Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jan 2012, 18:49   #1061
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Ciulamaaaa e bine?



klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 21:12   #1062
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Da, mie îmi place, dar uitasem de așa ceva... mi-ai dat o idee ce voi face mâine. Mersi!
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 21:18   #1063
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Bravo,klaudiaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!

mai, chiar ti-a reusit, fara gluma! si cred ca ciupercile i-au dat un gust excelent. mie imi place cum arata. inca o data: BRAVO!

Last edited by vave : 18 Jan 2012 at 21:25.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 21:38   #1064
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
m-am gandit sa fac mai intai cu ciuperci sa vad daca-mi iese si apoi sa incerc si in alte combinatii. eu ma asteptam sa iasa un pic mai groasa(data viitoare o s-o scad mai mult). multumesc inca o data pt sfaturi rvn si ma bucur ca va place.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 22:52   #1065
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Foarte bine arata klaudya, amindoua, mamaliga imi vine sa intru in ecran s-o maninc.

Si aranjamentul e foarte bun, sper ca e si Flavio de acord
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2012, 08:07   #1066
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Si aranjamentul e foarte bun, sper ca e si Flavio de acord [/quote]

hai sa fiu si eu in acelasi ton(ironic sau gluma depinde cum o iei) cu anaEMOna si sa spun ca aranjamentul este dragut.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2012, 13:43   #1067
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Flavio, cu prima ocazie, voi incerca sa fac friptura asa cum scrie la carte: infofolita in costite si impanata cu de toate. crezi ca am sanse ca sa-mi dai o nota mare (nu am pretentii exagerate, sa vreau 10)?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 07:32   #1068
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by rvn:
Flavio, cu prima ocazie, voi incerca sa fac friptura asa cum scrie la carte: infofolita in costite si impanata cu de toate. crezi ca am sanse ca sa-mi dai o nota mare (nu am pretentii exagerate, sa vreau 10)?


sa-mi trimiti o felie prin posta sa vad daca e buna apoi acord si nota. si nu trebuie infofolita, ci doar cateva felii taiate subtire. inainte sa o bagi la cuptor pastrezi o cana din marinata ca sa mai torni peste ea in timp ce este la cuptor
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:37   #1069
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Flavio, pe mine incepi sa ma cam plictisesti cu comentariile si nici o poza. Si nu ma refer la alte poze decit cea din avatar. Fii barbat si arata-ne ce poti in bucatarie, lasa flecareala pentru dame.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 16:42   #1070
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by anaemona:
Flavio, pe mine incepi sa ma cam plictisesti cu comentariile si nici o poza. Si nu ma refer la alte poze decit cea din avatar. Fii barbat si arata-ne ce poti in bucatarie, lasa flecareala pentru dame.

somn usor
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 18:54   #1071
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Flavio:
si nu trebuie infofolita, ci doar cateva felii taiate subtire. inainte sa o bagi la cuptor pastrezi o cana din marinata ca sa mai torni peste ea in timp ce este la cuptor

1.poti pune doar cateva feliute de slanina,sau poti rula carnea slaba si apoi s-o infasori in feliile de costita, dupa care "strangulezi".
2.nu-i nevoie sa opresti din marinata, ci o poti pune pe toata in tava de la inceput,urmand ca, din "gand in gand" sa mai deschizi usa cuptorului si cu o lingura sa iei sos din tava si sa ungi carnea. in felul acesta, devine moale si frageda si imprumuta aroma condimentelor, din plin...

p.s.stiu ca iti place sa punctezi,de-aia mi-am permis...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 23:15   #1072
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by Flavio:
Originally Posted by klaudya_e:
Originally Posted by Flavio:
sa iasa mai buna trebuia sa ii faci niste buzunarase in care bagai niste kaiser, si usturoi, apoi bucata de carne o inveleai cu niste felii de sunca si o bagai la cuptor. insa inainte de toate statea la marinat cu vin si mirodenii

pai are deja usturoi. si poate a vrut sa fie doar cu legume. eu am facut cu kaiser si usturoi si stropit cu vin alb(nu l-am lasat la marinat). o sa incerc si cu legume sa vad cum imi iese, mai putin ceapa ca nu-mi prea place
asteptam sa ne spuna zeno ce era in pahare. eu m-am uitat atent si imi pare ca e cola, mai ales ca ma gandeam ca unul dintre pahare apartine unui minor(a)


sa incerci si dupa ce a stat la marinat, o sa aibe un gust mai aparte. atentie la condimentele ce trebuiesc puse pt o marinata...

Salut Klaudia, Flavio,

Pai friptura mea, cea demult "mistuita" ca sa ma exprim arhaic, a fost supusa unui tratament prin impanare cu usturoi (mai precis in locurile unde l-am impuscat pe porc am scos gloantele si am bagat usturoi). Ba chiar am avut grija sa ung carnea si sa o blagoslovesc cu mirodenii si chestii secrete, dupa care am bagat-o in frigider unde a stat sa se patrunda bine (pana a doua zi dimineata).

Am vazut si varianta "capitonata" cu sunca, dar n-am incercat-o inca. Oricum e un pic de "overkill", potrivit mai curand unor ocazii deosebite. Pur si simplu de data asta am avut doi musafiri.

Lichidul negricios din pahare era vin 100%, Cabernet Sauvignon de la crama Murfatlar de langa blocul de visavis si nu Cola. Inca o precizare - din motive legale ma feresc sa invit minore acasa, cu atat mai mult cu cat Cola ingrasa...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 23:32   #1073
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
ei..eu am crezut ca e o seara in familie de ce nu ai folosit si pahare de vin? ca asa nu ma mai induceai in eroare
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 08:29   #1074
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by zeno.marin:
Pai friptura mea, cea demult "mistuita" ca sa ma exprim arhaic, a fost supusa unui tratament prin impanare cu usturoi (mai precis in locurile unde l-am impuscat pe porc am scos gloantele si am bagat usturoi). Ba chiar am avut grija sa ung carnea si sa o blagoslovesc cu mirodenii si chestii secrete, dupa care am bagat-o in frigider unde a stat sa se patrunda bine (pana a doua zi dimineata).

Am vazut si varianta "capitonata" cu sunca, dar n-am incercat-o inca. Oricum e un pic de "overkill", potrivit mai curand unor ocazii deosebite. Pur si simplu de data asta am avut doi musafiri.

"Capitonata" sau nu - "simpla" ta friptura (dupa Flavio) arata mouth-watering!!! Uneori nimic nu se compara cu bucuria lucrurilor simple!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 08:47   #1075
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Cool

Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Flavio:
si nu trebuie infofolita, ci doar cateva felii taiate subtire. inainte sa o bagi la cuptor pastrezi o cana din marinata ca sa mai torni peste ea in timp ce este la cuptor

1.poti pune doar cateva feliute de slanina,sau poti rula carnea slaba si apoi s-o infasori in feliile de costita, dupa care "strangulezi".
2.nu-i nevoie sa opresti din marinata, ci o poti pune pe toata in tava de la inceput,urmand ca, din "gand in gand" sa mai deschizi usa cuptorului si cu o lingura sa iei sos din tava si sa ungi carnea. in felul acesta, devine moale si frageda si imprumuta aroma condimentelor, din plin...

p.s.stiu ca iti place sa punctezi,de-aia mi-am permis...

este corect ce ai scris si iti dau dreptate la nr. 1si2, imi place ca iti permiti

din motive legale ma feresc sa invit minore acasa, cu atat mai mult cu cat Cola ingrasa...[/quote]

te salut si eu cu ocazia asta , cat despre ingrasare pot spune ca le faci un abonament la sala si apoi poti sa torni cu cola peste ele fara frica

"Capitonata" sau nu - "simpla" ta friptura (dupa Flavio) arata mouth-watering!!! Uneori nimic nu se compara cu bucuria lucrurilor simple! [/quote]

sa inteleg ca nici tie nu ti-a convenit ce am adaugat eu intr-un post

Last edited by vave : 21 Jan 2012 at 11:54.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 11:52   #1076
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Sa intelegi ca astept fapte si dupa aia vorbe! Si sa intelegi ca simpla friptura de porc este unul dintre felurile mele preferate de mancare si ca de multe ori un fel de mancare simplu mi se pare mai gustos decat cine stie ce fel de mancare sofisticata de care nu am auzit niciodata - 50g pe o farfurie imensa... de genul (nu ca cea de-a doua n-ar fi buna)

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 12:59   #1077
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
@MariaMona - Thank you, thank you, thank you! Realitatea e mult mai anosta - imi propusesem sa termin ratiile de prin frigider & congelator inainte sa plec in America. Nu stau mult, dar poate poate reusescsc totusi sa termin ce e prin frigider... Cam greu, dar merita incercat. Secretul e sa nu cumpar altceva... Poate pur si simplu mi-am propus prea mult

@Klaudia - nu e tocmai o reuniune de familie, dar prieteni foarte buni oricum. Pahare de vin... Ai dreptate. Pai nu era tocmai revelion, iar cei doi nu erau foarte pretentiosi, punand in general foarte putin pret pe eleganta. Cu tristete si rusine trebuie sa spun ca inca mai caut niste pahare de vin cu picior inalt. Ca sa fie "tacamul complet", ei bine, trebuie sa cumpar set de pahare - vin alb, apa minerala si vin rosu. Per ansamblu au forme similare, dar proportii si curbe usor diferite.
Drama mea e ca nu prea gasesc pahare care sa imi si placa. Arata grosolan majoritatea. Intre timp am primit un set de pahare de sampanie cu adevarat finute.... Doar ca nu prea am cu cine sa beau sampanie.

@Flavio - Multumesc, ma interesaza orice sfaturi care m-ar putea duce pe noi culmi de progres si civilizatie in materie de cooking... Intrucat intentionez sa experimentez cu noul meu wok, astept sfaturi in materie de condimente si mancaruri chinezesti. Pentru inceput simple. De ex. mi-am propus sa fa noodles... Mi-e doar teama ca nu prea am sa gasesc ce imi trebuie prin supermaket-uri. Ca de comandat ingrediente cu milioane de lei de la magazinele de fitze chiar nu am chef. Aici ma declar bolsevic 100%.

Deci daca fac un abonament la sala pot bea Cola? Hai sa o luam asa: poti face miscare si efort fizic si fara abonament. Doar ca daca iti faci un abonament la sala, ar fi pacat de dragul zgarceniei si a pagubei sa te duci la sala, ca doar la naiba! Doar ai platit-o... Ce e gratis, conduce la delasare. Deci da, un abonament la sala nu e doar pentru snobi. El e deopotriva util celor zgarciti. Si grasi.

Cola nu imi mai place. Nu se compara cu Pepsi de pe vremuri, cel din sticla cu gat rasucit. Nici Pepsiul de pe vremea lui Basescu nu se compara cu cel de pe vremea lui Ceausescu...

Last edited by vave : 21 Jan 2012 at 14:47.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 14:03   #1078
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Ostropelul meu de pui cu influente pollockiene:



sau mai degraba asa:

charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 15:14   #1079
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
charles, imi place ideea de prezentare, nespus de mult, chiar, dar, daca as manca ce se afla in rama as face o grava criza biliara, clar!
p.s. preparatiunea mea culinara de azi,se afla la jumatatea procesului tehnologic
va rog sa nu ma besteliti daca va veti uda monitoarele. nu e vina mea!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 15:31   #1080
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by rvn:
p.s. preparatiunea mea culinara de azi,se afla la jumatatea procesului tehnologic

si eu am ceva pe foc. din pacate nu stiu daca telul meu, cu o camera meschina (2.0 mp), poate sa surprinda intr-adevar esenta bucatelor din meniul de azi.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells