Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Apr 2010, 21:37   #41
veronica210
Novice
 
veronica210
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 11
Anthony Hopkins
veronica210 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 21:54   #42
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by copila_satanista:
normal ca nu este usor... la urma urmei actorul este "interfata". Spre ex Johnny Depp a schimbat intreg filmul "Piratii din Caraibe". Parerea mea este ca fara el filmul ar fi fost un esec. Actorul este cel care da culoare rolului, cel care transmite sentimentele, cel care se transpune in personajul care "traieste" scenariul, cel care trebuie sa te poarte prin ideea filmului . De multe ori un actor prost poate strica cu usurinta un scenariu destul de bun. Actorul categoric este unul dintre elementele care stau la baza reusitei unui film, contributia lui poate parea mai mica pentru ca nu este atat de clar simtita. Insa ar fi fost interesant un experiment : un film facut de doua ori cu actori diferiti (odata buni, odata nu) si-atunci poate ca s-ar observa mai bine importanta lor.

Si mie mi-a placut Depp in Piratii din Caraibe, a facut tot filmul, dupa parerea mea, asta pentru ca e mai mult decit un actor bun, cred ca isi aduce propria contributie la crearea si interpretarea rolului. Dar sint actori buni care sub bagheta unui regizor slab nu au reusit performante, in schimb stralucesc sub indrumarea unui regizor bun. Un exemplu e Javier Bardem. A jucat excelent in No country for old men sau Mar adentro dar mizerabil in Love in the time of cholera, unde mi s-a parut de o falsitate infioratoare. Iar in Vicky, Christina, Barcelona, desi e filmul in care arata cel mai bine si cool iar nu mi s-a parut ca si-a aratat valoarea adevarata. Cit priveste fratii Coen, eu ii consider maestri in a face sa straluceasca actorii cu care lucreaza, asta pentru ca am vazut relativ de curind The ladykillers si a trebuit sa-l scot pe Tom Hanks de la naftalina, unde-l pusesem pentru ca pur si simplu a excelat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 22:13   #43
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Mie mi-a plăcut Tom Cruise în rolul lui Les Grossman din Tropic Thunder.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2010, 22:36   #44
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Tom Cruise a facut roluri mult mai bune,Romania Mare! Personal,mi-a placut prestatia lui in Firma.In rolul lui Jerry Maguire a confirmat ca este un actor mare si nu doar un barbat frumusel...
Si daca este vorba de actori preferati,mie imi place Matt Damon!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2010, 00:47   #45
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by rvn:
Tom Cruise a facut roluri mult mai bune,Romania Mare! Personal,mi-a placut prestatia lui in Firma.In rolul lui Jerry Maguire a confirmat ca este un actor mare si nu doar un barbat frumusel...
Si daca este vorba de actori preferati,mie imi place Matt Damon!
Știu că a făcut și roluri mult mai bune,în filme mult mai serioase.....dar prestația sa în Tropic Thunder mi s-a părut fenomenală.
Apropo de Matt Damon : a jucat foarte bine în trilogia Bourne,filmul meu de acțiune favorit.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2010, 08:46   #46
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Yes,RomaniaMare!Bourne este un personaj caruia Matt i-a adus mult mai multa popularitate decat Richard Chamberlain.Mie mi-a placut si cartea."Identitatea lui Bourne" am citit-o inainte sa vad filmul.
Dar,Damon m-a cucerit definitiv in "Talentatul domn Ripley"! si poate fi mult subiectivism cand spun ca il prefer, pentru ca iti spun un mic secret:este pe gustul meu si ca barbat...

Last edited by rvn : 23 May 2010 at 19:59.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2010, 22:11   #47
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Dak ar fi un top 10 ar fi:
1.Will Smith
2.Christian Bale
3.Jim Carrey
4.Silvester Stallone
5.Johnny Deep
6.Gerard Butler
7.Anthony Hopkins
8.Rober Downey JR
9.Ben Stiller
10.Sigourney Weaver
toti sunt super pt mine si nu prea imi ajunge un top 10
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 14:00   #48
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Robert Downey Jr., Mickey Rourke, Al Pacino, Leonardo DiCaprio, Brad Pitt si Alain Delon.

Toti sunt nist actori senzationali. Brad Pitt si DiCaprio au trecut de etapa cand erau doar niste actori frumusei cu potential, ulterior au confirmat. Despre Downey si Rourke, am vorbit pe pagina acestora. Al Pacino si Alain Delon (cine il poate uita pe Toshiro Mifune ?), ma gandesc ca nu mai au nevoie de nicio argumentare.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 17:43   #49
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cam ciudata combinatie de preferinte,R_afc
ma gandesc la filmele in care au jucat toti...
o mica tocanita de stiluri...
ce-ai zice de:
1.Anthony Quinn
2.Sidney Poitiers
3.Franco Nero
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 18:29   #50
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Bruce Willis . II iert chiar si ultimele porcarii in care a jucat ; dragostea acopera o gramada de greseli asa glasuia Sf.Pavel.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 18:23   #51
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Originally Posted by rvn:
cam ciudata combinatie de preferinte,R_afc
ma gandesc la filmele in care au jucat toti...
Ma refeream strict la ceea ce reprezinta actoria, indiferent de stilul pe care il abordeaza un actor. Adica, poate sa-ti placa si Tarkovsky si Fincher.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2010, 20:03   #52
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by R_Afc:
Originally Posted by rvn:
cam ciudata combinatie de preferinte,R_afc
ma gandesc la filmele in care au jucat toti...
Ma refeream strict la ceea ce reprezinta actoria, indiferent de stilul pe care il abordeaza un actor. Adica, poate sa-ti placa si Tarkovsky si Fincher.

inseamna ca iti plac mai toate genurile de filme si n-ai un anume tip de actor preferat...
ma gandesc,de exemplu, la stilul lui M.Rouke si cel al lui A.Delon.

Last edited by rvn : 23 May 2010 at 20:06.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2010, 14:17   #53
marvel
Novice
 
marvel
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 4
Will Smith joaca bine in orice gen de film dar cel mai bn joaca in drame. Nu prea are haz, la fel si Nicolas Cage, care are doar roluri serioase.
Orice film cu Leonardo Dicaprio este bun. Dovada fiind cel mai celebru film "Titanic".
Christopher Mintz-Plasse, Jack Black, Steve Martin, Will Ferrel sunt cei mai geniali actori in comedii
marvel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2010, 17:23   #54
1Simplu
Junior
 
1Simplu
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 27
ai Dreptate !!

Originally Posted by marvel:
Will Smith joaca bine in orice gen de film dar cel mai bn joaca in drame. Nu prea are haz, la fel si Nicolas Cage, care are doar roluri serioase.
Orice film cu Leonardo Dicaprio este bun. Dovada fiind cel mai celebru film "Titanic".
Christopher Mintz-Plasse, Jack Black, Steve Martin, Will Ferrel sunt cei mai geniali actori in comedii
iti dau dreptate !!

--------------------------------------------------------------------------------
Nicolas Cage si Will Smith, In rolurile serioase SE POTRIVESC si joaca excelent !!
1Simplu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2010, 01:23   #55
RavenScar
Novice
 
RavenScar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Cred ca actorul care isi cel mai mult munca in serios in momentul actual este Christian Bale care face destul de multe sacrificii pentru rolurile care le interpreteaza, dupa cum se vede transformarea prin care a trecut de la The Machinist la Batman Begins. Deci categoric el este actorul meu preferat.

Alti actori care imi plac foarte mult ar fi Ed Norton, Clint Eastwood, Charles Bronson si Al Pacino.
RavenScar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2010, 11:23   #56
GEKK
Novice
 
GEKK
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1
Thumbs up ..............

Gerard Butler
Cristian Bale
Jason Statham
GEKK is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 14:28   #57
kanibalo
Junior
 
kanibalo
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 45
Al Pacino
kanibalo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 08:05   #58
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Jim Carrey - pt. ca mi se pare un actor complet care te face sa razi cu gura pana la urechi in filmele sale de comedie, insa cu toate astea a dovedit ca e mult mai versatil si capabil sa interpreteze o gama larga de personaje. In filme gen drama ca Truman show, Eternal Sunshine sau Man of the moon s-a prezentat onorabil.
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2010, 16:56   #59
1Simplu
Junior
 
1Simplu
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 27
.

Jim Carrey este cel mai tare!
1Simplu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2010, 23:39   #60
Dubrasca
Novice
 
Dubrasca
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 9
Smile

Jack Nicholson este actorul meu preferat!
Dubrasca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells