Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jul 2009, 16:44   #1
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
"Ceausescu, regizorul filmelor din perioada comunista"?

Ziarul "Evenimentul zilei" va scoate la iveala in editia de maine o stenograma prin care Ceausescu cenzura filmele istorice si nu numai.

Am urmarit acum cateva minute o emisiune pe B1tv in care s-a discutat acest lucru. A fost invitat Alex Leo Serban si, prin telefon, Tudor Caranfil si Serge.

Una peste alta, "tunarul" a recunoscut ca i-au fost cenzurate filmele, ca la un moment dat Ceausescu i-ar fi spus ceva de genul "de ce sa arati scene de dragoste, daca Mihai Viteazu nu a fost atat de iubaret?", etc. Dar cel mai mult mi-a placut interventia domnului Caranfil, dand exemple de filme precum "Ilustrate cu flori de cîmp" al lui Andrei Blaier, care nu au fost cenzurate, concluzionand "marile talente ale timpurilor respective au reusit sa se impuna chiar si in fata cenzurii"... l-a jignit cumva pe Serge, sau mi se pare mie ?
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 17:01   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Il iubesc si-l respect pe Tudor Caranfil, dar interventia lui e discutabilä.
Da, "Ilustrate cu flori de câmp" era un film foarte bine fäcut (în pofida moralitätii lui îndoielnice: practic, lingeancur antiabortionismul ceausist). Dar Blaier (care, ca om, mi-e drag - a fost unul dintre primii mei îndrumätori, aläturi de Lucian Bratu) nu era nici pe departe un "mare talent" care "sä se impunä chiar si în fata cenzurii". 1) Cu douä filme bune (ästa si "Prin cenusa imperiului", imediat urmätor) nu se face un mare talent - când le înconjoarä puzderia de penibilitäti...) 2) Cu totul "întâmplätor", "Ilustrate.." era de o peliniozitate ceausistä scârboasä; de unde pânä unde "sä se impunä chiar în fata cenzurii"...? Soyons sérieux!

In rest - DA: Nea Nicu cenzura discretionar filmele. Apropo ce cele de mai sus, a strâmbat din nas la "Mihai Viteazul" (o superproductie istoric-romanticä de nota 9), care nu corespundea cu viziunile lui complet autiste si irationale, si a comandat "Buzduganul cu trei peceti". Desi Rebe era mult mai apropiat de adeväratul Mihai Pätrascu decât tandemul Amza/Mimi, filmul era o rusine: un scenariu conformist politic, scris de pupincuristul de Mandric, si transpus färä har de Costicä Vaeni.

Dar marea jale a fost cea de dupä "Faleze de nisip" - Conferinta de la Mangalia, 3 august, 1983. Din acel moment si pânä la sfârsit, toate filmele românesti au fost croite dupä chipul si asemänarea ideolectului infirm al lui Pingelicä & Consoarta, via Mihai Dulea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 18:38   #3
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ei, hai ca nu poti sa spui ca i-a displacut Mihaiul lui Sergiu. Dimpotriva, in 71 o tine sus si tare ca filmul e bun. ba chiar se exprima de o asa maniera incat obliga si presa sa ii faca cronici bune. mai tarziu i-a venit ideea cu un al doilea Mihai, "corespunzator". Eu zic ca momentul ala de basculare spre ultranationalism a venit spre 74. si cred ca pe-atunci a inceput proiectul cu buzduganul
si nu, nu cred ca rebe e un mihai mai apropiat de originalul mihai. poate ca filonul relatiilor politice e mai fidel reconstituit, de acord. (de altfel dupa mine inutil pt ca oricum nu se intelege nimic). si cu toate astea, nu stiu cum o da la-ntors vaeni, ca toate documentele din care s-a inspirat sunt atat de suprainterpretate si inflorite ca tot o minciuna a iesit.
personajul lui nicolaescu pare sa fie mai aproape de original macar prin ambitie si stilul de cuceritor.

ps. dati-mi si mie detalii despre emisiune.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 18:56   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sunt chestii de nuantä si finete...
Mihaiul nu i-a displäcut total, dar... Nicu, în megalomania lui, voia sä se recunoascä în el (avea doi idoli istorici: Mihai si Antonescu), si nu reusea... asa cä l-a cerut pe al doilea - cu cvasi-citate din propriile lui texte, si o intrare în Alba Iulia filmatä în stilul "vizitelor de lucru" (spre deosebire de romantismul grandios al celei dintâi).
Personajul compus de Amza si Mimi corespunde perfect imaginii noastre despre Mihai - dar e destul de departe de modelul real - un principe feudal ambitios, ahtiat dupä putere, pragmatic, temperamental, violent, curvar si betiv; asta e, de ce sä ne mintim? Compozitia lui Rebe recupera mäcar unele dintre aceste träsäturi (mai putin ultimele trei).
(Intâmplätor, taicä-miu, care era istoric specializat în feudalismul românesc, îl considera cel mai fidel modelului pe personajul lui Jeannot Marinescu, din serialul de teatru TV "Marele vis"; pe-al lui Amza îl punea pe ultimul loc, ca veridicitate.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 19:23   #5
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
cu cvasi-citate din propriile lui texte, si o intrare în Alba Iulia filmatä în stilul "vizitelor de lucru"
vaeni povestea ca nu avea intentia sa filmeze intrarea aia in alba iulia, ca un avea nici un sens in viziunea lui (si aici avea dreptate), dar ca au insistat de la cc, fiindca nu se putea film despre mihai fara alba-iulia.
Originally Posted by Pitbull:
- un principe feudal ambitios, ahtiat dupä putere, pragmatic, temperamental, violent, curvar si betiv; asta e, de ce sä ne mintim? Compozitia lui Rebe recupera mäcar unele dintre aceste träsäturi (mai putin ultimele trei).
mie mie se pare ca trasaturile pe care le enumeri si cu care sunt de acord, corespund mai bine personajului lui amza decat al lui rebengiuc. e clar cine e ambitiosul, temperamentalul, ahtiatul dupa putere (daca s-a inchinat si turcilor si ungurilor) chiar violentul. Rebengiuc nu are nimic din astea, dar are in schimb o dragoste netarmurita pentru patrie si un vis neimplinit : sa uneasca cele trei tarisoare
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2009, 20:42   #6
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by klein:

ps. dati-mi si mie detalii despre emisiune.

Fuse, nu cred ca se mai reia...era un fel de jurnal de stiri.
Read all about it in Evenimentul zilei de maine.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells