Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2009, 20:57   #41
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Right so....
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 20:59   #42
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Aha,ti-au placut gagicile din Terminator 3 si 4.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 21:25   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Centurioanele alea?
Nu, sunt doar de acord cu ce-ai zis.

Atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 22:18   #44
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Nu, sunt doar de acord cu ce-ai zis.
Pitbull, poti sa aduci dovezi (cel putin intangibile...) ca 3-ul e mai bun ca 4?
Adica din cronica ta reiese clar ca nu apreciezi valoarea cinematografica a lu' Scularea Strabunicilor-lu'-Robojivine. Crezi ca de tembeli au scris aia la sfarsit "In memoria lui Stan Winston" care a murit in 2008? Contesti - se pare - intelectul unor oameni de film, ma refer in special la producatori, aia arunca asa 200.000.000$ pe apa sambetei? Totusi e o afacere. Care nu a iesit proasta! Dar nici prea stralucita, adevarat.
In concluzie, tu ai regasit in personajul interpretat de Arnold in T3 un Terminator?
Iar scenariul T3 e mai bun ca T4???
Soundul? Scenografia? Regia? La toate T4 e superior iar C.Bale e potrivit lui John Connor, spre deosebire de Nick Stahl al carui personaj visa noaptea cum se scoala robotii.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2009, 09:56   #45
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
t3 e un animal diferit, de aceea n-a avut succesul scontat. Toata lumea facea inevitabil paralela cu show-ul din t1+t2, Cameron-style; au primit in schimb, meditatie despre umanitate, inevitabil, apocalips, responsabilitate. Mostow a incercat sa faca dreptate si blockbusterelor, a se vedea scena de peste un sfert de ora cu urmarirea si distrugerile aferente pe sosele patriei americane, mai tare ca-n Matrix 16.
t4 e un caft de la un cap la altul, un fel de veriga intermediara pt un film probabil mai bun si mai "cu carne" - aduce un actor de mare talent ca Anton Yelchin sa faca mai nimic, il pune pe C. Bale sa faca iarasi nimic, povestea cvasi-tembela cu inimile schimbate, cu omul care era semi-robot, cu savanta lu' peshte prajit, care era legatura? Ce face o super-actrita ca Helena Bonham-Carter in film-in-film, mai nimic, iarasi... T4 are un scenariu de 2 lei juma', care nu e in stare sa induca nici macar o alta emotie in afara de sperieturi, multe si gratis. Un videoclip.
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2009, 11:16   #46
music
Novice
 
music
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 6
T4:Un film care merita vazut odata la cinema si de 2-3 ori in urmatorii 10 ani acasa ..

Daca stiam ce e cinema in 1991 (aparitia T2 -lui) si normal daca aveam peste 10 ani macar, sigur m-as fi dus de cel putin 3 ori la cinema.T2 este singurul film care l-am vazut de cel putin 7-8 ori(l-am vazut pe caseta video prin '95, pe pro-tv de cateva ori,pe prima tv, si bineinteles pe PC> varianta necenzurata ).

In fine, sunt fan Terminator..bun , slab, cum o fi..
music is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2009, 09:31   #47
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Aveam atat de multe asteptari de la Terminator Salvation...dar chiar nu-mi place ce a iesit. Christian Bale a fost complet eclipsat de catre Sam Worthington... Nici macar cu T3 nu se compara...si acesta din urma a fost destul de slabut fata de primele din serie... Noroc cu efectele dar in rest...povestea are multe gauri si gafe la tot pasul. McG a "esuat lamentabil" !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2009, 23:30   #48
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Lili1982:
McG a "esuat lamentabil" !
Atat de lamentabil incat producatorii nici nu au pus "problema" neparticiparii lui in continuare ca regizor - ma refer la T5 (2011) si probabil ca si T6 (dk nu s-o trezi Cameron pana in 2013...).
Orice realizare de pe lumea asta care a fost geniala, s-a autodepasit ori a reusit din toate punctele de vedere, daca e pusa in situatia reinventarii cu alta trupa la bord, nu are nicio sansa matematica, credibila, logica, reala, sa iese la fel ca prima data.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 14:53   #49
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
t4 mai prost decat t3 ?! never !

t4 are cateva secvente reusite, care iti raman (hai, nu zic 'memorabile'), precum lupa cu t-800 de la final (cu metalul topit si azotul lichid trantite peste el), tentativele de a distruge terminator-ul urias, rapirea lui kyle reese... nu, in niciun caz nu se compara cu primele doua, dar mi s-a parut peste al treilea, care e asa o carpeala flagranta... iar schwarzenegger trimis din viitor, iar ne chinuim sa salvam omenirea, plus ca scenele de actiune arata asa ca intr-un videogame... iar 'terminatoare' nu m-a izbit decat prin formele lui lokken.

t4 merita plasat peste t3 macar pt ca pune ceva mai mult accent pe realismul confruntarilor si nu pe luatul ochilor in stil mtv-ist.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 17:13   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda, mä rog... Poate cä l-am considerat mai slab decât T3 strict pe considerente de gust... Intre douä labe triste, chiar nu conteazä care plânge mai räu.

(Booty, mutä ultimele patru mesaje în topicul T3; din simplä dezamägire, au evoluat organic.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 09:38   #51
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
T4 este cel mai bun Terminator facut vreodata.

__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 10:51   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mhm.

(Booty, dormi, pui?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 12:21   #53
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by PoliFanAthic:
T4 este cel mai bun Terminator facut vreodata.

esti om batran, cu experienta (peste 1200 postari) ... cum poti sa spui asa ceva ? mai citesc si copii p'acilea. nu ti-e rushine la obraz ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 12:32   #54
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Glumeazä.

(Booty, destep-TAREA!!!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 09:33   #55
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by PoliFanAthic:
T4 este cel mai bun Terminator facut vreodata.

esti om batran, cu experienta (peste 1200 postari) ... cum poti sa spui asa ceva ? mai citesc si copii p'acilea. nu ti-e rushine la obraz ?

Ah, batranetea asta.

In alta ordine de idei, am tras o chifla zilele astea cand am dat cumva de Dolan's Cadillac, film bazat pe o carticica de Stephen King, cu mereu neinspiratul Christian Slater si Wes - doua viteze - Bentley (chiar si cu tipa care a jucat prin 2 and 1/2 men de cateva ori). O tragedie de proportii stephenkingiene, care pe langa faptul ca are mai multe carente de logica si practica, mai este si executat intr-un stil amatoricesc, si are un pretext de poveste a carui singur rol este sa sustina ultimele douazeci de minute ale filmului, singurele care par sa aiba vreo tangenta cu ceva care impartaseste spiritul propagat de scriitorul sus numit.

Dar de fapt nu prea am dezamagiri pe anul asta, caci filmele de la care m-am asteptat sa fie slabe/mediocre intr-adevar au fost. Poate reuseste Public Enemies sa sa fie prima dezamagire a anului, dar pana acuma am evitat sa-l vad. Iar sincer sa fiu, dat fiind ca am citit ca n-ar fi cel mai reusit film, nu stiu de ar putea sa mai devina o dezamagire.

Adica, despre ce dezamagiri vorbim aici? Film de le care te astepti, ca idee apriori, sa fie bune si nu sunt chiar asa (adica un Public Enemies, cu regizor fain si actori misto) sau filme despre care se scrie ca sunt bune si de fapt nu-ti sunt deloc pe plac?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 22 Jul 2009 at 09:38.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2009, 20:03   #56
nutzu13
Novice
 
nutzu13
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 5
Originally Posted by miercuri:
Ma intristeaza foarte cronicile proaste, il trec pe lista lu' Wolverine, nu cred pana nu vad.
Inca sper ca astea doua sa fie popcorn movies decente, daca nu ma duc sa vad Star Trek.
Sincer,o idiotenie de film
nutzu13 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2009, 23:21   #57
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Da, o idiotenie in care s-a investit 200.000.000 $ si care a incasat in 68 de zile $356,869,201 Worldwide, cu Terminatori reali, construiti special pt film, decoruri de nota 10 si un scenariu pe care tu nu il puteai concepe nici macar la nivel de synopsis.
Doar James Cameron a lipsit si filmul era perfect. Bine, e ca si cum ai spune ca unui Corvette ii lipseste motorul si e deja un Porsche.
Inainte de a judeca unele realizari ar trebui sa ne gandim cu ce am fi imbunatatit noi realizarea respectiva daca faceam parte din echipa, fie si pe post de asistent montaj.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2009, 23:54   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, mä Neupto, nici chiar asa...!
Pelicula e o rusine de toatä jena... Ti-a luat si tie ochii cu niste efecte speciale mai dichisite, si gata, crezi cä-i cine stie ce mare sculä pe basculä. E, nu e - e o labä tristä. Putea sä vinä tot familionu' Cameronu', si tot nu scoteau nimic din textuletul äla tembel, vomat pe post de "scenariu".
Intr-adevär, e tragic cä s-au tocat pentru asta atâtia bani - dar si mai tragic e cä-n doar 68 de zile s-au gäsit atâtia tâmpiti care sä-si arunce paraii pe belete, în loc sä-i dea la aurolacii din metrou.
Si, NU - terminati cu idioteniile gen "fä tu unul mai bun"! Rolul de realizator al unui film, si cel de judecätor al rezultatului, sunt douä chestii TOTAL diferite. Uite, eu, de pildä, sunt incapabil sä cânt - dar pot läuda sau critica un cântäret. Sau tu, n-ai nici o treabä cu scrisul scenariilor, dar nu te va opri nimeni sä le analizezi pe ale altora, dacä vei înväta vreodatä cum.

Nutzule, nu-l lua în seamä pe Neupto, e bäiat bun, dar iubeste atât de mult Terminatorii adevärati, încât crede cä violurile din 3 si 4 sunt dragoste sincerä - ca-n bancul äla cu capra pe vapor. Care-l stiti? Semi, îl stii? Dacä da, ia bagä-l, sä mai învioräm topicul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 00:08   #59
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am dat niste note mai sus. T4: 7; 7 si ceva chiar... T3: 5; 5 fara ceva chiar...Ai mai vazut tu sequel al unui film celebru din anii '90 care sa-si fi egalat predecesorul?
Pitbull, toate literele de le tastezi tu nu schimba acest film. Cine n-are ochi negri saruta si albastri. Decat nimic...E net superior aluia din 2003 si asta m-a multumit. Punct.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2009, 00:11   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deci, nu stii bancul cu capra pe vapor - si de-aia te agiti asa pentru "T4: Salivation". Sä ti-l zic eu, sau mai asteptäm? Poate-l stie altcineva.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells