Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

View Poll Results: And the award goes to...
“Brokeback Mountain” 25 40.98%
“Capote” 5 8.20%
“Crash” 16 26.23%
“Good Night, and Good Luck.” 5 8.20%
“Munich” 10 16.39%
Voters: 61. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2006, 18:23   #81
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
i am being misjudged: nu mi se pare k ma 'laud' k vad filmele mai intii la cinema - e doar o kestiune de tehnica a receptarii: am convingerea k prima vizionare tre sa fie in sala, si nu acasa! sa vezi un film 1a data pe laptopor whatever spoils the pleasure...
si-n plus, vedeam filme la greu - in sali de cinema, afara - si cind nu practicam ac. meserie; it's just a matter of taste.
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 18:25   #82
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Originally Posted by Anonymous:
i am being misjudged: nu mi se pare k ma 'laud' k vad filmele mai intii la cinema - e doar o kestiune de tehnica a receptarii: am convingerea k prima vizionare tre sa fie in sala, si nu acasa! sa vezi un film 1a data pe laptop or whatever spoils the pleasure...
si-n plus, vedeam filme la greu - in sali de cinema, afara - si cind nu practicam ac. meserie; it's just a matter of taste.
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 18:27   #83
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
jeez c poola mea se intimpla!?! inainte nu puteai scrie un msg decit daca ti s deskidea fereastra de parola... cred k s-au timpit niste setari p-aicea, de cind cu lino ala!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 20:49   #84
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Anonymous:
(i know u have a grudge against me, but still: don't put words in my mouth mate!... :o )
i don't have a grudge. ai fost de treabã cã mi-ai dat invitaþia ta la închiderea TIFF pentru care îþi mulþumesc
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 22:04   #85
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ti-am dat-o?
nu-mi amintesc...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 22:08   #86
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Re: ce pacat

Originally Posted by Alex Leo Serban:
btw, voi unde le-ati vazut?
ni le-a adus unchiu din united states of assholes...
ce e somatia asta,lucrezi la b.s.a(ce boala am pe hingherii astia )?
si chiar conteaza ce coperta are cartea?sau ce rama are tabloul?eu cred ca poti sa vezi ce e in joyce chiar si in traducerea lui m.ivanescu,nu e nevoie de original(eu,unul,am simtit ca inghet canda am vazut prima oara the last temptation-ul lui christ/scorsese pe o caseta jerpelita)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 06:15   #87
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
ce kkt de comparatie e aia cu coperta cartii sau rama tabloului? sau cu trad. lui ivanescu la 'ulysses' ? (!)
aici vbim de copii ilegale ale unor filme, nu de ambalaje! si nici de o versiune in alta limba a unei carti - care inseamna tot creatie. sint kestii total diferite.
da, sint impotriva pirateriei - do u have a problem with that?
second: k vezi un film pe laptop sau la teveu, tot rahatu ala e...

am explicat mai sus de ce e preferabil sa vezi un film la cinema. si, dac-ati fost atenti, s-a insistat pe kestia asta si la oscaruri... in the long (sau short?) run, daca 'trendu' asta cu dvd-urile care ies in ac. timp cu filmele continua, it's going to be the end of film as we know it... do u want that??
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 06:19   #88
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
f.uck, it happened again!
emi, fa ceva cu kestia asta pls. sa fie k inainte> k sa postezi, sa fii obligat sa parolezi mai intii... altfel it's just crazy: people forget.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 07:21   #89
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
some people.

nu e acelasi lucru - tv viewing experience simply chops off 2 thirds of the screen, si chiar si cu pan-and-scan, cu greu mai prinzi intentiile originale ale autorilor.

OTOH, pe laptop toate ripurile se vad bine
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 08:18   #90
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
haideti sa nu ne indepartam prea mult de la topic...ar fi o discutie prea lunga pe tema pirateriei...mai ales ca sunt elemente care vorbesc atat pro cat si contra
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 14:51   #91
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Anonymous:
daca 'trendu' asta cu dvd-urile care ies in ac. timp cu filmele continua,it's going to be the end of film as we know it...
you say that like it's a bad thing :hmm: (iti scapa esenta subversiva a netului)
revenind la topic:e ceva in neregula aici,crash a castigat fara sa convinga...(si e teribil de vulnerabil,inca n-am reusit sa-mi explic de ce.cred ca e o tinta f.masiva si usor de atacat)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 15:41   #92
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane. Unde o sa-l vezi?

PS Chestia cu logatul e doar pe sectiunea Oscar, pt ca s-a uitat sa se bifeze ceva, dar oricum nu inteleg cum nu-ti dai seama daca esti logat sau nu, e o diferenta destul de mare.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 15:41   #93
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
herr ulrich, sa nu uitam: academia americana se considera un fel de trendsetter, voteaza genul de filme pe care le vrea replicate in anii urmatori - spre beneficiul industriei, desigur.

inca o data spun, nu confunda ce-i mai bun period cu ce-i mai bun pentru publicul american -fastfood-ul nu s-a nascut dintr-o gandire ca asta.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 07:59   #94
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Airlight:
herr ulrich, sa nu uitam: academia americana se considera un fel de trendsetter, voteaza genul de filme pe care le vrea replicate in anii urmatori - spre beneficiul industriei, desigur.

AMP nu e trendsetter, nimeni nu se mai uita inapoi dupa ce a trecut Oscarul, premiile Academiei sunt un eveniment in sine, mai important pentru televiziune decat pentru industria de film; pe producatori nu ii intereseaza sa faca filme dupa gustul academiei, ci dupa gustul publicului;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 10:36   #95
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane.

cred ca o sa-l aduca un distribuitor, in cele din urma !... adica, pana acuma nu cred ca a existat film premiat la categoria cea mare care sa nu aterizeze pe ecranele noastre... sooner or later. :o
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 11:00   #96
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by bellhop:
pe producatori nu ii intereseaza sa faca filme dupa gustul academiei, ci dupa gustul publicului;

:lol:

de unde si enervantele abziehbild-uri pe trailerele din ultimii ani: "academy award winner bla bla, a.a nominee bla bla"

totul e un joc de pr vs incasari.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 11:33   #97
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by BeNnY:
Chestia e, ALS, ca Crash nu vine la noi pe ecrane.

cred ca o sa-l aduca un distribuitor, in cele din urma !... adica, pana acuma nu cred ca a existat film premiat la categoria cea mare care sa nu aterizeze pe ecranele noastre... sooner or later. :o

Nope, nu-l aduce nimeni. Poate peste un an sau ceva de genul asta.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2006, 21:59   #98
rastafari
Novice
 
rastafari
 
Join Date: Mar 2006
Location: Constanta
Posts: 4
Send a message via Yahoo to rastafari
crash

Am vazut aseara Crash si, la scena cand iranianul o "impusca" pe ciutanca cu blanks, aproape mi-au dat lacrimile. Nu m-i s-a mai intamplat asta de la amores perros, deci e ceva. N-am vazut celelalte filme nominalizate, dar nu cred ca un film despre 2 vacari gay poate fi mai bun decat crash.. no way.. cu toata publicitatea si lobby-ul de care a avut parte BM, filmul mai bun a invins. Intradevar, coincidentele sunt cam trase de par, dar numai faptul ca producatorii au realizat un film atat de bun cu un buget de 10 ori mai mic decat "muich" ma face sa trec cu vederea toate defectele.
Tot aseara am vazut si hustle&flow, si m-a impresionat felul cum un subiect plin de clisee a fost dezvoltat intr-un film atat de original. Ar fi meritat macar o nominalizare la "Cel mai bun scenariu", daca nu la "Cel mai bun film".
parerea mea..
rastafari is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2006, 12:27   #99
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
intai ar trebui sa vezi filmele si dupa aia sa faci aprecieri.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2006, 15:48   #100
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Chestia e ca Crash nu e un film care rezista vizionarii numarul 2 si gandirii. Cand il vezi pare ok, e bine facut, dupa ce te gandesti un pic e de-a dreptu jenant cat e de tezist si gen "let's all come together now". Si asta e exact genul de chestie pe care o premiaza cacademia.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells