Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Aug 2009, 02:23   #1
cris26
Novice
 
cris26
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
"District 9"

Recunosc cu mana pe constiinta ca am vazut cam un sfert din el (tras din cinema, of course pe un dvd rw pe care il am din 2007, deci care mai si sarea din cand in cand, respectiv sunetul decalat a la filmele cu Cichi Cean). Dar, ce sa zic, pare interesant so far...Recunosc ca am fost cam sceptic la inceput, cand am vazut structura de "reportaj / documentar" al filmului, dar se pare ca e mai mult decat atat.
cris26 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 10:03   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Are sanse babane sa se califice drept cel mai tare sci-fi horror de la Aliens incoace. Zic asta dupa ce am vazut trailerul si receptarea critica.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 15:47   #3
Alina B
Novice
 
Alina B
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 22
De acord cu voi, pare beton, am vazut trailer-ul si pe mine cel putin m-a prins. De abia astept.
__________________
It is what you read when you don't have to that determines what you will be when you can't help it.
Oscar Wilde
Alina B is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 21:16   #4
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Filmul e sci-fi, dar in nici un caz sci-fi horror mai de degraba action si este FOARTE BUN.
Mare meserias Jackson, super inspiratie a avut cand l-a ales pe acest Neil Blomkamp, au tras o mare palma, mai degraba picior, hollywood-ului
Deci efectele sint egale cu Transformers2 dar mult mai bine facut la capitolul subiect si action , si toata lumea joaca ireprosabil, inclusiv alienii care juri ca sint reali. Pun pariu ca va fii noul Alien, mai ales ca sfarstiul lasa loc de un sequel(s) f repede
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 17:50   #5
Mihai_N
Novice
 
Mihai_N
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4
Bine ca nu il aduce si la noi nimeni.

Edit: Ba nu, ne-am desteptat si noi . Apare in octombrie. De abia astept

Last edited by Mihai_N : 24 Aug 2009 at 18:41.
Mihai_N is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 12:06   #6
par4zi7u
Junior
 
par4zi7u
 
Join Date: Oct 2008
Location: Iasi
Posts: 31
Send a message via ICQ to par4zi7u Send a message via AIM to par4zi7u Send a message via MSN to par4zi7u Send a message via Yahoo to par4zi7u
Originally Posted by Mihai_N:
Bine ca nu il aduce si la noi nimeni.

Edit: Ba nu, ne-am desteptat si noi . Apare in octombrie. De abia astept
il aduce pana la urma
pe 2 octombrie e premiera in romania
par4zi7u is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 10:08   #7
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
l-am vazut in week-end la new york. f dur filmul, f interpretabil din punct de vedere subiect si uimitor de bine realizat pentr un film facut stil reportaj (parere personala, nu ma innebundesc dupa gen). senzatia acuta cu care am ramas este ca tema SF este folosita mai mult ca o scuza pentru a sustine un alt subiect, mult mai sensibil si mai aproape de natura nosatra (umana) iar amplasarea in johannesburg a actiunii este ilustrativa. privit din acest punct de vedere, duritatea filmului este cu atat mai pregnanta si mai realista...
de vazut, clar
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 20:52   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Filmul e foarte bine gandit, bine executat si original. Nu intru in detalii pentru ca astept sa vedeti si voi filmul.

Last edited by Liviu- : 31 Oct 2009 at 15:22.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 21:00   #9
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ca realizare mi s-a părut de tot rahatul, drept urmare i-am zis pas după vreo juma de oră.
trebuie totuşi apreciată originalitatea subiectului (scenariului).
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 21:23   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Presupun ca e si o chestie de gusturi, dar cred ca ai gresit ca nu l-ai vazut pana la final.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2009, 10:33   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
District 9 (2009)
regia: Neill Blomkamp

Ok, ar fi bine sa inteleg si eu odata ca un film nu este egal cu trailerul lui la puterea "n". Daca as face asta nu m-as mai pune in situatia "embarasanta" de a declara dinainte ca "District 9" are sanse sa devina cel mai tare film sci-fi de la Aliens incoace. Si ahhh de nu parea ca poate... Dar nu, acest film ramane la stadiul de trailer, de reportaj Realitatea TV esuat intr-un discurs sforaitor (implicit ...dar sforaitor) despre intoleranta, rasism, imperialism, etc. Ma lashi ?! Chiar aveam nevoie ca toata tocatura asta ras-mestecata in zeci de alte filme sa fie imbracata intr-o parabola cu oameni (prezentati foarte caricatural, nu de alta dar autorii au vrut sa fie clar si pt cei mai simple-minded spectatori ca rasa umana e the bad guy in acest film) si soareci (pardon alieni... dar oricum sunt uratzi ca niste sobolani deci tot aia) ?! Eu mi-am raspuns la aceasta intrebare dupa 10 min. Dupa care deja priveam pe geam.

nota: 6 / 10 (mediocru)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 10:13   #12
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Ceva asemanator gandesc si eu...
Desi cu filmul asta le-ai dat palme celor din Hollywood, aschia nu a sarit departe de trunchi. Totul e facut ca un documentar a carui final nu este cunoscut (diferit fata de toate documentarele reale) astfel sporind elementul supriza, sunt foarte multe elemente care inclina spre trendul american de a face un film...chiar si in plot sunt asemenea elemente (cum ar fi povestea de dragoste dintre erou si sotia sa...il va mai iubi daca ea stie ce a patit el?)

Nu pot sa inchid ochii in fata efectelor speciale ce sunt cu siguranta punctul forte al acestui film. Sunt mai multe chestii ce m-au facut sa rad...pentru o rasa de extraterestrii ce au venit pe pamant cu ditamai nava spatiala, cu o tehnologie atat de avansata, ei sunt cam prosti...mult prea violenti, chiar si intre ei insisi cand evident trebuiau sa ramana uniti.

Comportamentul uman e mult prea previzibil si chiar nu vad rostul compararii unui astfel de eveniment cu apartheidul. Chiar se compara? A vrut sa ne arate ca ne comportam la fel ca in acele vremuri? Pentru mine a scazut credibilitatea. Dar m-am distrat...are explozii si gloante dar are si un subiect ce te face sa gandesti asupra lui...dar nu pentru mult timp.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 11:16   #13
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by M0n0:
...pentru o rasa de extraterestrii ce au venit pe pamant cu ditamai nava spatiala, cu o tehnologie atat de avansata, ei sunt cam prosti...mult prea violenti, chiar si intre ei insisi cand evident trebuiau sa ramana uniti.

Nu stiu daca ai fost atent sau nu, dar din cate tin minte a fost explicat faptul ca ei sunt clasa muncitoare, de unde si prostia lor si lipsa identitatii colective, Unul singur parea mai inteligent, mult mai inteligent, si acela probabil era pilotul navei care transporta muncitorii sau ceva de genul. Aici sper sa nu ma insel cumva pentru ca am vazut primele 15 min fara subtitrare si cu engleza lor mai stalcita am mai pierdut din continut.

Sunt de acord cu un lucru. Filmul nu e departe de ceea ce se face la Hollywood, dar este clar peste. In schimb Alien, Aliens si Terminator de exemplu sunt tot filme de Hollywood si au ramas in istorie si sunt sigur ca acelasi lucru se va intampla si cu District 9, care le depaseste macar din punct de vedere moral ca sa zic asa. Ca nu se compara cu Odiseea sau Blade Runner e altceva, dar filmul nu mi se pare deloc unul mediocru. Presupun ca timpul va hotori...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 17:23   #14
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Chiar si asa, fiind muncitori, comportamentul lor este mult prea uman...ceea ce, din nou, e un cliseu.

Daca nota de pe imdb ramane asa cum e ea, impreuna cu aia de pe rotten, spectatori o sa aiba, dar mare parte din ei o sa fie influentati de nota astfel parerea lor o sa fie asemenea acesteia.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 17:39   #15
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by M0n0:
Chiar si asa, fiind muncitori, comportamentul lor este mult prea uman...ceea ce, din nou, e un cliseu.

Pai cum trebuiau sa se comporte ca sa nu fie cliseu? Daca se comporta ca oamenii se aseamana altora din filme precum Star Wars, Star Trek (presupun, nu am vazut nici unul din filme si nici un episod din serii), E.T. (daca imi aduc bine aminte pentru ca l-am vazut in vremea copilariei), chiar daca de fapt nu se comporta precum cei din filmele de mai sus. Ar fi trebuit sa se comporte ca cei din seria Alien sau cum? Sunt fiinte, nu vad cum ar fi trebuit sa se comportate ca sa nu fie cliseu din punctul asta de vedere, adica a prezenta caracteristici umane. Si in ciuda acestora, nu stiu nici un film in care sa-i fi vazut portretizati astfel. Daca tu cunosti te rog frumos sa dai un exemplu sau sa explici de ce crezi ca e un cliseu. Mie chiar mi s-a parut original din punctul asta de vedere, la care mai adaug si faptul ca ei sunt cei asupriti de data asta si nu invers, desi acest lucru pare sa apara mai des in ultimul timp. Pana la urma o sa ajungem sa zicem ca oamenii comportandu-se uman e un cliseu...

Originally Posted by M0n0:
Daca nota de pe imdb ramane asa cum e ea, impreuna cu aia de pe rotten, spectatori o sa aiba, dar mare parte din ei o sa fie influentati de nota astfel parerea lor o sa fie asemenea acesteia.

De obicei mi se pare enervant ca toate filmele mai bunicele ale ultimilor ani primesc note asa mari imediat dupa lansare, dar nu cred ca e cazul si aici. Cu siguranta nu merita sa fie deasupra altor clasice ale genului, desi personal i-as da cam 8.5-9, chiar unde se afla de fapt. Ca sunt foarte multe filme care au note mai mici si merita mult mai mult e altceva, dar cred ca nota de pe imdb chiar reflecta valoarea filmului.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 17:45   #16
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Originally Posted by M0n0:
Chiar si asa, fiind muncitori, comportamentul lor este mult prea uman...ceea ce, din nou, e un cliseu.

ha?!
de când comportamentul uman (LOL!) ridicat e echivalentul numărului de diplome/ IQ-ului mare ?!
sunt de acord cu afirmaţia că nu-i prea ducea mintea, deci nu mergeau la Operă şi nu erau campioni mondiali la sah, chestii pentru care singura vinovată e doar genetica.

poate că ar tb să explici pentru mine semnificaţia lui uman. dacă mă gândesc la realitatea contemporană mai că-mi vine să-ţi dau dreptate.

no, lămureşte-mă, te rog. poate cu ocazia asta mă convingi să văd şi restul filmului, în săptămâna mea fără filme.

-----
no, stai că am mai citit o dată, şi am înţeles cu totul altceva:
- extratereştrii muncitori se comportă mult prea uman pe când liderii lor se comportă deloc uman. şi asta ar tb să fie o lege. nu mai înţeleg nimic!!
ăăă... voi aţi înţeles din toate SFurile astea că ar exista anumite tipare pentru comportamentul extraterestrilor, sau ce?!

Last edited by Dragomara : 09 Sep 2009 at 17:52.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 20:27   #17
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
@Liviu- si Dragomara...

Cliseul ce este in filmul asta si in toate filmele cu extraterestrii e ca TOTI se comporta uman, ceea ce e o aberatie din punct de vedere logic. Noi suntem oameni, noi ne comportam uman. Nu si extraterestrii. Nu e ca si cum natura umana se regaseste in orice fiinta din acest univers. Intelegeti? Dragomara, eu am luat-o la general...am zis "chiar si muncitori fiind" in sensul ca NU CONTEAZA ce sunt. Toti extraterestrii din filme ajung la un moment dat sa se comporte uman...si asta e cliseul suprem. Extraterestrii se comporta uman.

Normal, acum nu zic ca noi facem ce fac si extraterestrii din filmul asta sau oricare altul. Nu. Zic ca in substrat, sub aparente, au aceleasi instincte si aceeasi gandire. Ceea ce nu mi se pare normal de la un extraterestru. Pana la urma habar n-avem cum se comporta aceste fiinte dar fiecare regizor/scenarist crede automat ca se comporta ca noi. Ceea ce e fals, nu credeti?

Eu i-am dat 8.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 16:58   #18
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

ai perfectă dreptate, nenorociţii ăştia de scenarişti şi regizori n-au fost în stare să descrie baremi un singur comportament de extraterestru, adecvat, mama lor de incompetenţi! aşta probabil şi unde sunt atât de mulţi, bieţii oameni nu au ştiut pe care dintre ei să-l aleagă drept etalon.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 21:20   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by M0n0:
@Liviu- si Dragomara...

Cliseul ce este in filmul asta si in toate filmele cu extraterestrii e ca TOTI se comporta uman, ceea ce e o aberatie din punct de vedere logic. Noi suntem oameni, noi ne comportam uman. Nu si extraterestrii. Nu e ca si cum natura umana se regaseste in orice fiinta din acest univers. Intelegeti? Dragomara, eu am luat-o la general...am zis "chiar si muncitori fiind" in sensul ca NU CONTEAZA ce sunt. Toti extraterestrii din filme ajung la un moment dat sa se comporte uman...si asta e cliseul suprem. Extraterestrii se comporta uman.

Normal, acum nu zic ca noi facem ce fac si extraterestrii din filmul asta sau oricare altul. Nu. Zic ca in substrat, sub aparente, au aceleasi instincte si aceeasi gandire. Ceea ce nu mi se pare normal de la un extraterestru. Pana la urma habar n-avem cum se comporta aceste fiinte dar fiecare regizor/scenarist crede automat ca se comporta ca noi. Ceea ce e fals, nu credeti?

Eu i-am dat 8.

Si cum ma rog ar trebui sa se comporte? Ai vazut vreodata vreun extraterestru,de afirmi ca nu ar trebui sa para "uman"?Fuck knows,maybe they have feelings too... I don't get it...parca cliseul suprem era acela in care extraterestrii rai vin sa puna stapanire pe pamant.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 21:48   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
As putea sa-ti enumar zeci de animale care in anumite situatii se comporta "uman", pentru ca inca nu e clar ce anume consideri tu ca ii face umani. Faptul ca gandesc, ca vorbesc, ca au sentimente? In mare parte vedem acei extrateresti comportandu-se ca niste bestii, mult mai apropiati de animale decat de oameni daca tot vrei sa o luam asa, dar pana la urma si oamenii sunt tot niste animale, deci intr-un fel se comporta asemenea oamenilor. Singurele exceptii adevarate par a fi tatal si fiul, care intr-adevar par a se comporta exact asemenea oamenilor, cu mentiunea ca probabil sunt mai inteligenti...

Subscriu la ce a zis buticut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells