Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jul 2013, 19:43   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Turneu Filme Clasice - M, Fritz Lang - 1931

M - Fritz Lang, 1931

Perioada de votare: 15 iulie 2013 - 4 august 2013, ora 23:59 PM



Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
[/quote]
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 26 Jul 2013 at 18:16.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2013, 18:26   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am prelungit cu o saptamina si filmul asta. Prea multi amatori vor sa scrie, nu fac fata sa adun punctajul.

Eu ii dau 4 stele dar nu pot scrie ceva despre el in momentul asta, poate doar ca M vine de la Masterpiece iar eu sint mult prea nestiutoare in ale filmului ca sa pot sa-l comentez. Tare as vrea sa vad comentariul lui Twinsen, si o spun fara nici o urma de malitiozitate. Pur si simplu sint curioasa cum vede Twinsen filmul asta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2013, 19:04   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Hmm... din 1931 si alb-negru (evident). Normal nu m-as fi uitat, dar fie, o sa-l incerc pentru tine, anaemona. Nu promit ca tot.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2013, 14:29   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Well, am incercat, dar mai mult de jumatate nu am rezistat. Stilul e interesant, dar ca intodeauna ma intereseaza in primul rand povestea si personajele. Ok, am inteles ca un cadru tras artistic cu un scaun gol si o supa rece simbolizeaza absenta victimelor, dar in loc de asta nu ar fi fost mai bine sa ajungem sa le cunoastem? Altfel, de ce ne pasa de ele, dincolo de o compasiune abstracta? La fel in cazul criminalului, despre care se emit toate platitudinile, dar nu-l vedem nicaieri.

Daca n-ai personaje, macar o poveste sa fie, dar si aici totul e banal. Criminalul inteligent, politia nu face fata, publicul se isterizeaza bla bla. Am mai vazut asta de o mie de ori. Lang e foarte bun la detalii, la mizanscena, dar daca te intrebi ce spune filmul de fapt, ramai cu mai nimic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2013, 20:07   #5
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi Twinsen. Din pacate nu intelegi ce vrea sa spuna filmul decit la final. Poate ca pe la mijloc filmul treneaza oarecum, ii lipseste dinamismul care i-ar face in special pe tinerii din ziua de azi sa urmareasca un film, desi din punctul meu de vedere e destul de dinamic, alert si plin de suspans. Daca reusesti sa-l vezi pina la capat sint curioasa daca-ti schimbi parerea, macar din punctul de vedere a ceea ce vrea sa spuna. Pina la urma e posibil ca filmul sa vrea sa spuna chiar mai multe decit putem percepe la prima vedere, tinind cont de perioada in care e facut. N-am verificat, dar nu cumva e asta ultimul film pe care Lang l-a facut in Germania? Titlul initial a fost A murderer among us si nazismul era atunci la putere.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2013, 20:30   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu ma uit foarte rar la filme politiste (bine, e discutabil in ce masura M e unul). Cautam acum in lista mea si am realizat ca nu am nici macar unul singur. M-am plictisit de moarte si la filme mai noi in stilul asta, gen Se7en, pe care multi le apreciaza.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2013, 01:13   #7
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, you can't blame a girl for trying
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2013, 12:10   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
A, nu, oricum nu-mi pare rau ca m-am uitat la o parte din el. E destul de interesant prin parfumul epocii si stil.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2013, 14:48   #9
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
3,25 ii dau si eu si scriu maine/ poimaine despre el.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2013, 21:48   #10
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Eu ezit intre 2,5 si 3 asa ca ii dau 2, 75- se potriveste cu votul lui faraimaginatie
O sa scriu despre el tot maine sau poimaine.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2013, 03:19   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am tot asteptat sa scrieti si cum nici eu nu prea am chef sa scriu anulez filmul asta. Continui sa trag la sorti filmele, eu una o sa le vad, doar ca probabil nu o sa mai scriu nimic. Nu e nici o suparare credeti-ma, am incercat, dar nu s-a putut sa implicam mai multa lume, asta e.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2013, 22:11   #12
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Nu-nteleg de ce zici ca ai asteptat sa scriem ...nici tu nu ai scris. Si noi asteptam ca tu sa scrii, poate. Eu renunt la turneu, nu am absolut nicio tragere de inima sa continui.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2013, 22:55   #13
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
fara..., eu n-am spus ca scriu in citeva zile despre film nici macar n-am specificat daca o sa mai scriu sau nu. Inteleg ca n-ai tragere de inima, nici eu n-am si cum am mai spus, nu am scris mesajul de suparare, doar am vrut sa spun ca daca voi sinteti fara chef nu-i nici o noutate, si eu sint fara chef si nu e nici un fun sa vorbesti de una singura. Normal ca daca ar fi fost activitate mai mare cheful ar fi venit neinvitat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2013, 23:33   #14
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Hmmm...cand zici voi cred ca esti putin nedreapta. Eu am facut un efort si dincolo si aici. Dar banuiesc ca n-ai cu cine
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2013, 01:03   #15
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, sincer, fara tine si fara Federico n-as fi rezistat nici eu atit Am zis "voi" la un mod foarte general, nu m-am referit la tine. S-a intimplat ca tu ai spus ca nu mai ai chef si asa am ajuns sa spun si eu de ce nu mai am chef. Eu sper sa continui sa vad toate filmele, dar imi lipseste imboldul sa scriu ceva.

La M, specific, tare as fi vrut sa citesc ce scrie cineva mai priceput, cum este MinRep. Oricum topicul ramine deschis si se poate scrie oricind aici.

La putin timp dupa M am vazut The third man si nu stiu de ce in mintea mea sint legate filmele astea, desi, din punct de vedere al actiunii cel putin, nu exista absolut nici o asemanare.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells