Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este David Lynch-ul vostru favorit?
Eraserhead 7 11.86%
Dune 3 5.08%
Mulholland Drive 18 30.51%
Lost Highway 4 6.78%
Elephant Man 6 10.17%
Twin Peaks 13 22.03%
Blue velvet 6 10.17%
The Strainght Story 1 1.69%
Inland Empire 0 0%
Wild at heart 1 1.69%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2004, 12:33   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
David Lynch

Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2004, 14:53   #2
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
aku intentionez sa citesc o carte dsp lynch
parerea mea e ca omu e barosan
desi detest mulholand drive
si nu inteleg de ce a atentat la dune...
poate cartea imi va da raspunsuri
poa ca nu
@ ambra
respkt pt semnatura
unu din cele mai bune bancuri din vrun film
desi e tare si fara film
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2004, 14:04   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by KORBEN:
desi detest mulholand drive
De ce?
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2004, 20:15   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 13:46   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by notorious:
ambra, vrei sa zici ca de la david lynch nu ti-a placut nici macar 'the elephant man', nici 'the straight story'? lynch-uri nereprezentative, dar emotionante, despre human nature...

dar totusi, cum ramane cu emotia, cu atmosfera, cu muzica (numai ea singura are ceva sumbru, intrigant, incitant, iti strabate sira spinarii ca un curent racoros), cu personajele, cu chipurile. am mai zis-o odata (pe forum, nu la humanitas, sa fim intelesi): nu conteaza daca intelegi un lynch, ci tocmai faptul ca te bantuie si nu te lasa sa-l uiti... gasesti mereu ceva neinteles, misterios, la un film de-al lui, chiar atunci cand credeai ca ai descifrat ceea ce trebuia descifrat... lynch este unul dintre regizorii care ma fascineaza momentan.

Bai, din Lynch n-am vazut integrala, cum se pot lauda poate altii. Insa, dupa cum citeam cindva intr-o cronica, 'David Lynch: self-indulgence is your name'. Imaginea din 'Elephant Man', cu tenta ei de retro, care pe multi i-a dat pe spate, mie nu imi place deloc (desi cel care a facut-o si luase un Oscar pentru imagine). Lynch nu ma bintuie deloc. In afara de atmosfera, filmele lui nu au nimic nici intelectually-challenging, nici nu imi ating coarda sensibila. Sint niste exercitii in futilitate, sau vanitate. 'Lost Highway' aia e sub orice critica. Se joaca cu timpul asa fara rost, stricind bunatate de pelicula; daca facea scurt metraje, il mai intelegeam. N-am vazut 'Wild At Heart' pe care multi il lauda.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 16:49   #6
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Wild at heart

Wild at Heart iti va schimba parerea despre Lynch. In bine ! :wink:
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 17:01   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu pot spune ca stiu multe despre Lynch, dar nici nu pot spune ca stiu multe despre viata. Mulholland Dr. a avut initial un impact negativ asupra-mi, dar mai apoi am reusit sa vad si partea fabuloasa-daca i se poate spune asa-a filmului. Din pacate, cam la atat se rezuma experienta mea lynchiana. De Dune m-am ferit ca de ciuma, desi am citit cartea, dar de s-ar ivi o situatie complexa-adica eu in fata televizorului si Dune transmis pe undele vre-unui canal, IN ENGLEZA- atunci nu ar fi exclus sa trag o vizioanre.
Auzisem insa eu ceva de Twin Peaks...
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 17:03   #8
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Eu am vazut cam tot din ce a facut Lynch (scurtmetraje, filmele, serialele)...si pt. mine e fascinant. Nu e neaparat nevoie sa-l intelegi...trebuie doar sa privesti si magia e gata ...no wonder he's my favourite director (da..am stat sa inteleg filmele lui )
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 20:11   #9
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Dintre filmele lui Lynch am vazut "Eraserhead", "Blue Velvet" si "Wild at heart"; filme bune dar care mi-au lasat un gust amar, nu am fost prea fericit dupa vizionarea lor.
Chestie de gust la urma urmei, nu sunt de condamnat cei carora nu le place Lynch, multora nu le place Kubrick sau Tarkovski, nu se regasesc in creatiile lor.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 08:57   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist. Singurele lucruri care merita sanctionate pozitiv sint sunetul (si sunetele pe care le scot personajele) si insertia desenlor animate (?).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 09:27   #11
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.

Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 13:57   #12
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Re: David Lynch

Originally Posted by Ambra Blu:
face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, .

mie tocmai din aceste motive imi place. tocmai pt amestecul de kitsch(de multe ori ma intreb daca este asumat sau nu...), in toate compartimentele filmului(de la scenariu la muzica), momente care se vor socante cu orice pretz(dar pur si simplu arata bine), si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive sau lost highway(cu alte cuvinte lipsite de orice motivatzie ratzionala, dar care dau bine, asa, ca a vrut el). pe de alta parte, da, e genul tipic de film care provoaca reactzii snob:"mamaa frate ce idee, ce cadru..." ce vrajeala misto, as zice eu...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 14:20   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: David Lynch

Originally Posted by zizi:
ce vrajeala misto, as zice eu...

Hehe. Bine zis.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 16:03   #14
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
Cine a mai vazut scurt metrajele lui Lynch? Tocmai am terminat de vizonat "The Grandmother" (1970) film pe care ar fi putut foarte bine sa il faca orice ATFist.

e adevarat, dar pe vremea aia nu avea bani sa faca ceva mai deosebit. Toti au inceput cu greu o cariera. Daca un ATF-ist de la noi o sa ajunga la renumele lui Lynch, sa vezi ce o sa i se scoata pe dvd si o sa intereseze pe toti ce a facut el in facultate, inceputurile... chiar daca sunt niste scurtmetraje proaste.

Poti sa-l acuzi relativ la Rabbits, care a aparut dupa toate lung-metrajele care l-au consacrat.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2004, 18:45   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
N-am vazut Rabbits.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 10:27   #16
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by Serghei:
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

bah, nu e drept delok schimbu' asta...
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 11:19   #17
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by blitz43:
Originally Posted by Serghei:
Am The Short Films...-toate scurtmetrajele lu' Lynch,si Twin Peaks.
Fac schimb cu Naked Lunch(sau orice Cronenberg).

bah, nu e drept delok schimbu' asta...

Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 11:37   #18
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
[quote="Serghei"]
Originally Posted by blitz43:
Mai am niste Fellini,Tarkovsky,Wilder,Scorsese...sau te refereai la faptul ca Lynch nu are valoarea lui Cronenberg!

bingo! :lol:
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 14:20   #19
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: David Lynch

Originally Posted by zizi:
si imposibilitatea de a gasi vreo explicatzie logica schimbarilor de personalitate, timp si spatiu din mulholland drive ...
Mai...daca chiar iti pui mintea cu el, Mulhollandu' are o logica
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 02:07   #20
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
The Grandmother poate ca nu este regizat de nota zece, insa e si facut prin anii 60-70, pot sa revin cu o data mai precisa daca intereseaza pe cineva. Si in plus, ideea conteaza. E ca si cum ai face un portret fara sa cunosti regulile anatomice ale fetei, structura, osatura, etc, si totusi iti iese expresia, forta unei idei...Eu prefer The Alphabet dintre scurte. In grandmother se vede talentul, chiar daca tehnic e acum destul de depasit. Cine de la ATF se gandeste ca poate s/o nasca dintr/un copac pe bunica, singura care poate sa ofere afectiune, singura fiinta care desi anormala este cea mai umana?
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells