Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Mar 2009, 03:16   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Probleme ale forumului nou

E ceva ?n neregul? cu codurile de fonturi: bold, italics, underline, size, color, etc...

Am v?zut c? se pot activa din profilul personal: alegi "Standard editing", sau chiar "Enhanched editing". Problema e c?-n forum nu apar efectele, ci codurile propriu-zise: [i] [b], etc...
Cred c? un administrator trebuie s? activeze aceeasi optiune pentru TOT FORUMUL, ca s? se si VADA normal.

De asemenea, cic? mesajele sunt limitate la 10.000 semne. Anulati chestia asta, c? doar n-o s?-mi pun analizele ?n foileton de mesaje!

Nu v�d Cine-PRESS-ul, cred c� trebuie s� se fac� iar conturile de pres�.

De asemenea, �n forum, nu v�d intrarea �n "Grupuri de utilizatori"; am nevoie pentru CineClub.

Nu se pot trimite mesaje private. Am �ncercat s�-i scriu cele dou� observatii de mai sus Gloriei, si nu s-a putut, pentru c�, cic�, si ea si eu ne-am "dep�sit cota de mesaje private", si trebuie s� ne facem curat �n inboxuri, �nainte de a mai putea trimite - ceea ce e o t�mpenie; �n formula veche, cota se mentinea automat, prin stergerea de la sine a celor mai vechi mesaje din toate cutiile. Probabil acelasi lucru se poate face si aici, prin schimbarea set�rilor, din Panoul Administratorului.

* * *

Si ia uitati-vä deasupra, ce se întâmplä cu literele care mai au si anumite diactritice - de pildä, î, â si ä, pe mäsurä ce reintri în mesaj, ca sä-l editezi repetat!

Last edited by Pitbull : 19 Mar 2009 at 04:05.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 09:15   #2
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
eu cand ii dau fontul normal ca sa pot citi lejer, o parte din text se ascunde sub marginea neagra, prin urmare sunt obligat sa citesc cu un font mic (cam cat de mic era inainte textul pus intr-un citat)

si inca ceva: daca citezi pe cineva care a citat pe altcineva, nu se pastreaza tot carnatul, apare in citat doar ultimul text.

Last edited by halebardul : 19 Mar 2009 at 09:39.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 11:34   #3
dreamer
Novice
 
dreamer
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 22
Unde a disparut topicul Cineclubului?
__________________
Dreams are necessary to life!
dreamer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 11:41   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-a dispärut - cred cä stiu ce s-a întâmplat... Probabil în noul format s-au pierdut grupurile de utilizatori ("Atelierul de scenaristicä" si "Cineclub Cinemagia").
Sectiunea "Atelier..." e vizibilä pentru toti, dar numai membrii grupului pot posta în ea. Eu, ca moderator; o väd si pot posta. Keepwalking, care era membru, o vede dar nu poate posta.
Sectiunea "Cineclub..." e vizibilä numai pentru membri (care pot si posta, evident). Eu, ca moderator; o väd si pot posta. Tu, care erai membrä, acum nici mäcar n-o mai vezi.
Deci, trebuie sä se refacä cele douä grupuri de membri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 11:46   #5
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si, ca rugaminte, sa se actualizeze ora care marcheaza momentul postarii mesajelor.
am impresia ca e cu 2 ore in urma.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 11:52   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, ceasul forumului ti-l poti seta tu, din profil. Eu asa am fäcut, si-mi aratä corect.

Apropo, AVIZ TUTUROR: studiati-vä cu atentie profilurile, au apärut optiuni noi (de pildä, cum sä editezi: Simple mode, Standard san Enhanched; sau: câte mesaje vrei sä-i aparä pe paginä - eu am ales maximum: 40; zburd mai putin în cäutarea câte unui mesaj anume, sau ca sä citesc tot ce s-a mai postat de ultima oarä).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 12:22   #7
slackerflu
Junior
 
slackerflu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 40
Si cand se refac grupurile de membri? :-s
__________________
We need to concentrate on more than meets the eye...
slackerflu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 12:22   #8
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by Pitbull:

Sectiunea "Atelier..." e vizibil? pentru toti, dar numai membrii grupului pot posta ?n ea. Eu, ca moderator; o v?d si pot posta. Keepwalking, care era membru, o vede dar nu poate posta.
Deci, trebuie s? se refac? cele dou? grupuri de membri.

Eu care nu eram membru al nici unui grup nu pot vedea Atelierul de scenaristica, adica ii vad titlul dar nu pot vedea nici un subiect de acolo. Sa inteleg ca acum forumul a devenit exclusivist?

Aici cinemagia m-a dezamagit profund pentru ca a lansat schimbarea fara sa aiba toate lucrurile puse la punct. Parca ar fi un site care tocmai s-a lansat si ii trebuie ceva timp pentru a ajunge la parametri optimi. Amatoresc modul in care ati ales rebrandingul.
__________________
Eu, tu si ceilalti...

Last edited by cornel : 19 Mar 2009 at 12:25.
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 12:50   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, nu e nimic exclusivist. Adineaori, se vedea bine. Acum se umblä la setäri.
(De pildä, "Cineclubul" a dispärut acum si pentru mine, care-i sunt moderator! Räbdare...)

E imposibil sä pui la punct TOATE detaliile dinainte - întotdeauna rämân destule care se relevä abia dupä darea în folosintä. N-a fost "amatoresc" (corect: "amatoricesc"), a fost "profesionist uman".

Gloria sau Stefan:
Dupä ce definitivati setärile sectiunilor "Atelier..." si "Cinelub...", refaceti grupurile de utilizatori, pentru început doar ca definitie (färä membri), si puneti-mä pe mie moderator de grupuri (ca si la sectiuni); apoi, Cineclubul mi-l voi popula singur, cä-mi stiu oamenii, iar la Atelier, unde-s o droaie, putem repopula împreunä - atât din memorie, cât la cererea celor de care vom uita.
(Oare s-a pästrat o oglindä a vechiului forum, salvatä pe undeva? Ne-ar usura mult munca.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 13:02   #10
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
vedeti si voi ce vad eu? Titlul paginii.

freaks me out!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 13:14   #11
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Originally Posted by halebardul:
eu cand ii dau fontul normal ca sa pot citi lejer, o parte din text se ascunde sub marginea neagra, prin urmare sunt obligat sa citesc cu un font mic (cam cat de mic era inainte textul pus intr-un citat)

Problema asta e si la mine: Opera sub linux.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 14:59   #12
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Daca stau mai mult sa scriu un post, dupa ce vreau sa-l trimit imi cere relogare, cu toate ca ii dadusem sa ma autentifice automat si sa ramana asa. Textul se pierde astfel daca nu-l copy-pasteuiesti. In plus nu se vad diacriticele si "quote"-ul pe care il dai la cele scrise de antevorbitori nu mai apare. E NASPA .
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:08   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by nume:
Daca stau mai mult sa scriu un post, dupa ce vreau sa-l trimit imi cere relogare, cu toate ca ii dadusem sa ma autentifice automat si sa ramana asa. Textul se pierde astfel daca nu-l copy-pasteuiesti.
Da, loginul expirä anormal de repede.
Trebuie sä se rezolve urmätorele:
- prelungirea sesiunii de logare la o orä (cum era înainte);
- activarea autologinului - ca userul sä aibä posibilitatea logärii automate din start, färä sä-si mai scrie niciodatä nickul si passwordul, dacä vrea, astfel încât, chiar si dupä expirarea sesiunii de o orä, un simplu refresh sä-l relogheze automat (cum ar fi trebuit sä fie înainte, dar nu era).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:11   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
(cum ar fi trebuit s? fie ?nainte, dar nu era).


Asta nu a functionat niciodata aici.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:15   #15
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Da, notat! Si programatorii urmaresc acest topic pentru a avea un feed back cu ce mai este de pus la punct; prin urmare, se rezolva!
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:15   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, si pentru cä acum s-a schimbat totul, inclusiv softare-ul, e cazul sä-nceapä sä functioneze.
Plus:

Originally Posted by Pitbull:
YAY!!

* * *

Later edit:

"The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 10 characters."

SA-MI BAG PULA!!!:o:eek:
Altä aiurealä by default. De anulat limitele numerelor de caractere din mesaje:
- cea minimä: un mesaj sub zece caractere nu e musai spam (ex: "Da.", "Nu.", "Eu.", "Pi." (De Aronoffsky), "Margo" (de Cärmäzan), "15" (de Serj).
- cea maximä: e o conspiratie contra analizelor mele:mad:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:34   #17
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by nume:
Daca stau mai mult sa scriu un post, dupa ce vreau sa-l trimit imi cere relogare, cu toate ca ii dadusem sa ma autentifice automat si sa ramana asa. Textul se pierde astfel daca nu-l copy-pasteuiesti. In plus nu se vad diacriticele si "quote"-ul pe care il dai la cele scrise de antevorbitori nu mai apare. E NASPA .

Am marit intervalul de inactivitate la 1h. In consecinta n-ar mai trebui sa-ti ceara relogare asa rapid.
Verific acum si problema cu quote-urile.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:40   #18
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by Pitbull:
De anulat limitele numerelor de caractere din mesaje

Am redus limitarea la 2 caractere.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 16:14   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bun si-asa, multam.
(Acum äia care neglijeazä gramatica vor fi nevoiti totusi sä punä punct dupä "Da" sau "Nu".
Si limita maximä <i>bitte schö-schön</i> - dacä nu se poate anula complet, mäcar de lungit la vreo 30.000 semne...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 16:34   #20
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Talking

sa ne lamureasca si pe noi cineva daca pe acest forum se poate scrie cu diacritice, iar acestea sa fie redate corect

@ pit - ti-as fi dat mesajul de mai jos pe privat, dar nu e posibil tehnic deocamdata:

1. dincolo de faptul ca forumul e bulit, nici demersul tau de a scrie in loc de a cu caciula , a cu umlaut, de parca ar reda caciula respectiva nu e ok. fie scrii cu a simplu, fie scrii cu a cu caciula (curat) pentru a reda respectiva vocala.

a cu umlaut in loc de a cu caciula e un fel de sa taiem capul ca sa se simta bine piciorul. nu e o vocala proprie limbii romane, inseala ochiul, efectul vizual fiind neplacut si derutant. sau pe romaneste e de de trei bani bucata, asa ca nu stiu de ce te incapatanezi cu a cu umlaut si alte eventuale diacritice "vopsite" daca nu poti produce din taste diacriticile corecte dpdv grafic. faptul ca tie ti-e mai comod asa si te-ai obisnuit, nu e un bun motiv.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 19 Mar 2009 at 16:50.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells