:
chestia cu nonconformismul este, pesemne, o gluma
Ba deloc.
Originally Posted by Cazeemeer:
Si inceteaza cu prostia cu varsta, ca e pur si simplu gresita factual in privinta mai multor persoane de care tot vorbesti (inclusiv a mea - chiar ai fi socat).
Aaaaam inteeeeeeeles! Esti tanar! Multi inainte! Ma refeream DOAR la StefanDo, sunt sigur ca are intre 30 si 40, ceea ce pt mine e o diferenta notabila de categorie privind maturitatea, si era mai intelept din partea tovarashului sa nu faca glume pe seama dorintei mele de a scrie primele 5 pagini din Alien 5. Sunt bazbaldacurile mele si trebuie sa va obisnuiti cu asta, ca de suna aiurea sau ca dracu sau ingamfat sau aerisim-rarerisim, sau infantil sau crazy sau bizar sau sau sau...lasati-ma macar sa ajung eu in fata unui producator din USA inmanandu-i "scenariul" sequel si sa-mi trosneasca un hot-dog in fata acompaniat cu: "Hi hih hih hiiiih hiiii hiii hiiii hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..."
ca apoi intru pe forum si va povestesc. Altfel, nu va mai povestesc! :hmm:
Originally Posted by thequietsurfer:
Nu am cerut-o, dar mi-ar face placere. Ar fi un cadou-surpriza din partea administratorilor. :lol: :lol:
Sper sa primesti acest cadou intr-o zi! Dar sa nu ma pui sa fac ceva pt asta ca nu meriti. Esti admirabil, sweeto-inocent asa si destul de cultivat pt varsta ta, asta de nu a fost o pacaleala ieftina.
PS: Daca as fi crescut in mediul propice, fortificanto-doct asemenea tie, am fi avut multe in comun; dar nu regret, necitirea lui Thomas Mann sau Machiavelli nu ma complexeaza, timp e destul. Insa sa-ti exprimi o superioritate detasata folosind DOAR aceste "arme" e pur...aiuristic? fantazistic? cioakarmandisticostopisistic? parca nu astea erau cuvintele, se numeste cumva, tu stii cum, e un cuvant in DEX, ia sa vedem daca-l gasesti. Ai ceva si te asigur ca am si eu, cum ceea ce eu am nu prea a inmugurit de cand esti tu logat, e alta poveste, cum ceea ce ai tu e playback anost te-as ruga sa iei masuri, cum ceea ce am eu pana acum e insuficient pana la urma, poate o rezolvam impreuna, no? solidaritate, echipa, 2 coscenaristi something, anything for progressive big deal match, big purpose, okay?
Originally Posted by mirodoni:
Dar ce-ai zice tu dacã unu’ te-ar acuza din senin cã eºti Mistah J, iar ceilalþi ar lua-o de bunã !?
Imposibil.
Originally Posted by mirodoni:
cum bine ºtii cã am
(...) N-am remarcat ce calitãþi ai, dar ai... timp.
(...)
VOCEA de mai sus dovedeste ca esti Mistah J (te-ai schimbat, e drept). Numai Mistah J putea folosi expresia: "cum bine stii ca..." subestimand forumistul, de fapt numai prin mascarea cu subestimatul il jignea direct, pt ca in trecut el, Mistah J, NU scrisese niciun "...am..." (de la verbul: "a face"). Si atacurile subtilo-imprevizibile, care tocmai prin insesi aceasta combinatie se transformau in psihotice ce-au "bagat groaza"-'n forum, continuau, si continuau si nu se mai opreau din tavalit la vale ca carul scapat cu boii la jug pe Valea-Caliciului.
Originally Posted by mirodoni:
M-ar interesa ºi pasajele din care sã rezulte cã Alakazam era într-adevãr Mistah J, sau Bubu.
Asta orice altcineva in afara de Mistah J...sau hai s-o iau altfel: numai Mistah J ar fi simtit nevoia, necesarul, sa scrie "informatia" asta. Nu era cazul. Te dai de gol. Era inutil.
Originally Posted by StefanDo:
Mai las acest topic pana diseara si il inchid.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 18:26   #352
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Da, cu precizarea ca pe tine insuti nu te-ai parodiat.

Originally Posted by Pitbull:
Da, discutam si eu chestiunea aceasta in cronicheta la cel mai recent film al lui von Trier (si chiar m-a criticat si Colllins pentru una din afirmatiile mele de acolo). Problema este una clasica de TIR*.
______________________
*Avea vorba asta nea Gicu, care se ocupa prin '86 (sa fi fost '87 chiar?) cu deconturile la Buftea. Tot timpul cand venea un regisor mai tanar la el sa-i ceara bani, se uita la el urat si ii amintea de povestea cu TIR-ul. (n. Pb.)
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2008, 19:09   #353
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai dreptate - nu din scrupule, ci din lipsä de imaginatie; autoimitarea si autoparodierea uneori pur si simplu nu se leagä...
BUNA parodierea mea - bravo! :lol:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2008, 00:58   #354
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
300 - Eroii de la Termopile si Invasion, greu de hotarat care-i cel mai slab film dintre ele.

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur".
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2008, 20:07   #355
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Originally Posted by Neuptolem:
300 - Eroii de la Termopile si Invasion, greu de hotarat care-i cel mai slab film dintre ele.

Un mesaj din Colectia de Neuitat: "Amintiri de Aur".

Intrebare critica pentru semnificatia intregului topic - Este un film prost, prost, chiar daca isi atinge scopul (publicul tinta)? Eu consider ca nu.

Un film prost este un film care pretinde ca pune probleme din cele mai complexe, si esueaza in a le expune clar si a le dezvolta cursiv (un exemplu ce-mi vine in minte e Sublime, http://imdb.com/title/tt0822858/ - care mie mi-a placut, dar nu e ceea ce se vrea).

Nu-mi place 300. Hidios, daca ma intrebi pe mine. Se vrea 300 un film de razboi? NU. Se adreseaza copiilor de 13 ani care sa se identifice cu eroii respectivi, si fetelor de 14-16 ani care ar vrea sa se "identifice" cu eroii. Bun. In opinia mea personala, daca nu faci parte din categoriile amintite, si totusi admiri filmul, ai probleme.

300 reuseste ce isi propune, adresandu-se la publicul tinta, si la ce vrea el sa vada. Nu e un film prost, e doar comercial si pueril.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells