Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > cineclub@cinemateca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2007, 12:40   #1
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
cum mi-am petrecut sfarsitul lumii la cineclub

duminica de la 6 seara vom (re)vedea "cum mi-am petrecut sfarsitul lumii", filmul lui catalin mitulescu.. de aceasta data insa vom avea ocazia sa vorbim despre el imediat dupa sfarsitul proiectiei.. filmul va fi proiectat de pe pelicula.. pret bilet: 3 RON.. loc: cinemateca "eforie"..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 14:35   #2
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
poate-l inviti si pe catalin mitulescu...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 10:57   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... sau p daniel
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 12:12   #4
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
deja vu

hmm..."Duminica la ora 6"
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 11:17   #5
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
pe catalin mitulescu l-am invitat (prin intermediari ai casei de productie ce-i drept) dar nu a vrut sau nu a putut sa vina.. in fine.. oricum sunt (em) foarte curiosi de discutie, pentru ca foarte multi dintre colegii mei sustin ca filmul e supraapreciat , dar multi prieteni din afara (restransului) grup de viitori cineasti il adora.. deseara presimt o mica confruntare intre tabere.. cu atat mai interesant..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 12:23   #6
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
n-as avea rabdare sa-l vad a treia oara, probabil o sa trec doar pentru discutie.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2007, 12:56   #7
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
eu l-am vazut o singura data, chiar cand a aparut, asa ca abia astept sa-l revad.. si mai ales astept discutiile.. si sunt chiar curios cum ma voi situa eu in raport cu ceilalti..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 13:11   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai niciun feedback nimic!?
bagati aici!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 19:30   #9
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
pai uite ca raspund tot eu.. in primul rand au fost destul de putini spectatori si au ramas si mai putini la discutii (aprox. 45/20).. chiar a fost unul din cinecluburile cu cea mai mica frecventa.. explicatii sunt multe: mini-vacanta e una dintre ele.. dar, sa fiu sincer, cred (si stiu pentru ca am primit cateva feedbackuri de la oameni) ca pur si simplu majoritatea il vazusera si nu voiau sa il revada.. in fine..
discutiile au fost destul de ok, dar a fost foarte nasol ca nimeni din public nu considera filmul foarte bun.. au fost pareri vehemente impotriva si altele mai putin radicale.. dar nici un pasionat al filmului.. asa ca totul s-a derulat cumva in gol, fara prea multa viata.. si pe blog au fost foarte putine comentarii.. daca vreti sa le vedeti\, iata linkul: http://cineclub.wordpress.com/
parerea mea, pe scurt:
cred ca filmul e ok, nici prea bun, nici slab.. nu se leaga de la un capat la altul, sunt foarte multe lucruri cusute cu ata alba (adica greu verosimile).. calitatea lui consta in detalii si intr-o privire binevoitoare a acelei perioade.. cred ca e foarte a l'americaine, ceea ce nu imi place.. e destul de impersonal si neimplicat, ceea ce ma face (pe mine ca spectator) sa nu retin prea multe scene din film.. eu l-am revazut acum si tot ce retineam de la prima vizionare a fost o senzatie (destul de placuta, ce-i drept).. sunt foarte multe aspecte care pot fi discutate (cred ca la un film cu scapari se poate discuta mai mult, de altfel iti si vine sa o faci).. oricum, eu nu as mai revedea "cum mi-am petrecut sfarsitul lumii".. mi-au ajuns doua vizionari..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 20:40   #10
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
uite de asta nu am venit la aceasta proiectie..stima ca o s fie saracie din punct d vedere a publicului...dar de curiozitate..cine a venit din partea casei d productie?
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 20:46   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
...

45 de spectatori mi se pare un numar mai mult decat ok pentru un film romanesc...si mai ales pentru un film submediocru.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 21:54   #12
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
@devil_doll:
nu stiu daca a mai venit cineva din partea casei de productie (daca a venit,nu a mai ramas la discutii).. mi-a spus insa cineva ca va veni si eram curios sa o intreb cate ceva legat de wenders sau scorsese care apar pe generic ca producatori.. in fine.. asta e..
filme romanesti au mai fost pana acum in cineclub si intr-adevar e o frecventa foarte redusa.. si, in general, la cinemateca, la filmele omanesti sunt maxim 10 spectatori.. dar de cele mai multe ori nu e nici unul.. in conditiile astea, la codin au fost cam 50, la un film de jean georgescu au fost vreo 30 (foarte putini, dar ma asteptam; filmul in schimb a fost chiar ok); la intalnirea cu alexandru solomon au fost cam 50, dar intalnirea a fost atat de misto incat nu conteaza numarul celor prezenti.. la "morometii" si la intalnirea cu stere gulea au fost cei mai multi spectatori pentru un film romanesc (cam 70).. si intalnirea aia a fost ok, foarte ok, hai.. a.. si era sa uit.. la "meandre" (al doilea cineclub, intrare libera) au fost cam 35 de spectatori.. asta in conditiile in care la primul cineclub ("masculin-feminin" de godard) au fost 120 de persoane.. v-am dat datele astea statistice pentru a va face o impresie.. din numarul asta de oameni cam o jumatate doar raman la discutii.. dar e foarte ok si asa.. in fine, sper ca la"padurea spanzuratilor" sa vina foarte multi oameni, mai ales ca exista sanse mari sa vina cineva pe care eu (si multi altii) il apreciez mult.. da, liviu ciulei.. deocamdata insa, pana nu vorbesc direct cu dumnealui, nu cred nimic..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:10   #13
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by julesetjimetcatherine:
mai ales ca exista sanse mari sa vina cineva pe care eu (si multi altii) il apreciez mult.. da, liviu ciulei..

:w00t: pai daca vine iti dai seama ca va fi imbulzeala generala...doar eu stiu vreo 30 de oameni care ar da orice sa stea la o vorba cu el despre film..dar pentru cand anume e programata aceasta proiectie?
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:23   #14
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
In general la cinemateca nu e imbulzeala, asa ca nu va mai agitati. Vreti imbulzeala, mergeti la mall.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:26   #15
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
pe 20 mai vom vedea sigur in cineclub filmul "padurea spanzuratilor".. deci atunci va fi.. oricum, va tin la curent.. saptamana asta (joi, vineri) ar trebui sa aflu ceva.. pana atunci, repet, desi domnul gulea (prin dansul am ajuns la dl ciulei) m-a asigurat ca va veni, a fost ceva ce m-a nelinistit usor.. mi-a spus ca ii e un pic teama de o intalnire cu publicul.. ceea ce e de inteles.. in ianuarie si in aprilie au fost la cinemateca celelalte doua filme ale lui liviu ciulei si au avut fix 0 spectatori.. cum sa ai incredere ca nu vei veni intr-o sala goala? si, la drept vorbind, liviu ciulei chiar a fost un mare regizor de film (toate cele 3 filme sunt mari, mari).. problema e ca trebuie sa folosim timpul trecut: " a fost".. nu a mai facut film de 40 de ani.. asa.. rezumand.. daca va veni liviu ciulei, imi voi vedea visul cu ochii.. sau unul dintre ele..pentru moment insa, va rog sa ne concentram pe altceva.. nu de alta, dar inca nu e 100% sigur nimic si nu as vrea sa vorbim de pomana.. promit solemn sa revin cu mesaj imediat dupa ce vorbesc direct cu dansul..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:35   #16
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Carmine Galante:
In general la cinemateca nu e imbulzeala, asa ca nu va mai agitati. Vreti imbulzeala, mergeti la mall.

I would rather not.. :sick: mallurile imi declanseaza fobii :hmm:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:40   #17
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Era o ironie, te agiti degeaba, nu cred ca simte nimeni de pe aici nevoia sa-i foshgaie popcornul si nokia tune in ureche in timpul proiectiei, plus alte zgomote onomatopeice produse de unii spectatori certati cu reguli elementare de civilizatie.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2007, 22:48   #18
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
ironia mergea in ambele directii..
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2007, 07:37   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda; nu ma mira reactia la filmu lu mitulescu - eu am spus-o ink d la cannes, proaspat iesit d la proiectie (la tel pt evenimentu zilei) si asta l-a infuriat p autor... :lol:
atunci ink credea k sint eu asha mai habarnist, dar s-a dovedit in timp k verdictu meu fusese corect (as always )

re: ciulei - nu vreau sa fiu un killjoy dar cre k sint putine sanse sa vina
unu din motive este k filmu o sa fie prezentat la cannes (in sectiunea 'cannes classics') si s-ar putea sa fie acolo (desi nu cred!); al doilea e k este intr-adevar un om f timid, cu anumite probl d adaptare la un public prea numeros (incl o inerenta deficienta auditiva - implineste totusi 84 d ani...)
altminteri, e un om minunat, d o mare gentilete & delicatete (a fost atit d generos incit mi-a pus la dispozitie apartamentu sau newyorkez cit am stat acolo cu o bursa...)
re: 'padurea...' - cind am vbit cu el ult oara mi-a marturisit kiar k - revazindu-l - ar mai fi taiat din el, i s parea prea lung... si cre k are dreptate
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells