Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jun 2007, 21:17   #1
mir
Novice
 
mir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Cine are dreptul sa vada filme la TIFF

Pana astazi aveam impresia ca festivalurile de film sunt facute pentru ca publicul sa aiba ocazia de a veni in contact cu productii cinematografice noi, valoraose sau mai putin cunoscute. Ca presa si criticii sunt acolo ca sa dea premii si sa-si exprime parerea in mass-media dar ca publicul care nu are neaparat vreo relatie in domeniu inafara placerii de vedea ceva ce ii pune neuronii la treaba este principala tinta a tevaturii facute.
Organizatorii de la TIIF m-au invatat ca ma insel si nu stiu nimic cand au hotarat sa dea toate locurile disponibile in cinematograful din Cluj-Napoca unde rula California Dreamin (nesfarsit) al lui Cristian Nemescu pe baza de invitatie si sa nu scoata la vanzare decat vreo 25-30 de bilete din care cam jumatate in picioare. Bineinteles ca nu se anunta nicaieri ca vizionarea e numai pentru invitati si ca nici n-au de gand sa bage in seama publicul larg. Mi s-a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez pentru ca oricum va rula de vinerea viitoare in alta parte si deci nu conteaza. Pentru cei care pleaca din Cluj sau au abonament si ar dori sa vada ce vor nu ce pot "va rugam sa ne scuzati dar invitatii trebuie sa stie despre ce e vorba". Deci acestia sunt spectatorii pe care si-i doreste festivalul iar ceilalti nu merita mai mult decat sa fie chemati("Cinefilii nu trebuie sa rateze astazi, 8 iunie, de la ora 17.30...") si apoi dati afara pentru ca oricum ei nu conteaza. Cam asta e parerea conducerii festivalului si respectul fata de cei fara ecuson de invitat. Era mandra ca festivalul se organizeaza la Cluj. Acum sunt vindecata de asta!
mir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 22:23   #2
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
acelasi lucru si pentru mine azi cand am cautat bilete pentru proiectie. Anticipasem genul asta de sarade inca de prin 28-30 mai cand s-au pus in vanzare bilete si abonamente. Urat.... de tot.... chiar am observat cateva persoane luand bilete pe sub mana de la cei din staff-ul TIFF (cei care se evindentiau printr-un ecuson inferior in gradatie)... si asta m-a dezamagit de altfel. Oricat de profesionist ar parea si la nivel occidental o spun cu ura si cu dezamagire : sa nu uitam unde se tine festivalul : in Romania...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 01:37   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
La California au intrat toti cei care ramasesera in holul de la Victoria - cu badge, cu card sau cu bilet obisnuit, E adevarat ca n-a fost cea mai reusita comunicare festival-public dar la California s-a putut intrat. Poate nu ti-ai dorit suficient
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 07:46   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Re: Cine are dreptul sa vada filme la TIFF

Originally Posted by mir:
Pana astazi aveam impresia ca festivalurile de film sunt facute pentru ca publicul sa aiba ocazia de a veni in contact cu productii cinematografice noi, valoraose sau mai putin cunoscute. Ca presa si criticii sunt acolo ca sa dea premii si sa-si exprime parerea in mass-media dar ca publicul care nu are neaparat vreo relatie in domeniu inafara placerii de vedea ceva ce ii pune neuronii la treaba este principala tinta a tevaturii facute.
Organizatorii de la TIIF m-au invatat ca ma insel si nu stiu nimic cand au hotarat sa dea toate locurile disponibile in cinematograful din Cluj-Napoca unde rula California Dreamin (nesfarsit) al lui Cristian Nemescu pe baza de invitatie si sa nu scoata la vanzare decat vreo 25-30 de bilete din care cam jumatate in picioare. Bineinteles ca nu se anunta nicaieri ca vizionarea e numai pentru invitati si ca nici n-au de gand sa bage in seama publicul larg. Mi s-a spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez pentru ca oricum va rula de vinerea viitoare in alta parte si deci nu conteaza. Pentru cei care pleaca din Cluj sau au abonament si ar dori sa vada ce vor nu ce pot "va rugam sa ne scuzati dar invitatii trebuie sa stie despre ce e vorba". Deci acestia sunt spectatorii pe care si-i doreste festivalul iar ceilalti nu merita mai mult decat sa fie chemati("Cinefilii nu trebuie sa rateze astazi, 8 iunie, de la ora 17.30...") si apoi dati afara pentru ca oricum ei nu conteaza. Cam asta e parerea conducerii festivalului si respectul fata de cei fara ecuson de invitat. Era mandra ca festivalul se organizeaza la Cluj. Acum sunt vindecata de asta!

e NORMAL k invitatii sa aiba prioritate - asha e peste tot la marile festivaluri (cannes etc), dk nu stiti mai intrebati! nu credeti k e (si) interesu nostru k filmul sa fie vazut d niste straini sau oameni din bransa??
doar k romanu (kre dk nu cirteshte moare!) s-a obisnuit (probabil din snobism) sa dea navala NUMAI la primele proiectii, d park ar tushi dk ar vedea filmu in circuitul curent... d c dau toti navala la filme ro, p kre l pot vedea oricind, si nu s duc si la celelalte, straine, cu kre nu s mai intilneste vreodata?!
si p urma mai da si cu gura... intr-adevar, asha e romania! cit le-ai da nu sint multumiti :sick:

iar la 'california...' (la kre eu oricum n-am venit, k il vazusem la cannes) a fost asha cum a spus mala: S-A PUTUT INTRA FARA PROBL!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 11:04   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tot respectul pentru organizatorii de la Sibiu care dupa ce au vazut ca la filmul lui Mungiu n-au intrat toti au introdus in program o noua proiectie gratuita duminica. Am fost azi dimineata si am luat biletul dupa doar 10 minute, iar cine a venit mai tarziu a prins chiar fara sa stea la coada.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 11:55   #6
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Cred ca astfel de probleme ar fi fost mai usor resimtite daca filmul lui Nemescu s-ar fi putut vedea la Republica, si nu la Victoria, si de 2 sau 3 ori. De exemplu, s-a reusit, pina la urma, sa se proiecteze "Restul e tacere" si la Republica, aseara, pe linga proiectia de azi de la Victoria.

Acum, nu stiu exact care au fost motivele pentru care s-a hotarit doar o singura proiectie, si aceea la Victoria, dar ar trebui ca organizatorii sa se pregateasca in viitor pentru astfel de situatii, avind in vedere numarul mare de spectatori pentru filmul romanesc (la TIFF!)...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 23:42   #7
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Decizia ca filmul sa ruleze doar o singura data la Cluj le-a apartinut producatorilor filmului, nu organizatorilor festivalului
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 11:00   #8
mir
Novice
 
mir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Si daca nu ajungeai la cele 30 de bilete puse in vanzare (si stiu ca erau 30 pentru ca am fost acolo), ce faci dupa parerea ta Mala?
Nu vorbeam de programul cinematografelor pentru saptamanile urmatoare si imi pare rau ca nu v-ati prins de asta ci de atitudinea oragnizatorilor care te cheama (uitati-va la ce au scris pe site-ul TIFF in dreptul filmului) la un film pentru care nu prea intentioneaza sa puna in vanzare bilete. Cat priveste primele vizionari, daca se anunta un film care merita ar trebui sa nu ne ducem la el in ideea ca oricum o sa mai vina!? Atunci la ce bun sa te duci la jumatate din filmele de la festival?
mir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 18:20   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
d c t legi d mala, ea doar ti-a explicat f civilizat cum a stat treaba cu 'california'...
sau nu intelegi romaneste??
sau ti-e frik sa t legi d mine, k stii k musch rau?! :lol:

deci: dk producatoru decide sa nu lase in vinzare decit 30 sau kiar 20 d bilete, poti sa stai si-n cap k asha ramine!
invatati-va o data pt todeauna cu regulile lumii civlizate - ASHA E PESTE TOT, nu va mai mir-ati din orice k sinteti ridicoli!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 20:40   #10
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
sau ti-e frik sa t legi d mine, k stii k musch rau?! :lol:
Nu, cred ca userul mir are suficienta minte sa nu se lege de un copil.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
invatati-va o data pt todeauna cu regulile lumii civlizate - ASHA E PESTE TOT, nu va mai mir-ati din orice k sinteti ridicoli!
Tipic. Nu va mai exclusiviti atata, o sa vomite odc-ul de filmele astea.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 22:01   #11
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by mir:
Si daca nu ajungeai la cele 30 de bilete puse in vanzare (si stiu ca erau 30 pentru ca am fost acolo), ce faci dupa parerea ta Mala

acum nu ai vrea sa fie democratie si la impartirea biletelor pentru deschidere, sa fie scoase din uz invitatiile si sa fie rind la casa incepind cu miezul noptii anterioare deschiderii festivalului?

California va veni in Cluj saptamna cealalta, de vinerea viitoare, la Victoria.. din cite am inteles! tre sa fie si pe dvd...

io inteleg supararea, daca nu as fi vazut filmele pe care le-am vazut in festival, si daca nu le-as fi vazut cind voiam io sa le vad... as fi fost catranit!

insa nu inteleg de ce nu pricepi ca in festivaluri astea is formalitatile! eu California l-am vazut dela balcon, si m-au anuntat ca tre sa urc la balcon abia dupa ce am stat o vreme la coada pentru a intra in sala mare... si nu am ami prins locuri in balcon, am stat pe scari - asta a fost mai bine, pe de alta parte, pozitia e mai buna pe treapta prima din fat aecranului! si, cea mai enervanta faza - imagineaza-ti ca m-au despartit de Ioana in timpul proiectiei!!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 23:49   #12
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by mir:
Si daca nu ajungeai la cele 30 de bilete puse in vanzare (si stiu ca erau 30 pentru ca am fost acolo), ce faci dupa parerea ta Mala?
Nu vorbeam de programul cinematografelor pentru saptamanile urmatoare si imi pare rau ca nu v-ati prins de asta ci de atitudinea oragnizatorilor care te cheama (uitati-va la ce au scris pe site-ul TIFF in dreptul filmului) la un film pentru care nu prea intentioneaza sa puna in vanzare bilete.
Festivalul a pus in vanzare incepand din 28 mai 60 de carduri tiff + abonamente de 8 filme + abonamente de 5 filme pt. studenti . Cu oricare dintre acestea s-a putut intra la California.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 08:21   #13
lhada
Junior
 
lhada
 
Join Date: Sep 2004
Location: Cluj-Napoca
Posts: 59
Send a message via Yahoo to lhada
cum au mai spus si ceilalti la california s-a putut intra. am ajuns cu 10 minute inainte de film de la lucru si am putut intra cu abonamentu de 8 si am gasit si loc...pe randu 2.
nu mi-a placut ce s-a intamplat joi dimineata la 10 la bilete la 432. cu 3 zile inainte mi s-a spus ca 30% din locuri se vor da in acea dimineata totusi acelea parca au disparut. nu stiu exact cum au decurs lucrurile in fata caseriei ca eram la coada undeva dupa coltul cinematografului.
nu am de ce sa ma plang si-mi asum vina pt ca nu mi-am luat biletul pt film odata cu abonamentul sau probabil as fi reusit sa intru la fel ca si la california dar am ales alt film pt acea ora, dar m-a deranjat putin atitudinea organizatorilor.
totusi...inteleg ca asa e la festivaluri cu invitatii dar organizatorii ar trebui sa ofere mai multe informatii in brosurile cu programul si acestea sa apara mai repede. cand mi-am luat abonamentul inca nu erau aparute (parca a fost joi inainte de inceperea festivalului). daca as fi avut acces la program cand am luat abonamentele mi-as fi facut deja un plan si mi-as fi luat si biletele pt filme.
lhada is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 17:43   #14
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Originally Posted by gionloc:
... si nu am ami prins locuri in balcon, am stat pe scari - asta a fost mai bine, pe de alta parte, pozitia e mai buna pe treapta prima din fata ecranului!
Am experimentat-o! era cam incomoda, si balustrada aia cam taia ecranul, dar nu ma pling. Pentru atmosfera si in picioare ar fi fost OK!... cum am stat la "Independenta Romaniei", dupa ce imi amortisera picioarele stind incolacit pe jos.

Problema cu TIFF-ul e ca a devenit prea popular! Ar mai trebui vreo doua cinematografe care sa gazduiasca filmele si mai putina publicitate, si atunci cred ca lucrurile ar intra intr-o relativa normalitate, in privinta aglomeratiei. Si poate daca s-ar mai dezvolta inca un festival din asta in Romania, concurenta ar mai relaxa lucrurile...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 18:59   #15
mir
Novice
 
mir
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Daca vrei sa vezi orice un numar de filme care nu intra in 5, 8, 30 sau nu poate fi compus din ele trebuie sa-ti cumperi bilet. Iar daca nu se pun in vanzare la Republica in avans te duci la cinematograf cu 2 ore jumate inainte si tot dejeaba daca ei nu le vand.
Asa e peste tot cu variantele sale asa e si la altii, asa e si dincolo e una dintre scuzele alea pe care le foloseste toata lumea cand nu are o justificare intemeiata pentru ceva, orice ar fi acel lucru si incearca sa ti-l bage pe gat. Nu multumesc!
Cat despre luatul de copii, ce sa va spun, mananc 2-3 la micul dejun ca sa-mi faca ziua frumoasa si 1 la pranz la desert cu multa, multa frisca
In ceea ce priveste filmul, se pare ca a aparut pirat pe internet. Depinde de care varianta ma lovesc intai: cea de la cinema sau cealalta.
mir is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 21:00   #16
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by mir:
Daca vrei sa vezi orice un numar de filme care nu intra in 5, 8, 30 sau nu poate fi compus din ele trebuie sa-ti cumperi bilet.
nu neaparat.... poti s-ti iei abonament pentru mai multe filme si sa nu te duci decat la un numar mai mic de filme care te intereseaza cu adevarat!

nimeni nu te obliga sa te duci la numarul de filme de pe abonament.
Daca nu ai putut sa intri la 1 film pt k n-ai gasit bilet, trebuia s-ti iei abonament de 5 filme special pentru filmul ala!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 21:03   #17
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Clujenilor care se plang de aglomeratie, lipsa biletelor, etc..., le spun doar atat: fiti mandri ca acest festival exista in orasul vostru!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells