Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jun 2006, 16:36   #101
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
can't you two just get along??? :?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 18:00   #102
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
who, me?!?
nope.
never.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 18:31   #103
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Am vazut un inger la iesirea din powder roomul Dieselui insa nu l-am vazut pe Udo. Can’t have both, huh?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 09:49   #104
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Longshot:
Originally Posted by RinTinTin:
O sa caut si eu documentarul

pai vezi ca e miercuri pe la union.

De la mine la Cluj e distantsa lunga, si timpul meu e atat de putin
O sa-l caut prin alte parti, danke.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 10:16   #105
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Raport intirziat TIFF 2006


Filme


A fost sau n-a fost - 9.5/10 - excelent. de mult n-am mai ris atit la un film romanesc (la care trebuia sa rid). premii meritate pt porumboiu.
Next Door - 6.5/10 - acceptabil, dar cam previzibil.
Districtul - 1/10 - n-am rezistat decit 10 minute. aberant.
My Summer of Love - 8/10 - un love sick britanic mult peste cel al lui giurgiu
Aislados - 8.5/10 - foarte foarte nostim.
Screaming Masterpiece - 8/10 - ca documentar, e cam slabut. dar daca iti plac trupele (sigur ros :love: , bjork, slowblow, mum), e o placere sa-l vezi
20 centimetri - 5/10 - in afara de rolul foarte bun al actritei principale, nu m-a impresionat cu nimic.
13 Tzameti - 8/10 - foarte bun, cu mult stil, unul din putinele filme pe care le-am vazut lately, in care alb-negrul chiar functioneaza.
House of Sand - 2.5/10 - sclava isaura in slow motion
Sheitan - 5/10 - un film relaxant si entertaining dar foarte foarte shallow. cassel e misto ca satan.
Murk - 6.5/10 - thriller danez simplut, dar acceptabil
Container - 8.5/10 - experiment moodyssonian care (spre deosebire de altii cu care am vorbit) pe mine nu m-a plictisit deloc. multe idei misto, imagini la fel.
Soap - 6.5/10 - n-am vazut decit prima ora din el, si nu pt ca nu mi-ar fi placut, ci pt ca trebuia sa ajung la...
Hard Candy - 9/10 - da, stiu, e shallow si sometimes mindless. dar e al dracului de fun. tipa e senzationala, iar scenografia e aproape identica cu niste foste clipuri ale lui slade, foarte dragi mie (muse rules )
Recviem - 6.5/10 - acceptabil, rol principal ff bun, dar cam atit.
All the Invisible Children - 6/10 - scurtul lui spike lee - exceptional. alte 2 sau 3 - bunicele. citeva - foarte slabe (mai ales cel african si noua aberatie a lui kusturica)
The PianoTuner of Earthquakes - 6/10 - sub scurtele de anul trecut. incercarea de poveste le-a cam blocat imaginatia si nebunia vizuala. ma asteptam la mai mult.
Tideland - 9/10 - basm sumbru marca gillian, excelent. mult mai bun ca brothers grimm
Crossing the Bridge: Sound of Istanbul - 5/10 - ca documentar, mult peste screaming masterpiece. ca muzica, mult, mult, mult sub.
Takeshi vs Takeshi - 7/10 - alert, interesant, antrenant. mod reusit de a incheia o zi plina de filme.
The Living and the Dead - 4/10 - incercare mediocra de horror/thriller britanic.
Taxidermia - 8.5/10 - mi-a placut mult imaginea si regia. premiu foarte meritat de palfy. sint curios cind (daca) vom fi si noi in stare sa facem un astfel de film. (ma refer la calitatea tehnica, nu la incercarea - ratata - de a soca)
Drawing Restraint 9 - 2.5/10 - filmele lui barney ori le adori, ori le urasti. DR9 mi se pare un gunoi prezentat ca arta abstracta. Al doilea film de anul asta la care nu am rezistat pina la capat.
Particulele elementare - 5/10 - destul de slab si plictisitor. sau poate eram inca in transa dupa DR9.
Something the Lord Made - 7.5/10 - tv movie destul de reusit. impecabil jucat.
A Cock and Bull Story - 9.5/10 - exceptional. am ris cu lacrimi. foarte bine facut. winterbottom si-a revenit. un film despre un film despre realizarea unui film despre o carte despre realizarea unei carti. you figure that out.
Noaptea prostului gust - 8/10 - cum sa nu-mi placa APE? Sau Chesty Morgan? Deadly Weapons? The Crippled Masters? classics. foarte foarte nostim.
Cum mi-am petrecut sfirsitul lumii - 6/10. neimpresionant, foarte slab pe alocuri, interesant si bine filmat din cind in cind. per total, mediocru.
The Fever - 3/10 - aberatii filozofice patetice ale vanessei redgrave. boring as hell.
Sympathy for Lady Vengeance - 7.5/10 - sub oldboy ca imaginatie, originalitate, adrenalina; peste ca stil.
Paris je t'aime - 7/10 - colectie destul de reusita de scurte. cel al fratilor coen e genial.


Multumiri pentru:

- mine, pt ca am fost acolo
- mala portugal - for being great, as always. ne vedem la Radiohead
- colegii de apartament - emanuel & co, fara voi nu cred ca as fi avut unde sa stau
- ceilalti forumisti cu care am mai stat de vorba
- si ma opresc aici ca deja aberez.

See ya all next year.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 22:23   #106
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Din mizera urbe a bucurestriului
Tiff part deux:
Les movies
1.sherlock junior 5/5
ge-ni-al
deci sa mai ziceti ca exista dubii: keaton il bate pe chaplin
1924 si avem postmodernism burlesc de prima clasa: in&out the movie screen, un proiectionist sarac face un tur de forta (cu o urmarire care nu se mai termina, a la family guy) prin mai multe filme ca sa caute dreptatea… si pe o demoazela
curat, destept si frumos
2. the piano tuner of earthquakes 5/5
poveste din alta lume
o iubire imposibila se implineste&mecanicizeaza intru eternitate in crepusculul unei unei lumi muribunde
3. night of bad taste 5/5
chesty morgan…
abject de stupid
ravisant e imaginativ
inimaginabil de savuros
cel mai refreshing film din festival
4. lunacy 5/5
in nici un caz pentru oricine, mai ales ca nici autorii (poe si sade) nus de nasul oricui, nici estetica (batranicioasa, invechita, etc) nu te ajuta…daca n-ai in spate cele necesare de prin anii’70 si ‘80
libertatea calauzind poporul ca tablou vivant cu nebuni…(in the spare room under the delacroix, anyone?)
omjfc!!!!
5. container 5/5
lucas moodyson at his most poetique
as far as I’m concerned al mai tare experiement (deja reusit dar in alta forma de lynch in the straight story) pe care il poate face cinema-ul: cuvant vorbit versus imagine… skizofrenie audio vs video…
jena malone has such a sexy voice
6. 20cm 5/5
un film in care un personaj ii zice lui Manuela cervera ca seamna cu hedy lamarr n-are nevoie de argumente…
ilar pana peste poate
7. a fost sau n-a fost? 5/5
Exact cum trebuie
Diferenta esentiala dintre porumboiu si mitulescu nu e de tehnica ci de clasa. Asta in cazul in care nu era evident (pentru unii mai inapoiati) de la calatorie la oras si trafic.
8. viva zapatero!4/5
rareori incrancenarea si hazul au fost atat de bine contrabalansate….
9. rize 4/5
la chapelle poate sa faca un documentar cel putin onorabil
sub tot papagalismul unei lumi de spasmotici se intrevad anumite lucruri grave si urate pe care autorul de foto cu pamela la bustul gol zdrelind un tip cu bata de baseball nu la baga sub pres. Dar nici nu le exploateaza. Da nici nu se atine din cand in cand sa cada in vedoclipism plasticos si stralucitor. Frumos, cinstit si chiar interesant.
10. sheitan 4/5
texas chainsaw massacre ’06 a la francaise
diluat dar deloc gresit, cu niste vincent casseli inoubliabili
11. aislados 4/5
de la linklater-urile vechi si clerks incoace nici un film 100% dialog nu mai fost la fel de minunat
mic, ieftin, inutil dar uber-amuzant
……si boraciunile:
dirty love0/5
fake cu pretentii de film atat de prost ca e bun
jegnant si iritant
eli eli lema sabachtani? 1/5
BOOOOOOOOOOOOOOOOOORIIIIIIIIINg
Cu MUUUUUUUUULTE pretentii
something the lord made 1/5
booring
hbo la un nivel de plicticosenie si siroposenie cum nici macar hallmarku pe opium nar reusi
rondo nocturna 2/5
inceput lent dar destul de psihotic cat sa promita un final macar interesant
final de cacao. Deci porcarie
5.trasylvanie 2/5
amira casar…sublima
asia agernto… superba
dar filmu….
Mediocritate cu pretentii de la un pseudo-regizor oribil de over-rated
Mai de cacat decat filmul au fost urmarile, cu nationalismele de mana a doua ale provinciei iesind la suprafata prin sala.
Eu personal l-as fi in trebat pe gatlif nu daca poate sa reduca transilvania la mizerie ci daca nu-I e jena de imbecilitatea de film
6. douches froides 2/5
cel mai ratat/enervant film cu 3some pe care l-am vazut (si aici includ si productiile tinto brass si marc dorcel)
…also interesting
Taxidermia 3/5
Inegal (primul episod plicticos si artzy-fartzy cu cocosul muscator de penis masturbind si sex cu obeza si alte porcosenii prea cautate, al doilea pur si simplu genial si una dintre cele mai vomitinde si vomitive chestii vazute de mine, al treilea cam ne tinut de regie dar binevenit ca final over the top) dar prin excelenta narativ (un fir epic camuflat dar bine tinut in frau sub toate simloiciunile uneori mult prea cautate
mary (abel ferrara) 3/5
ratat dar interesant ca metafora a lumii violente si lipsite de credinta in care traim
mi-a placut mai ales pt ca la final mesajul e ca si cu si fara dumknezeu tot aia e; binoche joaca (intr-un film in film) mediocru…doar ca la fel joaca si in afara filmului din film
mult prea lispit de subtilitate, dar interesant. Mai ales ca mi-a placut “cinematografia”
free will 3/5
rece, cam multi timpi morti dar interesant prn problemele pe care le pune (ce sa facem cu violatorii!!!!)
carmen 3/5
cum nu-mi plac maimutele l-am considerat cel mai grotesc film din selectie, dar e ciudat cum la un moment dat nu te mai deranjeaza ce se iontampla.
murk 3/5
thriller cu ucigas de incapacitate (a se citi handicapate in urma unor accidente cu care inainte se casatoreste) misto filmat dar mult mult prea tribuar cliseelor genului, si mai ales cu un final prost. Adica happy end
cum mi-am petrecut… 3/5
nu e mediocru decat din cand in cand
si din cand in cand apeleaza la nostalgii si devii nostalgic si uiti ce de fapt parerea de final trebuie sa fie despre film nu despre nostalgiile personale.
Copilul…dizgusting si ca actor, si ca nume, si ca tot (la-la-li-lu sau cum dracu il cheama)
Mult prea cautat, festivalier prin excelanta
Un cadru lung luat de la dan pita (femeia visurilor) si laurentiu damian (ramanerea, cred), o actrita care joaca bine (deloc senzational totusi, dorotheea petre) niste momente onirice de mana a doua (balonul gigantic din guma, tolerabil dar atat de ne-necesar) si o alegere inspirata de décor (mahalaua stays the same)…
Si cum era sa uit, un inceput penal.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 05:54   #107
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pour une fois, sint cam 95% de acord cu susnumitul (restul de 5% fiind filmele nevazute)
intrebare: is he getting old? am i getting silly? to be continued...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 18:43   #108
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Tu? Incepi sa treci peste idiosincrasiile tale???
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 19:02   #109
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu? eu n-am nimic cu baiatu... uneori le mai nimereste si el.
lui, in skimb, ii e frica de mine (si nu inteleg de ce): la cj ma ocolea de la 5 metri :lol:
doar nu maninc - sa zicem - oameni??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 19:04   #110
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Supastar:
can't you two just get along??? :?
Originally Posted by Alex Leo Serban:
who, me?!?
nope.
never.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pour une fois, sint cam 95% de acord cu susnumitul (restul de 5% fiind filmele nevazute)
intrebare: is he getting old? am i getting silly? to be continued...

:happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 09:23   #111
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Alex Leo Serban:
eu? eu n-am nimic cu baiatu... uneori le mai nimereste si el.
lui, in skimb, ii e frica de mine (si nu inteleg de ce): la cj ma ocolea de la 5 metri :lol:
doar nu maninc - sa zicem - oameni??

Poate ai faima de capcaun In sensul tournier-ian, of course.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 11:15   #112
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
(oops! sorry - asa mi-am adus aminte k m-ai intrebat de ' meteorii' lui tournier... doar k eu n-am citit decit ' picatura de aur' de domnu asta :oops: )

nu e adevarat; nu pot fi capcaun pt k mie nu-mi plac copiii! nici macar k/la mic (!) dejun
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 12:09   #113
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Am vazut peste 30 de filme, dar o sa le enumar pe cele care mi-au placut cel mai mult:

1. A fost sau n-a fost? 10/10
Umorul care imi place cu adevarat, provenit din realitate; naturaletea actorilor si replicile simple au contat mult!
2. Va, vis et deviens 9,5/10
Desi il mai vazusem pe la inceputul anului, inca si-a pastrat aura emotionala care m-a fascinat initial. Povestea - foarte frumoasa; regia - de clasa.
3. Viva Zapatero! 9,5/10
Mult mai bun decit Fahrenheit-ul lui Moore. Iar problema libertatii de exprimare trebuie abordata mai curajos si la noi.
4. Elementarteilchen 9/10
M-a impresionat mai mult ideea, si desi nu am citit cartea, sint convins ca e peste film. Probabil ca nu am vazut defectele... Sincer, nu am fost 100% atent. Ma interesau mai mult replicile (voluntariatul asta!).
5. Videograme dintr-o Revolutie 9/10
Si pe asta il mai vazusem anterior, la TVR. Dar merita vazut si revazut...
Un exemplu nu atit dpdv artistic, cit jurnalistic!
6. Zozo 9/10
Un film frumos despre universul copilariei si sfirsitul acestuia, sau transformarea lui. Puiul ala e chiar funny!
7. Workingman's Death 9/10
Exempul desavirsit de documentar artistic, daca poate exista asa ceva, dpdv terminologic
8. Je t'aime, Paris 9/10
Exceptind unele scurte mai banale, mai terne, mai plin de farmec decit All the invisible children. Fratii Cohen - dementiali; Alex Payne - incisiv!
9. Me and You and Everyone We Know 8,5/10
Poate nu excelent, dar problematizant, si pe alocuri, fermecator...
10. Slumming 8,5/10
Vreau si eu o excursie in Indonezia! sau macar in Polonia, in localitatea a carei gara seamana cu cea din Berlin (?), dar e "intrata la apa"

As mai aminti:
Our Daily Bread 8,5/10
Something the Lord Made 8,5/10
Die Freie Wille 8/10
Tideland 8/10
The Darwin's Nightmare 8/10
All the Invisible Children 8/10
Rize 8/10
Soap 8/10
37 Uses of a Dead Sheep 7,5/10
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 12:32   #114
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Shemaia:
Fratii Cohen - dementiali;
de ce-i botezi ºi tu?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 13:34   #115
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Alex Leo Serban:
(oops! sorry - asa mi-am adus aminte k m-ai intrebat de ' meteorii' lui tournier... doar k eu n-am citit decit ' picatura de aur' de domnu asta :oops: )

nu e adevarat; nu pot fi capcaun pt k mie nu-mi plac copiii! nici macar k/la mic (!) dejun

Just get Meteorii
Ai sa-mi multzumesti dupa
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 00:40   #116
coquelicot
Novice
 
coquelicot
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 8
si mie mi s-a parut 'sherlock junior' de departe cel mai bun film vazut anul asta la tiff.ar mai fi de mentionat 'a fost sau n-a fost?' si 'container'.

si ca preferinte pur subiective....'drawing restraint 9', 'tideland' si 'screaming masterpiece'. astea asa, ca un fel de top 3.

la worst ar intra in primul rand 'transilvania'[mare pacat de actori, totusi...], 'obaba'[desi tipa arata bine, dar filmul era cam varza] si o luuunga serie de scurtmetraje:adica 6/8 din primele 2 selectii romanesti,17/20 din paris, je t'aime,6/7 din all the invisible children si 2/5 din selectia a doua de scurte europene. era chiar aiurea sa mergi la atatea scurte si din 20 abia 2 sa-ti placa. totusi, worst of the worst ar fi 'la nic'[mai rau ca 'love close-up'!ala macar putea parea funny],scurtul lui john woo din all the invisible children si scurt-metrajul din paris je t'aime cu elijah wood devenit vampir, la care nu stiai daca sa plangi sau sa razi de cat de cretinoid putea fi!

asteptam tifful viitor, speram ca fara reclame [deja mi-e greata de vodafone] si cu o selectie un pic mai buna
__________________
Eg Græt Og Eg Græt – Aftengdur
Onýttur Heili Settur A Brjóst
Og Mataður Af Svefn-G-Englum
coquelicot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 07:14   #117
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by coquelicot:
si mie mi s-a parut 'sherlock junior' de departe cel mai bun film vazut anul asta la tiff.ar mai fi de mentionat 'a fost sau n-a fost?' si 'container'.

WHAT!? :w00t: 'container'?? adik vorbim de laba aia trista & obosita, boring as hell, artsy-fartsy at its worst & most ancient by all standards...?
ciudat; in rest eram de acord...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 13:24   #118
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
nu þi-a plãcut þie Container. asta nu înseamnã cã nu e miºto ºi nu e un Moodysson adevãrat ºi foarte personal. eu deja mi l-am luat de pe net ca sã-l mai revãd fiindcã la prima vizionare am fost mai atent la povestire (voice-over&titrare) decît la imagini.
pînã acum, la Moodyson (ca ºi la Solondz), toate filmele lui mi-au plãcut aproximativ în aceeaºi mãsurã.

o sã fac ºi eu un clasament dupã ce mai recuperez ori retrospectivã ori de pe net (Sherlock jr, Viva Zapatero etc) din ce n-am apucat sã vãd la cluj. deocamdatã un top5 provizoriu:
1. Eli, Eli, Lema Sabahtani?
2. Freie Wille
3. Elementarteilchen
4. A fost sau n-a fost?
5. Historias del Desencanto
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 14:40   #119
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'Container' e un film demn de numele pe care il poarta.
La polul opus, spatiu cinematografic bine echilibrat, ca la Siberiada sau Gerry, imagine aerisita si prestatii actoricesti de exceptie, House of Sand, un fel de Terre des Hommes in viziune zen.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2006, 16:18   #120
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
'Container' e un film demn de numele pe care il poarta.

:happy: this is so aptly put - ambra rulz!
i don't mind trash, but i hate pretentious trash...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells