Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Dec 2004, 12:17   #41
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Road Runner...

L-as adauga la lista antipaticilor si pe nenorocitu' de Bugs Bunny...Daffy forever.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 22:23   #42
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Asta ma enerva cel mai mult in desenele clasice: "ala rau" (Tom, Sylvester, Coiotul etc) nu castiga niciodata! (oricat de ingenios ar fi fost planul sau coiotul tot o patea, ceva nu mergea bine; macar o data as fi vrut sa prinda pasarea aia nenorocita). In Tom si Jerry soarecul mai era prins din cand in cand dar oricum scapa! Cel mai mult imi plac episoadele cu muschetarii si cel in care matza invata Strauss si canta pentru a-l atrage pe socate! Am vazut ca au scos si cateva filme in care cei doi vorbesc dar aia nu erau Tom & Jerry, cel putin nu erau cei care mi-au incantat mie copilaria.
In Dexter, superb episodul la caterinca dupa "Apocalypse Now"!
On topic: Am vazut cand aveam vreo 8 ani primul manga: "Akira" si m-a facut praf! Violenta pe fata intr-un desen animat! Nu ma puteam obisnui cu ideea si am ramas socat. Mai tarziu am ajuns sa inteleg si sa apreciez genul. Dar daca tot a venit vorba violenta e cam in toate desenele animate si au fost si cateva cazuri cand copiii au incercat sa-si imite favoritii si au... murit! Deci?
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 08:52   #43
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Terror_IST:
On topic: Am vazut cand aveam vreo 8 ani primul manga: "Akira" si m-a facut praf! Violenta pe fata intr-un desen animat! Nu ma puteam obisnui cu ideea si am ramas socat. Mai tarziu am ajuns sa inteleg si sa apreciez genul. Dar daca tot a venit vorba violenta e cam in toate desenele animate si au fost si cateva cazuri cand copiii au incercat sa-si imite favoritii si au... murit! Deci?

N-ai vazut manga. Ai vazut ANIME. Manga e anime, dar pus pe foaie, ca si comix-urile americane cu Spawn, etc... In fine, nu aia e important. E important ca ai vazut Akira. Well, trully, Akira, e unul din acele anime-uri care sunt violente. La fel shi Ghost on a Shell. Faza e ca aceste desene animate nu sunt pentru copii, cum nu sunt nici Hentai-ul sau Cartoon Network thingy Cow & Chicken sau one of my favorites Stimpy & Ren. Iar cat despre copii care au incercat chestii "bolnave" din desenele anime, nu e vina nimanui. Poate doar a parintzilor, care inainte inchirieze o caseta de desene animate sa citeasca bine pe ea "ingredientele". In fine... :hmm:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 10:33   #44
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vorbiti prostii , unele sunt de o violenta rar intalnita , aia se taie cu drujba pe acolo si nu sunt pe casete, sunt la televizor.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 12:33   #45
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
duffy 4ever
indeed mai raptore
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 08:12   #46
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by Demona:
La fel shi Ghost on a Shell.

Parca e "Ghost in the Shell" (cyber-punk, cam greu de digerat)
Greseala mea cu MANGA, din pacate m-am obisnuit sa numesc asa toate productiile de anime.

Stiu ca la japonezi a fost o faza cu un pusti carea sarit de pe bloc in speranta ca va veni Pikachu sa-l salveze si s-a cam spoit de asfalt!
Violenta era si in "Tom & Jerry", se loveau cu tot felul de obiecte metalice, soarecele ii taia sau ii dadea foc la coada pisicii...
Plus fazele ancestrale din orice desen animat care se respecta cu plutitul in aer cateva secunde inainte de cadere (Coiotul in plus nu patea niciodata nimic...)
Mai rar am vazut in vreun desen animat un personaj care sa moara (ma refer la desenele clasice).
Filmele Disney aveau majoritatea scopuri educative chiar... In ziua de azi ce mai inteleg copiii din desenele pe care le vad mai mult pe Cartoon sau Fox decat clasice pe VHS sau mai nou DVD?
Animatia a ajuns astazi la o calitate extraordinara: Ice Age, Finding Nemo, Dinosaur etc.
In Finding Nemo de exemplu se speculeaza o idee foarte clara: copiii care nu asculta de parinti o patesc! Pe langa asta, pentru cunoscatori caterinca la Mission Imopssible!
Intotdeauna mi s-a parut ca lung metrajele de animatie au doua substrate: unul pentru copii si altul pentru copiii mai mari.
Dupa cum am mai spus la 5-6 ani am plans la "Ferma Animalelor", dar niu pentru ca as fi inteles profunzimea fabulei ci pentru ca a murit calul Boxer.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 12:58   #47
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Vreau sa adaug Metropolis (2001). Unul dintre cele mai bune filme de animatie pt mine. I'l never forget it....
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 15:28   #48
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Terror_IST:
Parca e "Ghost in the Shell" (cyber-punk, cam greu de digerat)

Ma` bad man! Totdeauna am facut gresheala asta. Hai ca suntem even.
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 18:27   #49
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
people...keep away from GITS 2 .. OMFG! e mai prost ca primul!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2004, 10:30   #50
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
omg... cum de nu am gasit topic-ul asta pana acum.

Ahhh, cartoons. My guidance, my Yoda, my funny side-kicks... my life.
De la 8 pana la 14 ani pot sa spun ca eram ahtiata dupa Cartoon Network. Asa am invatzat si engleza, astfel incat la liceu vbeam mai bine decat restul clasei desi nu facusem o ora de engleza la scoala.
Ma dau si eu mare ca nu prea am cu ce...
Simt ca desenele m-au influentat cand imi vine vreo idee trasnita despre ceva, deci probabil la nivelul creativitatii. de asemenea, desi NU AM PIC DE TALENT!!! imi place sa desenez, chiar foarte mult. Dar n-am hand-eye coordination. Damn my genetic make-up!
Anyway, desenele care au ramas cu mine si vor ramane probabil intotdeauna sunt:
Beast Wars: inca mai plang dupa Dinobot...
Sailor Moon: it was just a phase, thank God.
Galtar and the golden Lance: nu stiu daca s-a uitat vreodata cineva, erau niste desene pe Cartoon Network. Ma uitam dup-amiaza la ele. :oops:
http://www.80scartoons.net/images/g/galtar.jpg
Swat Cats: foarte ciudate, si totusi... captivante. purrrrrfect
Two Stupid Dogs: ma identificam cu personajele. in special scufita rosie
Johnny Bravo: oh mama...
Batman TAS: Unul dintre cele mai bune seriale de animatie EVER, si pana la premiera lui Batman Begins, probabil cea mai buna reprezentare a omului-liliac din afara benzilor desenate.
Justice League: desenele mele animate preferate in prezent.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 10:13   #51
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
cand eram mic, evident ca devoram desene animate - mai ales ca aveam si video...

1. tom & jerry - cei creati de hanna si barbera, pt ca cele 'reimprospatate' de fritz freleng sucked big time !

episoadele favorite - alea cu ratusca (mai ales ala in care crede ca tom e mama lui). saptamanile astea le-am descarcat de pe dc...

de ce? - pt ca erau cele mai sadice

2. sylvester & tweety - alea originale, fireste, nu astea noi facute de warner, cu ei detectivi ! am pus o poza cu sylvester chiar peste poza mea de pe ecusonul scolar !

episodul favorit - cel in care tweety se transforma intr-o creatura mare cat casa, unul gen dr. jekyll si dl hyde

de ce? - pt ca m-a bagat in sperieti ! :lol:

3. bugs bunny - pe mine chiar nu ma enerva iepurele asta, desi am auzit o gramada de plangeri!

episoadele preferate - alea cu piratul

de ce?- pt ca erau cele mai sadice :lol:

4. duffy duck
episod preferat - cel in care este vanat de elmer

de ce? - pt ca nu prea-mi placea ratoiul

dar mai am si vome de desene animate, gen 'road runner'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 21:12   #52
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Ai vazut episodul in care Bugs Bunny, in loc de Elmer, era urmarit de un japonez bubos si cu ochelari? La sfarsit iepurele ajunge sa-i arunce in aer pe japonezi!
Mai sunt simpatice episoadele in care apar toti trei:Bugs, Daffy si Elmer (ratoiul mereu si-o ia pe coaja) sau daca nu vanatorul atunci Porky Pig!
Imi mai placeau si desenele cu Sylvester, the Chickenhawk, cainele si cocosul imens (cel cu "I say now!", nu-mi mai amintesc cum il chema), in care micul uliu nu stia care e de fapt puiul!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 21:23   #53
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Terror_IST:
cocosul imens (cel cu "I say now!", nu-mi mai amintesc cum il chema)

Foghorn LEghorn maybe? parca asa-l chema :?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 22:12   #54
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Toate bune si frumoase. Acum vreau sa schimb directia topicului. Sa vb. de filme care le-am urat in copilarie...

1. Captain Planet - Urasc desenul asta. Un tip palid cu parul vopsit si gelat. Un kkt de desen care ma enerva de fiecare data cand il vedeam.
2. Scooby Doo - Britney spears-ul desenelor animate.
3. Toata seris gen: Scooby Doo Kids, Flinstones Kids, Tom And Jerry Kids etc. Si astea le-am urat din toata inima. Porcarii.
4. Spin-offurile tampite: Scooby And Scrappy Doo, Pebbles And Bam-Bam Get it On, stiti genul.
5. Nu mi-au placut alea gen Catch The Pidgeon si Wacky Racers. Ma enervau.
6. Era un desen cu 3 tipi care aveau costume in culori diferite cu gauri. Si aveau tot felul de chestii care se bagau in gauri (gadgets) si faceau un super suite. Si asta m-a enervat.
7. Tom And Jerry nu prea le-am gustat. Bine, exceptand cateva episoade antologice...
8. Toate desenele gen: Ala cu Rechinul, Josie And The Pussycats si alte clone de Scooby doo care ma dezgustau...

Atat momentan. Daca ma mai gandesc la desene animate care le urasc le bag aici. You should do the same.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2004, 22:36   #55
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Originally Posted by ogto:
2. Scooby Doo - Britney spears-ul desenelor animate.

De ce? Erau preferatele mele, mi se pareau interesante si palpitante... cu The Mistery Machine si tot felul de enigme.
In afara de cele deja mentionate, imi placeau mult si The Jetsons.
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 20:39   #56
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ah, captain planet - desenele animate care m-au facut sa arunc hartiile la cosul de gunoi. 8)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2004, 21:00   #57
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Cand urmaream "Captain Planet" pe TVR se tot vorbea de reciclare dar nu intelegeam conceptul. Abia mai tarziu am inteles ca era un desen animat facut de ecologisti. Oricum trebuie sa recunosc ca mi-a placut in acel timp. Seria din Scooby Doo care chiar mi-a placut era cea cu "Scooby Doo Where are You", cele mai noi parca nu mai au acelasi farmec. Filmul de animatie "Scooby Doo on Zombie Island" e foarte bine facut si aduce o noutate: chiar exista fantome! In schimb filmele ce Freddie Prinze Jr. si Sarrah Michelle Gellar o cam dau in bara! Ca tot veni vorba: era la un moment dat un desen cu o gasca de vanatori de fantome si un caine slab cu fes pe cap in care exista o fantoma adevarata si un fake. Un desen pe care chiar nu-l suport este Pokemon, nu inteleg cum a putat acapara atatea milioane de fani!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 01:50   #58
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@ladyskar
intr-adevar
si io ma uitam la galtar
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2004, 14:14   #59
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
yup
old school cartoons kick ass.

@Terror
nu este totusi "though I walk through the valley of the shadow of death?"
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2004, 12:57   #60
Nazgulu'
Novice
 
Nazgulu'
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 12
Inainte de era cablului, singurele desene la care aveam acces erau cateva clasice Disney de genul Goofy, Mickey Mouse si ce era pe tvr dimineata. Mi se pare foarte ciudat acum cand ma gandesc ca vezusem casetele alea de zeci de ori si tot imi placeau la fel de mult de fiecare data.
Apoi, in era Cartoon Network eram abonat in fiecare seara la Scooby Doo si Mask. Apoi a venit Dexter's Laboratory(din care nu am mai vazut un episod de foarte mult timp din cauza traducerilor & adaptarilor infecte), care a fost cam singurul din noul gen de desene(Powerpuff Girls, Weasel...) care mi-a placut. Restul nu aveau mare farmec. Imi aduc aminte cu placere si de Jetsons, SWAT Cats si niste desene care se difuzau dimineata, pe la 6:30-7, cu trenuri miniaturale si altele cu fructe. Ma uitam la ele nu pentru ca imi placeau neaparat, ci pentru ca erau singurele difuzate la ora la care asteptam sa plec la scoala.
Insa indubitabil, cele mai bune erau cele clasice, de la Disney... nu cred ca se vor mai face vreodata desene atat de bune.
Ca sa raspund la intrebarea topicului, desenele m-au influentat destul de mult, atat la gradinita cat si la scoala se faceau tabere, fiecare cu preferintele ei in domeniul atat de serios al desenelor. Desenele, domeniu foarte apropiat de cel al jucariilor si al dulciurilor, ne-a influentat in mod clar copilaria, practic totul se desfasura in jurul lor.
Cele care ma enervau erau unele cu niste pirati, cu un personaj negativ cu o nava foarte mare in care personajul pozitiv avea o pluta comparativ. Nu-mi placeau de nici un fel. Altele enervante erau cele editate dupa desenele vechi, cum ar fi Tom & Jerry Kids, Flintstones cu Bam Bam si Pebbles protagonisti, 13 Ghosts of Scooby Doo(parca asa se numeau)...
__________________
It´s only after you have lost everything that you´re free to do anything.
Nazgulu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells