Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Apr 2013, 15:15   #2001
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by bremen1980:
Originally Posted by sigalia:
Vezi ce inseamna sa fii legat de televizor ? Pai daca avea femeia cont pe Vplay sau dadea jos serialul cu ajutorul torentilor putea sa vada serialul cand dormea bustean barbatul ei.
In plus serialul ii lovea orgoliul barbatului cu mesajul subliminal :"Suleyman putea avea grija de atatea femei si tu mormolocule nu reusesti sa-ti fericesti nevasta ,o gospodina fara mari pretentii".

Da.asa e cu orgoliul si ceva in plus : omu' suferea nu atat de cina aia neservita cat de faptul ca nevasta-sa avea si ea biata ,o evadare,o mica bucurie personala.
Si asta se-ntampla si la case mai mari,nu doar la oameni de felul celor din istoria cu pricina.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2013, 10:10   #2002
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
viaţa bate filmul. dar îl bate, nu stă degeaba. săracu' cangur, cîte scatoalce şi-o fi luat pînă a învăţat să danseze aşa.. cangurii against colonialism.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2013, 20:47   #2003
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Asa obscuritate? Cum dracu gasesti asa ceva?
Whatever , americanii au facut asta cu un urs.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 11:32   #2004
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Malombra:
viaţa bate filmul. dar îl bate, nu stă degeaba. săracu' cangur, cîte scatoalce şi-o fi luat pînă a învăţat să danseze aşa.. cangurii against colonialism.
Uite si un alt film cu un cangur luptator. E vorba despre un film de arta cu influente bergmaniene .
Este cangurul un om care n-a avut conditii sa evolueze ?? Cine l-a privat de resursele necesare pentru a deveni un supercangur ??? Oare omul nu este acel cangur care a reusit sa iasa din marsupiul stancilor ( pestera) pentru a topai cat mai departe ,chiar in spatiul astral .
Grele intrebari si interesant modul in care acest film raspunde la ele . Razbunarea fratelui topaitor acum pe marile si micile ecrane.
http://www.youtube.com/watch?v=YaE8gZUzwNA
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 11:14   #2005
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by bremen1980:
Originally Posted by Malombra:
viaţa bate filmul. dar îl bate, nu stă degeaba. săracu' cangur, cîte scatoalce şi-o fi luat pînă a învăţat să danseze aşa.. cangurii against colonialism.
Uite si un alt film cu un cangur luptator. E vorba despre un film de arta cu influente bergmaniene .
Este cangurul un om care n-a avut conditii sa evolueze ?? Cine l-a privat de resursele necesare pentru a deveni un supercangur ??? Oare omul nu este acel cangur care a reusit sa iasa din marsupiul stancilor ( pestera) pentru a topai cat mai departe ,chiar in spatiul astral .
Grele intrebari si interesant modul in care acest film raspunde la ele . Razbunarea fratelui topaitor acum pe marile si micile ecrane.
http://www.youtube.com/watch?v=YaE8gZUzwNA


Mitchum ?
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 16:58   #2006
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bremen, fain cangaruul şi fain şi comentariul tău.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2013, 22:19   #2007
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
S-au incins criticii :http://agenda.liternet.ro/articol/16...nnes-2013.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2013, 13:30   #2008
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Oho, nu-i prima oara cand Gorzo il ia de ciuf pe Maier (forumist cinemagia ). N-am avut rabdarea sa citesc decat in diagonala. Dar e amuzant. Si amandoi au dreptate, in diferite puncte.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2013, 14:29   #2009
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Apropo, cineva ar trebui sa deschida un topic: Celebritati cinemagice (and for the first time in the last few days i don't mean myself).

Alex Leo Serban, Lucian Maier, Codruta Cretulescu, fiul lui Alexandru / Ada Solomon ... cam de astia imi amintesc la o prima strigare

pe care-i mai stiti cu sange albastru ?
Come out and play lil' stars

Va reamintesc caconform legii, datorita faptului ca Destinul v-a innobilat cu faima, NU aveti dreptul la:
- viata personala
- ascunderea identitatii reale
- refuzul de a da autografe
- refuzul de a va lasa criticati / admonestati / batuti de fani

Aveti dreptul sa:
- spuneti tot ce vi se intampla deosebit si la care muritorii nu au acces
- raportati tot ce misca pe la festivalurile pe unde va plimbati
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2013, 15:04   #2010
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In discutia aia Lucian aduce argumente (multe), pe cand Gorzo mai mult da verdicte pe un ton superior...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2013, 18:38   #2011
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Twinsen:
In discutia aia Lucian aduce argumente (multe), pe cand Gorzo mai mult da verdicte pe un ton superior...
Ai dreptate , cam intepat domnu ' Gorzo , in general nu numai aici . Pare genul de om care asteapta sa fie servit cu manusi la o bomba din Rahova unde se servesc mici si bere .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2013, 04:15   #2012
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
şi eu am citit pe sărite, dar aia cu morala şi onestitatea întinse pe toată foaia m-a cam vexat..

umm, nu numai mainstream-ul e politică. există politică şi , în termeni nefericiţi, anti-sistem, sau un sistem contra altui sistem : kluge, masao adachi, yoshida, muratova, etc. există foarte multă politică în filmele din afara mainstrem-ului. dacă stau bine să mă gîndesc, există puţine filme despre care poţi să spui inechivoc că sunt dezangajate.

cinemaul underground explorează homosexualitatea de mult, primele nume care vin în cap sunt kenneth anger şi barbara hammer, dar nu sunt singurii. că a ajuns la stadiul de palmă (smack ma bitch up) în 2013 la cannes teoretic nu ar trebui să mire pe nimeni. "sewing circles" existau la hollywood cam de prin anii 1910.. lesbianismul are o istorie cam veche în cinema, doar că acum a ajuns să ia şi premii la cannes. despre viaţa adelei nu mă pronunţ, că nu l-am văzut, însă explicaţiile astea conspirative mi se par cam de cinemagia, nu de critică în toată firea. din astea discutăm noi aici la cafenea, unde reconstituim culisele prin obscure comploturi paralele cu filmul.

filmul lui escalante iese din expunerea aia ca o experienţă.. raţionalistă. filmul prezintă o realitate dură, dar o prezintă onest, adică nu te atinge emoţional, pentru că astfel te-ar manipula, şi doar te invită la un dialog, bazat pe deducţii mentale. hmm. deci să nu mă atingi, că-mi perturbi funcţionarea mentală. ce-i asta? de cînd participarea emoţională reduce din buna articulare "intelectuală" a filmului? noli me tangere..

asta cu moralitatea e k, dar ce faci cu un film ca la vie nouvelle de grandrieux de ex.? şi pe mine mă preocupă "moralitatea", dar nu mi s-ar ridica mîna să votez contra la vie nouvelle, deşi e imoral, spectaculos şi ofensator.

Last edited by Malombra : 01 Jun 2013 at 04:18.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2013, 06:12   #2013
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mersi Mal, m-ai scutit de un efort pe care oricum nu vroiam sa-l fac Si oricum ai facut-o mult mai bine decat as fi putut eu

Cat despre verdictele lui Gorzo, el da verdicte la verdictele lui Maier, nu mai putin valabile decat cele "argumentate". In rest mi se pare ca ambii au dreptatea lor in anumite puncte. Ca fapt divers, i-as da o bere lui Gorzo daca poate scrie 5 cronici consecutive fara sa-l pomeneasca pe Puiu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 20:14   #2014
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
Lucruri mai serioase:

http://www.cinemagia.ro/club/profil/AliceDragutzyk4/
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 20:30   #2015
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Evident un troll plictisit
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 21:09   #2016
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Si eu care vroiam sa-mi descarc arsenalu` de injuraturi . Daca nu comenta aiurea de Al Pacino nu-mi dadeam seama ca e troll..
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2013, 21:29   #2017
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Pare un troll extrem de serios .Anyway,este extrem de simpatic(a).Pe mine ma amuza teribil.Abia astept sa vad mareea de suparati care il(o) vor trimite catre origine sau alte zone obscure.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 00:05   #2018
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
2013: The Best Films Of The Year...So Far
Blue, Mungiu, No, The Act of Killing, the Coens, The Past si Wadjda(!)

http://blogs.indiewire.com/theplayli...ostHeaderPanel
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 01:24   #2019
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Apropo de lista asta, am vazut recent Mud si m-a impresionat oarecum. Nu te astepti la nu stiu ce mare lucru de la tandemul Mcconaughey/ Whiterspoon dar a ost un film simpatic. Ma rog, e drept ca-i Jeff Nichols acolo dar totusi...good effort. Finalul e putin cam "umflat" dar all in all a fost unul din filmele bune de anul asta. Si, inteleapta cum sunt, am ales sa-l vad pe asta in weekend in detrimentul filmului lui Assayas. Probabil o sa sar si weekendul asta peste Something in the Air si-o sa merg sa vad Behind the Candelabra doar datorita articolului asta. Ma las prea usor dusa de val...
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 01:32   #2020
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by faraimaginatie:
si-o sa merg sa vad Behind the Candelabra doar datorita articolului asta.

"Behind the Candelabra" e un film produs de HBO si a aparut pe HBO America la vreo 4 zile dupa premiera de la Cannes, asa ca (pt noi ceilalti) nu e necesara deplasarea pana la cinema. Se poate astepta fie premiera de pe HBO Romania, fie deja ...
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells