Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 May 2010, 21:54   #741
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151

Este o adevarata insulta la adresa lui Scorsese, sa-i postezi numele, in topicul filmului "Avatar".

*edit: Poti fii linistit Liviu, nu ti-ai pierdut din popularitate. Oricum, numele celui sau celei care a postat stirea, nu are nicio relevanta. Doar ca, istoria numelui Scorsese, nu are ce cauta intr-un topic despre niste albastrei.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”

Last edited by R_Afc : 08 May 2010 at 10:46.
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2010, 22:57   #742
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1. Vezi ca ai copiat gresit citatul, de fapt persoana careia ii apartine.

2. Nu exagera inutil, numele lui a aparut in urma unui partial off-topic despre filmele 3D.

LE: Poate edita cineva mesajul de mai sus astfel incat sa nu mai apara gresit numele meu la citat?

LE2: Mersi

Last edited by Liviu- : 09 May 2010 at 12:28.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2010, 22:42   #743
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Originally Posted by WeR0Ck:
avatar e sooo coooool

Asta-i romana sau engleza? Sau ai inventat o noua limba: roma-ngleza?
On-topic. Filmul mi-a placut, dar sa scriu in engleza cu nu stiu cati "o". Cred ca ai exagerat.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2010, 22:27   #744
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Se cheamă romgleză și e destul de folosită chiar și pe acest forum. De fapt e chiar foarte folosită. E un amalgam de română și engleză de te doare mintea.

Evident că și eu când văd pe cineva care nu știe să se exprime sau să scrie corect am impresia că vorbesc cu ceva retardat. Dar ca la orice retardat nu-i spui în față că e retardat, ci îl tolerezi și faci un efort suplimentar să încerci să înțelegi ce a vrut să zică.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2010, 08:20   #745
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Ce legatura are asta cu filmul Avatar? Pana la urma cred ca ati inteles ce a vrut sa spuna prin "sooo coooool". Ca a ales sa se exprime asa asta e treaba persoanei respective. Important este ca ati inteles mesajul si puteti sa va exprimati in legatura cu Avatar nu cu limbajul folosit.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2010, 17:30   #746
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
AVATAR special edition, re-release "teaser": http://www.youtube.com/watch?v=tLylz...layer_embedded
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2010, 21:05   #747
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nimanui nu-i pasa in mod special de cele 8 minute. Cei care se vor duce la film o vor face pentru a retrai experienta in 3 D. Evident, vor sa stoarca atata cat se poate...scena de sex e un bonus aruncat pe acolo, ca sa nu zica lumea ca e exact aceeasi chestie.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2010, 21:31   #748
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ar trebui sa fii idiot sa te astepti la altceva, gen: ne rupem hainele de pe noi.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 00:09   #749
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by danonino:
De ce toti na'vi erau cu o musculatura tonifiata?
De ce nu?
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 00:24   #750
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
De ce toti na'vi erau cu o musculatura tonifiata? Toti erau parca lucrati la sala.
Nu existau si omuleti albastri grasi?

poate vrei sa zici ca aveau o musculatura tonifiata ...

Majoritatea mi s-au parut slabi si inalti... Depinde ce inseamna pentru tine a fi lucrati la sala...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 01:21   #751
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by danonino:
De ce toti na'vi erau cu o musculatura tonifiata?

Făceau spor', bă! D'-aia!

♪ „Să faci sport_ie o plăcere,
Aasta-z' dă curaj, putere,
Îz' dă forțe minunate
Și-z' dă multă să-nă-ta-te!

Ieu în spor' sun' ne'ntrecu'
t,Or'ce record_ieu am bătu',
Kă nu mă sperii de nimik
Și de-asta sun' voinik!

Tral-la-la, la-la, la-la! Laa la-la la-la la-laa,
Nu mă sperii de nimik
Și-uite, de-asta sun' voinik... ♪”
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 12:25   #752
innascumpica
Junior
 
innascumpica
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 24
Smile

imi place foarte mult acest film ! 3d e super trebuie sa-l vedeti!
innascumpica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 12:32   #753
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by danonino:
n-am inteles la ce te refereai.

anyway. De ce toti na'vi aveau o musculatura tonifiata? Toti erau parca lucrati la sala.
Nu existau si omuleti albastri grasi?

Hahahahaha.

Pai de unde sa fie grasi danonino, zahar pe paine nu mancau, nu stateau in fund 8 ore pe zi, nu aveau supermaketuri ca sa cumpere mancare etc. Asta e problema ta ? LOL Filmul are multe probleme, mai ales la scenariu si dialog nu insa portretizarea tribului.

Scena cu vanatoarea pare a fi spectaculoasa in 3D.

Originally Posted by rifa:
Originally Posted by danonino:
De ce toti na'vi erau cu o musculatura tonifiata? Toti erau parca lucrati la sala.
Nu existau si omuleti albastri grasi?

poate vrei sa zici ca aveau o musculatura tonifiata ...

Majoritatea mi s-au parut slabi si inalti... Depinde ce inseamna pentru tine a fi lucrati la sala...

Corect. Dar iti dai seama ca vorbesti cu unul care intreaba de ce nu exista grasi, lol. In capul lui lucratul la sala inseamna sa nu fii gras.

Originally Posted by Ipu:
Originally Posted by danonino:
De ce toti na'vi erau cu o musculatura tonifiata?

Făceau spor', bă! D'-aia!

♪ „Să faci sport_ie o plăcere,
Aasta-z' dă curaj, putere,
Îz' dă forțe minunate
Și-z' dă multă să-nă-ta-te!

Ieu în spor' sun' ne'ntrecu'
t,Or'ce record_ieu am bătu',
Kă nu mă sperii de nimik
Și de-asta sun' voinik!

Tral-la-la, la-la, la-la! Laa la-la la-la la-laa,
Nu mă sperii de nimik
Și-uite, de-asta sun' voinik... ♪”

__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Aug 2010 at 12:39.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 15:09   #754
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by danonino:

Nu ai inteles nimic, am explicat mai sus la ce ma refer. Esti prost si mai ai si figuri in cap. Aroganta trebuie meritata, asta ca sa nu uiti.

Venind de la cel care intreaba de ce nu exista grasi e o autoironie induiosatoare.

Sa vedem insa ce ai spus:

Originally Posted by danonino:
toti aratau ca o femeie fotomodel din punct de vedere al musculaturii. Toti aveau abdomen plat, nici o burta de bere, nimic. Satul compus din modele de haine, se putea numi "Chilotii lui Bote+Victoria's Secret".

Asta ai spus si prima oara ca nu exista burtosi deci de ce te-ai repetat aiurea mai inainte ? Ce mare lucru ai spus a doua oara de trebuia sa fie citit ? E aceasi aberatie ca si prima oara. Imi pare rau ca nu ai gasit burtosi care sa te conecteze mai mult cu filmul. Life is tough !

Originally Posted by danonino:
Tonifierea inseamna altceva. Uita-te la un maratonist cum arata. Si s-ar putea sa vina ca un soc dar poti sa iti tonifici musculatura si la sala.

Iesi dintre betoane si ai sa vezi lume la tara cu "6 packs", chiar daca nu asa cum vezi prin reviste. Deci se poate si fara sa te rupi la sala. Faptul ca se vad muschii pe ei nu inseamna ca sunt "foarte" tonifiati ci ca au un strat foarte subtire de grasime datorita exercitiilor de tip "cardio", fiind incapabili sa sa puna o masa musculara foarte mare pe ei datorita efortului indelungat (vanatoare, alergat, etc).

Poti sa iti cresti masa musculara la sala insa fara exercitii "cardio" nu poti arata cum arata aia din film. Daca faci doar sala(greutati) nu o sa ajungi ca aia niciodata niciodata. A tonifia musculatura inseamna a o intari si nu a o dezvolta la nesfarsit.

Originally Posted by danonino:
Acum, daca tu intelegi ca la sala trebuie sa te duci, sa stai pe banca si sa impingi bara de 200kg de la piept timp de 2 ore, iar intre pauze sa bei bere/suc, nu imi pare rau de tine, te anunt doar ca esti incredibil de prost.

Amice, iti aduc aminte ca tu esti ala care o arde cu tonifierea in sus isi jos si ca un copil de gradinita ai intrebat de ce nu sunt grasi.

Stai jos in banca, ai nota 2.

Originally Posted by danonino:

le.
da, sunt oameni care se duc la sala, trag de toate aparatele si cand ajung acasa baga ceafa de porc/cartofi prajiti/ mici, pe urma beau bere/vin/coniac etc., apoi mananca jumatate de tort/5kg de fructe/cornuri cu ciocolata. Li se face din nou sete si cumpara niste fanta/ceai ca sa bea. In final, ei ajung la concluzia ca sala nu e buna de nimic.

se aplica si pentru alte activitati sportive, tipul asta de mentalitate.

Poftim ? Ce legatura are asta cu filmul sau cu burtosii din film ? De ce a fost necesar sa adaugi un edit ca sa spui tot paragraful asta ? La fel ca si mai sus, adaugi prostie peste prostie una mai aiuristica decat alta, avand in vedere subiectul threadului.

PS: Nu vreau sa te anunt ca esti in vreun fel sau altul pentru ca e inutil cu tine.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Aug 2010 at 15:29.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 15:38   #755
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by danonino:
tu esti cretin. Ti se pare tie ca nu stiu ce e aia tonifiere dupa ce ti-am spus sa te uiti la un maratonist?

Tu o ceri cu disperare, nu gluma. Am spus "si la sala", asta implica faptul ca mai sunt si alte posibilitati. Cica la sala ai banda, bicicleta, cand ploua, cand vine taifunul, cand nige si e frig de ti se congeleaza copii mormoloci, poti sa mergi la sala sa faci cardio.

Cum abdomenul nu se lucreaza cu impinsul de la piept? nu cred asa ceva. Sigur?

Omuletii aia albastri sunt in principiu oamenii din preajma antichitatii, care vanau, mancau si se futeau. Ghici ce, si atunci existau grasi.

Am eu curiozitatea asta, de ce nu sunt grasi in film?
Pt ca in istoria omenirii, ei cam au existat, cica exista si acum. Chiar toti albastreii alearga la Olimpiada?

Bah Gigele, era vorba de aia din film in primul rand. Asta inseamna ca bicicleta chiar daca e exercitiu cardio nu e acelasi lucru cu alergatul chiar daca alergatul e tot cardio pentru ca nu te dezvolti la fel de la bicicleta si alergat, ai priceput ? Bicicleta e folosita pentru a arde grasimile pe cand alergatul iti dezvolta o altfel de rezistenta deci nu se pune egalitatea intre ele. Ok, sala are banda dar nu alergi pe ea zeci de minute, nu daca ai creier, sau tu alergi ? Exercitiile cardio nu se fac pe o perioada foarte lunga pentru ca dupa aia esti terminat pentru cele de forta asta inseamna ca nu o sa arati ca aia. Deci per total nu poti sa ajungi ca aia doar din sala cu tot ce are ea, considerand ca la sala nu poti sa stai 2-3 ore din motive care sunt sigur ca nu iti scapa, macar alea.

Acum de ce nu sunt aia burtosi ? In primul rand pentru ca sunt CG si costa mult sa ii faci burtosi, in al doilea rand Cameron sugereaza la un nivel destul de pueril ca ar fi o societate perfecta, sau cel putin in perfecta legatura cu natura, opusa fata de cea reprezentata de oameni. Au existat grasi si la noi dar nu intodeauna, nu atunci cand trebuia sa vanezi ca sa nu mori.

Ai vazut vreun leu gras ? Oamenii au devenit grasi cand au descoperit agricultura si stateau in cur, da atunci au existat, pana atunci nu. Femeile au mai multa grasime decat barbatii si in film ca si in realitate in mod ideal. Asta pentru fie pentru ca barbatii sunt/au fost mai activi fie pentru ca asa este construit si corpul uman avand in vedere ca femeile trebuie sa isi foloseasca acel strat cand sunt insarcinate.

Originally Posted by danonino:
toti aratau ca o femeie fotomodel din punct de vedere al musculaturii.

Asa si ? Ce este in neregula cu asta ? Crezi ca "normalul" e grasimea sau care e problema ta ? Care e problema ta ca toate femeile sa arate ca fotomodele in ceea ce priveste musculatura ? Iti provoaca voma sau ce ?

Fotomodele, din punct de vedere al musculaturii, sunt mult inferioare fata de ce prezinta Cameron in film deci comparatie e pe acolo si nu prea. Ceea ce ai vrut tu sa spui e ca nu sunt grase, esti obsedat de grasime, nu stiu de ce dar mai bine iti faci un thread in care grasime e o normalitate si nu o problema atat timp cat nu ne infometam pentru iarna.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Aug 2010 at 16:04.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 16:07   #756
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
tu esti cretin. Ti se pare tie ca nu stiu ce e aia tonifiere dupa ce ti-am spus sa te uiti la un maratonist?

Tu o ceri cu disperare, nu gluma. Am spus "si la sala", asta implica faptul ca mai sunt si alte posibilitati. Cica la sala ai banda, bicicleta, cand ploua, cand vine taifunul, cand nige si e frig de ti se congeleaza copii mormoloci, poti sa mergi la sala sa faci cardio.

Cum abdomenul nu se lucreaza cu impinsul de la piept? nu cred asa ceva. Sigur?

Omuletii aia albastri sunt in principiu oamenii din preajma antichitatii, care vanau, mancau si se futeau. Ghici ce, si atunci existau grasi.

Am eu curiozitatea asta, de ce nu sunt grasi in film?
Pt ca in istoria omenirii, ei cam au existat, cica exista si acum. Chiar toti albastreii alearga la Olimpiada?

D'ale Carnavalului...

Hai sa te intreb ceva danonino... daca acei Na'vi nu mancau grasimi?!?!?! ... I'm just sayin'...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 16:49   #757
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
danonino, ai un avertisment

te invit sa acorzi mai multa atentie modului in care te adresezi partenerilor tai de conversatie

mai foloseste o singura data un limbaj ca mai sus si primesti bann

(si, apropo, intrebarea cu da' de ce nu erau si na'vi grasi e PENIBILA. Si raspunsul e "pentru ca n-a vrut Cameron")
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 17:37   #758
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
http://www.youtube.com/watch?v=Qvp37o1jZUo
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 18:42   #759
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' despre mârlänii, nici o vorbä! Mucles!
In fine - asta-mi aminteste...
Originally Posted by Iaurticä:
Vorbim de niste extraterestrii
Pe la sfârsitul anilor '80, era un scriitor de SF din Timisoara, Constantin Cozmiuc (Dumnezeu sä-l ierte, a murit de-atunci) - bun bäiat, da' scria foaaarte slab; însä avea el o pilä, ceva, si-n fiecare an lua câte un premiu la concursul pe tarä si i se publicau povestirile si nuvelele în Almanahul "Anticipatia". Pe chestia asta, noi tot fäceam caterincä de el.
La un moment dat, nu se stie cum, un exemplar al nuvelei lui "Maidanul cu extraterestri" a ajuns la redactia revistei "Opinia studenteascä", din Iasi. Era un text necorectat - plin de greseli gramaticale incredibile, asa cä bäietii au scris un articol în care fäceau un misto copios de el. Una dintre cele mai gogonate greseli era cä titlul fusese scris "Maidanul cu extraterestrii" - adicä, cu doi i (sau, mä rog, "cu doi de i", cum se încäpätâneazä sä creadä un biet bulache cam paralel cu limba românä, da' atât de obsedat de noi, încât ne vâneazä cele mai mici mistyping-uri ca sä se hlizeascä - ba mai räu: salveazä paginile, ca sä le aibä ca dovadä, în eventualitatea cä micile greseli de scris vor fi apoi corectate; dacä nici ästa nu-i comportament maniacal-obsesiv, eu mä declar învins!)
Dar... back to Cozmiuc! Asadar, tot fandomul român a fäcut un haz nebun pe chestia "Maidanului cu extratereştrii" - si ne distram spunând asa:
- Nu, dom'le, n-ati înteles - omu' a scris bine! E vorba de douä cuvinte diferite - ia fiti atenti:
Un extraterestru - extraterestrul; nişte extratereştri - toţi extratereştrii
Un extratereştriu - extratereştriul; nişte extratereştrii - toţi extratereştriii

Back on topic:

Habar n-avem nici mäcar sä le scriem corect denumirea în limba românä, da' [face sex cu noi] grija constituiei lor fizice.

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2010 at 18:44.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 19:04   #760
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
Vorbim de niste extraterestrii care au aparut pe ecran aproape 3 ore, ei au fost in centrul atentiei. Mi se pare firesc sa intrebi despre ei, intrucat despre ei a fost filmul.

Din cate stiu, in film, oamenii erau extraterestri... Na'vi era grupul acela de umanoizi de pe Pandora... Vezi tu, pentru ei, noi eram extraterestri ... Si cam acolo batea si filmul... Cat despre ce-a fost in centrul atentiei, sunt vreo 2 lucruri minore: primul ar fi "inumanul din uman " ca sa ma exprim haotic iar al doilea ar fi "Titanicul dintre Jake Sully si Neytiri "... Nu tin minte sa fi urmarit un documentar despre Na'vi ca sa fi fost despre ei filmul ... De-aici trag o singura concluzie: nu ai inteles deloc filmul. Iar daca nici Avatar nu e de inteles ..................

Last edited by rifa : 16 Aug 2010 at 19:07.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells