Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2009, 20:15   #161
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Mikala:
Originally Posted by ricutza:
Si da, cred ca toate problemele astea sunt generate si de faptul ca majoritatea userilor nu-si doresc sa invete ceva de pe forumul asta sau sa discute cu alti oameni pasionati de film, ci pur si simplu vad forumul asta ca un fel de entertainment de sambata seara cand ne plictisim ca n-am reusit sa iesim in oras.

Esti cumva comunista? intreb asta pentru ca tu te astepti sa inveti ceva de pe forum-ul asta , ce ai vrea sa inveti , filme ? regizori ? Aici intra toata lumea sa afle informatii , sa isi dea cu parerea legat de un film , actor etc. Si da , poate ca unii intra ca nu au ce face , cel putin mai discuta cu cineva.


nope, nu sunt comunista... poate ca "invatat" suna usor arhaic si invechit. ok, ca si tine imi doresc o socializare (ca daca imi doream doar informatie cautam singura pe site-uri si citeam singura carti si asta era). Pe un forum de cinema, mie mi se pare normal ca aceasta socializare sa aiba ca principal scop filmul. ca daca ma intereseaza altfel de socializare apelez la facebook sau la hi 5. si acolo ma joc joculete cu prietenii, uneori mai dam ratinguri la filme sau carti, vedem ce mai face unul altul, comentam poze, comentam statusuri si ne simtitm bine. De vreme ce am facebook, de ce sa-mi mai trebuiasca Cinemagia (repet, daca m-ar interesa doar aspectul de socializare)?
Sau ca sa reformulez, de ce sa nu am o problema cu faptul ca cinemagia se transforma in Facebook?

Sunt atatea alte forumuri unde oamenii pot socializa si pot vorbi balarii. Dar forumuri de cinema le numeri pe degete. E absurd sa imi doresc ca macar alea 2-3 care sunt (printre care cel mai important e cinemagia) sa ramana cu specializarea pe film?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:20   #162
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Dragomara:
scuze că nu intru în detalii, dar nu am timp, din păcate nu cu toţii frecăm menta la muncă/ acasă, pentru a ne permite să scriem postări imense, pline de idei originale şi bine elaborate ca să-i impresionăm pe cei care oricum nu citesc, pentru că deja ştiu ei cu cine să discute, pe Net! oricum, omul simplu care sunt poate trage o mulţime de concluzii despre tine, dacă citeşte aici că te-a dat pe spate "the proposal", de exemplu.
respect, încredere şi bună-voinţă ar tb să avem pentru toţi, cel puţin până ne dezamăgesc.


nu cred ca lungimea unei ar trebui sa iti dea o idee despre cine freaca sau nu timpul la serviciu. Eu as zice ca mai degraba frecventa lor (dar ma rog, asta e doar pererea mea).

Chestia cu elaboratul o iau ca pe un compliment.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:31   #163
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Discutia voasträ e interesantä, vä rog doar atât: aveti grija sä nu glisati în atacuri la adresa celuilalt forum. Am propus un pact de neagresiune, n-a fost respins, deci îl consideräm valid, pânä la proba contrarie.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:41   #164
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Mistah J:
Originally Posted by ricutza:
Pe mine ma deranjeaza ca subiectele s azicem mai interesante sunt foarte usor ingropate de subiecte neinteresante.
Gradul de interes pe care îl prezintă un subiect este, ca mai toate lucrurile, relativ. Prin urmare diferă de la persoană la persoană. Ghinionul tău este că gusturile tale în materie de teme de dezbatere sunt în minoritate în acest spaţiu virtual. Soluţii: fie te adaptezi, fie aduci argumente convingătoare prin care să susţii superioritatea preferinţelor tale, având astfel posibilitatea de a schimba (redirecţiona), totodată, gusturile celorlalţi, fie renunţi...
Originally Posted by ricutza:
Ia de exemplu sectiunea de Film in General. Pai nici nu are sens sa deschizi acolo vreun topic mai de sinteza ca oricum in trei zile e deja pe pagina 2 unde nu se mai uita nimeni.
În primul rând, ce înţelegi prin „de sinteză"? În al doilea, din ce cauză consideri că utilizatorii frecventează exclusiv topicurile de pe prima pagină?
Originally Posted by ricutza:
La unele subiecte eu nu pot sa raspund pe loc (fie n-am vazut suficiente filme ale regizorului respectiv, fie n-am vazut prea multe filme dintr-un anumit curent...). Mi-ar placea pur si simplu sa pot reveni fara sa-mi pierd prea mult timp pentru cautari, peste o saptamana, sau o luna doua, asupra unor subiecte mai vechi.
Asta deja frizează absurdul. Cu alte cuvinte, ţi-ar plăcea ca activitatea pe forum să aibă o viteză semi-staţionară. Eu, unul, mă plâng de contrariu: de faptul că e prea puţină activitate raportată la numărul de utilizatori şi la trafic.
Originally Posted by ricutza:
Si da, cred ca toate problemele astea sunt generate si de faptul ca majoritatea userilor nu-si doresc sa invete ceva de pe forumul asta sau sa discute cu alti oameni pasionati de film, ci pur si simplu vad forumul asta ca un fel de entertainment de sambata seara cand ne plictisim ca n-am reusit sa iesim in oras.
Hmm... Alooo! E un forum de cinematografie cu scop comercial, nu un site al academiei de artă cinematografică. E cât se poate de firesc să fie un loc de destindere, unde utilizatorii să îşi spună opiniile şi să se amuze cu jocuri de societate (virtuală). Cine vrea să lectureze teorie are la dispoziţie biblioteci (atât reale, cât şi electronice), iar pentru schimburi de idei pe teme elitiste sunt şcolile de profil, cenaclurile or whatever...



Mistah, uita-te te rog la data de cand sunt eu conectata. Cred ca am vazut destul de multe pe cinemagia ca sa nu se mai puna problema unei adaptari/neadaptari. Am raspuns si mai devreme ce cred eu despre socializarea prin acest forum.

Nu vreau un site academic evident (desi nu cred ca ar strica macar o sectiune dintr-un forum), si nu am deschis numai subiecte academice. Imi place sa cred insa ca exista si chestii intermediare intre subiectele tip top ( ) si subiectele tip "teorie". Serios acum, daca te uiti ce subiecte am creat, ai sa vezi ca majoritatea sunt de bun simt. Nici macar n-am deschis discutii despre filme din alea pe care sa nu le fi vazut nimeni. Nici vorba de cine stie ce mari filozofii.

Ok, nu sunt neaparat fana filozofiei "decat mult si prost mai bine bun si putin". Imi aduc aminte de niste vremuri pe cinemagia (antice si de demult) in care intr-un weekend apareau 5 posturi maxim pe intreg forumul. iar in timpul saptamanii eram fericita daca vredem 6-7 reply-uri pe diverse subiecte. Clar n-as vrea sa revenim la timpurile alea. Dar, (si ma repet din nou), cred ca exista si variante intermediare intre ce-a fost atunci si ce e acum. Pai e suficient sa intrii la sectiunea Staruri si sa numeri cate din subiectele de pe prima pagina vorbesc de fapt despre acelasi lucru.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:44   #165
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
Discutia voasträ e interesantä, vä rog doar atât: aveti grija sä nu glisati în atacuri la adresa celuilalt forum. Am propus un pact de neagresiune, n-a fost respins, deci îl consideräm valid, pânä la proba contrarie.

uite ca pe mine ma deranjeaza ca postezi chestia asta fix dupa mesajul meu astfel incat eu sa risc sa o iau personal.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:47   #166
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by Pitbull:
Scumpe, VOI ATI INCEPUT.
Si din start, si pe parcurs.
Dar sunt de acord.

Iatä: din acest moment, nu vom mai face nici o referire la forumul si persoanele voastre - si asteptäm acelasi lucru din partea voasträ.
PERSONAL VOI STERGE ORICE MESAJ PRIVITOR LA VOI, DE-ACUM INCOLO.
Dar dacä nu vä tineti de cuvânt, ne rezerväm dreptul sä consideräm acordul nul, si eventual sä vä mai pomenim si noi, uneori.

DE ACORD?


Sunt partial de acord. Sunt de acord sa nu-i mai pomenim niciodata pe nici unii din ei, dar nu ma deranjeaza ca ei sa ne faca albie de porci ba chiar imi place!

ok, poate ca sunt in dispozitia gresita azi si iau totul deosebit de personal. Dar despre care "ei" vorbim?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:47   #167
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by ricutza:
Chestia cu elaboratul o iau ca pe un compliment.
ufff... m-ai înţeles greşit, singurele chestii care mi-au atras atenţia la tine au fost ideile preconcepute legate de userii noi, probabil unde le-ai tot repetat, sau unde te-am citit eu mai des.
cât despre socializare, nu pot spune decât că şi aci, din punctul meu de vedere, te înşeli: filmele sunt făcute tocmai ca să ne aducă împreună, şi nu numai să le vedem, cât şi să le comentăm, cum, cât, şi unde putem şi ne duce mintea. şi apoi chiar nu am văzut niciun moderator aci să oblige la socializare, nu te obligă nimeni să postezi sau să citeşti în cafenea, cu toate că nu-ţi place văd că continui să nu scrii despre film. de ce?! dacă mi-ar ieşi ceva din toate astea ţi-aş recomanda doar să-ţi dai jos ochelarii de cal, şi eventual nu face ce nu-ţi place, dar nici nu-i obliga pe alţii să facă numai ceea ce tu adori. nici pe Net, nici în viaţă. baftă!
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:59   #168
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Dragomara.
Te rog eu, taci dracului, ca spui numai prostii!
Bea-ti vinul ala in liniste.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 21:06   #169
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by ricutza:
Chestia cu elaboratul o iau ca pe un compliment.
ufff... m-ai înţeles greşit, singurele chestii care mi-au atras atenţia la tine au fost ideile preconcepute legate de userii noi, probabil unde le-ai tot repetat, sau unde te-am citit eu mai des.
cât despre socializare, nu pot spune decât că şi aci, din punctul meu de vedere, te înşeli: filmele sunt făcute tocmai ca să ne aducă împreună, şi nu numai să le vedem, cât şi să le comentăm, cum, cât, şi unde putem şi ne duce mintea. şi apoi chiar nu am văzut niciun moderator aci să oblige la socializare, nu te obligă nimeni să postezi sau să citeşti în cafenea, cu toate că nu-ţi place văd că continui să nu scrii despre film. de ce?! dacă mi-ar ieşi ceva din toate astea ţi-aş recomanda doar să-ţi dai jos ochelarii de cal, şi eventual nu face ce nu-ţi place, dar nici nu-i obliga pe alţii să facă numai ceea ce tu adori. nici pe Net, nici în viaţă. baftă!

Eu nu pricep cum din mesajele mele tu poti ajunge la concluzia ca eu nu vreau sa socializez cu oameni si sa discutam despre filme (te rog observa insa "si"-ul...nu, ai citit bine, nu scrie "sau").

Nu pricep nici cum din mesajele mele (in care dau nume concrete de sectiuni ale forumului) deduci ca problema mea ar fi Cafeneau. Nu, problema mea cea mai mare e cu Film in General. Apoi cu Staruri si poate intr-o oarecare masura cu Vreau sa Stiu.

Cred ca fiind user (mai mult sau mai putin activ) de ceva ani pe acest forum -si ii numar pe degete pe cei care au aceeasi vechime ca si mine (zic asta nu ca as fi capatat cine stie ce experienta ci doar ca am vazut multe ipostaze ale cinemagiei)- fiind in general o persoana care nu se baga in conflicte si discutii off topic, imi pot permite sa-mi exprim parerea legata de niste chestii care mie mi se pare ca nu functioneaza tocmai bine pe acest forum. Nu cred ca ai citit prea multe chestii scrise de mine, care sa nu fie despre filme.

La cate offtopicuri au scris altii, sper ca-mi mai suporti si mie cateva. Asta ca tot aperi discutiile care nu sunt despre filme. Sper ca nu-ti cer prea multe.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 21:12   #170
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
nu exista nici o intelegere, doar un avertisment.
daca e inteles, bine.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 21:32   #171
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ricutza:
Originally Posted by Pitbull:
Discutia voasträ e interesantä, vä rog doar atât: aveti grija sä nu glisati în atacuri la adresa celuilalt forum. Am propus un pact de neagresiune, n-a fost respins, deci îl consideräm valid, pânä la proba contrarie.

uite ca pe mine ma deranjeaza ca postezi chestia asta fix dupa mesajul meu astfel incat eu sa risc sa o iau personal.
Nu, Ricutzule, am postat-o fix dupä ce am venit de la cursuri, deci rest assured: nu e NIMIC PERSONAL. Se referea numai la discutia din timpul cât am fost eu plecat - în termeni generali...
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 21:41   #172
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Originally Posted by Mistah J:
ciondăneli intelectuale fluente

singurele chestii intelectuale aci sunt numele de filme/ regizori, citatele din autori consacraţi, şi unele cronici de-ale lui Pitbull.
nu am să dau adevăratul nume al activităţii care predomină aci, pentru că nu mă onorează şi pentru că, spre ruşinea mea şi eu sunt una dintre cele care o susţine, de nevoie, îmi place să cred.
faptul că nu mă înţelegi nu are nimic de-a face cu ermetismul meu (LOL) - după cum tot am repetat mai sus, el ţine doar de bunăvoinţă, de răbdare, de respect şi de inteligenţă etc. pe zi ce trece constat că pe cât devine mai populată planeta, pe atât omul se simte mai superior, mai unic şi mai de neegalat, timpul şi atenţia pe care şi-le acordă lui însuşi împiedicându-l să-i vadă pe ceilalţi.
@Halebardul - mulţumesc! ca de obicei, în faţa gesturilor măreţe rămân fără cuvinte!

Last edited by Dragomara : 19 Sep 2009 at 22:38.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 21:53   #173
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Dragomara:
@Halebardul - mulţumesc! ca de obicei, în faţa gesturilor măreţe rămân fără cuvinte!
Ar fi ceva daca ai ramane si fara degetele cu care sa le tastezi.
Taci, te rog frumos.
Nu e razboiul tau.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 22:14   #174
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by halebardul:
Originally Posted by Dragomara:
@Halebardul - mulţumesc! ca de obicei, în faţa gesturilor măreţe rămân fără cuvinte!
Ar fi ceva daca ai ramane si fara degetele cu care sa le tastezi.
Taci, te rog frumos.
Nu e razboiul tau.
corect. io nu duc războaie cu proştii. le iau doar apărarea, de unde se deduce că-s mai proastă decât ei. off.... I hate my life!
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 22:20   #175
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
hai ca-ti cumpar eu un tirbuson automat.
numai taci.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 22:29   #176
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
mda,

era dupa o nuvela de Joseph Conrad.

Fain film!
Deleted is offline   sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 23:38   #177
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
ceea ce am remarcat eu la dragomara (si ma deranjeaza) e impresia ca unii dintre noi am fi vitregiti de firescul unei vieti reale si ca ne ocupam prea mult din timpul nostru postand pe acest forum si, in general, pe internet (vezi recomandarile sa ne ducem la crasma, la meci, etc)
fireste, nu ma voi apuca acum sa ii spun ce fac in viata de zi cu zi, dar ar fi bine sa renunte la recomandarile astea, care pot fi ofensatoare la un moment dat.
keepwalking is offline   sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 00:06   #178
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

ai dreptate. mereu uit că timpul nu trece la fel pentru toată lumea, că unora le pică totul din cer, că ei nu tb decât să stea cu mâna pe tastatură visând într-o viaţă cât alţii în 500!
am fost voit ironică când v-am trimis la crâşmă, femei etc. nu că v-ar strica o vizită în plus!
nu ar tb să te atingă ceea ce tu ştii că nu ţi se aplică.

Originally Posted by keepwalking:
fireste, nu ma voi apuca acum sa ii spun ce fac in viata de zi cu zi.
păi şi cum o să mă convingi că nu am dreptate?! oricum, nici dacă mi-ai spune nu te-aş crede. faptele vorbesc. nu mă întreba ce spun ele, te vei simţi ofensat.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 21:38   #179
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Si eu am avut cont de facebook pe care l-am dezactivat , pentru ca dupa parerea mea , daca stau sa aflu ceva , nu mai stau sa intru pe facebook care seamana izbitor cu hi5-ul doar ca e un pic mai elaborat .
Cinemagia mereu a fost site-ul de incredere . Cand doream sa vad ce filme apar , sau daca aveam vreo nelamurire , aici intram , chiar daca nu aveam eu cont.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 22:28   #180
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by ricutza:

ok, poate ca sunt in dispozitia gresita azi si iau totul deosebit de personal.

Draga ricutza ... nu are rost sa iti bati capul cu toate aceste probleme.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells