Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Sep 2008, 07:50   #881
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Irina Palm -- unul din cele mai cu adevarat emotionante filme din cate am vazut... Marianne Faithfull si Miki Manojlovic (Marco din Underground) - ce actori minunati... Pe scurt, Maggie (Faithfull) pentru a-si salva nepotul bolnav de la moarte, se angajeaza intr-un bar de noapte pe un post mai non-comformist . Film mai uman si mai adevarat de mult n-am vazut.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2008, 07:55   #882
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
VoilÃ* the topic acilea:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=15001
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 12:57   #883
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Home Of The Brave-2006

Regia:Irwin Winkler
Distributie:Samuel L.Jackson,Jessica Biel

Film ce incearca sa redea incercarile unor soldati americani proaspat sositi din Irak sa se readapteze vietii cotidiene de acasa.Nu e un film exceptional,dar nici de aruncat la gunoi.
Reuseste in parte sa redea emotiile pe care si le propune,dar esueaza la capitolul distributie.Daca Samuel L.Jackson ramane in continuare un actor de nota 10,restul sunt trantiti aiurea.De exemplu Curtis Jackson-50 Cent:daca iti propui sa faci un film cu un subiect destul de greu ca acesta nu pui printre pesonajele principale un raparas care a mai facut 2 filme si alea dezastruoase pentru ca nu o sa reuseasca sa iti redea drama si emotiile unui soldat intors dintr-un razboi sangeros.Jessica Biel e monotona,fara pic de simt actoricesc si cred ca ramane genul de "actrita" pentru blockbustere de mall.
Pacat ca filmul e tras in jos de distributia nepotrivita deoarece e destul de bine realizat.
Nota 7 pt jocul lui Samuel L.Jackson si pt ca nu este foarte plictisitor.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2008, 20:37   #884
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, da' care-i ideea? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2008, 17:05   #885
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Da probabil, eu pe imdb in afara de Maria Dinulescu n-am mai vazut nici un alt actor roman sa aiba poze. Pana si ea are abia 5, dar sunt ceva!
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2008, 17:30   #886
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Daca are cont si plateste cativa dolarei pe luna isi poate pune cate poze vrea ea...un fel de hi5 asa :lol:
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 15:35   #887
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
"Ha, zice ea, ce afacere profitabila avem noi aici! Daca cotizez aici cativa dolarei poate in cativa ani ma vede si pe mine Spielberg si.... sigur am sa ajung la Hollywood! Sa joc in Saving Private Ryan 2!!! Bun si ca figuranta 8)"
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2008, 20:07   #888
jalnique
Novice
 
jalnique
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2
reality bites - cativa prieteni proaspat absolventi care primesc portia de realitate, tre' sa-si ia job dar pe care nu-l pot impaca cu pasiunile lor, se indragostesc "de cine nu trebuie" but then they finally end up together, se cearta, se impaca bla bla - tipic american.
plusul meu totusi, au replici amuzante (nu uitati ca e film din '94).
jalnique is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2008, 23:19   #889
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Desu nôto: The last name (2006)

Excelent...oarecum destul de fresh...si desigur mor de nervi dupa ce am aflat ca e continuarea la Desu nôto (2006), pe care nu l-am vazut...deci
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2008, 16:55   #890
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Fear eats soul, Fassbinder.
Avem un topic dedicat lui Fassbinder sau noului val german?

Cumva atipic pt filmografia complexa, naucitoare si expresiva a lui Fassbinder, acest film poarta titlul unui proverb arab: Fear eats soul.
Mi-a placut filmul pt ca pt a mia oara constat ca filmele foarte bune au ca poveste ceva simplu, anodin. Aici este vorba despre o femeie la varsta a treia, nemtoaica, ce se indragosteste si se casatoreste cu un marocan tanar si viril venit la munca in Germania. Evident ca intreaga societate din jurul lor se va isteriza iar filmul este prilejul punerii pe tapet a prejudecatilor si stereotipiilor in gandire. Dar ce mi-a placut mie in filmul asta este intalnirea celor doua mentalitati culturale si faptul ca desi aparent ele se ciocnesc, intr-un final reusesc sa se integreze si sa faca sens impreuna.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2008, 17:01   #891
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by illotempore2002:
...acest film poarta titlul unui proverb arab: Fear eats soul.

Proverbele arabe sunt in limba engleza ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2008, 10:13   #892
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Vicky Christina Barcelona-- minunat!!! spumant ca sampania ultima semi-comedie a lui Woody Allen si la fel de 'light' dar cu substanta... Daca vrei sa cazi pe ganduri si sa ai insomnii, se rezolva, ai la ce medita... Daca nu, e ok, pleci usor si bine-dispus. Cred ca e filmul preferat pe anul asta pentru mine.

Man On Wire-- documentarul despre Philippe Petit care a mers pe sarma intre cele doua turnuri gemene (si pe Notre-Dame si inca vreo cateva...) si care a fact din mersul pe sarma o arta mai mult decat un record... E multa poezie in cum merge pe sarma Petit: face plecaciuni, se intinde pe sarma si sta asa pret de cateva minute in relache, apoi mai merge, zambeste, se intoarce din drum-- si uite asa de vreo cateva ori dus-intors... De vazut! In documentar sunt prezentati si prietenii lui Petit, cel care l-au ajutat in a-si duce lovitura la cale (ca doar nu s-a dus cu voie de la politie pe cele doua turnuri, pregatirile si planurile au durat cateva luni) si care sunt la fel de interesanti si idealisti ca si Petit, de fapt ei cred in arta lui Petit, mai mult decat el insusi. Singura chestie dezamagitoare: Petit isi tradeaza prietenii in final -- abandonandu-i, practic, dupa ce devine o celebritate.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2008, 14:30   #893
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Hell Ride (2008)

un film care nu era necesar
cu alte cuvinte pierdere de timp...nimic nou
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2008, 12:50   #894
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
incredible hulk:
plictisitor-amuzant-ca aproape orice film cu supereroi..da m-am uitat pentru edward norton.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 18:52   #895
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Bosque de sombras (2006)

desi e inspirat (?) din remarcabilul Straw Dogs mie mi-a placut foarte mult

Runaway Train (1985)

magnific...si la a nu stiu cata revizionare
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 21:18   #896
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by erectia eunucului:
''Les Diaboliques "(1955 )regizat de Clouzot.Sotia si amanta hotarasc sa omoare barbatul care le terorizeaza. Simone Signoret (amanta cea dura ) ,fragila sotie Véra Clouzot (superba nevasta a regizorului Clouzot ) si Paul Merisse (sotul/amantul terorizant ) dau nastere unui triunghi amoros memorabil .10/10
...desi cea mai mare influenta a filmului de-a lungul anilor nu au avut-o personajele astea, ci detectivul (nu-i mai stiu numele, iar sa-i zic "Columbo" nu vreau).
In plus, nu pot sa nu ma gandesc ca asta e filmul fara de care Vertigo n-ar fi existat.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2008, 06:15   #897
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Sex and the City- the Movie. Mai slab decat cele mai bune momente din serial (cuma r fi ultimele episoade) insa mi-a placut. E tot Entertainment cu E mare.
Insa o preconditie ca sa iti placa S & C- the Movie e sa fi vazut serialul, si nu doar trei episoade. Vazut in intregime, serialul da greutate (per ansamblu) fiecarui personaj, si face din momente 'mici' si frivolitati (moda, relationships & s**t) personaje umane si sensibile. Michael Patrick King e un scriitor ff inteligent, subtil si nuantat -- de altfel singurul pe care pot sa-l ascult comentandu-si filmul -- insa comentariul e mai reusit decat filmul, poantele in film per total sunt mai slabe si mai putin grotesti decat in serial si sunt si momente 'cheesy'. Dar per total, reintalnirea cu personajele e emotionanta. Chris Noth e un actor minunat (just my type ) si personajele Samantha si Anthony Marantino nu si-au pierdut din farmec. Cu personajul Carrie nu m-am identificat niciodata si intotdeauna Carrie mi s-a parut cam fada, insa aceasta Cinderella Story are efectul scontat.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 22:36   #898
Dulce de Leche
Junior
 
Dulce de Leche
 
Join Date: Oct 2008
Location: Axiopolis, la primul semafor
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Dulce de Leche
ªi L-AM vãzut. Era într-una din acele sâmbete în care cei ca mine ar trebui sã doarmã pânã târziu. Luminos început de octombrie, continuu frig în casã. I-AM rãsfoit subtitrarea, înjurându-l pe cel care mi-a tras clapa iar, pentru cã nu înþelegeam nimic, era o înºiruire ilogicã de locuri de pe glob.
Baraka e numele lui, ºi pânã la un punct este FILMUL. Nu ºtiu cum ºi de unde l-am descãrcat; nu citisem nimic despre el, din principiu nu mã uit la filmele despre care citesc. Nu am descoperit încã CRITICUL care sã mã facã sã vãd absolut orice film, bine ºtiut fiind faptul cã ºi filmele proaste trebuie urmãrite, analizate ºi înþelese, drept urmare nu citesc cronicile de film ale negativiºtilor consacraþi. Cel mai mult detest înºiruirile acelea "docte" din ce-au mai regizat, simþit ºi consumat de-a lungul vremii diverºi regizori, actori etc. criticii ãºtia sunt incapabili sã pricepã cã dacã vreau o biografie nu trebuie decât sã dau un google, pe când pentru a vedea un film nu-mi trebuie decât o umilã ºi sincerã pãrere personalã.
Întotdeauna mi-am imaginat astfel filmul, fãrã personaje, fãrã dialog, purã imagine. Baraka e FILMUL pânã în punctul în care rãmâne blocat pe aspectele negative ale existenþei umane. Aici a greºit regizorul, filmul ar trebui sã punã probleme, nu sã sugereze soluþii, el ar trebui sã rescrie realitatea, nu sã o modifice.
Dacã stai sã te gândeºti acest film este profund moral punând în evidenþã rãul pe care-l trãim, cel perpetuat de indiferenþa noastrã, a tuturor. Dacã nu ar fi manipulat realitatea, deformând-o într-un mod abosulut jenant aº fi putut declara Baraka the movie.
Constrângerile filmului nu au fãcut decât sã-mi aminteascã o nuvelã SF cititã-n adolescenþã: în urma unui rãzboi nuclear, pe Terra, intactã rãmâne doar o casetã video cu un desen animat: Mickey Mouse. Niºte extratereºtrii o gãsesc, ºi dupã ce-o urmãresc trag concluzia cã aºa trebuie sã fi arãtat/ comportat locuitorii defunctei planete.
Deci, aº fi trimis, prin unde radio, acest film în spaþiu, dacã nu ar fi fost atât de pesimist ºi nu mi-ar fi arãtat doar partea urâtã a efemerei mele existenþe. Muzicã clasicã, parcã asta se trimite în spaþiu prin radiourile alea super performante ale observatoarelor astronomice, nu?! Sã sperãm cã cel puþin din punct de vedere muzical extratereºtii stau mai bine.

ãsta e filmul: http://www.imdb.com/title/tt0103767/

"environmental theme"... de-aia nu citesc io înainte cronicile. :-(
__________________
"De ce sã mai realizezi o operã când e aºa de frumos sã o visezi numai?" Pasolini - "Il decameron".
Dulce de Leche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2008, 14:55   #899
frusina_gugulan
Novice
 
frusina_gugulan
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 21
Originally Posted by some dude pe imdb:
Summary: Nature is GOOD. Primitive tribes are GOOD. The Holocaust was BAD. So is WAR. Our everyday life is TOO FAST and leads to the TORTURE of BABY CHICKENS. PEOPLE, although not YOU because you are GOOD because you felt bad about the BABY CHICKENS, should SHAPE UP BEFORE IT'S TOO LATE.

asta nu este "the movie". e "the tear-jerker". nu-l am prea proaspat in memorie, dar tin minte o o imbinare de imagini simbolice cu imagini induiosatoare cu imagini pur si simplu frumoase. adauga la reteta o coloana sonora cel putin interesanta (tocmai descoperisem dead can dance si am fost :w00t: sa-i aud intr-un film). iar imaginile alea nu erau montate asa alandala, ci imparteau filmul in 3 secvente (daca nu-mi joaca memoria feste: 1. ce frumos e in natura. 1. ce chestii urate a facut omul. 3. ce ar trebui sa facem ca sa nu mai fie chestii urate si sa fie iar frumos si bine) pe care le tin minte destul de clar delimitate de cate o scena cu un simbolism foarte transparent. dintre acestea din urma imi vine clar in minte un ditai pomu' de vreo enspe secole care cade taiat parca de niste oameni foarte rai, cu un zgomot asurzitor si frangator de inimi. craaaaac buff... daca pestru napoleon fiecare soldat are in ranita bastomul de maresal, pentru fiecare scriitor sau regizor fiecare copac are vocatie de axis mundi care cand pica (pe cat de zgomotos posibil) face sa se duca totul la nenea de la subsol. iar 'telectualii preocupati de mediu, fericiti ca au prins mesajul, varsa o lacrima pe tastatura calculatorului la care vad filmul.
frusina_gugulan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2008, 18:50   #900
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Amadeus (1984) regizat de Milos Forman cu Tom Hulce si F. Murray Abraham in rolurile lui Mozart si lui Antonio Salieri,colegul sau plin de invidie pe succesul acestei "creaturi" nedemna de un asemenea dar din partea lui Dumnezeu.Un film exceptional,cu decoruri,costume si muzica superbe.Abraham (pe care il stiam doar din Scarface) face aici un rol foarte bun,care i`a adus si Oscarul,el fiind cel care incearca sa il distruga pe Mozart prin toate mijloacele posibile,ajungand sa il considere si pe Dumnezeu dusmanul sau.Tom Hulce reuseste sa te faca sa il indragesti pe Mozart din primele momente iar rasul sau te face ori sa il iubesti ori sa il urasti.Singurul lucru care nu m`a convins raman discutiile intre Mozart si sotia lui,care mi`au parut prea "moderne" pentru perioada respectiva.

Perfume: The Story of a Murderer (2006) regizat de Tom Tykwer.Filmul este inspirat dupa cartea scrisa de Patrick Suskind.Filmul decurge frumos pana spre sfarsit,cand o ia total pe aratura si iti strica buna dispozitie.De urmarit pentru imaginile cu fabricarea esentelor de parfum,pentru viziunea asupra Parisului din secolul 18,pentru constrastul dintre mirosurile divine ale parfumului si jegul locuitorilor Parisului.De asemenea de urmarit pentru micul rol facut de Dustin Hoffman.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells