Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Cel mai iconoclast Gus van Sant
5 ways to kill yourself 0 0%
My private Idaho 3 27.27%
Finding Forrester 2 18.18%
Gerry 3 27.27%
Elephant 2 18.18%
Last Days 1 9.09%
Voters: 11. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2009, 19:46   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Gus van Sant: cat este de iconoclast?

My Own Private Idaho
Gerry
Elephant
Last days
Paranoid Park


Acestea ar fi cateva dintre cele mai sonore titluri din filmografia lui. As exclude aici discutarea filmelor extrem de mainstream si hollywood like (Milk, Good will hunting).

Voi face un poll dupa ce mai nominalizati voi cateva titluri care ati vrea sa apara pe langa cele de mai sus. Atentie, nominalizati numai acele titluri care credeti ca sunt "impotriva curentului", tin foarte mult sa nu bagam aici orice film care ne-a placut noua doar pt ca ne-a placut.

Deci, care este cel mai atipic / inedit / rebel film al lui GvS?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 20:47   #2
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
In ceea ce priveste preferintele personale, pur si simplu nu pot alege intre Elephant si Last days. Ambele vorbesc de impactul dezastruos al epocii in care traim asupra omului si invers, de impactul omului asupra epocii nebune in care ne aflam.

Insa pe cat de axat pe un fenomen social este Elephant, pe atat de "individual"este Last Days (in sensul ca isi opreste atentia, cu un focus maxim, marit pana la cer, asupra unui singur individ, Kurt Cobain, care insa devine o generatie socio-culturala intreaga).

Pe cat de imbogatit cu indicii si evenimente exterioare este primul, pe atat de "minimalist" este al doilea.

Este Last Days un film biografic (impropriu zis, intrucat sunt analizate in detaliu ultimele zile din viata artistului) tipic sau cu totul aparte? Ati mai simtit in vreun alt film compasiunea atat de suferinda a unui regizor pt eroul sau, si toata aceasta compasiune fiind exprimata prin mii de actiuni banal de tragice (Kurt plange, Kurt mai scrie un cantec depresiv, Kurt se joaca cu o arma, Kurt sta izolat in padure - la limita cliseului, nu?)?
Ati mai vazut biografii atat de
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 21:58   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
My Own Private Idaho poate ca e mai putin experimental decat ce a urmat, dar e de departe GvS-ul pe care il indragesc cel mai mult. Musteste a raw talent si e ca un prevestitor al celorlalte filme pe care avea sa le faca.
Last Days pe de alta parte nu m-a impresionat cu nimic. Personajele vin cu un "bagaj' biografic si sunt cumva lasate de izbeliste, iar Blake e interpretat de Michael Pitt out of all ppl, ceea ce pe mine m-a descurajat din start. Overall pare un fel de Kurt Cobain fanfiction si din filmele recente ale lui GvS asta mi se pare cel mai slab.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 22:05   #4
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Unde sunt Good Will Hunting si Milk?

Dintre filmele lui Van Sant am vazut asa: Good Will Hunting, Elephant si Milk. Cam putine, asa ca ar trebui sa ma abtin de la vot. Pe cele vazute le-as clasa cam asa:
1. Elephant
2. Good Will Hunting
3. Milk
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 26 May 2009 at 22:08.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 22:11   #5
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Filmografia completa (lung-metraje) a lui Gus Van Sant:

* Mala Noche (1985)
* Drugstore Cowboy (1989)
* My Own Private Idaho (1991)
* Even Cowgirls Get The Blues (1993)
* To Die For (1995)
* Good Will Hunting (1997)
* Psycho (1998)
* Finding Forrester (2000)
* Gerry (2002)
* Elephant (2003)
* Last Days (2005)
* Paranoid Park (2007)
* Milk (2008)


Putem baga 10 in poll, deci trebuie sa renuntam la trei.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2009, 05:03   #6
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by illotempore2002:
As exclude aici discutarea filmelor extrem de mainstream si hollywood like (Milk, Good will hunting).


vorbim de iconoclast nu de iconodul.
si facem poll cu filmele mai deosebite ale lui GvS nu cu filmografia lui.


deci Miercuri zici ma my own private idaho nu e big deal? eu nu l-am vazut, nu ma pot pronunta.

Last edited by illotempore2002 : 27 May 2009 at 05:09.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2009, 10:25   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by miercuri:
My Own Private Idaho poate ca e mai putin experimental decat ce a urmat, dar e de departe GvS-ul pe care il indragesc cel mai mult. Musteste a raw talent si e ca un prevestitor al celorlalte filme pe care avea sa le faca.
Last Days pe de alta parte nu m-a impresionat cu nimic. Personajele vin cu un "bagaj' biografic si sunt cumva lasate de izbeliste, iar Blake e interpretat de Michael Pitt out of all ppl, ceea ce pe mine m-a descurajat din start. Overall pare un fel de Kurt Cobain fanfiction si din filmele recente ale lui GvS asta mi se pare cel mai slab.


fuck me, Michael Pitt is sooooo fucking great as Cobain!

Este perfect pt rolul asta si il interpreteaza incredibil de bine....este blond, frumos, palid, ravasit, ravasitor, chiar nu vad un alt blond mai potrivit pt asta.....doar nu l-ai fi vrut pe Ethan Hawk cu figura aia dulce gretoasa?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2009, 16:54   #8
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by illotempore2002:
As exclude aici discutarea filmelor extrem de mainstream si hollywood like (Milk, Good will hunting).


vorbim de iconoclast nu de iconodul.
si facem poll cu filmele mai deosebite ale lui GvS nu cu filmografia lui.


deci Miercuri zici ma my own private idaho nu e big deal? eu nu l-am vazut, nu ma pot pronunta.
Ah nu, dimpotriva, doar ca nu e la fel de experimental, e un fel de supa primordiala a temelor lui van Sant. Cam tot ce-a urmat you can trace it back to My Own Private Idaho. Vezi-l pretty please chiar sunt curioasa cum o sa-ti para.

Iar Michael Pitt, nu stiu altii cum il vad, dar pe mine m-a enervat inca din Dawson's Creek si mi se pare ca are uneori fata de porc infatuat, bine hranit sau un fel de perverse baby face. Numai in Funny Games am reusit sa-l tolerez.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2009, 17:18   #9
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by corinka:
Filmografia completa (lung-metraje) a lui Gus Van Sant:

* Mala Noche (1985)
* Drugstore Cowboy (1989)
* My Own Private Idaho (1991)
* Even Cowgirls Get The Blues (1993)
* To Die For (1995)
* Good Will Hunting (1997)
* Psycho (1998)
* Finding Forrester (2000)
* Gerry (2002)
* Elephant (2003)
* Last Days (2005)
* Paranoid Park (2007)
* Milk (2008)




Putem baga 10 in poll, deci trebuie sa renuntam la trei.


Psycho nici nu are ce cauta in lista. What the hell was Van Sant thinking? S-a vrut a fi un omagiu adus lui Hitchcock,dar actingul e execrabil, secventa dusului a fost distrusa complet si cea cu masturbatul e complet inutila,ca tot filmul de altfel. Psycho fusese al doilea film dupa Good Will Hunting de-al lui pe care il vazusem, mai-mai sa ma faca sa renunt in a-l lua in serios.Noroc ca am revenit la sentimente mai bune si astfel am bifat si Elephant,Paranoid Park si Milk, ar fi fost mare pacat sa trec peste ele. Finding Forrester parca l-am prins o data la tv, dar mi-l amintesc vag, iar My Own Private Idaho e de multa vreme pe lista mea de "must see".
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 15:12   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cel mai iconoclast Gus van Sant

Care vi se pare cel mai rebel si inovator film al lui GvS?

L.E. mea culpa, sufar de neatentie cronica, este My own private Idaho, dar voi stiati asta deja

Last edited by illotempore2002 : 28 May 2009 at 15:16.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 03:05   #11
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
eu nu prea-l am la suflet pe van sant, ce am vazut de la el...my own private idaho ( nu pot sa spun ca m-a impresionat desi mi se pare unu dintre cele mai dragute filme ale lui)

good will hunting (m-a impresionat tare cand eram mic dar mi-a trecut)

finding forrester (la fel cand eram mic si era bun in argumente ca nu s-au facut filme cu negri intelectuali),
Gerry (laba ce se vrea avangarda)

Elephant (luat dupa Alan Clarke ca si Psycho ideea asta cu omagiile mi se pare cea mai buna solutie cand n-ai o idee originala)

Paranoid Park (Elephant mai prost)

Milk (nu am devenit nici mai homofob nici mai homofil dupa el si in afara de Sean nu m-a impresionat altceva p-acolo)
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 05:29   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'gerry' e unul din cele mai mind-blowing filme pe care le-am vz - ever!
categoriile astea - 'avangarda', blabla - n-au nicio noima: sint filme care nu seamana cu nimic altcva & basta

pe mine 'gerry' m-a tinut start/finish, nu m-am plictisit o sec; l-am descris drept 'cel mai lung suspans din ist cinema-ului' - si crek este: un fel de 'waiting for godot' in miscare

my top 5 gvs e, deci

1 gerry
2 last days
3 elephant
4 paranoid pk
5 m.o.p.i.

+ i have a crush for 'psycho', care e mult mai inteligent decit pare la prima vdr

ps asta cu 'originalitatea' la cineasti postmoderni (tarantino, almodovar, coen bros etc) e k si cum ai vrea musicaluri fara muzica
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 09:34   #13
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Deci Milk nu intra in Top 5?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:12   #14
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Alex Leo Serban:
+ i have a crush for 'psycho', care e mult mai inteligent decit pare la prima vdr

Oh no you didn't !!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 12:15   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu k film! - 'decit' k experiment: crek era nevoie sa se faca si 'asa cva'...

ce sa fac, imi plac experimentele
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 11:02   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce lipseste din poll "Milk"? Eu, hâc, cu cine votez...?
La drept vorbind, abia cu ästa m-a cucerit Van Sant. Foarte iconoclast (ca film) nu e (si nici pe Gus nu-l gäsesc din cale-afarä de), însä ar putea fi considerat oarecum on-topic ca subiect.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 15:14   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'Milk' n-are nici o treaba cu iconoclasmul, batrine. Esti offtopic, nu mai posta, mersi, pupici.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 18:07   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
C-are asta, P.M.S., sau ce are, de tot vorbeste ne-ntrebatä? De când a fost debannatä, se tot bagä-n seamä ca fata mare la märitat (parafrazä ineditä). Potoliti-o, careva.
(Gloria, m-ai rugat s-o ignor, cä se tot smiorcäie la voi - cä vrea-n forum, cä n-o mai tine, c-o fi, c-o päti... Zi-i cä e valabil si pentru ea - dacä nu cumva vrea s-o bannäm mintenas.)

Last edited by Pitbull : 24 Jun 2009 at 22:16.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:04   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Acu ce 'reacu' oi cotcodaci asa speriat, nu stiu, ca si gloria si stefandor citesc ce iti scriu, indiferent daca iti exagerezi tu geamatu' aratind cu destiu'. Tu ai postat aici la 'Milk' doar ca sa nu ramina sus topicu' cu 'AITILOP', asa cum ai sters si editat si azi comentariile noi la postul respectiv, de pe sectiunea unde clocesti tu. Esti mai transparent in intentii ca o erectie, batrinule* talmaci.

Si nu te mai speria atit de umbra pulii mele, 'te reacu', ca pare mare doar pentru astia firavi in gind si port, ca tine.

*Nota bene: 'batrinule' nu este deloc o jignire, caci face vorbire de o realitate, virsta biologica a batrinului si vasnicului traducator de ocazie.

In concluzie: 'Milk' nu este un film de luat in seama pe aceasta sectiune.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 19:04   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai visat azi-noapte, puisor. Hai, fii cuminte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells