Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Nov 2005, 15:59   #21
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by BeNnY:
Cum sa-ti faci un badge: agata-ti un aparat foto de gat cu un blitz cat mai mare si un obiectiv cat mai mare, du-te la biroul de presa si cere badge de presa
dacã ai bani de aparat foto profesionist de care zici tu, înseamnã cã ai bani ºi de bilete. dar aºa e în capitalism: tot cei cu bani cîºtigã bani

lol
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 00:36   #22
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Dan Piþa - Eu sunt Adam. surprinzãtor de bun. mi se pare cã redã destul de bine atmosfera irealã, bizarã tipicã lui Eliade. se putea ºi mai bine. s-a încercat un mixaj între mai multe nuvele de Eliade. pe de o parte este interesant ºi original aºa, dar pe de altã parte mi-ar fi plãcut sã vãd o ecranizare mai completã dupã La Þigãnci de pildã. calitatea sunetului a lãsat de dorit. 7,5/10

Woody Allen - Match Point. wow! mã aºteptam la cu totul altceva, deºi auzisem cã e mai atipic, cã nu e comedie, dar atît neobiºnuit pt un film de Allen nu m-aº fi aºteptat. Începe greoi ºi dificil de urmãrit aproape ca un film de Vor Trier sau ca Elephant. nu prea înþelegeam unde vrea sã ajungã. pãrea o poveste de dragoste oarecum banalã la început. n-aº vrea sã fac spoiler povestindu-l. ideea e cã la un moment dat, dupã un mers relativ tãrãgãnat, îþi face o injecþie cu adrenalinã sau cu otravã ºi ºocul se dezvoltã exponenþial. mi s-a pãrut destul de chinuitoare ºi folosirea muzicii. dupã ce mai mult de jumate de film aveam senzaþia cã e un film fãrã coloanã muzicalã, a intervenit în exces acea arie de operã suprapusã peste acþiunile tînãrului. chinuitor, dar cred cã ãsta e scopul. poate comentez mai mult cînd îmi mai revin din ºoc.
subiectiv, nu cred cã mi-a plãcut mai mult ca Melinda and Melinda (ºi nu m-a distrat ca multe altele) dar fiind de facturi total diferite le situez pe aceeaºi treaptã 8,5/10.

legat de proiecþie, evident m-au deranjat lipsa subtitrãrii, mai ales cã nu sunt familiarizat cu accentul englezesc britanic ºi n-am înþeles absolut toate replicile ºi lipsa caºetãrii orizontale.

@benny: preþul unui bilet e 50.000 la 2 filme pe searã deci 25.000 per film mi se pare chiar pomanã. aºa cã nu vãd rostul tam-tam-ului cu badge-urile. putea sã fie cu intrare la toatã lumea ºi nu murea nimeni.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 01:31   #23
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
match point point 4/5
sau 3/5
nu zik k n-ar fi worth a look da neffind fan wa am vazut si apreciat ca bune anumite chestii (mai tot filmu, minus schimbarea lu scarletta-lovable as usual si scenariul politist care e trosnit si demonstartiv) da nu m-a miscat absolut deloc
vineri (la tv) love&death, then we could talk about MASTERPIECES
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 07:50   #24
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
placut match point. mult. si ma avea drept fan chiar daca nu trecea pe pseudo-thriller in partea a doua caci era mult prea bine filmat, jucat si scris ca sa nu-mi placa. insa, hei, chiar si partea aia e facuta brici.
misto cum tipul, la varsta pe care o are, poate sa schimbe asa pace-ul (melinda and melinda si apoi asta) fara nici o scadere in calitatea produsului.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 09:24   #25
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
mie nu prea mi-a placut Match Point, mi s-a parut slabut, pina la sfirsit n-am scapat de senzatia de deja-vu... pe mine inca nu m-a convins Woody Allen, dar totusi am vazut putine filme de el...

plus ca m-a enervat si Stefan Iordache , care tot tipa 'eu sint Adam!' la finalul celuilalt film
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 10:36   #26
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Match Point a fost chiar ok, iar Woody Allen a demonstrat ca inca se pricepe. Filmul e nostim, interesant, excelent scris & jucat. Chiar daca la inceput nu pare sa aiba marca WA written all over it, totul se schimba in partea a doua.
Oricum, mi s-a parut caraghios faptul ca, nefiind subtitrat, si majoritatea personajelor (mai putin Scarlett) avind accente britanice, au fost destule poante sau replici adorabile si extrem de amuzante la care sala nu reactiona asa cum o facea la glumitele simple. Si mie cred ca mi-au scapat citeva, de aia astept sa-l mai vad odata, in conditii mai decente (ma refer la sonorizare, sau chiar la subtitrare - in cazul celor 2 officers de la final, cu accentele lor scotiene sau irlandeze sau ce mama naibii or fi fost).
In rest, Scarlett rules :love: , a fost o placere sa o revad
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 12:46   #27
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Cred ca nu am vazut acelasi film... Match Point este plictisitor, tembel, psihotic.
Woody trebuia sa iasa de mult la pensie...
Cu greu am rezistat celor 2 ore... putea sa se taie o groaza din el si ar fi iesit un scurt metraj minunat de 25 minute..
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 16:00   #28
celine
Junior
 
celine
 
Join Date: Oct 2005
Location: www.cinemagia.ro
Posts: 27
Mie mi-a placut si nu Match point. M-a deranjat intr-adevar ca nu avea subtitrare, si prima jumatate a filmului mi-a parut plictisitoare si monotona, o poveste banala. Mi-a placut foarte mult felul in care se schimba personajele, Scarlet devine din femeie fatala o simpla fiinta doritoare de dragoste si afectiune, in cautarea unei relatii stabile iar personalul masculin se schimba la polul opus: tanarul care il citea pe dostoievski si dorea sa se realizeze prin mijloace proprii ajunge un parvenit lipsit de scrupule si orice principii etice. Jumatate din film m-am gandit ca nu are nici o sansa sa ajunga la nivelul lui "melinda and melinda", ca la sfarsit sa constat uimita ca l-a depasit cu mult. Desi sunt fan wa, nu l-am simtit pe regizor, ca in multe alte filme, dand indicatii si explicatii actorilor, decat in cateva scene, lucru care mi-a produs un sentiment in acelasi timp straniu, dar si placut: stie sa surprinda si sa fie mereu altfel, chiar daca atmosfera din filmele lui e parca mereu aceeasi, fiind in acelasi timp in continua miscare si evolutie.
celine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 22:07   #29
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
the great ecstasy of ...
aici probleme cu lipsa subtitrarii (a fost una in franca da' daca franca nu s-a lipit in generala de mine, gata, nu se mai lipeste niciodata), nu la match point care a fost f. lejer din punctul asta de vedere. filmul in sine, despre baietii care sunt abulici la scoala, o ard pe pastile si o iau la laba pe carti de sade, e practic un build up lent rau spre cele cins'pe minute de final, final in care funny games meets clockwork orange, sau invers. in fine, l-am gustat si il ard cu un 7.5 spre 8.
p.s. : tare cadrul ala din apartamentul dealerului.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 23:57   #30
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
The Great Ecstasy of caca maca... inca o seara la DaKino, inca un jeg ordinar.
Plictisitor, imbecil, idiot, voma. Porcarie ordinara imbracata in "film de arta" cica...

Ultimul film pe care il vad in acest Festival care poarta deja stampila de editie RATATA!
Cel mai prost an de Dakino, cele mai cretinoide filme.

Doar vineri o sa ma mai duc la scurt metrajele lui Gica Preda. Poate macar ele vor salva onoarea acestei editii plictisitoare si extrem de proaste. Putea foarte bine sa nu fie!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 00:31   #31
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by emanuel:
...Match Point este plictisitor, tembel, psihotic.
Woody trebuia sa iasa de mult la pensie...
Cu greu am rezistat celor 2 ore... putea sa se taie o groaza din el si ar fi iesit un scurt metraj minunat de 25 minute..

of, eu nu-l suport pe Woody...
in mare subscriu la opinia lui Emanuel.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 01:11   #32
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
bile negre pentru emanuel ºi herbert, bila albã pentru Korben care deºi nu-l suferã pe woody ºi e antisemit, a 'apreciat' totuºi filmul. Ochiul de critic îºi spune cuvîntul uneori. bilã albã pt longshot
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 01:39   #33
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Woody este un fel de Nicolaescu al americanilor.. nu stie cand sa se retraga.
Din mila ii mai dau unii bani sa faca filme... pardon, jeguri... numite filme "de arta".

Lasa-ne lasa-ne...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 06:47   #34
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Leonard:
bile negre pentru emanuel ºi herbert, bila albã pentru Korben care deºi nu-l suferã pe woody ºi e antisemit, a 'apreciat' totuºi filmul. Ochiul de critic îºi spune cuvîntul uneori. bilã albã pt longshot
multumesc mult pt bila.
ce, Korben e si antisemit, nu numai antiamerican? oh, ce povara!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 09:46   #35
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
bai emi, bai herberte, mai baieti mai, de ce nu acceptati ca nu aveti organ pt woody allen? nu-i o tragedie, sa stiti. dar sa-l compari pe woody cu serge - really! i am shocked :shock: si, credeti-ma, nu mi se-ntimpla prea des... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 09:54   #36
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
bai emi, bai herberte, mai baieti mai, de ce nu acceptati ca nu aveti organ pt woody allen? nu-i o tragedie, sa stiti. dar sa-l compari pe woody cu serge - really! i am shocked :shock: si, credeti-ma, nu mi se-ntimpla prea des... :lol:
als-ule, te rog sa nu suferi. da, nu-mi place wa, am mai spus-o. si ma simt confortabil in intervalul acesta in care il respind pe Woody...
pt mine Nicolaescu nu exista. Woody exista, dar nu-mi place.
ce, sa ma omor?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 14:03   #37
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
as i was saying - herbie, don't make a scene!
unora nu le place jazzul...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 16:58   #38
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda... filmul lui Woody Allen nu l-am vazut pentru ca nu imi place acest regizor, insa The Great Ecstasy of Robert Carmichael mi s-a parut o tampenie... poate ca nu l-as fi judecat astfel, daca nu m-as fi deplasat special la ora 9 seara, la sala Auditorium, prin frig, sa-l vad!
filme cu copii drogati, frustrati si criminali am mai vazut si la fel si filme care nu se deruleaza intr-un ritm prea alert. Eu consider ca The great Ecstasy... nu aduce absolut nimic nou! din punctul meu de vedere, a fost o pierdere totala de timp.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2005, 22:41   #39
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by BeNnY la 'ultimu' film vazut':
Free Zone - 1/10 - Cam asa. Pentru ca m-a indispus dincolo de cuvinte acest jeg trist si oriental. Natalie Portman oricum e pusa acolo doar ca nume, ca-n film doar sta, mai arunca o replica doua si atat. Pe alocuri pare sa vrea sa fie Brown Bunny-ish sau nu stiu ce-i in capul lui pentru ca e atat de tampit si plat si plictisitor ca am plans la el. Am vazut 30 de minute din el pentru ca mi-era foarte mila de oamenii pe care-i ridicasem in urma cu 10 minute.

dap, slabut free zone. si groaznice dissolve-urile alea si cadrele suprapuse din prima jumatate de ora. isi mai revine ceva pe parcurs si e bine jucat (de laszlo cel putin) dar e mai mult genu' de productie tv hallmarkish si n-a meritat deplasarea.
dar bine, poate ca nu m-as fi plictisit chiar in halul asta la el daca nu m-ar fi agasat ceremonia de premiere unde o comiteau oamenii aia la fiecare secunda. vai de pula lor.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2005, 23:11   #40
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Bai unii care urcau pe scena aveau si un oarecare haz, dar Chisu era incredibil de constipat si enervant. Si pseudojaponezii aia erau sinistrii. Altfel, la documentar premiile s-au dus, in principiu, in directia cea buna.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells