Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2013, 20:06   #1741
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Foarte frumos sigalia Eu aseara mi-am facut salata de varza cruda cu avocado taiat cubulete si presarata cu ultimele flori de broccoli din gradina. Poze n-am facut, pentru ca a fost putin cam lipsita de culoare, dar la gust a fost excelenta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2013, 20:30   #1742
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
deci, se poate! credeam ca, eu, anaemona si mona suntem singurele supravietuitoare de pe forum care mai si gatim. bravo, sigalia! combinatia de legume din salata ta chiar imi lasa gura apa. mereu am fost o sustinatoare infocata a lor, tot din aceleasi motive ca si tine, dar coana Dominique incearca sa ne convinga ca o simpla autosugestie ne poate infrana pofta de mancare. desigur, nu pot fi impotriva educarii si autoeducarii despre cum sa ne hranim, dar, sunt convinsa ca, zveltetea corpului,se mentine doar mancand foarte putin (din absolut tot ce poftim). metabolismul nostru are grija de modul cum aratam pe dinafara. daca el ar functiona normal toata viata (lucru ideal, deatfel), atunci, toata industria produselor pentru slabit n-ar mai avea de ce sa existe. cel mai important este sa ducem o viata cat se poate de ordonata, fiindca orice dezechilibru, poate influenta negativ metabolismul,intr-un sens, sau altul. totul depinde de psihic si de mostenirea genetica a fiecarui indivit in parte, dar cred ca stiai (stiati).
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2013, 21:29   #1743
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Intr-adevar, foarte faina salata, sigalia! Daca n-as fi satula si n-as fi facut si eu azi o salata buna (poate nu chiar asa sanatoasa, totusi), mi-ar fi lasat gura apa!

Azi am facut salata Caesar (chiar nu-mi vine sa-i zic Cezar...). De mult vroiam sa fac, de cand am mancat la Casa Bunicii, un restaurant fain din TM, dar acolo nu mi-a placut ca avea ansoa - cu care nu prea ma impac, poate nu l-am prins eu in combinatia potrivita pentru mine. Salata Caesar, varianta mea: un piept de fazan si inca niste bucati de pe pulpe - fierte (a iesit o super supa!) pe care le-am taiat si le-am prajit putin in foarte putin ulei de masline, niste sunca de casa prajita crocant in acelasi ulei si apoi taiata fasii subtiri, crutoane, o salata verde si dressing - maioneza facuta cu 1 catel de usturoi, mustar si o lingurita de otet. Facultativ eu am pus si 3 oua fierte taiate in 6 si cateva rosii cherry. A iesit foarte buna!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2013, 21:47   #1744
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Va multumesc din suflet pentru primirea asta calduroasa si incurajatoare.Voi aici postati adevarate opere de arta.
Da,ideal ar fi sa ne intoarcem la simplitate si la gatitul traditional.Pregatirea mancarii incarca hrana de spiritualitate,e parte esentiala din procesul de hranire.Putem vorbi mult,e stimulativ sa vezi ce incearca si altcineva.Mai ales la raw,unde inca avem atatea complexe si retineri.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 20:59   #1745
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Da,ideal ar fi sa ne intoarcem la simplitate si la gatitul traditional.
eu sunt convinsa ca nici o gospodina sau maestru bucatar, nu-si doreste asta. ma refer la gatitul traditional, care nu-i tocmai simplu si rapid. ca sa gatesti cu adevarat asa cum o faceau stramosii, iti trebuiein primul rand ingrediente, ustensile si vase de gatit fabricate din materiale identice cu cele de acum sute de ani. nimeni nu mai gateste mancarea la pirostrii si nu se mai afuma facand focul cu vreascuri din padure sau cu coceni de porumb.sigur nu cei care locuiesc la bloc, in orasele aglomerate si muncesc 10 sau 12 ore pe zi. ahhh, da, ne place uneori sa ne inchipuim intorcerea la natura ca o chestie sic si foarte, foarte...ecologista, dar eu n-as paria pe faptul ca cineva ar renunta definitiv la o bucatarie moderna, utilata cu aparatura si vase de gatit care sa economiseasca timp si sa scuteasca efortul, doar pentru a experimenta un asa zis gatit traditional.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 21:24   #1746
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
O clatita verde umpluta cu pasta de avocado cu patrunjel si usturoi si alte chestii pentru culoare alaturi de un suc de rodie.



Si un suc pe alese

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 21:57   #1747
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, eu cred ca sigalia se refera mai degraba la pregatirea mincarii de la zero, nu la gatitul la lampa. La folosidea de ingrediente neprelucrate. Si daca am putea reveni si la conservele pentru iarna pe care le faceau bunicile si mamele noastre ar fi si asta bine. Daca gatesti in oale de lut, in oale de fonta, la foc mic pe aragazele moderne e perfect. Cine are timp si posibilitate sa-si usuce fructe si rosii la soare atunci cind sezonul lor e la maxim iarasi ar fi bine. Si alte lucruri interesante.

sigalia, eu am invatat the hard way ca primul lucru pe care trebuie sa ti-l cumperi in bucatarie e un cutit bun. Eu mai intii mi-am luat o mandolina, care nu e instrument de cintat in cazul asta foloseste la taiatul diverselor legume si am folosit-o fix de 2 ori dupa care am pus-o la pastrare, pentru o bucatarie mai mare. Intre timp, copilul meu a plecat de-acasa si printre cumparaturi a fost si un cutit adevarat, care la mine in bucatarie lipsea. Cind l-am cumparat vinzatorul l-a intrebat daca se duce la scoala de bucatari Nu chiar, a zis el. La citeva zile l-am si testat, cutitul lui, adica el a vrut sa-l testeze, noroc ca era inca acasa. A tinut neaparat sa curete coaja de la nu stiu ce in mina, cu un chef's knife. Daca-i spuneam ca nu se curata cu el nu m-as fi inteles. S-a taiat destul de tare si cum e destul de ipohondru a trebuit sa mergem impreuna la farmacie sa cautam ceva sa opreasca singerarea, sa desinfectam. I-am oferit apa oxigenata si a avut timp sa citeasca nu stiu ce studii ca favorizeaza bacteriile deja mi-am luat mina de pe el si i-am facut pe plac sa vedem ce au in farmacii. In farmacii, surpriza, taieturile se lipesc cu super glue. Nu e gluma, cica si in spitale se foloseste tot asta. E pus intr-o sticluta si il aplici cu o pensula micuta. Pentru curatat rana nu mai stiu ce aveau, ceva ce nu ustura. Ideea e ca au trecut vreo 4 luni pina mi-a trecut spaima ca am lasat copilul singur cu un obiect de tortura pe mina, l-am pus sa jure ca n-o sa-l dea nimanui altcuiva sa-l foloseasca si in final, saptamina trecuta mi-am cumparat si eu unul identic. Pot spune ca e safe atita timp cit il tii in sertar si il folosesti cu responsabilitate cind il iei de-acolo, dar in rest e absolut minunat si musai sa-l ai.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 00:18   #1748
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, eu cred ca sigalia se refera mai degraba la pregatirea mincarii de la zero, nu la gatitul la lampa.
gatitul mancarii de la zero nu inseamna traditional. poti gati de la zero in stil foarte modern, adica in friteuza, in cuptorul cu microunde sau in orice aparat electric de gatit.

in ceea ce priveste neprelucrarea asta, nu stiu cat inseamna temere sau altceva, dar organismul uman deja s-a adaptat la tipul de hrana care este cel mai usor de procurat. ca este nociva, iar este un subiect foarte controversat si pe marginea caruia se poate discuta la nesfarsit, la fel ca si in cazul celuilalt fel de hrana. argumente sunt si de-o parte si de cealalta. dar eu incerc sa fiu obiectiva. oricat de multi oameni sunt dispusi sa renunte la alimentele rafinate sau prelucrate, tot raman destui care, din diverse motive, vor continua sa se hraneasca asa cum au fost obisnuiti de mici.
cum spuneai si tu...daca este TIMP. poate este acest timp, dar oamenii aleg sa si-l petreaca intr-un milion de alte feluri, atata vreme cat hrana se poate procura cu minim de efort, chiar si cu un simplu click. din pacate, foarte putine persoane de varsta tinara gandesc ca sigalia si din pacate, foarte putine fete sunt interesate sa invete de la mamele lor,sau din alte surse,cele mai simple si usoare notiuni despre gatit.

Last edited by rvn : 22 Nov 2013 at 00:20.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 00:47   #1749
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, pentru ca ai amintit de friteuza, eu in viata mea n-am folosit asa ceva, trebuie sa fie foarte moderna

De fapt vroiam sa pun niste link-uri, pentru cine are rabdare si placere. Jamie Oliver e un bucatar englez care-mi place mie. S-a dus in US in orasul cu cea mai mare rata de obezi din toata America, sa incerce sa revolutioneze mincarea americanului.

http://www.youtube.com/watch?v=VaIbvmcpSEk

http://www.youtube.com/watch?v=p5lfiuqUUDU

Asta e partea cu friteuza

http://www.youtube.com/watch?v=p1uvZ-ySMz0

Mai departe le cautati voi daca vreti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 01:40   #1750
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, legat de tineri sau altii care gatesc asa cum am fost crescuti, nu cu mincare din raionul de congelatoare, e adevarat ca mai degraba gatesc asa oamenii care au venituri mici, care nu-si permit sa mearga la restaurant, sa cumpere scumpeturi de carnuri, brinzeturi , sosuri si cine stie ce alte chestii. Oamenii care nu au venituri fantastice sint nevoiti sa-si petreaca mai mult timp in bucatarie. Altii o fac pentru placerea lor si au si destui bani sa cumpere exotisme cu care sa distreze. Altii nu au bani de exotisme, dar tot le face placere sa-si faca mincarea singuri, cu ingrediente cit mai sanatoase si gatite intr-un fel cit mai sanatos. Fiecare e cu placerea sau cu nevoia lui. Cei carora le face placere sa-si cumpere zilnic mincare din oras si au si bani pentru asta, e foarte bine pentru ei, adica, eu personal, nu incerc sa conving pe nimeni ca exista o cale mai buna. Pe de alta parte, medicii si spitalele trebuie sa traiasca si ei, pentru ca oricit ai spera tu ca e corpul uman adaptat, de fapt sint probabil mii de studii care arata ca bolile cele mai raspindite au la baza lipsa de nutrienti, care deriva din lipsa alimentarii sanatoase. Unei specii ii trebuiesc zeci de mii de ani sa evolueze si sa se adapteze la ceva nou. Schimbarile din ultimul timp, din aer, din apa, din mincare sint prea rapide ca organismele noastre sa faca fata. O chimicala interzisa acum 40 de ani se gaseste in celule fiecarui nou nascut. Asta nu stiu daca e adaptare, deja organismul ala e mai slabit decit organismele copiilor nascuti acum 100 de ani, inainte ca respectiva chimicala sa fi fost inventata.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 20:02   #1751
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
rvn, legat de tineri sau altii care gatesc asa cum am fost crescuti, nu cu mincare din raionul de congelatoare, e adevarat ca mai degraba gatesc asa oamenii care au venituri mici, care nu-si permit sa mearga la restaurant, sa cumpere scumpeturi de carnuri, brinzeturi , sosuri si cine stie ce alte chestii. Oamenii care nu au venituri fantastice sint nevoiti sa-si petreaca mai mult timp in bucatarie. Altii o fac pentru placerea lor si au si destui bani sa cumpere exotisme cu care sa distreze. Altii nu au bani de exotisme, dar tot le face placere sa-si faca mincarea singuri, cu ingrediente cit mai sanatoase si gatite intr-un fel cit mai sanatos. Fiecare e cu placerea sau cu nevoia lui. Cei carora le face placere sa-si cumpere zilnic mincare din oras si au si bani pentru asta, e foarte bine pentru ei, adica, eu personal, nu incerc sa conving pe nimeni ca exista o cale mai buna. Pe de alta parte, medicii si spitalele trebuie sa traiasca si ei, pentru ca oricit ai spera tu ca e corpul uman adaptat, de fapt sint probabil mii de studii care arata ca bolile cele mai raspindite au la baza lipsa de nutrienti, care deriva din lipsa alimentarii sanatoase. Unei specii ii trebuiesc zeci de mii de ani sa evolueze si sa se adapteze la ceva nou. Schimbarile din ultimul timp, din aer, din apa, din mincare sint prea rapide ca organismele noastre sa faca fata. O chimicala interzisa acum 40 de ani se gaseste in celule fiecarui nou nascut. Asta nu stiu daca e adaptare, deja organismul ala e mai slabit decit organismele copiilor nascuti acum 100 de ani, inainte ca respectiva chimicala sa fi fost inventata.


Ai pus punctul pe i! Mi-am amintit cu ocazia asta de parmezanul pe care l-am pus in salata Caesar si uitasem sa-l scriu si de care fetele mele au fost incantate - mai ales a mijlocie, iar eu ma gandeam ceva de genul "Doamne, 18 lei 200g - cum o sa pot sa le iau parmezan? Nu-i cam scump??! Trebuie sa-mi gasesc pe cineva care vine des din Italia..." Trebuie sa facem toti alegeri, in functie de bani, timp si disponibilitate, si sa gatim cum ni se pare ca e mai sanatos pentru noi in conditiile date. Eu fac dulciuri destul de des - de cateva ori pe saptamana deoarece am 3 copii si le plac dulciurile si prefer sa le fac eu stiind ce pun acolo. Daca le dau dulciuri cumparate, prefer sa le dau ciocolata amaruie. Si gatesc zilnic sau tot la doua zile si fac supe si ciorbe mereu, si salate si tot ce cred eu ca e necesar organismului lor in crestere. "Dupa buget, Coane Fanica, dupa buget!"
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 20:02   #1752
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
rvn, legat de tineri sau altii care gatesc asa cum am fost crescuti, nu cu mincare din raionul de congelatoare, e adevarat ca mai degraba gatesc asa oamenii care au venituri mici, care nu-si permit sa mearga la restaurant, sa cumpere scumpeturi de carnuri, brinzeturi , sosuri si cine stie ce alte chestii. Oamenii care nu au venituri fantastice sint nevoiti sa-si petreaca mai mult timp in bucatarie. Altii o fac pentru placerea lor si au si destui bani sa cumpere exotisme cu care sa distreze. Altii nu au bani de exotisme, dar tot le face placere sa-si faca mincarea singuri, cu ingrediente cit mai sanatoase si gatite intr-un fel cit mai sanatos. Fiecare e cu placerea sau cu nevoia lui. Cei carora le face placere sa-si cumpere zilnic mincare din oras si au si bani pentru asta, e foarte bine pentru ei, adica, eu personal, nu incerc sa conving pe nimeni ca exista o cale mai buna. Pe de alta parte, medicii si spitalele trebuie sa traiasca si ei, pentru ca oricit ai spera tu ca e corpul uman adaptat, de fapt sint probabil mii de studii care arata ca bolile cele mai raspindite au la baza lipsa de nutrienti, care deriva din lipsa alimentarii sanatoase. Unei specii ii trebuiesc zeci de mii de ani sa evolueze si sa se adapteze la ceva nou. Schimbarile din ultimul timp, din aer, din apa, din mincare sint prea rapide ca organismele noastre sa faca fata. O chimicala interzisa acum 40 de ani se gaseste in celule fiecarui nou nascut. Asta nu stiu daca e adaptare, deja organismul ala e mai slabit decit organismele copiilor nascuti acum 100 de ani, inainte ca respectiva chimicala sa fi fost inventata.


Ai pus punctul pe i! Mi-am amintit cu ocazia asta de parmezanul pe care l-am pus in salata Caesar si uitasem sa-l scriu si de care fetele mele au fost incantate - mai ales a mijlocie, iar eu ma gandeam ceva de genul "Doamne, 18 lei 200g - cum o sa pot sa le iau parmezan? Nu-i cam scump??! Trebuie sa-mi gasesc pe cineva care vine des din Italia..." Trebuie sa facem toti alegeri, in functie de bani, timp si disponibilitate, si sa gatim cum ni se pare ca e mai sanatos pentru noi in conditiile date. Eu fac dulciuri destul de des - de cateva ori pe saptamana deoarece am 3 copii si le plac dulciurile si prefer sa le fac eu stiind ce pun acolo. Daca le dau dulciuri cumparate, prefer sa le dau ciocolata amaruie. Si gatesc zilnic sau tot la doua zile si fac supe si ciorbe mereu, si salate si tot ce cred eu ca e necesar organismului lor in crestere. "Dupa buget, Coane Fanica, dupa buget!"
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2013, 20:57   #1753
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by anaemona:
rvn, eu cred ca sigalia se refera mai degraba la pregatirea mincarii de la zero, nu la gatitul la lampa. La folosidea de ingrediente neprelucrate. Si daca am putea reveni si la conservele pentru iarna pe care le faceau bunicile si mamele noastre ar fi si asta bine. Daca gatesti in oale de lut, in oale de fonta, la foc mic pe aragazele moderne e perfect. Cine are timp si posibilitate sa-si usuce fructe si rosii la soare atunci cind sezonul lor e la maxim iarasi ar fi bine. Si alte lucruri interesante.

sigalia, eu am invatat the hard way ca primul lucru pe care trebuie sa ti-l cumperi in bucatarie e un cutit bun. Eu mai intii mi-am luat o mandolina, care nu e instrument de cintat in cazul asta foloseste la taiatul diverselor legume si am folosit-o fix de 2 ori dupa care am pus-o la pastrare, pentru o bucatarie mai mare.

Da,cam acesta era sensul afirmatiei mele.
Mai corect ar fi fost sa spun nu a gati traditional ci a ne hrani traditional.Prin asta inteleg sa dedicam timp ,atentie si placere meniurilor noastre.A ne hrani inseamna nu doar a manca,inseamna a alege ingredientele,a invata sa le cunosti dupa aspect,a pregati,a prezenta,a crea un ambient,o atmosfera propice,chiar daca servesti un bol de iaurt cu cereale.Interactiunea cu ingredientele mi se pare esentiala,incarca tot procesul de spiritualitate.Sa speli,sa tai,sa amesteci,sa te bucuri de ustensile adecvate - toate aceste se integreaza intr-un tot.Cand te dedici constient si savurezi bucataritul imaginatia incepe sa lucreze,incepi sa te joci cu proportiile ,sa intuiesti gustul final,devii creativ ....si asta e de fapt esential (si) in bucatarie.
Intr-o iarna am facut urmatoarea experienta : in loc sa iau seminte de floarea soarelui de la magazinele naturiste ,miezi ambalati,am preferat sa-mi cumpar de la tarani in coaja.Si am dedicat ceva timp curatindu-le singura.Au un gust incomparabil mai bun,mai proaspat/dar nu asta a fost principalul castig.Faptul ca am facut acest efort m-a disciplinat si dedicarea in sine mi-a dat un sentiment reconfortant.La fel incerc sa procedez ,pe cat pot, si cu nucile.
Eu raman la convingerea ca felul in care mancam si in care ne raportam la hrana developeaza relatia pe care o avem de fapt cu noi insene.

Last edited by sigalia : 22 Nov 2013 at 20:59.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2013, 21:14   #1754
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=sigalia]
Originally Posted by anaemona:
rvn, eu cred ca sigalia se refera mai degraba la pregatirea mincarii de la zero, nu la gatitul la lampa.
Da,cam acesta era sensul afirmatiei mele.
Mai corect ar fi fost sa spun nu a gati traditional ci a ne hrani traditional.
imi pare bine ca te-ai reintors sa faci precizarea, fiindca este o mare diferenta intre traditional si modern in bucatarie. chiar si-asa...a ne hrani traditional nu inseamna tot ce-ai vrut tu de fapt, sa spui si anume ca, ritualul prepararii mesei pe care urmeaza s-o servim este esential pentru a descoperi si pretui asa cum se cuvine savoarea mancarii. chestia asta am spus-o si eu in mai multe randuri, chiar in topicul acesta si este cat se poate de adevarat. dar trebuie neaparat sa simti placerea gatitului in acelasi timp cu dorinta de a manca ce-ai preparat, fiindca altfel, fara motivare, mancarii ii va lipsa ceva esential:gustul preferat. acuma, oricat am vrea noi sa respectam ritualurile (sau traditiile), n-o sa avem mereu timp pentru ele. unii, intr-adevar, le respecta. dar, poate si cartea aceasta a fost scrisa tot pentru ei. este foarte usor sa vorbim despre spiritualitate si alte chestii sofiste pe care le inspira taiatul a cinci frunze de salata, dar astea sunt doar senzatii pe care simti atunci cand ai disponibilitatea psihica necesara. este o mare diferenta intre a gati ca sa te relaxezi si pentru a satisface propria placere si alta pentru a satisface o necesitate primara, in fiecare zi, pentru toata familia, mai ales daca esti o persoana activa.
nu stiu daca trebuie sa raspund anaemonei, legat de cei bogati si saraci, dar o fac: saracii clar mananca prost, fiindca nu au resursele necesare. cu bogatii este altceva:isi permit orice si oricum, gatesc altii pentru ei. ideea mea se referea la tentatii. si, din pacate, pregatirea hranei in stil sanatos, traditional, sau cum vreti voi sa-i spuneti, nu reprezinta pentru multi, una dintre ele. si mai ales pentru tineri. sunt chestii pe care le observ zilnic si cred ca sunt multi ca mine. de-aia m-am si bucurat cand am vazut salata sigaliei (chiar daca nu este mare lucru), fiindca am sperat ca va fi un stimulent si pentru altii, imi pare rau ca n-am mai vazut poze puse si de altii care, inainte,obisnuiau sa le arate. erau niste experiente vizuale interesante.
a manca sanatos, in ziua de azi, este o chestie pur relativa si aproape necontrolabila. ce inseamna sanatos? cine decide ce este sanatos ci ce nu este? cine ne garanteaza ca ceea ce mancam nu ne dauneaza?cum sa aducem natura in mijlocul orasului? din pacate, traditionalul asta din cauza caruia mi-ati sarit in cap, desi nu prea am inteles de ce, este ceea ce lipseste. oamenii se lipsesc de el din ce in ce mai des si ceea este mai grav, este ca-l denatureaza, in tot felul de snobarii,una mai ciudata decat alta.

Last edited by rvn : 23 Nov 2013 at 21:20.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2013, 22:41   #1755
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
din pacate, traditionalul asta din cauza caruia mi-ati sarit in cap, desi nu prea am inteles de ce,

rvn, imi para rau daca ai inteles ca ti-am sarit in cap. Eu doar am discutat, daca ti s-a parut a fi acuzator tonul, in nici un caz n-a fost intentia mea.

Eu cind ma refer la traditional nu ma refer nici la traditionalul bunicilor noastre, nici la cel al arabilor sau al chinezilor, pentru ca e diferit oricum pentru fiecare. Pentru mine traditionalul e natural, forma naturala a produsului, indiferent despre ce e vorba.

Legat de gatit, eu am zis din experienta mea, despre oameni pe care-i cunosc. Copilul meu are 18 ani si isi gateste. Nu o face pentru ca ii face placere neaparat, desi nici nu-i displace, o face pentru ca ii place mai mult gustul mincarii facute de el, decit sa cumpere ceva cheap gata gatit care nici macar nu e asa cheap. Cunosc tineri in Romania care isi iau ciorba la serviciu pentru ca nu-si permit sa-si cumpere mincare gata facuta la prinz. Astea sint exemplele pe care le-am avut in minte cind am zis ca gatitul e pentru cei care au bani mai putini si intimplator vor avea si avantaje, pentru ca orice ingrediente vor folosi, atita timp cit cumpara ceapa, morcovi, cartofi si pui in forma lor naturala, mincarea gatita de ei e mai sanatoasa decit orice fast food cu prajeala cit cuprinde, ingrediente scoase din congelator si sosuri cu chimicale pe care nu le poti pronunta.

Nu incerc sa ma cert cu nimeni, mie chiar imi plac discutiile astea Cine mai arunca un ochi pe-aici se mai inspira, poate are chef sa experimenteze ceva nou.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2013, 23:52   #1756
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Legat de gatit, eu am zis din experienta mea, despre oameni pe care-i cunosc.
si eu tot din experienta mea si din ce vad si aud in jurul meu.
si...apropos de tinerii din Romania: daca nu mananca la fast-foodul din mall, mananca la mama. dar foarte rar reusesc sa-si gateasca singuri. e o problema de responsabilizare, ceva...gen "pozitia copilului". ma bucur ca baiatul tau isi gateste singur si mai ales din motivele acelea. tocmai la acest lucru am tot facut referire inca de la primul mesaj: la faptul ca generatia tanara nu mai acorda timp si importanta prepararii hranei, unul dintre cele mai importante lucruri pentru sanatatea lor.
in ceea ce priveste starea naturala a diverselor ingrediente...off...tocmai aici s-au pierdut traditiile. nu cred ca mai mincam ceva natural (chiar daca arata ca atare), oricat am incerca sa ne inchipuim asta.
e adevarat ca,fierberea, prajirea, gratinarea..duc la pierderi importante de vitamine si minerale din fructe si legume, dar toate aceste procese fac parte din ritualul gatirii, oamenii le-au adoptat, le-au perfectionat si au inventat retete sofisticate, datorita lor.

Last edited by rvn : 24 Nov 2013 at 00:04.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2013, 00:06   #1757
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Eu nu am cine stie ce experienta, dar...

Care e diferenta dintre atunci si acum?Inainte cine gatea?Tanarul?Nu cred.Poate tinerele.Pe tanar il tinea mama ca pe boier pana la 20 si de ani, apoi isi gasea baiatul o fatuca care avea in fisa tehnica trecuta si abilitatea de bucatareala, iar dupa era tinut tot ca boier, nu de mama, ci de nevasta.

Iar astazi...hmm.Tinerele poate nu mai gatesc ca inainte, dar oricum mamica le face instructajul la abilitati practice, specializarea bucatarie.Se lafaie pana la un 25 de ani prin fast-fooduri si poate nu gatesc prea mult,dar dupa ce il gasesc pe Ion sau Gheorghe si pun de-o nunta, recupereaza big time.

(asta apropos, ca tot discutam recent subiectul cu mama).
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2013, 04:56   #1758
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MW, eu iti doresc din toata inima sa inveti sa gatesti inainte sa te insori. Nu de alta, dar s-ar putea sa ai o mare, mare surpriza Daca iti plac anumite mincaruri e bine sa inveti sa le faci de pe acum, eu nu m-as baza pe nimeni altcineva
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2013, 22:35   #1759
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
MW, eu iti doresc din toata inima sa inveti sa gatesti inainte sa te insori. faci de pe
eu ii doresc sa reuseasca asta dupa ce se insoara. atunci este ideal sa nu fie la mana consoartei. este cea mai mare nenorocire care i se poate intampla unui barbat insurat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2013, 22:44   #1760
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Salutari din nou!!!

Dupa o absenta semi-scuzabila, iata-ma din nou dand tarcoale acestui forum. Pana revin cu poze din galeria culinara proprie, dati-mi voie sa va felicit pentru frumusetile apetisante si uluitoare pe care le-ati prezentat! WOW!
Iata si din partea mea o supa tailandeza Tom Yum Goong, foarte picanta, acrisoara, cu creveti, ciuperci Shiitake si lapte de cocos (si altele mai putin importante):



si un close-up:

zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells