Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care film al lui Michael Haneke vi se pare mai socant,mai interesant?
Funny Games 12 48.00%
La pianiste 5 20.00%
Caché 8 32.00%
Le temps du loup 0 0%
Altele(scrieti care) 0 0%
Voters: 25. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2010, 11:08   #21
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Nu am votat inca, pentru ca nu le-am vazut pe toate. Haneke ma incita.
Nu am vazut La Pianiste, am citit doar cartea, dar, din ce am auzit despre film, mi-e teama ca o sa ma dezguste oarecum, in felul in care spunea si PK.
Funny Games inca astept sa il vad in varianta originala, sper sa il difuzeze intr-una din saptamanile urmatoare pe Cinemax. Am vazut varianta noua acum cateva luni si nu m-a lasat indiferenta. Scena cu telecomanda este antologica.
Totusi, intre filmele enumerate in sondaj nu am regasit unul care efectiv m-a zdruncinat, chiar daca nu abunda de violenta "in sensul clasic" al termenului si ma refer aici la Al saptelea continent.
Personajele lui Haneke ma intriga. Pe de o parte ma enerveaza, pe de alta parte simt un pic de compasiune pentru ele, ma irita si ma atrag in acelasi timp. Ma socheaza, dar incerc sa le inteleg. Orice as simti, insa, nu le pot judeca. Cel putin in primele filme, [i][Al saptelea continent/I] sau Videoul lui Benny, iti prezinta niste nevrozati despre care nici nu mai stii ce sa crezi sau ce sa iti vina sa faci? Sa ii iei la palme sau sa le iei apararea?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2012, 22:26   #22
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
L*76*236

Sa fac si eu un comentariu inteligent: "Nu poa' si Haineken asta sa faca un film cap coada sa priceapa omu ceva?..."

Probabil ca ar putea, dar atunci mai mult ca sigur si-ar renega propria creatie, pentru ca filmele sale au ceva in comun pestele in a carui coada se si termina. Daca exista un inceput, atunci sfarsitul are loc undeva mult in afara filmului si mult in afara intelegerii oricui incearca sa desluseasca ceva ce nu a fost menit sa fie inteles. Senzatia anticipabila, si cam singura la Haneke, e ca oricat de mult vei manca, tot vei pleca flamand de la masa.

Caci totul frizeaza abstractul, prin fragmente si detalii, cioburi si franturi intelectual solicitante, transpuse in cadre care se opresc cu sacadare enervanta. Si nu oricum, ci intr-o anarhie morbida si matematic pe cat de riguroasa pe atat de implacabila. Totul poarta amprenta unei recurente metodice, de la simplitatea chinuitor de detaliata a imaginilor cotidiene, la analogiile cu desertaciunea vietii.

[Der Siebente Kontinent (1989)]

Last edited by zeno.marin : 12 Nov 2012 at 23:03.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells