Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2024, 23:21   #1
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Cadoul de craciun (2018)

Am deschis fila asta desi am cautat pana la pagina 3 in arhiva cinematografiei romanesti (pana in 2017) si nu am gasit nimic dar daca e deschisa pagina cer iertare fara suparare.

Iaca un film din seria hai sa prezentam revolutia/ comunismul (si bine facem). Cum o prezentam: cum stim mai bine. Asa cum s-a aratat: la suprafata vopsit gardul, in spate leopardul.

Cadoul de craciun este un scurtmetraj care face parte dint-un calup de 2 sau 3 scurte cu aceasi idee: se sfarseste lumea intr-o seara si a doua zi totul se restarteaza si ce se intampla cu o seara in urma parca nici nu a contat.

Partea interesanta este ca e un pariu castigat acest Cadou de Craciun. Si unul genial castigat chiar. Ajuns pe lista scurta la oscaruri, filmul/ Bogdan Muresanu (regizorul) cu zeci de premii castigate. Adica... ce-ti doresti mai mult? Un Oscar? "Ba da... eu cred ca tot premii locale o sa-ti aduca, nu stiu de ce"

Ideea e ca regizorul nostru s-a trezit cu lozul castigator in mana, a incasat si... nu cred ca a fugit dar parca a primit extrem de multa atentie coplesitoare.

Filmul livreaza ca daia e lozul castigator: saracul copil era invatat si el sa priveasca viata ca in vest (in care copiii trimit scrisori prin posta lui mos-craciun) si intervine comunismul in (de-) vestificarea copilului. L-ar fi trezit pe saramanul copil faptul ca orisicum primea un penar ca taica-su parca simtea "Ba da'... nu stiu io de ce dar cred ca tot un penar o sa-ti aduca".

Si ce sa vezi: vestificarea e calcata in picioare, strivita cu ciocanul de insasi tatal copilului inainte ca sarmanul sa apuce sa auda macar ca exista un vest, totul din cauza fricii de comunisti. Adica a fricii pe care comunistii au insuflat-o in oameni. Iar un popor fricos nu are nici personalitate, nici voce. Cei nefricosi sunt cei mai castigati, evident. Comunistii promovau acest gen de caracter: cat timp imi e bine (cu comunistii la putere), de ce sa-mi pese de cei carora nu le e bine: cei care vroiai sa calatoareasca in strainatate, celor care vroiau sa-si deschida o firma, sa lucreze unde doresc fara sa le impuna cineva unde sa lucreze etc. Lista e lunga.

Insa vestificarea a venit ca o locomotiva, peste noapte si ce s-a intamplat cu o noapte in urma nu mai are nicio valoare afara de faptul ca a stampilat o cultura, romanul, sociatatea romaneasca cu un soi de urat si mizerabil pe care doar rusii il pot evidentia. Urat si mizerabil care inca se mai propaga putin prin sociatatea romaneasca. Adica au dat sa ramana cu acest urat.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells