Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Aug 2002, 18:17   #1
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Ce-ar fi sa va dati cu parerea despre sequel-urile Matrix-ului? Vor fi mai bune sau mai ... (nici nu vreau sa accept cuvantul)decat originalul ? Ce stiti despre continuari? Eu stiu fraza de mai sus si ... altele ce vor veni pe parcurs.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2002, 21:17   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sincer, eu cred ca Matrix2 o sa fie o tampenie! mie mi-a placut extrem de mult primul film, in special datorita faptului ca a avut o idee originala....lucru ce nu mai e valabil pentru Matrix2...
eu chiar nu resuesc sa inteleg de ce americanii astia simt nevoia sa faca continuari la toate filmele cu incasari cat de cat mari...adica inteleg de ce americanii fac sequel-uri, nu inteleg de ce lumea merge la ele...este ca si cum nu ar putea sa accepte ca o poveste se termina....
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2002, 09:59   #3
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Eu nu consider ca povestea s-a terminat in primul film, ar fi loc de mai mult...bineinteles ca nu va fi prea multa originalitate, dar in cazul SF-urilor efecte noi si alte chestii de genul asta pot da nastere la sequel-uri f. bune (Aliens, Terminator2)
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2002, 11:56   #4
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Voi ziceti ca Matrix 2 nu va fi original? Eu din contra zic ca va "revolutiona revolutia" ?!? Nu prea cred ca va fi asa (din pacate) si asta din doua motive: 1) La Matrix s-a lucrat cam 3 ani (daca stiu eu bine) iar acum a trecut cat? 2 ani ... si apar in acelasi timp Matrix 2 si 3. 2) Asa e la americani: daca un film sparge gura targului trebe' sa aiba o urmare. Dar sa nu uitam ca oamenii astia au inventat "bullet-time-ul" poate ne vor suprinde si de data asta. Eu sper numai in bine. Si E bine ca au anuntat doar doua sequel-uri - asta arata ca povestea va avea in cele din urma si un final. Sa speram ca nu va aparea fratele geaman (pierdut cand era mai mic) al agentului Smith, decedat in Matrix.
Barfe? Parca am citit pe undeva ca in Matrix 2 ar fi jucat initial Aaliyah (asa se scrie? daca nu Scuze!) dar moartea ei i-a fortat pe realizatori sa refaca filmul de la inceput.
Voi ce stiti despre Matrix 2?
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 21:45   #5
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Sincer sa fiu, eu astept cu interes doar "Animatrix". In rest, sunt aproape sigur ca cele doua continuari de tip film clasic (adica partile 2 si 3 din trilogie - sic) vor fi spectaculoase, interesante dar in mod inevitabil, inferioare primei parti.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 21:51   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
amyd...matrix NU este o trilogie!!!!!!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 22:02   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Oh no. Not again.

Why not?

:smile:

TEMPE, Ariz.--Aug. 1, 2002-- McFarlane Toys and Warner Bros. Consumer Products have joined forces to create action figures based on Warner Bros. Pictures' highly anticipated second and third installments of The Matrix(TM) trilogy, The Matrix Reloaded and The Matrix Revolutions, slated for release in 2003..

Salutari,
Andrei

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Amyd pe 2002-08-25 23:05 ]</font>
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 22:12   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hai mai.....nu ti-am explicat la subiectul Trilogii ce consider eu trilogie si ce nu?
nu-mi spune te rog ca n-ai inteles...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 22:13   #9
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Let's just agree to disagree here, pentru ca deviem in off-topic.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 22:29   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...am putea totusi sa continuam discutia la subiectul corespunzator...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 15:20   #11
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
S-au terminat filmarile la urmatoarele doua Matrix-uri si regizorul zice ca le-a facut ca pe un film lung de tot, taiat in doua. ...Si din nou revenim la trilogii vs. sequel-uri... :roll: :lol:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 17:41   #12
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Din pacate, ricutza aici n-ai dreptate: "MATRIX-UL ESTE O TRILOGIE" - si asta n-o spun eu ci o spun cei care l-au realizat. La fel s-a intamplat si cu Star Wars, a inceput cu episodul 4 iar acum uite ca Lucas realizeaza si primele trei parti. Sau nu esti de acord cu ce cred eu?
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 18:09   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Da, No-One, dar Amyd era individul care spunea ca el nu crede ca The Lord of the Rings este o trilogie, nici dupa ce producatorii filmului declarasera una ca asta. Ca atare, nu inteleg de ce si/ar schimba atitudinea in cazul Matrix. Saracul film, si/asa a fost bintuit de accidente si decese.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 21:23   #14
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daca tot e sa continuam discutia cu exemplul "Matrix", hai sa o facem unde trebuie, adica in thread-ul care a inceput toata disputa (btw. Posion ne-ai ramas datoare cu o explicatie in privinta lui "The Godfather" :wink: ).

Salutari,
Andrei

P.S. Ca de obicei, Ambra Blu da cu bata in balta: eu vorbeam de romanul lui Tolkien, nu despre film. Daca Peter Jackson isi numeste produsul o trilogie, e dreptul lui, el e autorul.
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 09:49   #15
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Nu ma bag la Godfather. Nu l-am vazut, nu m-am documentat. Ei, da! Ce vrei? Taie-mi venele pentru blasfemia asta! :razz: :lol:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 12:28   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nu te supara, Amyd, indraznesc sa te intreb: vezi vreo balta pe aici? Vreo bita? Sa inteleg ca ai folosit o metafora? Mai stiu si eu una: montajul este foarfecele poetic. Tu cu aia te ocupi, oh, biata fotograma, despartita cu foarfecele de pelicula-mama, in urma cu...sa zicem, 17 ani...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2002, 13:46   #17
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
AILEU, AILEU!!! Iar va certati? Eu nu am vrut decat sa aflu ceva ce nu stiam despre Matrix2 sau Matrix3... Parca imi pare rau ca m-am apucat sa vorbesc despre sequel-urile Matrix-ului. Cred ca mai bine intram pe http://www.whatisthematrix.com ... Incep sa fiu din ce in ce mai dezamagit. Asa e si la celelalte subiecte din cafenea? Daca da continuati, dar daca nu VA ROG OPRITIVA!!!
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2002, 22:56   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de ce esti dezamagit?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2002, 14:28   #19
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Pentru ca sunt distructivi si nu constructivi!!!
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2002, 21:42   #20
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Woohoo, Ambra Blu, corect: era o metafora (sorta, deh, intelepciunea populara). Ceea ce ai facut tu dupa aceea se cheama a mixed metaphor, in cel mai bun caz un faux pas stilistic, ca sa nu spun mai rau. In plus, nici matematica ta nu prea iese la socoteala... :roll:

Daca ne spuneai si autorul multpreacunoscutei formule de a descrie montajul (adica Béla Balázs) primeai 5 bile albe. Asa, pentru 10, va trebui sa ne spui cine a parafrazat amuzant expresia cu "mouse-ul poetic"...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells