Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar > Oscar 2006

View Poll Results: And the award goes to...
“Brokeback Mountain” 25 40.98%
“Capote” 5 8.20%
“Crash” 16 26.23%
“Good Night, and Good Luck.” 5 8.20%
“Munich” 10 16.39%
Voters: 61. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2006, 05:28   #61
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
nu stiu de ce dar ma bucur foarte mult pt Crash...oricum "la asa nominalizari slabe" Crash e printre cele care si-a meritat nominalizarea...si premiul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 05:29   #62
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
victorie!!!
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 06:09   #63
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ha-ha! "Crash", very nice... Problema este ca acum imi doresc sa fi vazut "Borkeback Mountain". O greseala pe care o voi repara cat de repede cu putinta.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 08:20   #64
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Ma bucur foarte mult pentru CRASH a castigat cinstit premiul.Dintre toate nominalizarile mi s-a parut cel mai bun.Exact cum am anticipat.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 09:01   #65
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Crash!! Yesss!!!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 09:11   #66
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Votat cu Crash...Crash a castigat...yepeee...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 09:39   #67
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Da a cashtigat . Crek merita totushi .In afara de B.M. shi Crash nu am mai vazut nici un film nominalizat , dar nu cred ca se putea compara vreunul cu Crash mai ales ca B.M. a fost aproape cashtigator.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 10:36   #68
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
recunosc cinstit - 'brokeback mountain' NU este o capodopera, la fel cum recunosc ca NU 'crash' merita sa castige. cu toate ca, evident, 'bm' a intrat deja in memoria afectiva a cinefililor, cred ca avea nevoie de aceasta 'confirmare', cel mai bun film al anului. nefiind un film MARE (ca 'vertigo', ca 'psycho', ca 'apocalypse now'), nu prea isi permite sa piarda un asemenea titlu. oricum, ce a insfacat, a insfacat pe bune: regie, scenariu, muzica. ok so far...

raman la concluzia mea: nu mi se pare normal, nici corect sa ia pelicule diferite la regie, respectiv film al anului.

cat despre 'crash'... nope, are intentiile cele mai bune (iubeste-ti aproapele bla-bla-bla), dar si le demonstreaza atat de fortat, incat e descalificat din start !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 10:52   #69
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
5 filme "academice",decente(comparativ cu calamitatile din anii trecuti),de valori apropiate(cu un plus ptr. crash).cred ca putina lume se astepta totusi ca brokeback sa piarda.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 12:37   #70
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by ulrich:
5 filme "academice",decente(comparativ cu calamitatile din anii trecuti),de valori apropiate(cu un plus ptr. crash).cred ca putina lume se astepta totusi ca brokeback sa piarda.

si eu gasesc ca a fost o competitie buna.
si nu ma asteptam sa piarda BM oscarul. e un viitor film clasic. asta de obicei se premia la oscaruri. iar Crash, cu toate ca a primit oscarul, nu cred ca va fi un clasic (unele motive le-am expus pe aci pe undeva nu de mult).
dar e bine ca ne mai surprind academicienii cateodata. altfel se descalificau (naibii!)

iar cea mai mare surpriza... rolul feminin principal :shock:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 13:05   #71
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Ambra Blu:
Crash sau Capote.

Sint un clasic. Am mereu dreptate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 13:21   #72
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
shock pt mine.... nici prin cap nu mi-ar fi trecut....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 15:54   #73
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Crash.

Intai si-ntai sa spunem ca e foarte bine scris.

LA keeps producing edgy material, de un curaj clar independent si aproape ne-american - au tot respectul meu pentru asta. E o scanare la rece a unui focar de paranoia continua; autorii au ales locul perfect de inspectie.

Eu unul ma bucur pentru premiu, pentru ca mi s-a parut cel mai adanc (as in cu ce ramanem dupa) dintre productiile nominalizate anul asta.

E mult mai dificil sa abordezi un cliseu ca tema si sa livrezi dincolo de el decat sa-ti propui o tema generoasa si sa ramai cantonat cuminte in limitele ei.

Zic eu.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 16:13   #74
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
corect, si eu zic la fel.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 21:18   #75
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Airlight:
E mult mai dificil sa abordezi un cliseu ca tema si sa livrezi dincolo de el decat sa-ti propui o tema generoasa si sa ramai cantonat cuminte in limitele ei.
Tocmai d'aia trebuia sa castige BM.

Si pentru ca o tema ca cea din BM poate face dintr-un film o mare mizerie penibila.Dar BM nu e mizerie.Si nici penibil, desi are momente in care tinde.Dar tot nu e.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 21:47   #76
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
ce pacat

S-a facut lumina! Dupa ce am fost tinuti cu sufletul la gura
Ce pacat ca nu am aflat si pronosticul lui leo serban....a stat in umbra si s-a abtinut? Nu pot sa cred! Cel mai mare critic in viata de la...Libertatea Daca ma insel si a votat spuneti-mi, caci Cine ar avea rabdare sa citeasca un forum cu atitea pozitii copilaroase si vanitoase? Probabil ca doar membrii sai. Bravo celor care au dat raspunsul corect si rusine celor prea siguri pe ei, gen herbert
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 03:32   #77
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
hehe, am stiut eu ce-am stiut
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 10:12   #78
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Re: ce pacat

Originally Posted by Anonymous:
S-a facut lumina! Dupa ce am fost tinuti cu sufletul la gura
Ce pacat ca nu am aflat si pronosticul lui leo serban....a stat in umbra si s-a abtinut? Nu pot sa cred! Cel mai mare critic in viata de la...Libertatea Daca ma insel si a votat spuneti-mi, caci Cine ar avea rabdare sa citeasca un forum cu atitea pozitii copilaroase si vanitoase? Probabil ca doar membrii sai. Bravo celor care au dat raspunsul corect si rusine celor prea siguri pe ei, gen herbert

draga vizitatorule,
afla despre mine k nu fac pronosticuri... am facut-o si eu, mai demult, nu zic, da m-am lasat de ac. sport. in conditiile in care n-am vazut citeva filme nominalizate ('crash' de ex.; btw, voi unde le-ati vazut? ), mi se pare cam aiurea... e k si cum as compara planeta venus cu planeta marte, si ambele cu pamintul.
ieri am fost la stirile pe de tvr1, unde am explicat k nu vad filmele decit in sala de cinema; macar prima oara!
nu sint un gurmand, ci un gurmet (al artei a 7-a): 'moarte la venetia' l-am vazut mult dupa ce-l vazuse toata lumea - prin 90 - pt k am refuzat sa-l vad la cinemateca in alb-negru sau pe video...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 10:36   #79
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Quote:
'crash' de ex.; btw, voi unde le-ati vazut

acasa. nici mie nu-mi place sa vad filmele noi pe cd (alea pe care vreau sa le vad, fireste), insa in cazul oscarurilor am facut o exceptie din doua motive:

1. voiam sa plang la 'brokeback mountain' in tihna camerei mele (cel putin asa mi se spusese ca o sa patesc). n-am plans, desi m-am straduit.

2. cand ma trezesc cu noaptea-n cap ca sa ma uit la oscaruri, vreau sa am o parere formata despre filmele din competitie. cum distribuitorii nu prea au obiceiul de a ne onora cu aceste filme, pirateria ramane solutia.

in orice caz, nu am urmarit decat trei filme (cele cu 'sanse', chipurile); unul la cinema 'munich', altul acasa ('crash'), altul si mai acasa ('brokeback mountain').

btw - are cineva idee cand (sau daca) intra 'capote' pe ecranele noastre ?
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2006, 16:04   #80
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: ce pacat

Originally Posted by Alex Leo Serban:
ieri am fost la stirile pe de tvr1, unde am explicat k nu vad filmele decit in sala de cinema; macar prima oara!
eu de multe ori, ca mã conving care meritã banii la cinema, le 'testez' acasã (vorbesc de astea noi mainstream, nu de festivaluri unde sunt raritãþi) dupã care le vãd de cîteva ori la cinema aducînd eventual ºi pe alþii cu mine de fiecare datã (la Crash de pildã cred cã o sã mã duc cînd va apãrea pe ecrane).
ºi oricum nu te mai lãda cã vezi totul la cinema, cã le vezi pe gratis pe toate ºi aºa te-ai obiºnuit. în locul majoritãþii, cred cã tot acasã ai vedea multe dintre ele.

în rest, nu încape îndoialã cã e de preferat imaginea mai mare decît realul ºi contemparea artei în public. nu cred cã contestã nimeni asta.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells