Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2008, 13:40   #41
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
recunoaste cineva melodia din trailerul lui vicky cristina barcelona? il puteti vedea aici.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2008, 16:02   #42
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Giulia y Los Tellarini - Barcelona
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 01:54   #43
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
de ce nu avem postate aici corespondente de la Cannes?!
de ce nu mai scrie als pe cinemagia?!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 02:08   #44
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Patru filme concurente pentru Palme d`Or au fost proiectate pana acum: Blindness - de Meirelles, Leonera de Trapero, Waltz with Bashir de A.Forman si 3Monkeys de Nuri Ceylan.
Blindness are un scenariu prost adaptat, dar poate impresioneaza juriul pentru regie, Leonera poate sa castige prin miza - daca in majoritatea tarilor europene trimiterea in inchisoare a femeilor insarcinate este interzisa de lege, in America de Sud acest lucru se intampla, copiii crescand dupa gratii alaturi de mamele lor. Acesta este subiectul filmului regizat de Trapero, incepator la Cannes. Waltz e un documentar animat, o alternativa a lui Persepolis de anul trecut; taie in carne vine atunci cand la final, renuntand la registrul cu care ne obisnuise in prima ora jumatate, adica animatia, insereaza imagini de arhiva - cu trupuri mutilate de bombardamente.
Ceylan vine cu un film reflexiv, cu multe taceri, regrete, despre un polician care accidenteaza o persoana si fuge de la fata locului; acesta reuseste sa-si convinga soferul - care era in concediu in acea zi, sa ia asupra lui vina,astfel incat dosarul sau sa ramana intact, iar soferul sa se aleaga cu o suma mare de bani. Soferul accepta si iata ca ajunge la inchisoare; timp in care intre sotia lui si sef incepe o relatie .
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2008, 17:01   #45
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
cum nu prea avem ecouri directe de la Cannes, postez mai jos un link din Liberation despre 'Boogie' al lui Radu Munteanu:
http://www.liberation.fr/culture/cin.../326743.FR.php
autorul articolului s-a chinuit din toate puterile sa caute cele mai sofisticate formule si cuvinte dupa modelul 'Cahiers..' incat, la un moment dat stai si te intrebi daca i-a placut, dar fraza de incheiere nu lasa loc de dubii:
'Encore un signe qu’il se passe quelque chose dans le cinéma roumain.'
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 00:15   #46
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
mda, tot e ceva...
o fraza...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 00:16   #47
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
de fapt, ce se intampla in cinematografia romana?
au inceput sa se faca filme normale? filme inteligibile? filme corect filmate (pentru ca vad ca a devenit o performanta si daca sunt "corect" regizate")?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 09:30   #48
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
Originally Posted by Gloria:
Blindness are un scenariu prost adaptat

acum ma prind si eu ca e ecranizarea romanului 'eseu despre orbire' a lui saramago. am spus intotdeauna ca ar iesi un film grozav dupa cartea asta - nu e cel mai bun roman al lui j.s., chiar unul dintre cele mai slabutze, dar plot-ul cu orbii si atmosfera apasatoare sunt foarte usor de transpus pe pelicula. am incredere in regia lui meirelles (s-a descurcat excelent cu constant gardner) si raman sceptic referitor la consideratiile gloriei.
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 18:47   #49
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by gheorghe orban si baba:
acum ma prind si eu ca e ecranizarea romanului 'eseu despre orbire' a lui saramago. am spus intotdeauna ca ar iesi un film grozav dupa cartea asta - nu e cel mai bun roman al lui j.s., chiar unul dintre cele mai slabutze, dar plot-ul cu orbii si atmosfera apasatoare sunt foarte usor de transpus pe pelicula. am incredere in regia lui meirelles (s-a descurcat excelent cu constant gardner) si raman sceptic referitor la consideratiile gloriei.
cam toate ecourile din presa dau de inteles ca filmul e prost.
da, si mie mi s-a parut ca romanul e foarte cinematografic, ca are potential de film, mai ales ca sunt cateva parti ale cartii care m-au enervat (cea din azil, unde exista un tip de dramatism exagerat inutil) dar care transpuse pe ecran ar fi produs ceva spectaculos. Mie nu mi-a placut constant gardner, asa ca nu am simtit-o ca p o garantie de calitate. ramane sa verificam noi insine la aparitia filmului.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 19:37   #50
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
i miss leo :sad:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 20:08   #51
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
L-am citit pe liternet dar era mai spontan aici si nu trebuia sa astept relatari din 3 in 3 zile.
Stefan sper ca te simti vinovat! u blew it big time!
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 21:16   #52
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
vorbesti mult.
si inutil :sleep:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 22:25   #53
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
am impresia ca Dragomara mai trage o dusca-doua si se defuleaza aici...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2008, 22:31   #54
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by erectia eunucului:
1.Deplasare sponsorizatã de Iulia Blaga
2.Deplasare sponsorizatã de firma Henkel

am remarcat si eu kestia asta acu vreo 10 min.

what's that supposed to mean?!?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 00:11   #55
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by gheorghe orban si baba:
Originally Posted by Gloria:
Blindness are un scenariu prost adaptat

plot-ul cu orbii si atmosfera apasatoare sunt foarte usor de transpus pe pelicula. am incredere in regia lui meirelles (s-a descurcat excelent cu constant gardner) si raman sceptic referitor la consideratiile gloriei.

O sa redau mai jos cronica mea la Blindness; din pacate filmul lui Meirelles a primit o stea din patru, din partea jurnalistilor de la Positif, L`Unita- Italia, Filmmaker Magazine- USA, oameni alesi pe spranceana, convocati de publicatia Screen International pentru a preconiza palmaresul ce se va anunta pe 25 mai..
In cronica spuneam de amprenta lui Meirelles si ca se vede clar un film de autor, dar la nivel de scenariu s-au facut multe erori de adaptare pentru transpunerea povestii pe pelicula.

Dar iata mai jos cronica, pe care o gasesti si in boxul special de Cannes, de pe homepage-ul site-ului:

Blindness, in regia lui Fernando Meirelles a deschis astazi cea de-a 61-a editie a celui mai important festival de film al lumii. Este poate cea mai neinspirata decizie a organizatorilor, si asta pentru ca filmul, in loc sa dea tonusul pe care orice inceput il are, n-a facut decat sa induca - prin subiectul deprimant - o stare apasatoare, total nepotrivita deschiderii. Clar un film care te implica, care te obliga sa reflectezi asupra unor subiecte si situatii usor de calificat drept improbabile: apocalipsa, extinctia civilizatiei, colapsul.

Dupa un afis oficial in care o banda neagra este suprapusa peste ochii unei femei, ca in reportajele televizate in care se doreste protejarea unui martor, sau a unei victime, organizatorii deschid festivalul cu un film dur despre orbire in masa - echivalent al cecitatii morale a societatii contemporane. O poveste despre vulnerabilitatea fiintei umane, in asa fel spusa incat filmul devine aproape moralizator. Povestea este plasata intr-un oras anonim, populat de personaje fara nume, unde izbucneste o epidemie de orbire. Fara o cauza aparenta, oamenii isi pierd rand pe rand vederea si... barbaria se instaleaza. Structurile politice nu pot reactiona decit prin represiune si, curind, apar variante ale lagarelor. Din motive necunoscute, o singura persoana scapa de flagel - sotia unui medic - jucata de Julianne Moore.

Camera lui Meirelles urmareste de aproape personajele, se asaza in randul pe care orbii il fac tinandu-se unul de altul ca sa se deplaseze mai usor, impreuna, spre diferitele locuri din spitalul dezafectat (unde au fost pusi in carantina), le urmareste mimica. Exista si un povestitor, o voce din off - cea a lui Danny Glover care �aude gandurile� si filozofeaza, poate unul dintre cele mai nepotrivite elemente din film; introdus de parca Meirelles s-a temut ca nu a reusit sa ne convinga, iar ca noi, ca spectatori, nu empatizam.

Cat priveste efectele vizuale, se simte ca regizorul vine din lumea advertisingului: in ceata dens laptoasa pe care o �vad� cei afectati de epidemie, o mana se intinde (unghii rosii, albul laptos pe care parca incearca sa-l strapunga - e mana actritei japoneze Yoshino Kimura) in cautarea sotului ei - interpretat de Yusuke Iseya (cel care deschide filmul, fiind prima persoana afectata de orbire). Pe langa acest moment - hollywoodian la nivel vizual, dar cu o reusita a implicarii spectatorului specifice autorului Fernando Meirelles, mai este o secventa deosebit de percutanta, pentru ca te simti ca in fata picturii lui Caravaggio - Coborarea de pe cruce: femeile oarbe din spitalul-carantina spala un trup fara viata, insangerat, victima a pierderii umanitatii celor siliti sa traiasca impreuna, lipsiti de cel mai important dintre simturi - vazul.

Meirelles completeaza portretul dezumanizarii si al colapsului civilizatiei, aratand - la propriu - "mizeria" corpurilor, filmand latrine dezafectate, murdare - pe care orbii trebuie sa le foloseasca, inchisi fiind in spitalul - lagar de concentrare, rani in putrefactie etc. In aceeasi trama a violentei vizuale - pe care, in mare parte am intalnit-o si in Cidade de Deus/ God`s Town - Meirelles aduce, pe parcursul inaintarii in poveste, noi imagini care amplifica angoasa, apogeul fiind spre final: secventa unor caini care se hranesc rupand bucati dintr-un cadavru, intr-un oras post-apocalipsa.

Daca in acest moment orice verdict legat de includerea filmului pe lista ar fi prematur, spun totusi ca e genul de productie care poate sa multumeasca gusturile unui presedinte american al juriului; pe de alta parte, se vede amprenta, prezenta unui autor, un stil anume, calitati pe care un festival precum Cannesul sigur le va lua in considerare.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 00:16   #56
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by herbert:
de ce nu avem postate aici corespondente de la Cannes?!
de ce nu mai scrie als pe cinemagia?!

Corespondenta de la festival o postez in boxul special de Cannes, chiar pe homepage; dar o sa incerc sa vin si aici cu informatii suplimentare. Leo s-a suparat ca a fost banat, si nu mai vrea, deocamdata, sa intre pe forum;dar ne va tine la curent cu topurile lui - pe care le voi reda aici si ca stire, pe homepage-ul site-ului.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 00:21   #57
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by klein:
cum nu prea avem ecouri directe de la Cannes, postez mai jos un link din Liberation despre 'Boogie' al lui Radu Munteanu:
http://www.liberation.fr/culture/cin.../326743.FR.php
autorul articolului s-a chinuit din toate puterile sa caute cele mai sofisticate formule si cuvinte dupa modelul 'Cahiers..' .'

Iata ce zic eu despre Boogie: e un film bun, cu toate ca regizorul pare atat de implicat in poveste, incat nu se mai gandeste la publicul sau. Primele minute de inceput sunt anoste, un dialog banal, nu sesizam aparent niciun element care sa ne dea codul de lectura al acestui moment si importanta lui in economia ulterioara a filmului: pe o plaja, un barbat (Dragos Bucur) se joaca in nisip cu copilul sau. Construiesc un castel, sub privirile mamei (Anamaria Marinca). Intelegem apoi ca acest moment introductiv, usor cam prelungit, a fost pregatirea pentru intelegerea starii personajelelor, si a suflului care ii anima: barbatul isi pierde la un moment dat rabdarea, lasandu-si copilul in spate, iar nevasta se impotriveste unui gest copilaresc si teribilist al sotului: acela de a intra in apa, care, de 1 mai, spune ea, e rece ca gheata. Filmul continua intr-o monotonie a intamplarilor, echivalent al pierderii efervescentei unei varste. Bogdan Ciocazeanu (Boogie) si Smaranda (Marinca) se intalnesc cu doi prietenei de liceu ai lui, jucati de Mimi Brabescu si Adrian Vancica. Cei trei barbati se hotarasc sa petreaca impreuna, ca "altadata", in vremea liceului, cand de 1 mai erau la mare, si se dedau petrecerilor bahico-sexuale. Flirtul, betia, luarile peste picior, "ca intre baieti", noaptea la hotel cu o prostituata, toate si-au pierdut din farmecul de altadata, cei trei tragand sa reitereze ceva ce nu mai poate fi la fel. Raman toti cu gustul amar a ceva pierdut pentru totdeauna. Cateva referinte se fac la perioada ceausista, usor reconscibile pentru publicul roman, dar fara impact pentru cel strain.
De remarcat jocul actorilor si modul in care ritmul filmului e o metafora a unei stari de spirit, pe care cei trei barbati o resimt, trecuti acum de prima tinerete si impinsi spre o alta etapa a vietii lor, pentru care - se pare - inca nu sunt pregatiti.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 00:21   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Gloria:
Originally Posted by gheorghe orban si baba:
Originally Posted by Gloria:
Blindness are un scenariu prost adaptat

(...) am incredere in regia lui meirelles (s-a descurcat excelent cu constant gardner) si raman sceptic referitor la consideratiile gloriei.

O sa redau mai jos cronica mea la Blindness; (...).
Doamne, Glo, câtä räbdare poti avea...! :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 00:31   #59
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Voi ati vazut trailerul in care Andreea Marin isi spune deja - de-acum celebra replica: "Nu te misca, ca-ti zbor creierii, baiete!"?
http://www.cinemagia.ro/box/cannes/n...9&wnd=_default
Marin spune ca pentru acest mic rol interpretat in "A Beautiful Life" nu se simte inca actrita. Eu zic ca nu de acest motiv ne-am crampona noi.
"Nu te misca, ca-ti zbor creierii, baiete!"? este replica pe care o rosteste, in romaneste, Andreea Marin Banica in filmul argentinianului Alejandro Chomsky. Prezenta la Cannes pentru a promova acest film, Marin a urcat pe covorul rosu de la Grand Theatre Lumiere in apropierea cuplului Jolie- Pitt. Alaturi de Marin joaca si Stefan Banica Jr, rolurile principale fiind ale lui Bai Ling, Angela Saraiyan, Jesse Garcia si Debi Mazar.
De remarcat ca Marin este foarte sexy, precum eroina lui Olivier Assayas din Boarding Gate, care tragea cu pistolu in dreapta si stanga, in lenjerie neagra, si pe tocuri...[/url]
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 17:56   #60
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by erectia eunucului:
1.Deplasare sponsorizatã de Iulia Blaga
2.Deplasare sponsorizatã de firma Henkel

am remarcat si eu kestia asta acu vreo 10 min.

what's that supposed to mean?!?

chiar, ce inseamna?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells