Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2007, 16:00   #21
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: pt. gionloc

Originally Posted by sergiu puiu:
ce nu stiiiiiiii este altceva. au fost scenarii cu note sub nota 8 care au prins finantare inaintea altora cu note mai bune.
si asta din cauza punctelor obtinute de regizor sau producator.
1. care e marele scenariu punctat cu 9, 60 si castrat de CNC din cauza decupajului regizoral?
2. mi se pare normal sa fie punctata si "creatia" regizorului. un marius th. barna ar face un film prost si dupa un scenariu genial.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2007, 21:19   #22
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: pt. gionloc

Originally Posted by marx:
[un marius th. barna ar face un film prost si dupa un scenariu genial.
:lol: Si cati ca el....
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2007, 08:44   #23
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
pai ...

o intrebare pentru toti ce au raspuns si in special pentru surfer.

daca asfaltul pe care calci iti gidila in mod placut talpile te-ar deranja sau nu sa afli ca cel ce a cistigat licitatia la primarie a facut tot ce a putut pentru a se incropi un regulament care sa-l favorizeze?
sau te multumesti sa mergi in continuare descult pe asfaltul caldut bucuros ca ai scapat de gropi?

cam asta-i surfere.

cit despre rezultatele concursului CNC gasiti detalii pe www.cncinema.ro. acolo gasiti si notele si numele celor ce au gistigat. dar si date despre cei cazuti la datorie sub linie.

imi permit eu sa concluzionez. era necesar ca prin regulamentul de concurs sa fie incurajati mai ales regizorii ce au avut rezultate. total de acord cu asta. probleme au insa cei ce cu un scenariu de nota 10 in buzunar si fara antecedente regizorale notabile.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2007, 12:46   #24
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: pai ...

Originally Posted by sergiu puiu:
cit despre rezultatele concursului CNC gasiti detalii pe www.cncinema.ro. acolo gasiti si notele si numele celor ce au gistigat. dar si date despre cei cazuti la datorie sub linie.
n-am gasit niciun scenariu de 9, 60 sub linia seaca a esecului.
primul loc la scenarii l-a castigat Tudor Voican cu 9, 00.
so, despre ce vorbim pana la urma?
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2007, 15:00   #25
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
am gresit eu nota. era 9.46

Marx, am gresit eu nota. Era vorba de 09.46 nu 09.60. M-ai prins!

Era vorba despre sectiunea scurt metraj-fictiune la sesiunea din August 2007.

Proiectul LA MULTI ANI(regia ANCA COLTEANU, scenariul Gabriel Andronache, producator Mediapro) cu nota scenariului 07.40 (cea mai mica nota la scenariu dintre cele cistigatoare) a cistigat in timp ce NUNTA LUI OLI(regia Tudor Jurgiu, scenariul Tudor Jurgiu, producator Hai Hui) cu nota scenariului 09.46 a cazut sub linie.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 07:00   #26
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: am gresit eu nota. era 9.46

ai dreptate, se acorda o importanta exagerata punctajului producatorului, de parca el ar face filmul
de exemplu, artis film, firma lui p. & p. (palos & popovici) va avea mereu punctaj mare pt ca nefericitul de netzer a facut cu ei "maria", care a adunat niste premii pe la locarno & prin alte festivaluri. uite asa are asigurate dl popovici alte cateva dude cu bani de la onor cnc
asa ca sarmanul regizor debutant poate sa aiba un scenariu de 10+ (iar scenariul lui tudor jurgiu, din cate am auzit, chiar este ff bun), ca tot trebuie sa se asocieze cu unul dintre "granzii" industriei si sa renunte la independenta...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2008, 11:22   #27
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
pt. pitbull-scuze

pitbull, iti datorez scuze si-ti ramin dator cu o cutie de chapi.

cind intru pe forum(cinemagia) utilizind un anume PC multe dintre "postari" nu apar. desi ele exista pe forum!
nu stiu unde-i hiba. sa fie anumite setari ale PCului care-l impiedica sa "vada" toate postarile?

deci acuzele mele cum ca tu ai fi controlat si periat mesajele postate erau deplasate.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2008, 11:49   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deci, acum ne-am lämurit. Mä si miram... :?
N-am mai auzit de fenomenul ästa, dar teoretic nu väd de ce n-ar fi posibil, phpBB-ul ästa e plin de bug-uri - inclusiv unele care ascund ce n-ar trebui.
Da' nu chappi, totusi - äla-i bun pentru pitbullitele mele propriu-zise. O bere ar merge mai bine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 02:19   #29
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Re: pt. pitbull-scuze

Pe linga subiect :

Originally Posted by sergiu puiu:
cind intru pe forum(cinemagia) utilizind un anume PC multe dintre "postari" nu apar. desi ele exista pe forum!
nu stiu unde-i hiba. sa fie anumite setari ale PCului care-l impiedica sa "vada" toate postarile?

Daca esti sub Windows sterge-ti din cind in cind cookies-urile si fisierele din directorul "Temporary Internet Files" - altfel uneori InternetExplorer-ul poate sa-ti incarce aiurea unele pagini. :?

Nu neaparat asta e cauza - dar e primul pas pe care e bine sa-l faci inainte sa te apuci de alte chestii mai sofisticate.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 09:52   #30
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
stiati ca?

Tocmai am aflat ca 432 a fost filmat in toamna anului 2006. Adica inainte ca Mungiu sa participe cu acest proiect la concursul de scenarii ce a avut deadline in OCTOMBRIE 2006.

Si asta-mi pare a fi o mare magarie.
Ca sa nu mai vorbim ca este total ilegal. Finantarile CNC se primesc in transe. La semnarea contractului cu CNC, la inceperea filmarii etc.
Deci este clar ca a mintit in dosarul de concurs depus in OCTOMBRIE 2006.
:sick:
Adica ma incearca VOMA!
Dar am aflat cu stupoare ca se stie asta chiar si la CNC.
Si voi doriti sa cred ca Mungiu nu stia ca o sa cistige finantare? Adica a investit banutii din casa riscind ca apoi sa nu primeasca finantare?

Regret ca va deranjez cu lucruri vulgare precum finantarile CNC cind aici ar trebui sa comentam doar calitatea artistica a filmelor si calitatea penala a regizorilor.

PITBULL, poti sa stergi mesajul meu in care ma bucuram ca Mungiu a cistigat premiul la Academia Europeana de FILM?Ma incearca o jena acum citind acel mesaj.
Please!
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 09:56   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pot sä-l sterg, dar nu mi se pare o solutie. De ce sä fii inconstant si sä te renegi pe tine însuti? Dacä de-atunci ti-ai schimbt opinia, afirm-o pe cea nouä, dar n-o "sterge" pe aia veche, ca-n MiniTruth-ul lui Orwell.
In schimb, am sters cele douä dubluri (tripluri, mai bine zis) ale ACESTUI mesaj, din celelale douä topicuri. Dacä în "4,3,2" era on-topic, în "1 an (2, 3..) cu filmul romanesc" chiar n-avea ce sä caute. Te rog, nu mai posta acelasi lucru în mai multe topicuri; e inutil, anormal, si derutant.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 10:14   #32
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
ok

Cind te enerveaza cineva ii dai o palma sau mai multe?
Despre asta-i vorba. Si despre lacomia firmei sare(MOBRA FILM)in raport cu CNC. Arunca un ochi pe rezultatele ultimilor sesiuni.
Dar am avut atita bun simt sa-l postez doar in topicurile ce au legatura cu 432 sau mungiu.

Si ma simt ca-n bancul cu sotul care afla ultimul ca nevasta sa e curva satului.
Toata lumea stie asta dar nimeni nu doreste sa-i strice bretonul lui Mungiu.

Oare cei de la ICR stiu asta? Si cite forte puse in miscare pentru sustinerea lui Mungiu. Acum il cred capabil pe Mungiu si sa se inspire din scenariul lui DAN MIHU.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 10:23   #33
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by sergiu puiu:
Acum il cred capabil pe Mungiu si sa se inspire din scenariul lui DAN MIHU.
Bai, parca-ti fi Becali cand ii da in cap lui Hagi, mai lasati naiba romanismele astea d edoilei ca de-aia nu vom ajunge niciunde.
432 e o capodopera, daca un adept al Hollywood-ului spune asta, nu are importanta cum a fost facut si un scenariu atat de bun eu zic ca merita chiar cheta de la toti romanii sa fie turnat.

Am citit si eu scenariul lui Dan Mihu d epe liternet, desi trateaza acelasi subiect, problema se pune in alt mod si privita din niste unghiuri total pe langa (idioate as spune!), mult slab, inferior, infantil, plictisitor, deprimanto-stilu'-al-vechi, etc. pe langa 432.
Noi avem prea putine filme si scenarii scrise pe an si de-asta ne dam in cap, priviti afara putin cate filme se aseamana, ca sa nu mai zic de scenarii.
Pe mine m-au plagiat Mennan Yapo si David Auburn. Telepatic! :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 10:28   #34
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: ok

Originally Posted by sergiu puiu:
Cind te enerveaza cineva ii dai o palma sau mai multe?
Recunosc: uneori, mä ia temperamentul pe dinainte si ard câte un pumn. (Nu dau cu palma, dau cu pumnul - e mai bärbäteste.) Dar numai unul, nu mai multi. Si nu mä mândresc cu asta. E semn de släbiciune.
Slavä Domnului, progresez tot mai mult în a aplica vechiul dicton chinez: "Când ai un dusman, nu-l ataca. Asazä-te pe malul unui râu. Nu peste mult, îi vei vedea venind la vale cadavrul."
Atât de multe cadavre am väzut, în ultimii ani, purtate de râul pe malul cäruia stau, încât m-am convins întru totul de întelepciunea acestui sfat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells