Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2009, 09:42   #61
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ce asteptari aveai Pitbull de la T4? Sperai sa depaseasca T2-ul lui Cameron? Cu McG la volan? Te asteptai la ceva genial de la McG sau dereglatii aia de scenaristi de la T3?
Eu vad partea plina a paharului, cu inca un T5 la fel ca T4 sau Doamne-ajuta! mai slab ca T4, sunt sanse REALE ca James Cameron sa se intoarca la ultimul din trilogie: T6, programat pt 2013 din cate am rasfoit pe net. Dar daca revine Cameron, il vad undeva prin 2015, cand vor sa pregateasca un film bun le ia mai mult de 2 ani, de exemplu Avatar-ul a stat in preproductie 4 ani iar scenariul era scris deja din 1995.
Chiar, de Avatar ce spui?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 09:51   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Spun cä astept sä-l väd.

Mä asteptam ca "...Scalpation" sä fie mediocru sau släbut, dar nu chiar ATAT de cretin!

Oricum, l-am apreciat strict în sine - fäcând abstractie de propriile mele asteptäri si subiectivisme.

Si cu capra pe vapor cum rämâne?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 10:43   #63
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am vazut noi cum l-ai apreciat. Bai frate dar m-ai innebunit cu mediocritatea. Nu stiu sa te fi auzit vreodata sa spui ceva bine de T1 ori T2 pe forum inainte de tam-tam-ul cu T4.
Capra pe vapor nu ma intereseaza, intuiesc ca e o injuratura (sper doar la adresa Salvation-ului!) impachetata sub forma culturii "din popor".
Uite ca ti-am pus inteligenta si umorul la incercare, okay?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 10:52   #64
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Zbârci.
"T-1" si "T-2" sunt douä dintre filmele mele SF favorite. Le-am comentat rar pe forum, pânä acum, fiindcä au o anumitä vechime si, evident, a venit vorba despre ele doar ocazional.

Nu stiu cine sunteti "voi", dar e evident cä ati väzut cum am apreciat "Transforminator": obiectiv, analitic, exigent, critic, sever. Doar nu era sä fi väzut cä-l apreciam pärtinitor, superficial, tolerant, laudativ, blând.

Nope, nu mi-ai pus nimic la încercare.

Zbârci Two:
Aia cu capra pe vapor nu e NICI PE DEPARTE o înjuräturä - dimpotrivä! Hai sä ti-o zic, da?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 10:55   #65
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Hai sä ti-o zic, da?
Do it!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 11:09   #66
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe un vapor, cäpitanul îmbarcä o caprä, sä dea lapte pentru micul dejun. A doua zi dimineata, vine bucätarul la el, disperat - se duc, si ce väd...? Biata caprä abia se mai tinea pe picioare, cu ochii umflati de somn, si mânjitä sub coadä cu... stiti voi ce. Furios, cäpitanul cheamä tot echipajul la raport si-i ia la rost:
- Bine, mä nenorocitilor, nu vä e rusine? Ia, tu ästa de-aici! Doi pasi înainte!
- Sä träiti!
- Ia zi: nu cumva ti-ai bätut joc azi-noapte de bietul animal...?
- Aää... ba da... sä träiti...
- Nemernicule! O säptämânä de smotru!... Si tu? Asa-i cä si tu ai profitat de biata vietate?
- Da... sä träiti...
- O säptämânä la frecat puntea!... Da' tu? Ai abuzat si tu de särmana fäpturä?
- Päi... sä träiti... stiti...
- Mars dupä ei!...
...si tot asa, ia tot echipajul la rând, pânä ajunge la ultimul marinar:
- Si tu, mä? Ia zi, nu-i asa cä si tu ti-ai fäcut poftele cu ea ca un porc nerusinat?
- Nu, sä träiti, eu am iubit-o sincer!

* * *

...Vezi, exact la fel au fäcut si ästia, scalpatorii, cu bietul nostru Terminache: l-au iubit sincer!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 11:46   #67
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
E tare, chiar e tare!
----
Adevarul e ca m-asteptam la mai mult de la T4 dar nu pot s ama mint ca nu mi-a placut, probabil din lipsa de ceva mai bun...
O mica precizare: cand eram pusti prin '93 nu m-am dus in cinema la T1, nici T2. Imi vine sa-mi dau pumni in cap...am fost un idiot, dar chiar eram necopt, asta e...si le-am avzut abia prin '95 pe RTL. Scularea robotilor l-am vazut in cinema si am iesit cu un gust amar din sala.
Ei bine, la T4 nu a mai fost gustul ala amar si nici nu pot sa-l compar cu T2, e alt film, alt Terminator. Dar la vremea aia in '95 m-a lasat cu gura cascata, pana prin '98 chiar, cand l-am vazut pt prima data tradus, pe pro-tv. Insa vremurile alea au apus, nici nu exista o concurenta acerba la capitolul action, si eram mai infantil. Acum nu pot sa spun ca T4 e mare film dar din unele unghiuri e superior si T2-ului care are o atmosfera prea SF, zici ca-i desen animat, dar e reusit per total, mult mai reusit si asta conteaza; atuul lui T4 e ca robojivinele alea par ca "traiesc" chiar cu adevarat, e un fel de post-apocaliptic-terminator in zilele noastre, Hunter-Killerii sunt mult mai credibili, reusiti, numai ca idiotul de McG nu i-a exploatat mai mult de 10%. Si asa e, scenariul are replici si ploturi de doi lei. T4 s-a scos la scenografie si special-effects, altfel era cam cum ai scris tu in cronica. Din pacate doar scenografia si efectele au fost la inaltime. Poate si soundul.
----
Hai ca o sa vin cu cronica aia, e deja scrisa jumate dar mi-e greu sa m-apuc s-o termin.
Stati prin zona, I'll be back!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells