Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 May 2002, 17:13   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Vreau sa va intreb pe toti ce parere aveti despre regizor. Mie mi se pare un personaj superinteresant, pe alocuri indescifrabil care a facut doua feluri de filme: cele care mi-au placut la nebunie (Tata in calatorie de serviciu, Underground, Anotimpul tiganilor)si altele pe CARE NU LE-AM INTELES: (Arizona dream). A vazut cineva Pisica alba pisica neagra? Cum e filmul?
Am totusi senzatia ca filmele lui se valorizeaza mult dataorita muzicii lui Bregovici, care da farmecul inegalabil al filmelor sale. In final va intreb : ce ati inteles voi din Arizona dream. (the fish doesnt think ! the fish KNOWS!
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2002, 10:25   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Arizona Dream e cel mai marfa film al lui Kusturica...este superb!nici nu trebuie sa-l intelegi complet...eu cred ca l-am vazut de vreo trei ori pana acum desi il am pe caseta video...mi-e si frica sa ma uit la el sa nu cumva sa se banalizeze...
m-am gandit la fraza cu pestele o zi intreaga...initial mi s-a parut o aberatie...oricum duce la un paradox:a stii totul este echivalent cu a nu sti nimic...foarte marfa...
muzica lui bregovic are o importanta majora...nu pot sa concep filmul fara ea...
"In the deathcar we're alive!"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2002, 17:06   #3
maga
Novice
 
maga
 
Join Date: Apr 2002
Location: google
Posts: 9
cred ca a fost un regizor foarte bun inainte de pisica alba pisica neagra care mie nu mi-a placut. dar n-am vazut ultimul lui film.
mie mi se pare ca are mai multe perioade. prima, cu filmele produse de televiziunea iugoslava( daca nu ma insel): vin nevestele, bar titanic, destul de triste si lungi, filme slave, ce mai.apoi cred ca e perioada cu tata e plecat in calatorie de afaceri pe care nu stiu unde sa-l pun ,poate cu underground si cu pisica. cel mai frumos film al lui cred ca e vremea tiganilor care se apropie intr-un fel de arizona dream, dar e mult mai mult, zic eu. nu vreau sa mi se spuna sa revad arizona dream pt ca si mie mi-e foarte frica sa nu-l gasesc banal (si overated).dar pot sa vad vremea tiganilor in fiecare zi. n-o fac pt ca sa nu mi se rupa inima in fiecare zi.(iata o declaratie de dragoste, perhane).nu mi se pare c-ar fi doar o epopee romantzata a unui pui de tigan cu puteri paranormale.mai cred ca cea mai puternica muzica a lui bregovic e in acest film.
maga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2002, 15:47   #4
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Dupa parerea mea, cele mai bune filme ale lui Kusturica sunt "Arizona dream" si "Vremea tiganilor".
Pana sa vad "Arizona dream" habar n-aveam cine e Goran Bregovic, dar dupa aceea...E uimitor cate poate face muzica pentru un film,iar muzica lui Bregovic parca se muleaza pe imagine-unul dintre cele mai bune lucruri din punct de vedere tehnic la cele doua filme mai sus mentionate mi se pare ca imaginea si muzica au aceeasi calitate extraordinara si nu fac decat sa se sublinieze reciproc.Rezultatul:iti da fiori pe colona vertebrala...

In legatura cu simbolul pestelui- s-ar putea sa par deplasata, dar mie mi se pare ca reprezinta o entitate superioara, omniprezenta, care nu are nevoie sa disece lucrurile si sa analizeze pentru ca este mai presus de ele,un observator impartial care constata pur si simplu faptele.(ca un fel e zeitate-exista mituri in care pestele este considerat a fi cel care a dat nastere omenirii).Sau poate fi chiar cel caruia i se adreseaza filmul...Suna prea ciudat?
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2002, 15:51   #5
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Pentru Ricutza:
Extraordinar!!!s-a facut filmul care sa te acapareze intr-atat incat sa spui ca nici macar nu trebuie inteles in intregime...
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2002, 08:40   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Ce parere aveti despre Underground? eu cred ca filmul reuseste o combinatie unica: o atmosfera de frica si opresiune, a unui razboi psihologic si pe de alta parte scene de umor suculent...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2002, 11:33   #7
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Cui i-a placut Pisica alba, pisica neagra? Sincer!
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2002, 04:57   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
jory, ideea ta mi se pare foarte interesanta...mereu pestele a avut un statut special de animal superior. Poate ca intr-adevar filmul i se adreseaza lui:observatorului care nu comenteaza si nu interpreteaza...observatorului care doar vede...
cat despre mine si pasiunea mea de a itelege filmele...am fost socata sa vad care este diferebta dintre modul in care analizez eu un film si modul in are este el analizat de catre critici...ei nu se opresc la analizatul subiectului filmului...merg mult mai departe: seminficatiile decorului, a unghilui din care sunt filmate anumite scene, a duratei unei secvente si multe alte chestii...asa ca...
cat despre filmele care imi plac fara sa le inteleg in totalitate...sunt mult mai multe...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2002, 12:06   #9
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Pe mine critica de film (ca si cea literara dealtfel-ca tot iti place tie romana) ma exaspereaza cateodata deoarece mi se pare ca incearca sa analizeze orice chiar daca nu e necesar. De exemplu un anumit unghi de filmare: poate ca regizorul il foloseste pentru ca l-a simtit ca fiind cel mai potrivit nu neaparat pentru ca vrea sa demonstreze ceva.

Pe de alta parte depinde si de film (nu o sa caut niciodata sugestii la un film cu Van Damme).
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2002, 22:11   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
stai clama ca nici eu nu stau sa ma gandesc la astfel de filme...
inteleg foarte bine ce spui in legatura cu critica de film si de carti...si mie mi se par de multe ori deplasate...pe de alta parte, am in minte cateva idei despre un scurt film pe care as vrea sa pot sa-l fac anul urmator...si fiecare aspect la care m-am gandit are o semnificatie...muzica inseamna ceva, rapiditatea defasurarii imaginilor inseamana altceva...si mi-am dat seama ca la filmele bune nimic nu este intamplator. Poate ca intr-adevar regizorul nu constientizeaza toate legaturile pe care le stabileste intr-un film...sunt sigura ca instinctul de regizor are o importanta foarte mare...de fapt asta inseamna sa fi un regizor bun...toate lucrurile trebuie sa vina natural...trebuie sa le simti...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2002, 14:21   #11
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Kusturica nu isi deriva succesul din muzica lui Bregovic; ei sint doi artisti care pot continua si independent; nimeni nu l/a facut pe bregovic compozitor de music score for ever. Iar faza cu pestele, mie unuia mi se pare in cea mai pura vena zen: stii, miriapodul cu 50 de picioare nu gindeste, si merge pe drum caci, daca ar mai si gindi ce picior vine dupa care, s/ar prabusi in drum. Si mai era o faza legata de tacere si intelepciune in cel mai iubit dintre paminteni; doctorul ii zice lui Stefan iordache, care nu mai putea sa vorbeasca, fiind rupt in gura (hehe): o sa fii mai destept acum, ca o sa rostesti mai putine prostii.

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2002, 22:28   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut ieri Pisica alba Pisica Neagra...nu mi-a placut absolut deloc! trebuie neaparat sa revad si Vremea Tiganilor deoarece sunt pe punctul de a declara ca in afara de Arizona Dream (care mi se pare genial), nu mi-a mai placut nici un alt film al lui Kusturica!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 01:46   #13
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
ai ma, nu ti-a placut porcu ala care manca din masina? mie da! sau matzele! sau, duh, oamenii? erau asa pitoresti. oricum, underground mi-a placut mai mult. si vreau sa vad arizona dream, give it to me. NOW!
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 12:00   #14
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
bine!iti voi da Arizona Dream!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 22:22   #15
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
Quote:
On 2002-12-31 13:00, ricutza wrote:
bine!iti voi da Arizona Dream!
pe bune?? i love you!
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 02:24   #16
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Quote:
On 2002-12-30 23:28, ricutza wrote:
am vazut ieri Pisica alba Pisica Neagra...nu mi-a placut absolut deloc!

Am trait s-o aud si pe asta! Ricutzei nu-i place un film DELOC! Se apropie cumva sfarsitul lumii? :smile:
Eu l-am revazut..si mi-a placut foarte mult. Inca nu am vazut nici Underground nici Arizona Dream asa ca nu pot sa le compar.
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 02:29   #17
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Vreau si eu Arizona Dream (stai linistita eliza..am sa stau la coada).
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 16:48   #18
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Am reusit sa vad astazi Underground. Este G_E_N_I_A_L.
Felul in care Kusturica arata absurditatea razboiului dintre sarbi si croati..intre frati..este absolut superb. La fel si modul prin care s-a realizat trecerea actiunii din timpul celui de-al 2-lea razboi mondial, cand acestia luptau impreuna impotriva fascistilor, in timpul razboiului dintre sarbi si croati. La fel si "mitul pesterii" transformat in "mitul pivnitei". La fel si replica lui Matko "Razboiul nu este razboi, pana cand fratii nu se ucid intre ei."
La fel si..........
Ahh..nu stiu cum nu poate sa-i placa cuiva filmul asta. Poate doar daca nu l-a inteles...si sunt sigur ca nici eu nu am inteles decat o mica parte din el.
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 23:10   #19
bryce
Junior
 
bryce
 
Join Date: Sep 2002
Location: bucuresti
Posts: 46
Send a message via MSN to bryce Send a message via Yahoo to bryce
`pisica neagra, pisica` alba mi-a placut mai mult ca underground.
are un farmec aparte regizorul asta.
reuseste sa faca ceea ce pt altzii este imposibil.
bryce is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 07:13   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Quote:
On 2002-06-04 12:33, Poison wrote:
Cui i-a placut Pisica alba, pisica neagra? Sincer!

Mie nu.
Faze de/alea vad destul de des ca sa mai ma impresioneze stilizarea pe care le/o face sirbu'.


Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells