Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Nov 2012, 09:32   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Turneul Forumistilor: robertsandu ne propune The Pledge

Film: The Pledge

Propus de: robertsandu

Perioada de votare: 26 noiembrie 2012 - 2 decembrie 2012

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 18:07   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Intr-un film, trebuie sa cunosti victima pentru ca o crima sa te afecteze cu adevarat. The Pledge presupune ca daca o fetita a fost omorata, asta poate tine loc de character development. Nu e cazul. Jack Nicholson e un mare actor, dar pana si el are limite cu ce poate face dintr-un rol cliseu. Un politist care mai are x ore/zile pana la retragere si tocmai atunci vine cazul cel mare, now that's original. Scena cu interviul e la fel de retardata ca si indianul si din nou la finalul ei filmul socheaza gratuit.

Pentru cine iubeste Hollywood-ul si entertainment-ul simplu, The Pledge e foarte ok. De fapt stilistic e peste medie si actorii sunt excelenti. Dar eu caut personaje mai complexe sau o poveste dezvoltata, care sa nu ma poarte prin locuri comune.

Thumbs down
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 21:29   #3
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Cam prea cunoscut filmul sa participe aici ...
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:15   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da' la alea mai putin cunoscute te uiti?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2012, 22:27   #5
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
^LOL

PS: Eu unul nu l-am vazut, apropo. Sa vad in ce parte se-nclina balanta in care troneaza pe de-o parte nota descurajanta de pe imedebeu si pe de alta faptul ca Ebert il are trecut in lista de Great Movies. (+ ca robertsandu pare de incredere din cate am inteles eu pan-acum... cre' ca e singurul user de pe CM in afara de mine care mai are trecut Syriana in lista de favorite. Just saying. )
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 13:25   #6
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
@Twinsen, eu aș zice că personajele realistice sunt cele formate atat din clișee cât și din elemente mai originale - întocmai precum oamenii din jurul nostru. Cineva extravagant în tot ceea ce face pe ecran foarte rar convinge (numai în situații excepționale). The Pledge are sens și profunzime exact așa cum e el, atât cu clișee cât și cu elemente de originalitate. Dacă însă cauți neapărat un film din cale-afară de original, atunci poate ar fi mai bine să te distanțezi de zona asta a cinemaului cu influențe clasice sau chiar realiste.

Din câte observ eu, ești foarte nișat în gusturi cinematografice, ceea ce nu e deloc un lucru rău. Doar că te face mult mai greu de mulțumit, de unde și aceste Thumbs Down-uri dese din partea ta. Eu aș vrea doar să-ți spun că unele filme sunt menite să facă și altceva decât să mulțumească un cinefil pretențios în căutare de artă selectă. Sunt filme pe care le vezi pentru entertaining, filme pe care le vezi pentru că îți transmit cu adevărat ceva, filme pe care le vezi pentru că sunt pur și simplu un spectacol vizual, filme pe care le vezi pentru că sunt altfel etc.

La final, calitatea unui film de a fi memorabil nu se rezuma la a face parte dintr-o arie. Acesta e unul din motivele pentru care un film ca Titanic sau chiar Avatar (entertainment de consum la perfecție aproape) nu este niciodată mai slab ca un film de artă mediocru sau sub-mediocru cu pretenții penibile de "HIGH ART". Dintre toate lucrurile care mă deranjează cu adevărat pe forumul Cinemagia (și, sincer, nu mă refer neapărat la tine) este judecata asta strâmbă (zic eu) cum că un film de larg consum este automat unul prost, de parcă entertainmentul ar fi o boală de care trebuie să ne ferim cu toții. Rvn vorbea parcă la un moment dat despre pro-diversitate.

Last edited by robertsandu : 30 Nov 2012 at 14:00.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 16:51   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Iubitorii de filme de arta ma acuza ca imi plac filmele usoare si amatorii de entertainment ca am gusturi prea selecte . De obicei nu se mai gandesc o data la filmul in sine ca sa vada din ce perspectiva il critic, atunci cand o fac.

Cum as putea fi "foarte nisat" cand ma uit la orice? Cum as putea fi elitist cand am creat turneul asta in mod special cu ideea ca filmele de aici sa placa tuturor (ca ideal...).

P.S. Titanic & Avatar... they don' t go together. Titanic e o poveste de dragoste reusita si cu personaje dezvoltate, chiar daca lipsite de originalitate. Avatar e un joc video.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 18:37   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
E de o mediocritatea exasperanta filmul. N-am mai vazut demult ceva atat de insipid si fad. Singura chestie interesanta a fost finalul. Neverosimil (daca nu si un pic ridicol) de antiapoteotic si anticlimactic. Nu m-asteptam. Nu stiu de dumnezeu a-ncercat Sean Penn aici. Apropo, la scena in care iese Nicholson cu barca pe lac la pescuit mi-am dat seama ca uneori meseria de actor e cea mai plictisitoare din lume. Chiar ma bufnea rasul gandindu-ma la lehamitea unui monstru ca Jack Nicholson indeletnicindu-se cu trivialitatile alea.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 19:15   #9
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
Avatar e un joc video.

Dă-mi voie să te contrazic. Avatar nu este deloc un joc video, ci un film excelent realizat prin efectele speciale de azi (CGI). Că-ți place sau nu asta este altă discuție, una în care nu vreau să intru acum și aici.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 19:21   #10
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Federico:
E de o mediocritatea exasperanta filmul. N-am mai vazut demult ceva atat de insipid si fad. Singura chestie interesanta a fost finalul. Neverosimil (daca nu si un pic ridicol) de antiapoteotic si anticlimactic. Nu m-asteptam. Nu stiu de dumnezeu a-ncercat Sean Penn aici. Apropo, la scena in care iese Nicholson cu barca pe lac la pescuit mi-am dat seama ca uneori meseria de actor e cea mai plictisitoare din lume. Chiar ma bufnea rasul gandindu-ma la lehamitea unui monstru ca Jack Nicholson indeletnicindu-se cu trivialitatile alea.

Ce pot să spun? Îmi pare rău că nu ți-a plăcut. The Pledge mi s-a părut un film bun, care a explorat cu succes ideea de obsesie, a sentimentului de vină care te macină și nu-ți mai dă drumul. Ba chiar am văzut și niscaiva talent în mânuirea camerei pe alocuri. În fine...
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 19:44   #11
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
Cum as putea fi "foarte nisat" cand ma uit la orice?

"Pentru cine iubeste Hollywood-ul si entertainment-ul simplu, The Pledge e foarte ok". Ai spus, cu alte cuvinte, că filmul este f. OK pentru persoanele potrivite, excluzându-te pe tine din acest grup. Dar eu nu te judec pe tine aici, să nu mă înțelegi greșit. Doar îmi exprimam părerea.

După mine, dacă spui că un film ca Avatar este f. slab, atunci trebuie să argumentezi că nu reușește în registrul pe care și l-a propus, nu spui că nu-ți place registrul. Altfel spus, încerci să explici de ce nu i-ar plăcea acest film unei persoane aflate în publicul țintă. Așa pui eticheta de bun sau rău unui film sau cel puțin așa o pun eu.

Una peste alta, tu ai propriile metode, pe care ți le respect. În fond, noi aici ne exprimăm în primul rând părerile. Dacă ție nu-ți place un anumit gen de film, atunci firește că dai Thumbs Down. Nimic de blamat în cazul ăsta.

Last edited by robertsandu : 30 Nov 2012 at 19:55.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 20:38   #12
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by robertsandu:
După mine, dacă spui că un film ca Avatar este f. slab, atunci trebuie să argumentezi că nu reușește în registrul pe care și l-a propus, nu spui că nu-ți place registrul. Altfel spus, încerci să explici de ce nu i-ar plăcea acest film unei persoane aflate în publicul țintă. Așa pui eticheta de bun sau rău unui film sau cel puțin așa o pun eu.
Na, na. Avatarul e un film 'cu pretentii'. N-are el modestia de a se înregimenta într-un ”registru”. Registrele și nișele vin după, dacă ti-a placut sau nu, în functie de asta te „înregimentezi”. Cu alte cuvinte e un film „pentru publicul larg”. Din care fac parte oameni care merg la film sa se distreze, snobi, elitisti, critici etc. Iar cînd un film de o asemenea magnitudine hits the screens, o sa merg si eu sa vad what's this all big fuss about. Si daca vad ca e un mare balon de sapun, am tot dreptul sa-l critic fiindca mi-a inselat asteptarile, 'inregimentindu-ma' astfel in sleata detractorilor.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 20:55   #13
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by robertsandu:
După mine, dacă spui că un film ca Avatar este f. slab, atunci trebuie să argumentezi că nu reușește în registrul pe care și l-a propus, nu spui că nu-ți place registrul. Altfel spus, încerci să explici de ce nu i-ar plăcea acest film unei persoane aflate în publicul țintă. Așa pui eticheta de bun sau rău unui film sau cel puțin așa o pun eu.
Na, na. Avatarul e un film 'cu pretentii'. N-are el modestia de a se înregimenta într-un ”registru”. Registrele și nișele vin după, dacă ti-a placut sau nu, în functie de asta te „înregimentezi”. Cu alte cuvinte e un film „pentru publicul larg”. Din care fac parte oameni care merg la film sa se distreze, snobi, elitisti, critici etc. Iar cînd un film de o asemenea magnitudine hits the screens, o sa merg si eu sa vad what's this all big fuss about. Si daca vad ca e un mare balon de sapun, am tot dreptul sa-l critic fiindca mi-a inselat asteptarile, 'inregimentindu-ma' astfel in sleata detractorilor.

Da, Avatar e un film pentru cei care vor să se distreze la cinema. Eu l-am văzut și m-am distrat, deci a fost foarte bun din punctul meu de vedre, pentru că mi-a oferit ce mă așteptam să primesc de pe urma vizionării lui. Din nou, da, Avatar este un film cu pretenții, însă doar în registrul efectelor speciale (CGI). Și mi s-a părut că a punctat extrem de solid la capitolul ăsta. Nu-ți spune veniți să vedeți un film atât de original cum n-a mai fost, ci spune veniți să vedeți o bijuterie high-tech. Și, cu privire la acest aspect, nu minte. Eu l-am văzut în 3D și a fost realmente impresionant.

Unii spun că Avatar e slab pentru că nu e original. Când mă uit la bugetul unei pelicule știu din start că, dacă cifra e mare, riscurile asumate sunt minime. Filmele originale sunt cele independente, doar foarte rar cele mainstream - pentru simplul motiv că nimeni nu-și permite să riște 200 de milioane de dolari cu vreo mare inovație. Când sunt asemenea sume în joc, mergi la sigur sau nu mergi deloc.

Dacă mă oprește cineva pe stradă și-mi spune: recomandă-mi și mie un film mișto, îi spun, la rându-mi: mișto din care punct de vedere? Treaba asta e valabilă și la Avatar. Pentru că, să-ți spun ceva, când intri în sala de cinema îți faci anumite așteptări înainte. Dacă intri să vezi Avatar și cauți originalitate, atunci, amice, ai greșit sala, fiindcă originalitatea n-o s-o găsești niciodată acolo. În schimb, dacă te aștepți la o experiență vizuală bazată pe efecte speciale cum n-ai mai prea văzut, atunci ești exact unde trebuie și probabil vei fi pe deplin mulțumit.

Last edited by robertsandu : 30 Nov 2012 at 21:36.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 21:38   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu, eu intru la Avatar sa vad de ce a luat 10 nominalizari la Oscar. Pentru un film doar cu 'pretentii in registrul efectelor speciale' e cam mult. Dar intre timp m-am lamurit cum sta treaba si cu Oscarurile...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 21:41   #15
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by robertsandu:
o experiență vizuală bazată pe efecte speciale cum n-ai mai prea văzut.
Better a mushroom trip...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 21:47   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Winter is coming...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 21:48   #17
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by robertsandu:
nimeni nu-și permite să riște 200 de milioane de dolari cu vreo mare inovație.

Aici te afli intr-o mica contradictie pentru ca Avatar a venit cu inovatii la categoria performance capture si multe filme au beneficiat de ele din 2009 pana acum dar am inteles la ce incercai sa te referi.

Uite si un fragment dintr-un interviu cu James Cameron:

What innovations have you developed for Avatar?

We have greatly enhanced the size of the performance-capture stage, which we call The Volume, to six times the size previously used. And we have incorporated a real-time virtual camera, which allows me to direct [computer-generated] scenes as I would live-action scenes. I can see my actors performing as their characters, in real-time, and I can move my camera to adjust to their performances.

In addition, we have pioneered facial performance capture, in conjunction with our visual effects partner, Weta Digital. This technique eliminates hours in the makeup chair, and various other discomforts, for the actors. Previously, actors needed to have hundreds of tiny spherical markers glued to their faces, and they couldn't touch their own faces throughout the shooting day as a result. With the new system, a lightweight head-rig can be donned minutes before shooting.

We have had great success, and other filmmakers such as Steven Spielberg and Peter Jackson have worked on our virtual stage doing tests for their upcoming films, and given high praise to the system.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 21:56   #18
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
@Kris_Kringle, la partea tehnică am spus că este inovativ (cu pretenții). M-am referit la poveste, evident, când am spus că se merge cam la sigur cu ea, cu happy end and all. Știu interviul cu Cameron, însă îți mulțumesc că l-ai pus.

Last edited by robertsandu : 30 Nov 2012 at 21:59.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 22:08   #19
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Povestea a fost de o banalitate crasa,avand toate cliseele din manual.E un film la doua extreme daca exceleaza la CGI,dar te ia peste picior cu o poveste extrem de familiara,care a fost spusa in nenumarate forme de-a lungul istoriei.

Bine,daca stau sa ma gandesc,Cameron n-a fost niciodata un regizor care sa-ti dea food for thought la capitolul poveste,dar daca de asta a fost nevoie ca drumul sa fie pavat pentru ca alte filme sa beneficieze de tehnologia respectiva,atunci are free pass,insa doar din punct de vedere tehnic.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2012, 22:58   #20
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Bine,daca stau sa ma gandesc,Cameron n-a fost niciodata un regizor care sa-ti dea food for thought la capitolul poveste

N-aș zice niciodată. The Terminator, de pildă, a fost un film suficient de complex căt să-l impresioneze până și pe Tarkovsky. ȘI Tarkovsky nu e ușor de impresionat.

Last edited by robertsandu : 30 Nov 2012 at 23:02.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells